• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Kayseri : 26 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 20 °C

2015 koyun ve büyükbaş hayvan kurbanlık fiyatları

2015 koyun ve büyükbaş hayvan kurbanlık fiyatları
Kurban Bayramı'nda koyun kesebilmek için bile en az 600 TL'yi gözden çıkarmak zorunda.
MEYDAN EKONOMİ SERVİSİ

Durdurulamayan fiyat artışı yüzünden kırmızı ete hasret kalan vatandaş, Kurban Bayramı'nda koyun kesebilmek için bile en az 600 TL'yi gözden çıkarmak zorunda. Fiyatların artmasında en büyük sebep ise Türkiye'de yeteri miktarda kurbanlık hayvan olmaması. Besiciler, Türkiye genelinde hayvan sayısının az olduğunu ve maliyetlerin arttığını, bunun da ister istemez fiyatlara yansıyacağını belirtiyor. Kurban fiyatlarının küçükbaş hayvan için 600-1200, düve için 4000-6000, tosun için ise 10-12 bin lira arasında olacağı tahmin ediliyor. Devletin hayvancılık için köylüye yeteri kadar yardım etmediğini söyleyen besici Kerem Ertaş, “Geçen sene 115 hayvan getirdim Kars'tan, bu sene ancak 80 tane getirebildim. Hayvan yok, doğuda hayvancılık ölmüş” dedi. Ertaş ayrıca piyasada tosun bulmakta zorlandıklarını aktardı.

 

 

2015 Kurbanlık fiyatları ne kadar olacak? 2015 kurbanlık koyun ve büyükbaş hayvan fiyatları ne kadar oldu?

Kurban Bayramı'nda koyun kesebilmek için bile en az 600 TL'yi gözden çıkarmak zorunda.
Kurban fiyatlarının küçükbaş hayvan için 600-1200, düve için 4000-6000, tosun için ise 10-12 bin lira arasında olacağı tahmin ediliyor. 


Et fiyatlarına hükümet ayarı  


Artan et fiyatları dün toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) da gündemindeydi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla genel enflasyonun üzerinde artan gıda fiyatları konusunda gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdi. Toplantıda özellikle et fiyatları üzerinde duruldu. Toplantı sonrası yapılan açıklamada ise, “Et piyasası ile ilgili önlemler çerçevesinde yerli üreticilerin korunması ve faaliyetlerine sürdürülebilir şartlarda devam edebilmeleri konusu ayrı bir başlık olarak EKK tarafından ele alınmıştır. Bu çerçevede üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve verimliliği artırmak için orta uzun vadede alınabilecek tedbirler ele alınmıştır” ifadeleri kullanıldı. Sektör temsilcilerinde ise fiyat takibi ve ithalat ile kırmızı ette fiyat artışının durdurulamayacağı görüşü hâkim.

7 ayda yüzde 30 zam

2010'dan itibaren kasaplık canlı hayvan, karkas et, saman ve kurbanlık hayvan ithalatının başlatıldığını hatırlatan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, “Fiyatları baskı altına almak için yapılan bu ithalatın ardından 2010-2014 döneminde dana etinin kasap fiyatında artış yüzde 10 olurken; kuşbaşıda yüzde 64, kıymada yüzde 73, bonfilede yüzde 98 oldu. 2015 başından bu yana da bonfile fiyatında artış yüzde 15 olurken; kuşbaşıda yüzde 24, kıymada yüzde 25, dana etinde yüzde 30 oldu. Görüldüğü gibi fiyat takibi ve ithalat ile kırmızı ette fiyat artışı durdurulamadı” ifadelerini kullandı.

Kurban Fiyatları ne kadar?


Hayvancılık teşviki yarıya indirildi

Fiyat takibinin çözüm olmadığını belirten Ahmet Atalık, “Halbuki üreticinin girdi ve üretim maliyetleri ile durumlarının ne halde olduğunun takibi yapılmıyor. Çare, fiyat takibinde değil de tedbirlerde yoğunlaşıyor” şeklinde konuştu. Avrupa Birliği (AB) bütçesinin yüzde 40'ını tarımsal teşvike ayırırken Türkiye'de bu oranın yüzde 2'yi geçmediğini belirten Atalık, “Ülkemizde faiz ödemelerine tarımsal teşvike ayrılan payın 5 katını aşkın bütçe ayrıldığını, AB ülkelerinde hayvancılık sektöründe çiftçinin kooperatifleşme oranı yüzde 90-98 aralığındayken, bizde neden yüzde 13'ü geçmediğini oturup ele almak gerekir. Hayvancılıkta en önemli maliyeti yem iken 2008'de 500 milyon TL'yi geçe yem bitkileri teşvikinin 2010'da neden 265 milyon TL seviyesine gerilediğini ve şu an neden hâlâ 350 milyon TL'yi geçemediğini sorgulamak gerekiyor” dedi.

kurban bayramı, kurban bayramı nedir, kurban bayramı tatili, kurban bayramı resimleri, kurban bayramı mesajları, kurban bayramı 2015, kurban bayramı tatili ne zaman, kurban bayramı tatili ne zaman 2015, kurban bayramı tatili kaç gün 2015, kurban bayramı


 

Kurban Bayramı öncesinde et fiyatı artıyor. Ocak’ta kesimhanede 20 TL olan yağsız dana eti, Temmuz’da 25 TL’ye çıktı. Perakende fiyatı 40 TL’yi aşınca Ulusal Kırmızı Et Konseyi ithalat istedi.

 
Kurban Bayramı öncesi kırmızı et fiyatlarındaki artış dikkati çekiyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı, fiyatların hayvan azlığı ve kurbanlık piyasasını bekleyen besicinin elindeki hayvanı kesime göndermemesinden kaynaklandığı, karkas et ithalatının gündeme alınması gerektiğini savundu. 
 
Hayvan az, talep fazla
 
Ulusal Kırmızı Et Konseyi rakamlarına göre ülke genelindeki kesimhanelerde Ocak ayında 20 lira olan yağsız dana eti, Temmuz sonunda 25 liraya ulaştı. Afyon, ElazığEdirne ve Tokat’ta ise fiyatlar 26 lirayı da aştı. Perakende piyasasında da fiyatlar 40 liranın üzerine çıktı. Fiyatların yükselmesinde hayvan açığının olması, Ramazan’da talebin artması ve Kurban Bayramı öncesi besicilerin hayvanlarını elinde tutmayı tercih etmesinin etkili olduğu ifade ediliyor.  Besi hayvanı ithalatına belli oranda yerli hayvan besleme şartı getirilmesi nedeniyle ithalatın düştüğünü, Mayıs’ta kısıtlamaların kaldırıldığını ancak tüketim artışıyla fiyatların yükselmesinin önüne geçilemediğini belirten Bılıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
Fırsatçılık yapılıyor
 
“Kısıtlama nedeniyle yılın ilk yarısında toplam 40 bin baş olan besi hayvanı ithalatı, kısıtlamanın kalkması sonrası 2 ayda 80 bine çıktı. Ancak bu yeterli değil. 140 bin başlık hayvan açığı var. Elinde hayvan bulunan besici fiyat artırıyor. İthal ettiği hayvanın fiyatı sabit ama satış fiyatları sürekli artıyor. Besiciler fırsatçılık yapıyor.  Piyasaya müdahale edilmesi gerekiyor.”
 
Kurbanlık fiyatını da artıracak
 
Besilik canlı hayvan fiyatının 15-16 liraya mal olduğunu, karkasa çevrildiğinde fiyatın en fazla 23 lira olması gerektiğine inandıklarını ifade eden Mustafa Bılıkçı, 26 lirayı gören fiyatın kendileri için de çok fazla olduğunu dile getirdi. Bılıkçı, etteki artışın kurbanlık fiyatlarını da artıracağını belirterek, “Artan fiyatlar nedeniyle kurbanlıkta büyükbaş yerine küçükbaş tercih edilecek. Küçükbaş hayvan sayısında bir sıkıntı gözükmüyor” dedi. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç da küçük işletmelerin besi hayvanı ithalat yapabilmesi konusunda kredi desteği sağlanması konusunda önerilerinin kabul görmediğini, piyasanın birkaç büyük yatırımcıya bırakılması nedeniyle spekülasyonların tartışıldığını ileri sürdü.
 

Et fiyatlarının düşmesi için üreticinin girdi maliyeti düşürülmeli, verimlilik artmalıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kırmızı ette fiyatları aşağı çekmenin yolunun ithalat olmadığını bildirerek, "Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamasını doğru buluyoruz. Üreticinin girdi maliyetleri düşürülmeli, verimlilik artırılmalı. Biz de fiyatlardan memnun değiliz. Çocuklar başta tüketicinin ucuza et yemesini istiyoruz. Bu sorunun çözümü besi hayvanı ve yem maliyetlerinin düşürülmesinden geçer" dedi.

MEYDANGAZETESI.COM.TR ÖZEL

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, BaşbakanDavutoğlu'nun Ekonomi ve Koordinasyon Kurulu toplantısında, kurul üyelerine, "vatandaşların aile bütçesinde önemli ağırlığı olan gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla, genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve bu konuda gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınması talimatını" verdiğini hatırlattı.

Et piyasasıyla ilgili alınan önlemler çerçevesinde, yerli üreticilerin korunması ve faaliyetlerine sürdürülebilir şartlarda devam edebilmeleri konusunun ayrı bir başlık olarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından değerlendirildiğini belirten Bayraktar, yapılan açıklamada, bu çerçevede üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve verimliliği artırmak için orta uzun vadede alınabilecek tedbirlerin de ele alındığının kaydedildiğine değindi.

ÜRETİM SÜREKLİ ARTIYOR

Kırmızı et konusunun, Türkiye için sürekli önem taşıyan konular arasında olduğunu, üretimdeki artışa karşın sıkıntının tam anlamıyla atlatılamadığına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti: "Kırmızı et üretimi son 5 yıldır sürekli artıyor. Geçen yıl toplam kırmızı et üretimimiz, yüzde 1,2 artışla 1 milyon tonu aştı. Bu yılın Ocak-Şubat-Mart döneminde de üretim, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 13,8 artışla 210 bin 475 tona yükseldi. Üretim destekleri artarak sürerse, et ve süt piyasasında istikrar sağlanırsa, et ithalatı söylemleriyle üreticiler tedirgin edilmezse kırmızı ette bir sorunumuz olmaz. Üretimin artmaya devam eder, 78 milyonluk ülke nüfusunun, 41 milyon turistin et ihtiyacı sıkıntısız karşılanır. Ülkemizde bunu yapacak hem altyapı ve hem de potansiyel mevcuttur. Bunu yapamazsak, geçmişte olduğu gibi çiftçimizin cebinde kalacak milyarlarca doları yabancı ülkelerin çiftçilerine aktarmış oluruz. Hem çiftçimiz hem ülkemiz kaybeder. Nitekim, 2010 yılı sonrası ithalata 3 milyar doların üzerinde bir döviz harcadık."

ÜRETİM MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ, VERİMLİLİK ARTIRILMALI

Perakende fiyatların, et ithalatını açtırmak isteyen lobilerin en çok kullandığı argümanlardan birisi olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Üretici maliyetlerini dikkate almayan bu kesimler, karar vericileri tedirgin ederek ithalatı açtırma, tatlı para kazanma yoluna sürekli başvurmaktadırlar. Sorunun temelinde girdi maliyetleri ve verimlilik yatmaktadır. Üretim maliyetleri düşürülemezse ve buna bağlı olarak verimlilik artırılamazsa et fiyatların gerilemesi mümkün değildir.

Et fiyatları, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar da önemli oranda artmaktadır. Dana karkasın, temmuz ayı itibarıyla 25 lira 35 kuruş olan üretici kilogram fiyatı, tüketiciye ulaşana kadar 12 lira 3 kuruş artmakta ve 37 lira 38 kuruşa çıkmaktadır. Kuzu karkasın aynı ay itibarıyla 23 lira 25 kuruş olan üretici kilogram fiyatı, tüketiciye 18 lira 39 kuruş fazlasıyla 41 lira 54 kuruştan satılmaktadır.

Temmuz ayı itibarıyla son bir yılda, üreticinin sattığı dana karkasın kilogram fiyatı 6 lira artarak 19 lira 35 kuruştan 25 lira 35 kuruşa yükselmiştir. Bu dönemde tüketici fiyatları da 6 lira 61 kuruş artmış ve 30 lira 77 kuruştan 37 lira 38 kuruşa çıkmıştır.

Yine Temmuz ayı itibarıyla son bir yılda, üreticinin sattığı kuzu karkasın kilogram fiyatı sadece 2 lira 44 kuruş artarak 20 lira 81 kuruştan 23 lira 25 kuruşa yükselmiştir. Bu dönemde tüketici fiyatları da 4 lira 3 kuruş artmış ve 37 lira 51 kuruştan 41 lira 54 kuruşa ulaşmıştır." şeklinde devam etti.

BESİ HAYVANI FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 50'LERE VARAN ORANDA PAHALANDI

Üretici et fiyatlarının artmasındaki en önemli faktörlerin besi hayvanı ve yemdeki fiyat artışları olduğunu belirten Bayraktar, "maliyetin yaklaşık yüzde 58-60'ını oluşturan besi hayvanı fiyatları, geçen yıla göre yüzde 50'lere varan oranlarda pahalandı. Yem fiyatları da son 5 yılda yüzde 65,3 artışla enflasyonun üzerinde arttı. Ucuz besi hayvanı sağlamak ve yem fiyatlarını düşürmek zorundayız" dedi.

Üreticilerin geçen yıl yaklaşık 200 kilogramlık bir danayı 10-12 liraya alıp ahırına koyabilmişken, bu yıl 15-16 lira civarında bir fiyata ancak satın alabildiklerini vurgulayan Bayraktar, "Besi hayvanını geçen yıla göre yüzde 50'lere varan bir oranda daha pahalıya elde edebildiler. Şu an itibariyle ise besiye konulacak hayvanın canlı kilosu 17 liraya satılmaktadır. İthal edilen hayvanlar da ucuz olmayıp, canlı olarak ülkemize kilogramı 16,5-17 liradan gelmektedir" bilgisini verdi.

Üretici maliyetinin yaklaşık yüzde 28-30'unu oluşturan yem kalemleri içinde fabrika besi yeminde, son 5 yıla bakıldığında, fiyatlarda önemli artışların olduğunun görüldüğünü vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti: "2010 Temmuz ayında tonu 556 lira olan besi yemi, 2015 Temmuz ayında 919 liraya çıkmıştır. Artış oranı yüzde 65,3'ü bulmuştur. Aynı dönemde tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 47,4 oranında gerçekleşmiştir. Buna göre, yemdeki reel artış yüzde 12'yı geçmiştir. Şayet, vatandaşlarımızın makul fiyatla et yemesi isteniyorsa, üreticilerimizin üzerindeki ağır girdi maliyetleri düşürülmeli, destekler artırılmalıdır. Et ithal etmenin ülke hayvancılığına ve perakende fiyat düşüşlerine etki etmediği, bilakis üretici fiyatlarını etkilediği, birçok işletmenin kapanmasına neden olduğu geçmiş tecrübelerle sabittir.

Besicilerimizin en önemli maliyet kalemleri besiye alınan hayvanlar ve yemdir. Toplam besi maliyeti içinde hayvan alımları yüzde 58-60, yem ise yüzde 28-30 oranında pay almaktadır. Geriye kalan yüzde 10-14'lük giderleri ise, enerji, işçilik, veteriner, ilaç ve diğer masraf kalemleri oluşturmaktadır.

BESİ HAYVANI MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN SÜTTE İSTİKRAR ŞART

Dolayısıyla üretim maliyetleri düşürülmek isteniyorsa öncelikle besiye alınacak hayvan alım fiyatlarını düşürmek gerekmektedir. Bunun yolu ise süt sektöründe istikrarı sağlayacak tedbirleri hayata geçirmekten geçmektedir. Eğer sütte istikrar sağlanırsa hem damızlık hayvanlar kasaba gitmez hem de besicilerimizin ihtiyacı olan canlı hayvan tedarikinde sıkıntı yaşanmaz, dolayısıyla şu an için besi hayvanı ithalatı için dışarı yönelmek zorunda kalınmaz. Halen ihtiyaç bulunduğu için besilik dana ithalatı sürüyor. Bununla sınırlı kalmalı. Fiyatları düşürmenin yolu ithalat değildir. Et ithalatı olursa üreticimiz perişan olur. Sektör büyük yara alır.

YEM MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN MERALAR KORUNMALI VE ISLAH EDİLMELİ

Yem maliyetlerinin aşağı çekilmesi çok önemli. Çünkü, yemin, üretici maliyeti içindeki oranı yüzde 28-30'u buluyor. Yem maliyetini düşürmek için ise; ucuz yem kaynaklarımızdan meraların korunması, ıslah edilmesi ve çiftçilerimizin kullanabileceği hale getirilmesi getirmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki üretim maliyet farkının en önemli kalemini bu tür ucuz yem alanları oluşturmaktadır. Meralar bu şekilde imara açılmaya devam ederse, maliyetleri düşüremeyiz, tüketicimiz ucuza et yiyemez. Bunun yanında birçok yem hammaddesi üretiminde gübre ve mazot gibi girdilerde KDV ve ÖTV yükünün azaltılması gerekmektedir. Aksi takdirde tüketicilerimize ucuza et alabilmeleri pek mümkün görünmemektedir."

Bayraktar, bunlara ilave olarak üreticilere yönelik desteğin artarak devam etmesinin bir zorunluluk olduğuna dikkati çekti.

MEYDANGAZETESI.COM.TR ÖZEL

Kurbanlık hayvan yok!
2015 Kurbanlık Fiyatları - 2015 Yılı Kurbanlık Koyun Ve Büyükbaş Hayvan Fiyatları Ne Kadar Oldu?
MEYDANGAZETESI.COM.TR EKONOMİ SERVİSİ

Durdurulamayan fiyat artışı yüzünden kırmızı ete hasret kalan vatandaş, Kurban Bayramı'nda koyun kesebilmek için bile en az 600 TL'yi gözden çıkarmak zorunda. Fiyatların artmasında en büyük sebep ise Türkiye'de yeteri miktarda kurbanlık hayvan olmaması. Besiciler, Türkiye genelinde hayvan sayısının az olduğunu ve maliyetlerin arttığını, bunun da ister istemez fiyatlara yansıyacağını belirtiyor. Kurban fiyatlarının küçükbaş hayvan için 600-1200, düve için 4000-6000, tosun için ise 10-12 bin lira arasında olacağı tahmin ediliyor. Devletin hayvancılık için köylüye yeteri kadar yardım etmediğini söyleyen besici Kerem Ertaş, “Geçen sene 115 hayvan getirdim Kars'tan, bu sene ancak 80 tane getirebildim. Hayvan yok, doğuda hayvancılık ölmüş” dedi. Ertaş ayrıca piyasada tosun bulmakta zorlandıklarını aktardı.
 
Et fiyatlarına hükümet ayarı  


Artan et fiyatları dün toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) da gündemindeydi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla genel enflasyonun üzerinde artan gıda fiyatları konusunda gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdi. Toplantıda özellikle et fiyatları üzerinde duruldu. Toplantı sonrası yapılan açıklamada ise, “Et piyasası ile ilgili önlemler çerçevesinde yerli üreticilerin korunması ve faaliyetlerine sürdürülebilir şartlarda devam edebilmeleri konusu ayrı bir başlık olarak EKK tarafından ele alınmıştır. Bu çerçevede üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve verimliliği artırmak için orta uzun vadede alınabilecek tedbirler ele alınmıştır” ifadeleri kullanıldı. Sektör temsilcilerinde ise fiyat takibi ve ithalat ile kırmızı ette fiyat artışının durdurulamayacağı görüşü hâkim.7 ayda yüzde 30 zam2010'dan itibaren kasaplık canlı hayvan, karkas et, saman ve kurbanlık hayvan ithalatının başlatıldığını hatırlatan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, “Fiyatları baskı altına almak için yapılan bu ithalatın ardından 2010-2014 döneminde dana etinin kasap fiyatında artış yüzde 10 olurken; kuşbaşıda yüzde 64, kıymada yüzde 73, bonfilede yüzde 98 oldu. 2015 başından bu yana da bonfile fiyatında artış yüzde 15 olurken; kuşbaşıda yüzde 24, kıymada yüzde 25, dana etinde yüzde 30 oldu. Görüldüğü gibi fiyat takibi ve ithalat ile kırmızı ette fiyat artışı durdurulamadı” ifadelerini kullandı.
Hayvancılık teşviki yarıya indirildiFiyat takibinin çözüm olmadığını belirten Ahmet Atalık, “Halbuki üreticinin girdi ve üretim maliyetleri ile durumlarının ne halde olduğunun takibi yapılmıyor. Çare, fiyat takibinde değil de tedbirlerde yoğunlaşıyor” şeklinde konuştu. Avrupa Birliği (AB) bütçesinin yüzde 40'ını tarımsal teşvike ayırırken Türkiye'de bu oranın yüzde 2'yi geçmediğini belirten Atalık, “Ülkemizde faiz ödemelerine tarımsal teşvike ayrılan payın 5 katını aşkın bütçe ayrıldığını, AB ülkelerinde hayvancılık sektöründe çiftçinin kooperatifleşme oranı yüzde 90-98 aralığındayken, bizde neden yüzde 13'ü geçmediğini oturup ele almak gerekir. Hayvancılıkta en önemli maliyeti yem iken 2008'de 500 milyon TL'yi geçe yem bitkileri teşvikinin 2010'da neden 265 milyon TL seviyesine gerilediğini ve şu an neden hâlâ 350 milyon TL'yi geçemediğini sorgulamak gerekiyor” dedi.
--
Ete 5 lira zam geldi! 
Kurban Bayramı öncesinde et fiyatı artıyor. Ocak’ta kesimhanede 20 TL olan yağsız dana eti, Temmuz’da 25 TL’ye çıktı
MEYDAN EKONOMİ SERVİSİDurdurulamayan fiyat artışı yüzünden kırmızı ete hasret kalan vatandaş, Kurban Bayramı'nda koyun kesebilmek için bile en az 600 TL'yi gözden çıkarmak zorunda. Fiyatların artmasında en büyük sebep ise Türkiye'de yeteri miktarda kurbanlık hayvan olmaması. Besiciler, Türkiye genelinde hayvan sayısının az olduğunu ve maliyetlerin arttığını, bunun da ister istemez fiyatlara yansıyacağını belirtiyor. Kurban fiyatlarının küçükbaş hayvan için 600-1200, düve için 4000-6000, tosun için ise 10-12 bin lira arasında olacağı tahmin ediliyor. Devletin hayvancılık için köylüye yeteri kadar yardım etmediğini söyleyen besici Kerem Ertaş, “Geçen sene 115 hayvan getirdim Kars'tan, bu sene ancak 80 tane getirebildim. Hayvan yok, doğuda hayvancılık ölmüş” dedi. Ertaş ayrıca piyasada tosun bulmakta zorlandıklarını aktardı.
---

2015 Kurbanlık fiyatları ne kadar olacak? 2015 kurbanlık koyun ve büyükbaş hayvan fiyatları ne kadar oldu?
 

Kurban Bayramı'nda koyun kesebilmek için bile en az 600 TL'yi gözden çıkarmak zorunda.

Kurban fiyatlarının küçükbaş hayvan için 600-1200, düve için 4000-6000, tosun için ise 10-12 bin lira arasında olacağı tahmin ediliyor. 

 

Kurban Bayramı öncesinde et fiyatı artıyor. Ocak’ta kesimhanede 20 TL olan yağsız dana eti, Temmuz’da 25 TL’ye çıktı. Perakende fiyatı 40 TL’yi aşınca Ulusal Kırmızı Et Konseyi ithalat istedi.

Kurban Bayramı öncesi kırmızı et fiyatlarındaki artış dikkati çekiyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı, fiyatların hayvan azlığı ve kurbanlık piyasasını bekleyen besicinin elindeki hayvanı kesime göndermemesinden kaynaklandığı, karkas et ithalatının gündeme alınması gerektiğini savundu. 
 
Hayvan az, talep fazla
 
Ulusal Kırmızı Et Konseyi rakamlarına göre ülke genelindeki kesimhanelerde Ocak ayında 20 lira olan yağsız dana eti, Temmuz sonunda 25 liraya ulaştı. Afyon, Elazığ, Edirne ve Tokat’ta ise fiyatlar 26 lirayı da aştı. Perakende piyasasında da fiyatlar 40 liranın üzerine çıktı. Fiyatların yükselmesinde hayvan açığının olması, Ramazan’da talebin artması ve Kurban Bayramı öncesi besicilerin hayvanlarını elinde tutmayı tercih etmesinin etkili olduğu ifade ediliyor.  Besi hayvanı ithalatına belli oranda yerli hayvan besleme şartı getirilmesi nedeniyle ithalatın düştüğünü, Mayıs’ta kısıtlamaların kaldırıldığını ancak tüketim artışıyla fiyatların yükselmesinin önüne geçilemediğini belirten Bılıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
Fırsatçılık yapılıyor
 
“Kısıtlama nedeniyle yılın ilk yarısında toplam 40 bin baş olan besi hayvanı ithalatı, kısıtlamanın kalkması sonrası 2 ayda 80 bine çıktı. Ancak bu yeterli değil. 140 bin başlık hayvan açığı var. Elinde hayvan bulunan besici fiyat artırıyor. İthal ettiği hayvanın fiyatı sabit ama satış fiyatları sürekli artıyor. Besiciler fırsatçılık yapıyor.  Piyasaya müdahale edilmesi gerekiyor.”
 
Kurbanlık fiyatını da artıracak
 
Besilik canlı hayvan fiyatının 15-16 liraya mal olduğunu, karkasa çevrildiğinde fiyatın en fazla 23 lira olması gerektiğine inandıklarını ifade eden Mustafa Bılıkçı, 26 lirayı gören fiyatın kendileri için de çok fazla olduğunu dile getirdi. Bılıkçı, etteki artışın kurbanlık fiyatlarını da artıracağını belirterek, “Artan fiyatlar nedeniyle kurbanlıkta büyükbaş yerine küçükbaş tercih edilecek. Küçükbaş hayvan sayısında bir sıkıntı gözükmüyor” dedi. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç da küçük işletmelerin besi hayvanı ithalat yapabilmesi konusunda kredi desteği sağlanması konusunda önerilerinin kabul görmediğini, piyasanın birkaç büyük yatırımcıya bırakılması nedeniyle spekülasyonların tartışıldığını ileri sürdü.2015 Kurbanlık fiyatları ne kadar olacak? 2015 kurbanlık koyun ve büyükbaş hayvan fiyatları ne kadar oldu?


 

Et fiyatlarının düşmesi için üreticinin girdi maliyeti düşürülmeli, verimlilik artmalıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kırmızı ette fiyatları aşağı çekmenin yolunun ithalat olmadığını bildirerek, "Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamasını doğru buluyoruz. Üreticinin girdi maliyetleri düşürülmeli, verimlilik artırılmalı. Biz de fiyatlardan memnun değiliz. Çocuklar başta tüketicinin ucuza et yemesini istiyoruz. Bu sorunun çözümü besi hayvanı ve yem maliyetlerinin düşürülmesinden geçer" dedi.MEYDANGAZETESI.COM.TR ÖZELTZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun Ekonomi ve Koordinasyon Kurulu toplantısında, kurul üyelerine, "vatandaşların aile bütçesinde önemli ağırlığı olan gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla, genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve bu konuda gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınması talimatını" verdiğini hatırlattı.

Et piyasasıyla ilgili alınan önlemler çerçevesinde, yerli üreticilerin korunması ve faaliyetlerine sürdürülebilir şartlarda devam edebilmeleri konusunun ayrı bir başlık olarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından değerlendirildiğini belirten Bayraktar, yapılan açıklamada, bu çerçevede üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve verimliliği artırmak için orta uzun vadede alınabilecek tedbirlerin de ele alındığının kaydedildiğine değindi.

ÜRETİM SÜREKLİ ARTIYOR

Kırmızı et konusunun, Türkiye için sürekli önem taşıyan konular arasında olduğunu, üretimdeki artışa karşın sıkıntının tam anlamıyla atlatılamadığına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti: "Kırmızı et üretimi son 5 yıldır sürekli artıyor. Geçen yıl toplam kırmızı et üretimimiz, yüzde 1,2 artışla 1 milyon tonu aştı. Bu yılın Ocak-Şubat-Mart döneminde de üretim, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 13,8 artışla 210 bin 475 tona yükseldi. Üretim destekleri artarak sürerse, et ve süt piyasasında istikrar sağlanırsa, et ithalatı söylemleriyle üreticiler tedirgin edilmezse kırmızı ette bir sorunumuz olmaz. Üretimin artmaya devam eder, 78 milyonluk ülke nüfusunun, 41 milyon turistin et ihtiyacı sıkıntısız karşılanır. Ülkemizde bunu yapacak hem altyapı ve hem de potansiyel mevcuttur. Bunu yapamazsak, geçmişte olduğu gibi çiftçimizin cebinde kalacak milyarlarca doları yabancı ülkelerin çiftçilerine aktarmış oluruz. Hem çiftçimiz hem ülkemiz kaybeder. Nitekim, 2010 yılı sonrası ithalata 3 milyar doların üzerinde bir döviz harcadık."

ÜRETİM MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ, VERİMLİLİK ARTIRILMALI

Perakende fiyatların, et ithalatını açtırmak isteyen lobilerin en çok kullandığı argümanlardan birisi olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Üretici maliyetlerini dikkate almayan bu kesimler, karar vericileri tedirgin ederek ithalatı açtırma, tatlı para kazanma yoluna sürekli başvurmaktadırlar. Sorunun temelinde girdi maliyetleri ve verimlilik yatmaktadır. Üretim maliyetleri düşürülemezse ve buna bağlı olarak verimlilik artırılamazsa et fiyatların gerilemesi mümkün değildir.

Et fiyatları, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar da önemli oranda artmaktadır. Dana karkasın, temmuz ayı itibarıyla 25 lira 35 kuruş olan üretici kilogram fiyatı, tüketiciye ulaşana kadar 12 lira 3 kuruş artmakta ve 37 lira 38 kuruşa çıkmaktadır. Kuzu karkasın aynı ay itibarıyla 23 lira 25 kuruş olan üretici kilogram fiyatı, tüketiciye 18 lira 39 kuruş fazlasıyla 41 lira 54 kuruştan satılmaktadır.

Temmuz ayı itibarıyla son bir yılda, üreticinin sattığı dana karkasın kilogram fiyatı 6 lira artarak 19 lira 35 kuruştan 25 lira 35 kuruşa yükselmiştir. Bu dönemde tüketici fiyatları da 6 lira 61 kuruş artmış ve 30 lira 77 kuruştan 37 lira 38 kuruşa çıkmıştır.

Yine Temmuz ayı itibarıyla son bir yılda, üreticinin sattığı kuzu karkasın kilogram fiyatı sadece 2 lira 44 kuruş artarak 20 lira 81 kuruştan 23 lira 25 kuruşa yükselmiştir. Bu dönemde tüketici fiyatları da 4 lira 3 kuruş artmış ve 37 lira 51 kuruştan 41 lira 54 kuruşa ulaşmıştır." şeklinde devam etti.

BESİ HAYVANI FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 50'LERE VARAN ORANDA PAHALANDI

Üretici et fiyatlarının artmasındaki en önemli faktörlerin besi hayvanı ve yemdeki fiyat artışları olduğunu belirten Bayraktar, "maliyetin yaklaşık yüzde 58-60'ını oluşturan besi hayvanı fiyatları, geçen yıla göre yüzde 50'lere varan oranlarda pahalandı. Yem fiyatları da son 5 yılda yüzde 65,3 artışla enflasyonun üzerinde arttı. Ucuz besi hayvanı sağlamak ve yem fiyatlarını düşürmek zorundayız" dedi.

Üreticilerin geçen yıl yaklaşık 200 kilogramlık bir danayı 10-12 liraya alıp ahırına koyabilmişken, bu yıl 15-16 lira civarında bir fiyata ancak satın alabildiklerini vurgulayan Bayraktar, "Besi hayvanını geçen yıla göre yüzde 50'lere varan bir oranda daha pahalıya elde edebildiler. Şu an itibariyle ise besiye konulacak hayvanın canlı kilosu 17 liraya satılmaktadır. İthal edilen hayvanlar da ucuz olmayıp, canlı olarak ülkemize kilogramı 16,5-17 liradan gelmektedir" bilgisini verdi.

Üretici maliyetinin yaklaşık yüzde 28-30'unu oluşturan yem kalemleri içinde fabrika besi yeminde, son 5 yıla bakıldığında, fiyatlarda önemli artışların olduğunun görüldüğünü vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti: "2010 Temmuz ayında tonu 556 lira olan besi yemi, 2015 Temmuz ayında 919 liraya çıkmıştır. Artış oranı yüzde 65,3'ü bulmuştur. Aynı dönemde tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 47,4 oranında gerçekleşmiştir. Buna göre, yemdeki reel artış yüzde 12'yı geçmiştir. Şayet, vatandaşlarımızın makul fiyatla et yemesi isteniyorsa, üreticilerimizin üzerindeki ağır girdi maliyetleri düşürülmeli, destekler artırılmalıdır. Et ithal etmenin ülke hayvancılığına ve perakende fiyat düşüşlerine etki etmediği, bilakis üretici fiyatlarını etkilediği, birçok işletmenin kapanmasına neden olduğu geçmiş tecrübelerle sabittir.

Besicilerimizin en önemli maliyet kalemleri besiye alınan hayvanlar ve yemdir. Toplam besi maliyeti içinde hayvan alımları yüzde 58-60, yem ise yüzde 28-30 oranında pay almaktadır. Geriye kalan yüzde 10-14'lük giderleri ise, enerji, işçilik, veteriner, ilaç ve diğer masraf kalemleri oluşturmaktadır.

BESİ HAYVANI MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN SÜTTE İSTİKRAR ŞART

Dolayısıyla üretim maliyetleri düşürülmek isteniyorsa öncelikle besiye alınacak hayvan alım fiyatlarını düşürmek gerekmektedir. Bunun yolu ise süt sektöründe istikrarı sağlayacak tedbirleri hayata geçirmekten geçmektedir. Eğer sütte istikrar sağlanırsa hem damızlık hayvanlar kasaba gitmez hem de besicilerimizin ihtiyacı olan canlı hayvan tedarikinde sıkıntı yaşanmaz, dolayısıyla şu an için besi hayvanı ithalatı için dışarı yönelmek zorunda kalınmaz. Halen ihtiyaç bulunduğu için besilik dana ithalatı sürüyor. Bununla sınırlı kalmalı. Fiyatları düşürmenin yolu ithalat değildir. Et ithalatı olursa üreticimiz perişan olur. Sektör büyük yara alır.

YEM MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN MERALAR KORUNMALI VE ISLAH EDİLMELİ

Yem maliyetlerinin aşağı çekilmesi çok önemli. Çünkü, yemin, üretici maliyeti içindeki oranı yüzde 28-30'u buluyor. Yem maliyetini düşürmek için ise; ucuz yem kaynaklarımızdan meraların korunması, ıslah edilmesi ve çiftçilerimizin kullanabileceği hale getirilmesi getirmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki üretim maliyet farkının en önemli kalemini bu tür ucuz yem alanları oluşturmaktadır. Meralar bu şekilde imara açılmaya devam ederse, maliyetleri düşüremeyiz, tüketicimiz ucuza et yiyemez. Bunun yanında birçok yem hammaddesi üretiminde gübre ve mazot gibi girdilerde KDV ve ÖTV yükünün azaltılması gerekmektedir. Aksi takdirde tüketicilerimize ucuza et alabilmeleri pek mümkün görünmemektedir."

Bayraktar, bunlara ilave olarak üreticilere yönelik desteğin artarak devam etmesinin bir zorunluluk olduğuna dikkati çekti.

MEYDANGAZETESI.COM.TR ÖZEL

---

Kurban öncesi etin kilosu 40 TL

MEYDANGAZETESI.COM.TR EKONOMİ SERVİSİ

Vatandaş kırmızı ete hasret kaldı
 
Kurban Bayramı yaklaşırken, besicilerin hayvanlarını saklamasından dolayı kırmızı et fiyatları 40 liraya kadar yükseldi. Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın ithalatın kısa vadede fiyatları belirli bir noktaya çekeceğini ancak çözüm için kalıcı hayvancılık politikaları üretilmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'de halen yeteri kadar besilik dana olmadığını belirten Aydın, “Bu konunun çözümü için kalıcı bir hayvancılık politikası üretilmelidir. Türkiye sürekli gelişen, büyüyen ve nüfusu artan bir ülke olduğuna göre ithalat, kalıcı bir çözüm değildir. Bunun için yerli besicilerin daha fazla özendirilmesi, daha fazla teşvik edilmesi, hatta insanlarımızın tüketim alışkanlıklarının çeşitlendirilmesi gerekiyor ki ucuz, sağlıklı ve güvenilir et tüketebilelim” dedi.


Hayvan ithalatı yerine, kalıcı hayvancılık politikaları isteniyor.


---

 

KURBANLIK SEVKİYATI 9 EYLÜL'DE BAŞLIYOR

MEYDANGAZETESI.COM.TR EKONOMİ SERVİSİ

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 2015 yılı kurban hizmetlerinin uygulanmasına dair tebliği bugünden itibaren yürürlüğe konuldu. Trakya’daki iller ile İstanbul iline uygun şartları taşıyan kurbanlık hayvanların sevkleri 9 Eylül'den itibaren başlayacak, bu tarihten önce sevk işlemleri yapılmayacak. 

NAKİL BELGELERİ BULUNMAYAN HAYVANLARA GEÇİŞ YOK

İller arası sevk edilecek kurbanlık hayvanlar için Türkvet ve KKKS üzerinden tanzim edilen veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce usulüne uygun bastırılmayan, silintili ve okunaksız olan pasaportlar/nakil belgeleri işleme konulmayacak. İller arası sevki talep edilen fakat küpelenerek tanımlanmamış, veri tabanına kaydedilmemiş, yanlarında pasaportları/nakil belgeleri bulunmayan hayvanların sevklerine izin verilmeyecek.KURBANLIKLARA KÖTÜ DAVRANANLARA CEZA YAĞACAK

Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 499 TL idari para cezası uygulanacak. Kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmak yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 499 TL para cezası uygulanacak.Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ; 2015 Yılı Kurban Bayramı’nda ibadet maksadı ile kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dinî hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak hayvana en az acı verecek şekilde kesmelerine veya vekâlet yoluyla kestirmelerine yardımcı olunması, kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi, kesim yapacak kişilerin eğitilmesi ve bu konulara ilişkin diğer hususlarla ilgili tedbirlerin alınması amacıyla hazırlandı. Tebliğ ile Kurban Hizmetleri Komisyonlarının çalışmaları, bilgilendirme çalışmaları, salgın hastalıklar açısından dikkat edilecek hususlar, kurbanlık hayvan sevkleri ile ilgili alınacak önlemler, kurbanlık hayvanların yüklenmesi, taşınması ve boşaltılması ile ilgili hususlar, kurbanlık hayvanların sevkleri sırasında yapılacak kontroller, kurbanlık hayvan satış yerlerine yönelik alınacak önlemler, kurbanlık hayvanların kesiminde ve kesim yerlerinde dikkat edilecek hususlar, kulak küpe ve pasaportların toplanması ve kayıtlarının silinmesi, çevre kirliliğine karşı önleyici tedbirler, kurban satışı ve kesimi yapılacak yerlerin fiziksel özellikleri ve uyulması gereken kurallar, etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban keseceklerin uyması gereken kurallar, büyükşehir belediyelerinin ve belediyelerin yükümlülükleri, denetim işlemleri, cezai hükümler, koordinasyon sağlanacak kurum ve kuruluşlara ilişkin kural ve düzenlemeler detaylı olarak izah edildi. Tebliğe göre; komisyonlar tarafından 24 Eylül 2015 tarihinde idrak edilecek Kurban Bayramı münasebetiyle bütün komisyon üyeleri yükümlülüklerini yerine getirme noktasında gerekli tedbirleri alınacak. Şehirlerde ihtiyacı karşılayacak sayıda ve büyüklükte kurban satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edilecek. Kurban keseceklerin kurbanlarını toplu kesim yerlerinde kesmeleri için tedbirler alınacak.

Kurban hizmetlerinin kolaylaştırılması için kurbanlık hayvan satış ve kesim mekânları birbirine yakın yerlerde planlanır, çevresel riskleri en aza indirerek varsa atık yönetimi planlanmış alanlar seçilecek. Çevre kirliliğini önleyici tedbirlerin alınması bağlamında gerek duyulduğunda pazar yerleri kurban kesim yerine dönüştürülecek. Kurban satış ve kesim yerlerine ulaşımın kolay sağlanması için yerel yönetimlerce tedbirler alınacak.

Kurban satış yerleri, çevre ve toplum sağlığını olumsuz etkileyecek durumlardan arındırılacak. Kurban satış yerleri etrafı branda ile çevrili, üstü kapalı ve insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanacak. Kesim yerleri genel sağlık şartlarına uygun, dezenfekte edilebilecek, zemininde su biriktirmeyen, ışıklandırma ve havalandırması bulunan mekanlardan seçilecek. Ayrıca insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanacak. Kesim alanı ve çevresine evcil ya da sokak hayvanlarının girmesine engel olunacak şekilde önlemler alınacak. Kesim yerlerinde kesilip parçalandıktan sonra etler hemen teslim edilmeli, bu sağlanamadığında gerekli soğuk saklama koşulları oluşturulacak. Kesim yerlerinden kaynaklanacak atık suların doğrudan alıcı ortama verilmesini engelleyici tedbirler alınacak. Kesim yerlerinde kesilen hayvanların deri ve sakatatlarının zayi olmadan amacına matuf bir şekilde değerlendirilmesi hususunda fiziksel veya diğer unsurlar doğrultusunda komisyonlarca gerekli tedbirler alınacak. Kesim yerlerinde deri ve sakatatların toplanacağı özel mekânlar oluşturulacak.İl ve ilçelerdeki kurban satış ve kesim yerlerinin açık adresleri, DHYS kurban satış ve kesim yeri kayıt sistemine 07 Eylül 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar girilecek.

Halk Eğitim Merkezlerinde ‘Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursları’ düzenlenmesine devam edilerek bu kurslara kurbanlarını kendileri kesecek olanların da katılmaları teşvik edilebilecek. Şehir merkezlerine yakın köy ve beldelerde bulunan besi çiftlikleri gerekli şartları haiz kesim yeri tesis etmeleri konusunda teşvik edilecek.

Özel sektör, kurban satış ve kesim yeri düzenleyerek kesim organizasyonu düzenlemesi hususunda teşvik edilecek.Kesim yerlerinde komisyon üyesi kurum ve kuruluşlardan yeterli sayıda personel görevlendirilecek ve bu personele tanıtıcı ‘Görevli Kimlik Kartı’ ve ‘Kesim Elemanı Kimlik Kartı’ düzenlenecek. Söz konusu personelin ücretleri Kurban Komisyonu hesabından ödenecek.

Bayram günlerinde trafikte oluşan yoğunluk dikkate alınarak özellikle kurban satış ve kesim yeri güzergâhında ulaşımı kolaylaştıracak tedbirler alınacak.

Kesim yerlerinde kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi için randevu sistemi uygulanacak. Kesim işlemlerini bayramın ilk gününe sıkıştırmamak için, ikinci ve üçüncü güne indirimli ücret uygulaması yapılabilecek.

‘Vekâletle Kurban Kesim Organizasyonu’ konusunda bilgilendirme yapılacak.

Kesim yerlerinde, kasaplık belgesi veya Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kurslarından alınmış ‘Kurs Bitirme Belgesi’ ve ‘Hijyen Eğitimi Belgesi’ olanlar görevlendirilecek.Kurban satış yerleri bayramdan 15 gün önce hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan nakli başlatılmayacak. Satış ve kesim yerlerinde görüntü kirliliği oluşmaması için belediyeler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Kesim yerine götürülürken, araca bindirilirken, araçtan indirilirken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere bu tebliğin 18. maddesinde belirtilen cezalar uygulanacak. Kurban raporu ve Kurban İstatistikleri il müftülükleri tarafından DHYS’ye 06 Kasım 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar girilebilecek.BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI

Bilgilendirme konusunda; il ve ilçelerde hazırlanan kurban satış ve kesim yerleri 14 Eylül 2015 Pazartesi gününden itibaren Kurul ve Komisyon üyesi kurum ve kuruluşların (özellikle valilik, kaymakamlık, müftülük ve belediyelerin) internet sitelerinde yayınlanacak.Kurban Rehberi ilgili kurum ve kuruluşların web sitelerinde bayram öncesi yayınlanacak.

Kurban ibadetinin dini ve sosyal boyutları hususunda bilgilendirme yapılacak

Başta kist hidatik, şarbon, bruselloz, tüberküloz gibi hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar olmak üzere toplum ve çevre sağlığı, etin usulüne uygun işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatların çöpe atılmaması, evcil ve yabani hayvanlara verilmemesi ve benzeri konularda vatandaşlar aydınlatılacak.Kurban kesen ve hayvanı yüzerek et taksimi yapan kimselerin etle temas eden uzuvlarında yara olmaması, bu durumda olanların kesim, yüzme ve et taksimi işini yapmaları zorunlu ise hijyenik eldiven kullanmaları, elde yara olduğu halde eldiven kullanmadan kesim işlemi yapılmışsa bu etlerin çok iyi pişirildikten sonra tüketilmesi hususu vatandaşlara duyurulacak.Kurban olarak satın alınacak hayvanların sağlıklı, besili, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi olan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen koruyucu aşıları yapılmış ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı olanlardan seçilmesi, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların kurbanlık olarak kesilmesinin önlenmesi, kurban edilmesi uygun olan hayvanlardan öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanların tercih edilmesi gerektiği hatırlatılacak. Kurban olması dinen sakıncalı olan hayvanlar kurban satış yerlerine getirilemeyecek. Buna bağlı olarak, ‘Kurban kesmekle yükümlü olan kimsenin bu ibadeti yerine getirmiş sayılması için kurbanlık hayvanda bazı niteliklerin bulunması şart koşulmuştur. Buna göre kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Kurban olabilmesi için, kurbanlık hayvanın deve için 5; sığır ve manda için 2; koyun ve keçi için 1 yaşını doldurması gerekir. Bunun yanında koyun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonra da kurban edilebilir. Kesilecek hayvanın kurban olmaya engel bir kusurunun bulunmaması gerekir. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, âzaları tamam, besili olması hem ibadetin gaye ve mahiyetine hem de sağlık kurallarına uygun düşer. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bazı âzaları eksik meselâ bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dili kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban olmaz. Acak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal ve deli, biraz hasta, bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakınca yoktur. Koyunun daha semiz ve lezzetli olması maksadıyla doğduğunda kuyruğunun kısmen veya tamamen kesilmesi kusur sayılmaz” bilgisi çerçevesinde aydınlatma yapılacak.Ticaret Borsalarında olduğu gibi canlı hayvan alım ve satımlarında tokluk firesi düşülmesi konusunda satıcılar ve vatandaşlarımız mutat usullerle bilgilendirilecek.

Anadolu’da hayvanlarda görülen şap hastalığının, Trakya bölgesine geçişini önlemek üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca alınan tedbirler uyarınca, Kurban Bayramı münasebetiyle İstanbul’un Avrupa yakası dâhil olmak üzere Trakya bölgesine kurbanlık hayvan sevkinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yayımlanan 2010/7 ve 2010/13 sayılı Trakya’ya Yapılacak Canlı Hayvan Sevkleri Genelgelerinde belirlenen kriterler çerçevesinde yapılacağı ve Avrupa yakası dâhil İstanbul’a 09 Eylül 2015 tarihinden itibaren kurbanlık hayvan sevki yapılabileceği konusunda vatandaşlar aydınlatılacak.2015 YILI KURBAN HİZMETLERİ HAYVAN HAREKETLERİNDE UYULACAK ESASLAR

Hayvanların pazarlarda ve özellikle satılmayanların geri dönüşlerinde herhangi bir risk taşımaması için, sevk öncesi Yurtiçi Veteriner Sağlık Raporlarının düzenlenmesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2015/04 sayılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi ve koruyucu aşılamalara ilişkin talimat hükümlerine göre hareket edilecek olup özellikle şap hastalığı yönünden aşı ve bağışıklık sürelerine dikkat edilir. Kurban satış yerlerine girişlerde bu belgeler mutlaka kontrol edilecek. Kurbanlık hayvan yetiştiren işletmelerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların salgın hastalıklar yönünden kontrol edilmesi sağlanacak. Hayvan pazarı, borsa, geçici hayvan satış ve kesim yerlerinin resmi ve belediye veteriner hekimlerince yapılan kontrol ve denetimleri sıklaştırılacak.Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmeden önce resmi veteriner hekimlerce kurbanlık hayvanların sağlık kontrolü yapılarak sadece sağlıklı hayvanların sevklerine müsaade edilecek, satılmayan hayvanların geri dönüşlerinde veteriner sağlık raporu alınması hususunda yetiştiriciler bilgilendirilecek. Bulaşıcı hastalığa yakalanmış veya hastalıktan şüpheli hayvanlara 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile bu Kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelik ve talimatların ilgili hükümlerine göre işlem yapılacak.Büyükbaş hayvan sevklerinde şap aşısı yaptırmış olma şartı aranacak. Sığır cinsi hayvanların şap hastalığına karşı aşılanıp aşılanmadığı kayıtlar ve aşılama makbuzları ile kontrol edilerek, veteriner sağlık raporunun ilgili bölümüne şap aşısının yapıldığı tarih, aşının seri numarası, aşılama-serumlama makbuzunun tarihi ve seri numarası yazılacak.

Sevk öncesinde hayvanların klinik muayenesi yapılır, muayenede şap hastalığı varlığı ya da şüphesi bulunmaması, sevk oldukları ve sevk edilecekleri yerin şap hastalığı şüphesi ya da mihrakı nedeniyle oluşturulmuş koruma ve gözetim bölgesi olmaması durumunda, hayvanların sevkine müsaade edilecek.Hayvan pazarı, borsa ve geçici hayvan satış yerlerinde hastalık bulaştırma riskinin ortadan kaldırılması için, hayvanların ilk çıkış yerlerinde veteriner sağlık raporu düzenlenirken, uygulanan koruyucu aşılama ve bağışıklık süreleri dikkate alınır ve satış yerlerine girişlerde de bu bilgiler kontrol edilecek.Kurbanlık olarak sevk edilecek koyun ve keçi türü hayvanların hayatları boyunca en az bir kez PPR aşısı ile aşılanmış olmaları gerekiyor. PPR aşı uygulamaları üzerinden 15 gün geçmeyen küçükbaş hayvanların nakillerine yeterli koruma oluşmaması nedeniyle izin verilmeyecek. Kurbanlık olarak sevk edilecek koyun ve keçi türü hayvanların sevklerinde şap aşısı yaptırmış olma şartı aranmayacak.Trakya’daki iller ile İstanbul ili Avrupa yakasına, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2010/7 ve 2010/13 sayılı Trakya’ya Yapılacak Canlı Hayvan Sevkleri Genelgeleri kapsamında uygun şartları taşıyan kurbanlık hayvanların sevklerine 09/09/2015 tarihinden itibaren başlanacak olup bu tarihten önce kesinlikle sevk işlemi yapılmayacak. İstanbul ili Anadolu yakasına kurbanlık hayvan sevkleri de 09.09.2015 tarihinde başlayacak olup, bu tarihten önce sevk işlemleri yapılmayacak.Hayvan pazarı, borsa, geçici hayvan satış merkezi, kesim yerleri ile nakil araçlarının temizlik ve dezenfeksiyonu aksatılmayacak. Görevlilerce dezenfeksiyon kayıtları tutulur ve kontrollerde gösterilecek. Hayvan nakil araçlarında kullanılmak üzere hayvan pazarı, borsa ve hayvan satış yerlerinde temiz altlık bulundurulacak. Nakil sonrasında araçlarda bulunan altlık ve gübreler şap hastalığını bulaştırma riskinin yok edilmesi açısından güvenli bir şekilde imha edilir. Bunların gübre olarak arazide kullanılmasına izin verilmeyecek.KURBANLIK HAYVAN SEVKLERİ İLE İLGİLİ ALINACAK ÖNLEMLER

İller arası sevk edilecek kurbanlık hayvanlar için Türkvet ve KKKS üzerinden tanzim edilen veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce usulüne uygun bastırılmayan, silintili ve okunaksız olan pasaportlar/nakil belgeleri işleme konulmayacak. İller arası sevki talep edilen fakat küpelenerek tanımlanmamış, veri tabanına kaydedilmemiş, yanlarında pasaportları/nakil belgeleri bulunmayan hayvanların sevklerine izin verilmeyecek.Kurbanlık hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce kulak küpe numaraları Türkvet ve KKKS’den mutlaka kontrol edilerek hayvanların veri tabanındaki bilgileriyle uyum gösterip göstermediği kontrol edilecek. Veteriner sağlık raporunun kayıt sistemi üzerinden düzenlenememesi halinde matbu veteriner sağlık raporu kullanılır, bu durumda kulak küpesi ve pasaportu bulunan sığır cinsi hayvanların veteriner sağlık raporunun ilgili hanesine kulak küpe numaraları yazılacak, gerektiğinde kulak küpe numaraları mühürlü ve imzalı olarak ayrı bir kâğıda listelenerek veteriner sağlık raporuna iliştirilir ve veteriner sağlık raporunun üzerine ‘Kurbanlık’ ibaresi yazılacak. Koyun ve keçi türü hayvanların kulak küpelerinin yazılı olduğu nakil belgesi resmi veteriner hekim tarafından kaşelenip imzalanarak veteriner sağlık raporuna eklenecek. Sevk raporu üzerine ‘Kurbanlık’ ibaresi yazılacak.Türkvet ve KKKS veri tabanlarında geçici kurbanlık hayvan satış yeri için her ilçeye bir işletme numarası tahsisi yapıldı. Kurbanlık olarak veteriner sağlık raporu verilen sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların, gideceği il/ilçenin geçici kurbanlık hayvan satış yerlerine veri tabanında nakilleri yapılacak. Hareketin tamamlanması için varış işletmesinin bağlı bulunduğu il/ilçe müdürlüğü tarafından veteriner sağlık raporu/pasaport/nakil belgesi kontrol edildikten sonra uygun olanlar için varış hareketi onaylanacak.Türkvet ve KKKS veri tabanında nakli yapılan kurbanlık hayvanların veteriner sağlık raporuna ‘Türkvet/KKKS’de nakilleri yapılmıştır’ ibaresi mutlaka yazılacak.

Kurbanlık hayvanlar, yurtiçi veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının taşıyıcısı olan keneler yönünden; özellikle hastalığın görüldüğü il ve ilçelerde dikkatli bir şekilde muayene edildikten sonra sevk edilir.KURBANLIK HAYVANLARIN YÜKLENMESİ, TAŞINMASI VE BOŞALTILMASI İLE İLGİLİ HUSUSLAR

Nakil araçları hayvanların güvenli bir biçimde sevklerini sağlamak amacıyla, üzerleri hava şartlarına uygun ve hayvanlara yeterli hava sağlayacak şekilde kapatılacak. Ayrıca kapaklar sağlam ve hayvanların atlama ve kaçmalarını engelleyecek şekilde olacak.

Nakil araçlarına dışarıdan görülecek şekilde, hayvan nakledildiğini belirten levhalar asılacak.Araçlarda hayvanların hacimlerine ve planlanan yolculuğa uygun yeterli alan ve yükseklik olması sağlanacak. Araçların yükleme yapılmadan önce temizlik ve dezenfeksiyonu yapılır, aracın taban döşemeleri üzerine en az 2 santim kalınlığında yataklık, sap, saman, talaş ve benzeri maddeler serilecek.Hayvanların nakil vasıtalarına aşırı yüklenmelerine, nakliye sırasında yaralanma veya gereksiz yere acı çekmelerine neden olabilecek nakil vasıtaları ile sevklerine izin verilmeyecek. Hayvanların nakliyesinin uzun sürmesi durumunda (8 saatten fazla), uygun aralıklarla hayvanlara yem ve su verilmesi ve dinlendirilmesi konularında nakliyeci ve hayvan sahibine bilgi verilir, nakil araçlarının yem ve su yönünden tedarikli olup olmadıkları, ilk yardım çantası ile yeteri miktarda urgan, yular bulundurup bulundurmadıkları kontrol edilir. Nakilde hayvan refahı kurallarına uyulacak.KURBANLIK HAYVANLARIN SEVKLERİ SIRASINDA YAPILACAK KONTROLLER

Kurban bayramı öncesinde kurbanlık hayvanların sevklerinin kontrol ve denetimi açısından İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Belediye Zabıtası ile sıkı işbirliği ve koordinasyon sağlanarak, kaçak hayvan hareketlerine karşı düzenlenen yol kontrol ve denetimlerinin sayısı artırılacak.Özellikle İstanbul (Kavacık ve Çamlıca Hayvan Sevk Kontrol Noktaları, Çatalca ve Paşaköy yol kenarı denetim istasyonu), Çanakkale (Lapseki Merkez İskelesi), BoluSivas (Merkez 1. Organize San.), Tokat (Niksar), Gaziantep (Nizip, Nurdağı Devlet Yolu Yeşilce Mevkii), Ankara (Gölbaşı, Ankara-Konya Karayolu 29. km., Kazan, Ankara-İstanbul Karayolu 33. km., İmrendi Mah., EskişehirYolu, Ankara-Eskişehir Karayolu 32. km. Temelli Mevkii, Elmadağ Girişi, Ankara-Samsun Karayolu 41. km), Konya (Konya-Ankara Karayolu Kayacık Mevkii, Kulu Kavşağı), Adana (Pozantı, Tarsus-Pozantı Otoyolu, Çamalan Park Sahası, Pozantı ve Tarsus istikametleri), MalatyaKayseri(Boğazköprü, Kayseri-Ankara Karayolu, Kocasinan ilçesi, Bey değirmeni Köyü Mevkii, Pınarbaşı),Antalya (Antalya Burdur Karayolu, Kepez Ferrokrom Mevkii), Zonguldak (Karadeniz Ereğli- Alaplı Karayolu, Göktepe köyü, Alaplı, Zonguldak), Balıkesir (Balıkesir-Susurluk Karayolu, Bursa-Balıkesir İl Sınırı, Ayşebacı Köprülü Kavşağı Mevkii), Şanlıurfa (Merkez Koçören Köyü, Karayolları 91. Şube Şefliği Plent Sahası), Erzurum (Aşkale-Erzurum Karayolu,Çiğdemli Köyü), İzmir (İzmir-Turgutlu Devlet Yolu, 17. km., Ansızca Köyü, Söğütçük Mevkii), Manisa (Akhisar-Manisa Karayolu, 42. km. Güzelköy), Samsun (Samsun- Ankara Karayolu 14. km, Yeşilkent Beldesi, Toybelen Mh. ve Samsun-Ordu Karayolu 19. km., Çınarlık Beldesi, Çarşamba), Artvin (Çamlıköy-Hopa), Bitlis(Tatvan), Kahramanmaraş (Pazarcık), Afyonkarahisar, Eskişehir (Sivrihisar), Hatay (Dörtyol)’da güvenlik güçleriyle gerekli koordinasyon sağlanarak daha etkin denetim ve kontrol yapılacaktır. İhtiyaç duyulması halinde Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararı ile yeni denetim noktaları belirlenecek.Yol kontrol ve denetimleri sırasında yaralanma veya gereksiz yere acı çekmelerine neden olabilecek şekilde aşırı olarak yüklenmiş hayvanlar ile hasta hayvanların bulunduğu tespit edilirse bu araçlar sevkten alıkonur, hayvanların sağlık ve refahı yönünden gerekli tedbirler alınacak. KURBANLIK HAYVAN SATIŞ YERLERİNE YÖNELİK ALINACAK ÖNLEMLER

Hayvancılık işletmelerinden doğrudan yapılan satışlar hariç kurbanlık hayvanlar; hayvan pazarı, canlı hayvan borsası, hayvan park ve panayırlarının yanı sıra komisyonlarca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurban satış yerlerinde ve özel kurban kesimi yapılacak işletmelerde alınıp satılacak. Önceden belirlenen yerlerin dışında kurbanlık hayvan alım ve satımlarına müsaade edilmeyecek. Bu konuda yetiştiriciler ve satıcılara komisyonlarca bilgilendirme yapılacak.Kurban satış yerlerine getirilen hayvanların il içi hareketlerinde pasaport/nakil belgesi, iller arası hareketlerinde ise veteriner sağlık raporları, pasaport/nakil belgeleri kontrol edilerek, belgeleri tam olanların girişine izin verilecek. Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğine ve Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğine göre küpelenmemiş ve kayıt altına alınmamış hayvanların kurban satış yerlerine girişlerine müsaade edilmeyecek.

Kurban satış yerlerine bu Tebliğin 5. maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde belirtilen hususlara uymayan ayrıca küpesiz ve belgesiz hayvan girişleri önlenecek.Kurban satış yerlerinde komisyonlarca belirlenecek yeterli sayıda resmi/belediye/serbest veteriner hekim, belediye zabıtası ile din görevlilerinden oluşan ‘kurban kontrol ve denetim birimi’ kurulacak. Bu birimde görev yapacak serbest veteriner hekimler, Veteriner Hekim Odaları ile işbirliği yapılarak belirlenecek. Kurban satış yerleri belediyelerce her gün sabah ve akşam temizlenir, ayrıca etkin dezenfektan maddeler kullanılarak dezenfekte edilecek. Kurban satış yerlerinde değişik bölgelerden hayvanlar bir araya gelmekte, satılamayan hayvanların geri dönüşlerinde hastalık bulaştırma riski bulunuyor. Bu sebeple satış yerlerine gelen hayvanlar giriş ve çıkışlarda bulaşıcı hastalıklar yönünden kontrol edilerek hastalıklı hayvanların nakline izin verilmeyecek.KURBANLIK HAYVANLARIN KESİMİNDE VE KESİM YERLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kurbanlık hayvanlar, belediyelerden çalışma izni almış kesimhane ile Komisyonların belirlediği kesim yerlerinde kasaplık belgesi veya Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kurslarından alınmış ‘Kurs Bitirme Belgesi’ olanlar tarafından; köylerde ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise -cadde, sokak ve parka bakmamak kaydıyla kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde- ehil kişilerce kesilecek.Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamayacak.

Kesim yerleri; resmi ve belediye veteriner hekimleri, belediye zabıta ekipleri ile din görevlileri işbirliğinde etkin olarak denetlenecek ve kontrol edilecek. Kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacak. Kesilen hayvanlara ait hastalıklı organlar, kesim sırasında oluşan atıklar, kist hidatik riskine karşı karaciğerler ve akciğerler kesinlikle evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek. Hayvanların çıkaramayacağı derinlikte çukurlara gömülerek bertaraf edilecek. Belediye ve köy muhtarlarınca çevre ve toplum sağlığı dikkate alınarak temizlik yaptırılacak.KULAK KÜPE VE PASAPORTLARIN TOPLANMASI VE KAYITLARININ SİLİNMESİ

Kurban satış yerlerinde sığır cinsi hayvan satışlarında, kesilen hayvanların kayıtlardan düşülmesi maksadı ile satıcı, hayvan pasaportlarının ilgili kısımlarını bu hayvanların kurbanlık olarak satıldığını belirterek yedi gün içinde en yakın İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim edecek.Kesimhanelerde kesilen kurbanlık sığır cinsi hayvanların kulak küpeleri Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinin ilgili hükümleri çerçevesinde biriktirilerek Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar gereğince imha edilecek, kesilen sığır cinsi hayvanların veri tabanından düşümleri yapılacak, hayvan pasaportları en yakın İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne kesim tarihlerinden itibaren yedi gün içinde teslim edilecek.Kesimhanelerde kesilen kurbanlık koyun ve keçi türü hayvanların kulak küpeleri Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinin ilgili hükümleri çerçevesinde biriktirilerek Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar gereğince bulundukları yerin il/ilçe müdürlüğünün kontrolünde imha edilecek ve koyun keçi türü hayvanların veri tabanından düşümleri yapılacak.Komisyonun belirlediği yerler dışında ve köylerde kesilecek kurbanlık sığır cinsi hayvanların kulak küpeleri ve pasaportlarının, koyun ve keçi türü hayvanların kulak küpelerinin toplanarak veri tabanından düşümlerinin sağlanabilmesi yönünden İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, kendi yetki ve sorumluluk sahalarındaki mahalle ve köy muhtarları ile bir bilgilendirme toplantısı düzenler ve bu konuda muhtarlara yazılı tebligat yapılacak.İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerince kendilerine teslim edilen kulak küpeleri, pasaportları ve kulak küpe numaralarının listesine istinaden kurbanlık olarak kesilen hayvanların bilgisayar destekli veri tabanından kayıt düşümleri yapılacak.ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

Büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, diğer yerlerde belediyeler tarafından Karar, Yönetmelik, Tebliğ, Kurul kararları ve 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddelerinin uygulanmasını sağlamak maksadıyla, bu Tebliğin 14. maddesinde belirtilen hükümler çerçevesinde kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğini önleyici tedbirleri de içeren bir yönetim planı hazırlanarak Komisyona sunulur ve uygulanacak.KURBAN SATIŞI VE KESİMİ YAPILACAK YERLERİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ VE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Su, elektrik, kanalizasyon veya foseptik çukuru vb. alt yapısı olan yerler hazırlanacak. Kesim yerinin tabanı beton, beton asfalt ve benzeri sızdırmaz malzemeden olacak.

Kesim yeri için, tazyikli suyla yıkama imkânına sahip, zeminde gerekli ızgara sistemi bulunan mekânlar seçilir, atık sular çevreye bırakılmaz, yeterli miktarda aydınlatma ve havalandırma sağlanacak.Hayvan dışkıları vb. atıklar sızdırmaz, dayanıklı, yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konulur, gerektiğinde ikinci torba kullanılır, ağzı iyice bağlanır ve sızdırmaz kapalı özel atık taşıma kamyonları ile belediye tarafından düzenli olarak bertaraf edilecek.Belediyeler bayram öncesi ve süresince satış yerlerinde, bayram süresince kesim yerlerinde temizlik ve denetim birimlerinden yeterli sayıda eleman bulunduracak.

Satış noktalarında hayvan atıkları dışındaki atıklar da aynı şekilde biriktirilerek en kısa sürede belediyelerce düzenli olarak bertaraf edilmek üzere alınacak.Kurban satış ve kesim yerlerinde ilçe belediyeleri yeterli miktarda atık taşıma araçları ve konteyner bulunduracak. Belediyeler, atık konteynerleri dolmadan ve toplanan atıkları sıkıştırmadan bertaraf alanına ulaştıracak. Belediyeler kurban satış ve kesim yerlerinde hayvanları tartmak için kantar bulunduracak.Mevcut hayvan pazarları ve borsaların dışında Komisyonlarca şehrin nüfus yoğunluğu dikkate alınarak şehirlerin ana girişlerinde ve uygun diğer alanlarda kurbanlık hayvan satış yerleri belirlenecek. Hayvanların şehir merkezlerine girişlerine ve bu satış yerlerinin dışında diğer yerlerde satışına müsaade edilmeyecek.Kurbanlık hayvan satış ve kesim yerlerinde, su, tuvalet, kapalı oturma yeri ve benzeri sosyal ihtiyaçların karşılanacağı yerler ile hayvanların taşındıkları araçlara bindirilmesine ve araçlardan indirilmesine uygun rampalar yapılacak.Hayvanlar, zemini temiz ve kuru, etrafı ve üstü kapalı mahallerde, büyükbaş hayvanlar uzun ipli yular ile muhafaza edilir ve nakilleri sırasında yeteri kadar tecrübeli eleman bulundurulacak. Satış yerlerinin temizlenmesi ve atıkların alınması belediyelerce her gün yapılacak. Mevcut kesimhaneler dışında komisyonlarca şehrin nüfus yoğunluğu dikkate alınarak kurban kesim yerleri ve bunların kapasiteleri belirlenecek.

Kullanılacak tüm makine ve ekipman ile çalışanların temizlik ve dezenfeksiyonu yaptırılacak. Yeterli miktar ve basınçta ve içilebilir nitelikte kullanma suyu bulundurulacak.Biriken gübre, çöp ve sakatat ile diğer atıklar çevreye zarar vermeyecek şekilde üstü kapalı bir mahalde toplanacak ve daha sonra hijyenik şartlara uygun olarak izale, bertaraf ve tahliyesi sağlanacak. Kesim sonrası ortaya çıkan kan, tank veya benzeri sızdırmaz bir yerde toplanacak ve uygun bir şekilde bertaraf edilecek. Gübre birikimi için özel bir yer ayrılacak. Hastalıklı organlar ile karkaslar en az iki metre derinliğinde çukurlara gömülüp üzeri kireçle örtülecek veya uygun bir yerde yakılarak imha edilecek. İmha işleminin, yakma suretiyle yapılması durumunda ilgili mevzuat hükümlerine uyulacak. ETRAFI KAPATILMIŞ ÖZEL MÜLK VEYA BAHÇESİNDE KURBAN KESECEKLERİN UYMASI GEREKEN KURALLAR

Kesim yeri beton, beton asfalt vb. sızdırmaz malzemeden olacak, çıkan kanın toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılacak, gerektiğinde kireçlenecek.

Kurbandan çıkan kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konulacak, gerektiğinde ikinci torba kullanılır, ağzı iyice kapatılıp bağlanır ve bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilecek. Bu hizmetlerin verilmediği yerlerde bahsedilen atıklar ve var ise hastalıklı bölümler kesim yapanlar tarafından en az iki metre derinliğinde çukura gömülecek. Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmayacak, kan izi kalmayacak şekilde temizlenecek, gerektiğinde kireçlenecek. Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmalarına ve çevre kirliliğine neden olunmaması yönünde tedbir alınacak.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN VE BELEDİYELERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Bayram öncesi kurbanlık hayvan satışı süresince ve bayram süresince belediyeler, kurban hayvan satış ve toplu kurban kesimi yapılacak yerlerde bu Tebliğin 14. maddesinde belirtilen çevre kirliliğine neden olunmaması için dikkat edilmesi gereken hususlar ve denetim esaslarına ilişkin hazırlanan bu Tebliğin 13. maddesinde belirtilen yönetim planı çerçevesinde yeterli sayıda temizlik ekiplerini, araçlarıyla birlikte düzenli olarak çalışır halde tutacaklar. Bayram süresince temizlik elemanı ve atık toplama aracı sayısı artırılacak. 

Satış ve kesim yerlerinden kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için yakalama ekipleri oluşturulacak.DENETİM İŞLEMLERİ

Kurban hizmetlerinin denetlenmesi Kurul ve Komisyon üyesi kurum ve kuruluşlar ile kolluk kuvvetlerince yapılacak.Bayram öncesi ve bayram süresince il/ilçe belediyeleri ile büyükşehir belediyelerinin zabıta birimlerince aralıksız denetim yapılacak.Kurbanlık hayvanların yüklenmesi ve sevkleri sırasında ve ayrıca hayvan kesimi/satışı yapılan yerlerde, Komisyon üyesi kurum ve kuruluşlar ile kolluk kuvvetlerince kontrol listesi kapsamında denetimler gerçekleştirecek, yapılan denetimlere ait kontrol listeleri dosyasında muhafaza edilecek.CEZAİ HÜKÜMLER

Karar, Yönetmelik, Tebliğ, Kurul ve Komisyon Kararlarına aykırı hareket edenler hakkında aşağıdaki cezai işlemler uygulanacak:“Kurban satış ve kesim yerlerinde; Karar, Yönetmelik, Tebliğ, Kurul, Komisyon Kararları ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ve denetim esaslarına ilişkin hazırlanan yönetim planı çerçevesinde denetim yapılır. 2872 sayılı Çevre Kanununun 8 inci maddesinde yer alan hususlara aykırı hareket edenlerden;

Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlara Çevre Kanunu 20 nci maddesinin (s) bendi gereğince,

Kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere ise Çevre Kanunu 20 nci maddesinin (j) bendi gereğince cezai işlem aynı Kanunun 24 üncü maddesi kapsamında uygulanır.Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanır.5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasına göre; satılırken, hayvanların sağlıklarının iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunludur. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1.673 TL idari para cezası uygulanır.5199 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasına göre; hayvanların kesilmesi; dinî kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1.002 TL idari para cezası uygulanır.5199 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin ikinci fıkrasına göre yürürlüğe konulan; Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere hayvan başına 2.511 TL idari para cezası uygulanır.5199 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 499 TL idari para cezası uygulanır.5199 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre; kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmak yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 499 TL para cezası uygulanır.(Birinci fıkrada yer alan cezai işlemler İçişleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarının ilgili birimleri ile belediyelerce uygulanır.”TEBLİĞİN UYGULANMASINDAN SORUMLU KURUM VE KURULUŞLAR

Tebliğin uygulanmasında koordinasyon sağlanacak kurum ve kuruluşlar ise; Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Belediyeler, TRT Genel Müdürlüğü, Türkiye Diyanet Vakfı, Özel Radyo ve Televizyon Kuruluşları, Ticaret Borsaları, Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Kasaplar Odası ile Et ve Süt Kurumu.

---

KASAPLARDAN ET VE SÜT KURUMUNA TEPKİ

MEYDANGAZETESI.COM.TR EKONOMİ SERVİSİ

Adana Kasaplar, Tavuk, Balık Eti ve Şarkütericiler Esnaf Odası Başkanı M. Saruhan Yağmur, zarar eden Et ve Süt Kurumu Şubelerinin kapatılması gerektiğini bildirdi.

YÜZDE 5'LİK İNDİRİM SADECE ET VE SÜT KURUMUNU İLGİLENDİRİYOR

Oda Başkanı Yağmur, et fiyatlarının artmasının ardından devlet yetkililerine yaptıkları çağrıların karşılık görmediğini, yüzde 5'lik indirimin de sadece Et ve Süt Kurumu'nu ilgilendirdiğini belirtti.

ET VE SÜT KURUMU ETİ YÜZDE 20 PAHALI SATIYOR

Yağmur, "Buna göre, Et ve Süt Kurumu, bizim kayıtlı esnafımıza göre eti yüzde 20 daha pahalı satıyor. Yüzde 5'lik indirime rağmen hala bizden yüzde 15 pahalı et satıyorsa ki, hala da zarar ediyorsa, zarar eden şubeler derhal kapatılarak, devletin zarara uğratılması önlenmelidir.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ CANLI HAYVAN İTHALATI YAPILMALI

Ayrıca, Gıda Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesi piyasaları düzenlemek için süratle canlı hayvan ithalatı yapmalı, ithal edilen küçük ve büyükbaş hayvan kesim ve kontrolleri de odalara verilmelidir." dedi.

ET FİYATLARI DERHAL DÜŞÜRÜLMELİDİR

Kasaplar Odası'na kayıtlı esnafların, halen kemikli eti 25, kemiksiz eti ise 30 liraya sattığını aktaran Saruhan Yağmur, üstelik de devletine vergisini ve primini yatırdığı gibi elektrik, su, dükkan, personel ücretlerini de ödediğini ifade etti. Başkan Yağmur, "Buna rağmen devlete bağlı Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarını yüksek tutmaktadır. Et fiyatları derhal düşürülmelidir. Ülkemizdeki, büyük ve küçük baş hayvan kesimleri de bir an evvel denetim altına alınmalıdır.

KIYMALAR YASAK AMA VİTRİNLERDE VAR

1 Temmuz’dan itibaren, Türkiye genelinde izinsiz et sucuğu ve hazır kıyma satışı yasaklanmasına rağmen halen marketlerin vitrinlerinde satışa hazır olarak kıymalar vardır. Bu yasa tek taraflı mı çıkarılmıştır? Yani 3 - 5 firmayı korumak adına küçük esnaf yok sayılmaktadır. Bu esnafımıza cezadır, kabul edilemez." diye konuştu.

---

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Özkök: Üreticilerimiz panik yapmasın

MEYDANGAZETESI.COM.TR EKONOMİ SERVİSİ

Aksaray Ticaret Borsası ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Özkök, son günlerde bazı basın yayın organlarında çeşitli kaynaklara dayandırılarak et fiyatlarındaki dalgalanmaların spekülatif haberler olduğuna işaret edip üreticileri panik yapmamasını istedi. Özkök, "Besicilerimiz verdikleri mücadelenin sonunda emeklerinin karşılıklarını inşallah alacaklar." dedi.

HABERLER PİYASAYI DALGALANDIRIYOR: ET FİYATLARI DÜŞÜMÜ GEÇİCİ

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da istenmeyen haberlerin piyasayı dalgalandırıp, üreticilerin moralini bozduğunu vurgulayan Özkök, bir açıklama yapıp üreticilere seslendi. Özkök, "Son zamanlarda gelişen Et ve Süt Kurumu'nun 3 bin 100 tonluk ithal edeceği karkas etten dolayı psikolojik olarak gelişen fiyat düşümü geçicidir. Kimsenin paniğe kapılmasına gerek yoktur. 3 bin 100 ton gibi bir etin Türkiye'ye hiç bir etkisi ve arzı olamaz.

10 AYDIR BESİLİK DANA İTHALİ YAPILIYOR

Fiyatlar da zaten normal seyrini korumaktadır. Biliyorsunuz ki 10 aydan beri yurt dışından besilik dana ithalatı yapmaktayız. Bu 10 ay süre içerisinden şu ana kadar Türkiye'ye 200 bine yakın besilik dana girdi. Besicilerimiz bu hayvanları yetiştirdiler ve son dönemlerine kavuşturdular. İnşallah Kurban Bayramı öncesi ve sonrası bu yetişen hayvanlar mezbahalara gidecek ortadaki et sıkıntısı ortadan kalkacak, besicilerimiz yetiştirdiği besilik danalarını kesecekler. Besicilerimiz verdikleri mücadelenin sonunda emeklerinin karşılıklarını inşallah alacaklar." ifadelerini kullandı.

ETLER ÜRETİCİDEN 24 TL'YE ALINIYOR

Et sektörünün en ufak bir söylentide dalgalanmalar oluştuğunu aktaran Hamit Özkök şu hususları dile getirdi: "Ben üretici ve çiftçi kardeşlerimize şunu iyi vurgulamak istiyorum. Devletimizin şuan almış olduğu bir karar var. Et fiyatının 23 TL'den aşağı düşmemesi yukarıda fazla bir çıkış yapmaması konusunda bir karar var. Bizde yağlı olarak 23 - 24 TL den kesim gerçekleştiriyoruz. Esas mesele üreticilerimizin 23 - 24 TL'ye kestiği karkas etin ulusal marketlerde ve turizm bölgelerinde 35 - 40 TL'ye satılmasından kaynaklanan bir sıkıntı vardı.

Et üreticiye ulaşırken ortadaki makasın yüksekliği tüketicileri tedirgin etmekteydi. Biz buradan devlet yetkililerini uyarmak istiyoruz. Üreticiden 24 TL'ye alınan etlerin sofraya ulaşma aşamasında çok fiyat yükselmesini devlet yetkililerimiz kendileri takip etmeli. Bizzat nerede aksaklık, nerede uçurum varsa onu tespit etmeli diye düşünüyoruz. Üreticilerimiz zor şartlarda üretim gerçekleştiriyor. Bu üretimi de kimsenin engellemeye, durdurmaya hakkı yoktur."

---

KURBAN SEVKİYATINDA TERÖR KORKUSU

MEYDANGAZETESI.COM.TR EKONOMİ SERVİSİ

Bedir ALTUNOK / KARS

TÜRKİYE'nin önemli hayvancılık merkezlerinden olan Kars'tan, batıya büyük ve küçükbaş kurbanlık hayvan sevkiyatı, 'terör' korkusu ile erken başladı.

TIR VE KAMYONLARIN YAKILMASI TEDİRGİN EDİYOR

24-27 Eylül tarihlerindeki Kurban bayramına yaklaşık 1.5 ay önce Doğu Anadolu'dan başlayan hayvan sevkiyatında karayollarının bölücü terör örgütü tarafından kesilmesi, TIR ve kamyonların yakılması hem yetiştiricileri, hem de taşamıcılık yapan sürücüleri tedirgin ediyor. Hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Kars'tan erken başlayan sevkiyat sürecinde hayvanların götürüldüğü illerde bayrama kadar beslenmesi planlanıyor.

BU YIL SEVKİYAT ERKEN BAŞLADI

Batı illerine nakledilecek kurbanlıklarının denetimi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Eski dönemlerde Doğu'dan büyük kentlere kurbanlıkların, Kurban Bayramı öncesindeki son bir hafta içinde gerçekleştiğine işaret eden yetiştiriciler, bu yıl 'terör' korkusu nedeniyle sevkiyatın erken başladığını söylediler. 

MAZOT FİYATLARI ETKİLİYOR

Şanlıurfa'dan Kars'a hayvan yemi olarak kullanılan saman getiren TIR sürücüsü Hasan Sonta ise mazot fiyatlarının pahalılığının yanı sıra artan terör olaylarından dolayı tedirgin ve rahatsız olduklarını vurguladı. TIR'ların ateşe verilmesi nedeniyle kaygı duyduklarını aktaran Hasan Sonta, "Bizler bu ülkede her zaman barış, huzur ve kardeşlik istiyoruz. Bugün benim kullandığım TIR, 150 bin lira. Eğer TIR'a zarar verirlerse beni de öldürsünler. Varım yoğum bu araba. Geçimimi TIR'la sağlıyorum. Ne olur silahlar sussun, artık rahatça yaşayalım. Hepimiz kardeşiz, hepimiz dostuz. Biz bu ülkede sevgi ve kardeşlik istiyoruz. Türk ve Kürt kardeştir. Bizler artık terör olaylarının yaşanmasını istemiyoruz" diye konuştu.

HAYVAN VARLIĞINDA KARS TÜRKİYE'NİN İLK 5'İ ARASINDA

Hayvan varlığı bakımından Kars'ın Türkiye'nin ilk 5 kenti arasında yer aldığına dikkati çeken Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, kurbanlık sevkiyatlarının başlanması nedeniyle kentteki hayvan pazarlarında hareketlilik yaşandığını bildirdi. Kars'ta 600 bin büyükbaş hayvan bulunduğunu anımsatan Düzgün, yörede meraya dayalı hayvancılığın yoğun olarak yapıldığını ve bunun için de Kars'taki hayvanların tercih edildiğini belirtti. Kurbanlık almak için 80 kentten alıcının Kars'a geldiğini bildiren Düzgün, şunları söyledi:

2014'TE 206 BİN HAYVAN SEVKİYATI YAPILDI

"Yetiştiricilerin mağdur olmaması için gerekli tedbirleri aldık. Kontrol, belge çıkarma ve belgenin hazırlanması işinde 6 veteriner hekimin görev yapıyor. Hayvan sevkiyatı yapacak olan yetiştiricilerin hayvanların aşı, küpe ve diğer bütün işlemlerini yaptırarak sevkiyata hazır bulundurmalı. 2014 yılında 206 bin büyükbaş hayvan sevki yaptık. Bu yıl hedefimiz bu rakamın üzerine çıkmak. Şu ana kadar 85 bin sevk gerçekleştirdik.

---

Kırmızı et fiyatları yükseliyor; kurbanlıklar yine el yakacak

MEYDANGAZETESI.COM.TR EKONOMİ SERVİSİ

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı kırmızı et fiyatlarının her geçen gün arttığına işaret ederek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na tüketicilere uygun fiyatlı et yedirmek için önderlik etme çağrısı yaptı. Besi başlangıcı canlı hayvan fiyatlarının, karkas fiyatlarındaki artıştan daha yüksek oranda olduğunu kaydeden Bılıkçı, 2014 ile 2015 Nisan ayları kıyaslandığında dana fiyatlarında yüzde 26,09 oranında artış görüldüğünü vurguladı.

Ankara'da sektörün temsilcileri ile etkinlikte buluşan Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Bılıkçı yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 77,5 milyon nüfusunun yanı sıra yıllık 37 milyon kişiyi bulan turistin et tüketiminin karşılandığına işaret ederek, ülkede artan hayvan sayılarına ve gelişen kırmızı et üretimine rağmen kırmızı et fiyatlarındaki artışın durdurulamadığından yakındı. Bılıkçı, söz konusu artışı yem ve yem hammaddelerinde görülen artışa bağlamanın doğru olmayacağını, sorunun ana kaynağının Türkiye'de canlı besi başlangıcı hayvan sayısının az olması ve dolayısıyla besi başlangıcı canlı hayvan fiyatlarının yüksekliği olduğunu kaydetti.

CANLI HAYVAN FİYATLARI AB ÜLKELERİNDE KİLOSU 2,2-2,6 EURO SEVİYELERİNDE

Mustafa Bılıkçı, "Nitekim besi başlangıcı canlı hayvan fiyatlarına baktığımızda karkas fiyatlarında yaşanan artıştan daha yüksek oranda artışlar görmekteyiz. Geçtiğimiz sene yüzde 45,2 oranında artan canlı hayvan fiyatları AB ülkelerinde kilosu 2,2-2,6 euro seviyelerinde." dedi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nin 2013 yılı ortasından bu yana haftalık olarak kesimhanelerden yağsız dana kesim ve kuzu kesim fiyatları topladığını belirten Bılıkçı, 2014 ile 2015 Nisan ayları kıyaslandığında dana fiyatlarında yüzde 26,09 artış görüldüğünü, 2015 Ocak ayının ilk haftasında 20,58 lira olan fiyatın Haziran ayı sonu itibariyle 24,11 liraya ulaştığını, 6 aylık artışın ise yüzde 17,2 olduğunu dile getirdi.

BAKANLIK, KIRMIZI ET ÜRETEN FİRMALARIN SEKTÖRDEN ÇEKİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇMELİ

Fiyat istikrarının sağlanması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çeşitli tedbirler aldığını hatırlatan Bılıkçı, şunları söyledi: "Bu doğrultuda yetiştiricilere işletme kapasiteleri kadar besilik hayvan ithal izni verilmiştir. Ancak getirilen hayvan sayısına bakıldığında Türkiye'nin ihtiyacını karşılamadığı görülmektedir. Son dönemde kurlardaki yükselmeler nedeniyle getirilen besi hayvanının maliyeti oldukça yükselmiştir. Besi başlangıcı hayvanda yaşanan maliyet artışı doğrudan sanayiciye yansımaktadır. Bakanlığın önderlik ederek; tüketicilerimizin daha uygun fiyatlı et tüketmesi ve kırmızı et üreten firmalarımızın sektörden çekilmesinin önüne geçilmesi yönünde adım atması gerekmektedir."

ULUSAL KIRMIZI ET KONSEYİ'NİN ALDIĞI FİYATLAR

Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nin 25 Haziran 2015 tarihi itibarı ile kombinalar ve kesimhanelerden topladığı; yağsız dana kesim ve yağsız kuzu karkas etlerin yüzde 2 fire hariç kilo fiyatları şöyle:

Dana Kesim Yağsız - Kuzu Kesim Yağsız

Afyon 25,17 TL -

Antalya 24,00 TL 21,00 TL

Balıkesir 24,67 TL 23,00 TL

Bursa 24,50 TL 23,50 TL

Diyarbakır 23,00 TL 20,50 TL

Edirne 24,50 TL 24,50 TL

İzmir 23,88 TL 23,50 TL

Kahramanmaraş 24,00 TL -

Konya 23,73 TL 21,50 TL

Gaziantep 23,70 TL 22,00 TL

İstanbul 24,00 TL 23,50 TL

Ankara 23,38 TL 22,25 TL

Elazığ 24,50 TL 21,25 TL

Isparta 23,50 TL -

Kayseri 23,60 TL -

Amasya 24,88 TL -

Çorum 23,75 TL 21,00 TL

Sakarya 24,00 TL 23,00 TL

Tokat 24,88 TL 23,50 TL

Kırşehir 24,50 TL 21,00 TL

Fiyat ortalaması 24,11 TL 22,33 TL

meydangazetesi.com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim