• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 19 °C

2012 YILI DEVELİ AŞIK SEYRANİ YILI OLACAK

2012  YILI DEVELİ  AŞIK SEYRANİ YILI OLACAK
“Kalbini Geniş Tut Sıkma Seyrani, Rıza-i Bariden Çıkma Seyrani, Gönül Beytullahtır Yıkma Seyrani, Elinden Gelirse İmaret Eyle ”
Develi Belediyesi tarafından düzenlenen ve 2012 yılında 30 ncusu yapılacak olan Aşık Seyrani Kültür Sanat Festivali Etkinliklerini Uluslararası boyuta taşımak, Aşık Seyrani ile birlikte Aşıklık geleneğini ve Ülkemizi tanıtmak, İlçenin Tarihi ve Kültürel değerlerini tanıtmak suretiyle turizmin canlanmasına katkıda bulunmak Bu doğrultuda, Yurt içi ve Yurt dışından halkoyunları ekiplerinin gösterileri, Aşıkların atışmaları, Açık hava konseri, konferans, sempozyum düzenlenmesini sağlamak amacıyla Develi Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında 2012 yılının “Aşık Seyrani Yılı” ilan edilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlıkları nezdinde girişimlerde bulunma kararı aldı.
Başkan Recep Özkan;Aşık Seyrani ile birlikte Aşıklık geleneğini diğer toplumlara ve gelecek nesillere tanıtmak tanıtmak,Ülkeler arası Kültür Değerlerine dikkat çekmek,Aşık Seyrani’nin küresel barış ve hoşgörü üzerine söylediği;
“Kalbini Geniş Tut Sıkma Seyrani, Rıza-i Bariden Çıkma Seyrani, Gönül Beytullahtır Yıkma Seyrani, Elinden Gelirse İmaret Eyle ” deyişinde verilmek istenen hoşgörü mesajı aracılığı ile Kültürel ve toplumsal barışa hizmet etmek istiyoruz dedi.
Başkan Özkan ;Türk Dünyası-Balkanlar ve Batı ülkelerindeki Sosyal aktiviteler ve halkın bütünleşmesi için;Develi belediyemizin Kardeş Belediyelerinden Vierzon (Fransa), Cazin (Bosna Hersek) yanı sıra Hollanda,Yunanistan,Bulgaristan,Romanya, Gagavuzya (Moldova),Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Azerbaycan, Kazakistan ülkelerinden Bilim adamları,Halk Kültürü araştırmacıları ve Mahalli Sanatçılar ile halk oyun guruplarının katılacağı organizasyonlar yapmayı planlıyoruz. Kültürel etkinlik ve İlçenin tarihi, turistik değerlerinin tanıtımı amacıyla İlçede Aşık Seyrani kültür ve Sanat Festivali yanı sıra Mahalli çocuk oyunları şenliği,Sultan sazlığı Milli Parkı Foto safarileri,Dev ali Güreş müsabakaları düzenlenmektedir. Kültürel etkinliklerimizin en önemlisi her yıl yapılmakta olan geleneksel Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivalidir. Her yıl yapılan etkinliklere, ilçedeki katılımın yüksek olması Yurt dışından katılımlar sayesinde araştırmacıların da aşıklık geleneğine olan ilgisi her geçen gün artmaktadır. İlçemizde bulunan tarihi ve kültürel yapıların turizme kazandırılması için bu gibi tanıtımlara ihtiyaç vardır. DPT tarafından yapılan, Develi İlçesi Gelişme Stratejisi raporunda; İlçenin tarihi ve turistlik yerlerinin ülke ve dünya da tanıtımı için yazılı ve görsel medyada yoğun tanıtım faaliyetlerinin başlatılması gerektiği, Öncelikli kalkınma konularında 1. önceliğin turizm olduğu sonuç raporunda bildirilmiştir. Orta Anadolu Ajansı Bölgesel Kalkınma Raporunda da Bölgesel olarak Turizm alanında gelişme ön plana çıkmıştır. Bu Festivalin uluslararası düzeyde olması hem ilçe tanıtımına hem de somut olmayan Kültürel mirasının paylaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bu vesile ile Halk kültürünün yaşatılması, kültürlerin Uluslar arası boyutta kaynaştırılması, Tarihi açıdan bölgede en eski yerleşim birimi olan, ticari ve stratejik yol ağı üzerine kurulmuş, bir çok kültüre ev sahipliği yapmış İlçenin tanıtılması, Aşık Seyrani ile birlikte bu coğrafyadaki kültürün aktarılması için Aşık Seyrani’nin anılması ve adına Uluslar arası boyutta etkinlik yapılması halinde İlçe ekonomisine ve yerel el sanatlarının gelişimine ekonomik olarak katkı sağlaması beklenmekte olduğunu belirtti.Başkan Özkan; ayrıca ressamlar ve araştırmacılar tarafından da en güzel Seyrani tasviri çalışması başlatıldığını de kaydetti.Toplantı sonunda İlçe sembolü olarak yeniden dizayn edilecek olan Aşık Seyrani Anıtı çalışması Belediye Meclis Üyelerine tanıtılarak görüş ve önerileri alındı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim