• BIST 110.932
  • Altın 174,742
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 20 °C

"2014 YILINDA TOPLAM 11 BİN 126 ÜRÜN DENETLENDİ"

"2014 YILINDA TOPLAM 11 BİN 126 ÜRÜN DENETLENDİ"
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Kamil Akçadırcı, 2014 yılında 11 bin 126 ürünün denetlendiğini söyledi.

Her yıl 13-19 Ekim tarihleri arasında kamuoyunda ürün güvenliği bilinci oluşturmak amacıyla 'Ürün Güvenliği Haftası'nın kutlanıldığını söyleyen Akçadırcı, ''Hafta kapsamında tüketicilerde ürün güvenliği konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Günümüzde piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin yürütülmesi en önemli kamu hizmetlerinden biri haline gelmiştir. Tüketicilerin sağlığını, can ve mal güvenliğini korumak,piyasada güvenli ve teknik düzenlemesine uygun ürünlerin bulunmasını sağlamak amacıyla günlük hayatta sıkça kullanılan, asansörler, elektrikli ekipmanlar, gaz yakan cihazlar, kazanlar, makineler, otomotiv, ayakkabılar, taşınabilir basınçlı ekipmanlar ve tekstil ürünleri gibi bin 500’ü aşkın sanayi ürünün teknik düzenlemelere uygun ve güvenli olarak üretilip üretilmediği, piyasaya arz öncesi piyasada ve kullanımdayken bakanlığımız denetçilerince sürekli olarak denetlenmektedir. Ayrıca her türlü ölçü ve ölçü aletleri vehazır ambalajlı ürünlerin piyasa gözetimi ve denetimi ile Bakanlığımız ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu arasında imzalanan iş birliği protokolü gereği akaryakıt ürünlerleri ve LPG denetimleride Bakanlığımız denetçilerince yapılmaktadır" dedi.
Akçadırcı, "İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen Piyasa Gözetim ve Denetimi faaliyetleri kapsamında, 2014 yılında toplam 7 bin 842 ürün denetlenmiştir. Bu ürünlerden teknik düzenlemelere aykırı olan ancak insan sağlığı, can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmayan 63 ürün üreticisine aykırılığın giderilmesi için süre verilmiştir. Bu süreçte 44 üründen güvensizlik şüphesi ile numune alınarak teste gönderilmiş, teste gönderilen ürünlerin güvensizlik belirtisi taşımasından dolayı 4 firmaya ait ürüne piyasaya geçici arz yasağı getirilmiştir. Bu ürünler içerisinden güvensiz olduğu test ve muayene işlemleri sonucunda tespit edilen5 ürünün piyasaya arzı yasaklanmıştır.Test sonucunda teknik düzenlemesine aykırı olduğu tespit edilen 3 ürün için üreticilere aykırılığın giderilmesi için süre verilmiştir. Güvensiz olduğu tespit edilen 11 ürünle ilgili olarak gerekli işlemler yürütülmektedir. Denetim sonucunda uygunsuz ürünler için 2014 yılında 104 bin 393 TL. idari para cezası uygulanmıştır. İki firma hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur" ifadelerini kullandu.
Akçadırcı ayrıca, "2014 yılında ölçü ve ölçü aletleri denetimi kapsamında tartı aletleri sayaçlar, taksimetre, malzeme ölçerler ve diğer ölçü aletlerinden toplam 3217 adet ölçü aleti denetlenmiş, 6 ölçü aletinde uygunsuzluk tespit edilmiş ve toplam 9 bin 126 TL idari para cezası uygulanmıştır. Hazır ambalajlanmış ürünlere yönelik denetim faaliyetleri kapsamında 52 işyerinde 67 ürün denetimi yapılmıştır. Denetimler sonucunda aykırılık tespit edilen 9 üründen 2 ürüne miktar eksikliğinden dolayı toplam 3 bin 42 TL idari para cezası uygulanmıştır. 7 ürün için insan sağlığı, can ve mal güvenliği bakımından risk oluşturmayan etiket bilgilerinin iliştirilmesi için süre verilmiştir. Akaryakıt ürünlerine yönelik olarak 65 işyerinde 258 marker denetimi yapılmış ve herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.3 LPG ikmal istasyonundan LPG numunesi alınarak teste gönderilmiştir. Analiz sonuçları beklenilmektedir. Yapılan etkin piyasa gözetimi ve denetimi mekanizması aracılığı ile üretici ve tüketici dengesini kurarak piyasanın disipline edilmesi,piyasada sadece güvenli ürünlerin yer almasını sağlayarak tüketicilerin can ve mal güvenliğinin korunması ve aynı zamanda üreticilerin kaliteli ve güvenli ürün üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır" şeklinde konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim