• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İstanbul : 16 °C

7 Yıl Önce Myanmar'a Giden Sinan Burhan Konuştu

7 Yıl Önce Myanmar'a Giden Sinan Burhan Konuştu
KON TV Ankara Temsilcisi, Gazeteci/Yazar Sinan Burhan, Müslüman katliamına sahne olan “Arakan”, “Myanmar” bölgerini en iyi bilen aydınlardan. Geçtiğimiz günlerde TV 8'de Erkan Tan'ın konuğu olan Sinan Burhan, kamuoyuna yansıttığı bilgilerden dolay
Ben Myanmar’a 1995 yılında Uluslararası İnsanı Yardım Teşkilatı ile gazeteci olarak gittim. Burma 8 eyalete sahip bir ülke. Moğol, Hint ırkının yoğunlukta olduğu bir etnik yapıya sahip ve 124 adette alt kimlik, farklı ırk var. Bunlardan biri de Müslümanlar. Arakan bölgesinde 5 Milyon insan yaşıyor. Bu insanların 1 milyonu Rakhineli Budistlerden, 4 milyonu da Rohingyalı Müslümanlardan oluşuyor.

Olaylar Nasıl Başladı?

3 Haziran 2012’de 10 Müslüman, Budistler tarafından öldürüldü bunun ardından müslümanlar isyan etti. Zaten yıllardır ekonomik, kültürel ve sosyal tecvit altında idiler. Örneğin: 1784 yılında hem Budistler, hem Müslümanlar, İngiliz katliamına uğradılar. 1954’te Muson katliamı yapıldı. 1978 Yılında Dragon Katliamı Yapıldı 150 Bin Kişi öldürüldü.

Müslümanlara yapılan katliamlarda Budizm’de etkili. Burma rejimi müslümanları değiştirmek ve dönüştürmek istedi. Fakat tüm dünyada İslam’a dönüş varken oradaki Müslümanların islamı bırakmaları mümkün değil. Bu yüzden Müslümanları orada ayrı görüyorlar. Burma’da, Arakanlı Müslümanlar sürekli ayrı tutuluyor. Mesela bir Müslümanın orada cep telefonuna sahip olması yasaktır. Burma vatandaşının kimliği farklıdır, Arakanlı vatandaşın kimliği farklıdır. Müslümanlar 2. Sınıf vatandaş muamelesi yapıyorlar. Müslümanların beton evler yapması yasaktır. Yönetim evleri kolay yıkmak için sadece ahşap evlere izin veriyor. Bir köyden başka bir köye gitmek izne tabi, bir Müslüman grup bu kuralı çiğnediği için 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Akşam saat 5’ten sonra komşuya gitmek yasaktır. Cami yapmak yasaktır. Din eğitimi yasaktır. Bütün işletmelere el konulmaktadır. Devlet hastanelerinde Arakanlı Müslümanlar tedavi olamaz ve devlet dairelerinde çalışamazlar. Evlenmek isterseniz 2-3 sene bekleyeceksiniz ki devlet izin versin. Müslüman, Müslümana evlenmek yasaktır. Cenazeleri defnetmek için bile Burma rejimine para ödemeniz gerekiyor.

Bu yapılanların amacı, Arakanlı Müslümanları din değiştirmeye veya o bölgeden sürmektir. Aynısı Bosna’da da yaşandı. Kökenleri aynı olmasına rağmen din farklılığı yüzünden büyük katliamlar yaşandı.

Arakan’a Yardım Edilemiyor

Arakan Güneydoğu Asya’da olduğu için bu bölgeye ne Birleşmiş Milletler, ne Kızılay, ne Kızılhaç, ne de uluslararası medya giremiyor.

Sinan Burhan’dan Öneriler

Bizim yıllardır Filistin’e, Irak’a, Afganistan’a, Suriye’ye gösterdiğimiz ilgiyi Arakan’a da göstermeliyiz. Gündemimizde tutmalıyız. Yardım kuruluşları vardır. Arakan için oralara yardım edilsin. Açsınlar televizyonları, gazeteleri, internet sayfalarını Arakan neresi öğrensinler. En azından dua etsinler. Arakan nedesidir, kültürü nedir, medeniyet nedir? Böylelikle yavaş yavaş bir duyarlılık gelişecektir. Yarım etmek için çeşitli kuruluşlar var ben kuruluş ismi vermiyorum, isteyen hayırseverler bu kuruluşlarına yardımda bulunabilir.


Gazeteci Burhan Türk Siyasetini'de Değerlendirdi.


Köklü ve kent soylu bir aileye mensup olması dolayısıyla çok sevilen bir isim. Tayyip Bey zaman zaman Numan Bey’le görüşmeler yaptı, 2002 ve 2007’de görüşmeleri oldu ama bir biçimde sonuç alınamadı. Numan Bey’in Saadet Partisi’nde genel başkanı olması, yine ve farklı bir damarı harekete geçirmeye çalışması gibi sebepler, birleşmeyi mümkün kılmadı. Tayyip Bey, Has Parti’nin oy oranını değil, Sayın Kurtulmuş’un kamu oyundaki olumlu karşılığını göz önünde bulundurdu. Numan Bey’in önü bir şekilde açılacaktır.

-Tüm parti mi, Numan Bey mi?..

-Has Parti içinde Numan Bey’den başka da değerli ve önemli isimler var. Bu 7, 8 kişiyi geçmez. Has Parti’deki arkadaşlardan bir bölümü ile kurumsal bir katılım olacaktır. Has Parti bütün illerde teşkilatı olan bir partidir.

-Numan Bey çok eleştiriliyor?..Karun, Harun…

-Numan Beyle bu konuları konuşuyoruz, Numan Bey, bir medeniyetin temelinden bahsetmektedir. Tayyip Bey’i hedef almamıştır.

-Üç dönem mecburiyeti…

-Çözüm üretiyor AK parti…Üç dönem milletvekilliği yapmış bir Genel Başkan Yardımcısı, “Ben üç dönem vekillik yaptım ama Genel Başkan Yardımcılığı dönemim iki, dolayısıyla böyle devam edebiliriz.

Siyasette kişisel menfaatler de söz konusudur. Elbette bazıları birden bire siyaset dışına atılmak istenmeyecektir.

-Gül döner mi?..

-Bu tür beklentiler her zaman olmuştur. Rahmetli Özal da dönmek istedi. Ancak bu neticelenmedi. Süleyman Demirel çok Başbakanlık yaptı, Cumhurbaşkanlığı yaptı enson. Tekrar dönmek için zemin yokladı. Olmadı. Cumhurbaşkanlığı yapmış kişilerin siyasete dönmeleri çok zor. Yedi senenin ardından farklı algıların oluştuğu bir ortam var. Sayın Gül, il başkanı atalayım, belediye meclis üyesi belirleyelim diyeceğini zannetmiyorum. Sayın Gül’ün mizacı da, böyle bir mücadeleye girmesini engeller. Hırslı bir insan değil. Ben bu ihtimali zayıf geçiyorum.

-Fatih Erbakan?

-30 Eylül’de Ak Parti kongresi var. Fatih Erbakan’ın Saadet’te mutlu olmadığını biliyoruz. Fatih Bey’e ilişkin her türlü hamle bizi şaşırtmaz.

-Kon TV’ye gelelim… KON TV sanki en ulusal bölgesel kanal!..

-1994’te kurulmuş, kurulurken de büyümeyi hedeflediği için bölgesel lisans almış. Türkiye’nin ilk bölgesel lisansı alan televizyonu. İsminden hariç herşeyi ulusal. Ankara dahil karasal yayına geçmiş bir televizyon, ulusal tv dediklerinizin çoğunda bu imkan yoktur. Karasal, D Smart, TV Bu, Iphone, Tele Dünya, Kablo TV bütün mecralarda var.

HaberEvet Özel / Berat Erkök
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim