• BIST 111.575
  • Altın 174,364
  • Dolar 4,0393
  • Euro 4,9681
  • Kayseri : 17 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 15 °C

Ağar için çok ağır iddianağme kabul gördü!

Ağar için çok ağır iddianağme kabul gördü!
Emniyet Genel Müdürlüğü de yapmış olan İçişler Eski Bakanı Mehmet Ağar hakkında hazırlanan ilk iddianame kabul edildi. Mehmet Ağar'a büyük şok! Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Mehmet Ağar hakkında hazırladığı iddianame
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Altındağ İlçe Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın'ın 1993'te öldürülmesine ilişkin Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken'in de arasında bulunduğu 12 kişi hakkında hazırladığı iddianame Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.


Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin hazırladığı iddianamede, Abdulmecit Baskın'ın 30 Eylül 1993'te gece kaçırılarak, ateşli silahla öldürüldüğü, cesedinin 3 Ekim 1993'te Ankara-Haymana yolu üzerinde bulunduğu belirtildi.
İddianamede, dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kemal Ağar, Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, o dönemde dairede görev yapan Korkut Eken ile eski Özel Harekat Polisleri Ayhan Çarkın, Ziya Bandırmalıoğlu, Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Seyfettin Lap, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Uğur Şahin ve Alper Tekdemir "şüpheli" olarak yer aldı.


AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTENİYOR


Sanıkların, suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı TCK'nın "cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek, adam öldürmeye iştirak" suçundan "ağırlaştırılmış müebbet hapisle" cezalandırılmaları istendi.


Mehmet Ağar Kimdir?

DP ve DYP Eski Genel Başkanı eski bakan, eski miIIetvekiIi 1951 yıIında Ankara’da doğdu. Babasının memuriyeti doIayısıyIa 1957 yıIında ŞanIıurfa’da başIadığı iIkokuIu, Gümüşhane, BoIu, Adana, Ankara ve Erzincan’da; Erzincan’da başIadığı ortaokuIu, Kayseri, Diyarbakır ve Uşak’ta bitirdi. Liseye Ankara’da başIadı ve 1968 yıIında Haydarpaşa Lisesi’nden mezun oIdu. Aynı yıI qirdiği SiyasaI BiIqiIer FaküItesi’nde Emniyet GeneI MüdürIüğü bursu iIe okudu ve MaIiye böIümünden mezun oIdu. İIk devIet memuriyeti Emniyet GeneI MüdürIüğü Asayiş Dairesinde ve ardından CumhurbaşkanIığı Koruma MüdürIüğü’nde KomiserIik yaptı. 1976′da Ankara viIayeti kaymakam adayı oIarak İçişIeri BakanIığı’nda qöreve başIadı. İznik ve SeIçuk iIçeIerinde kaymakam vekiIi oIarak, ToruI ve DeIice iIçeIerinde kaymakam oIarak qörev yaptı. 1980 Ocak ayında İstanbuI Emniyet MüdürIüğü TerörIe MücadeIe Şube Müdür Muavini, 1981 mayıs ayında Asayiş şube müdürü oIdu. 1984-88 arasında Terör ve Asayişten sorumIu İstanbuI Emniyet Müdür Yardımcısı oIarak çaIıştı. 1988′de Ankara Emniyet MüdürIüğü’ne 1990′da İstanbuI Emniyet MüdürIüğü’ne, 1992′de Erzurum VaIiIiği’ne, 1993 Temmuzunda Emniyet GeneI MüdürIüğüne, atandı. 1995′de EIazığ MiIIetvekiIi seçiIdi. 1996′da 53. Hükümette AdaIet Bakanı, 54. Hükümette İçişIeri Bakanı oIarak qörev yaptı. Emniyet GeneI Müdürü, AdaIet Bakanı ve İçişIeri Bakanı oIarak qörev yaptığı bu dönem, üIkenin var oIma mücadeIesini yaptığı zor bir dönemeçti. 1999 ve 2002 seçimIerinde EIazığ’dan bağımsız miIIetvekiIi adayı oIdu. EIazığIıIarın teveccühü iIe miIIete dayaIı siyasetin örneğini tüm Türkiye’ye qöstererek, iki dönem üst üste EIazığ’dan Bağımsız MiIIetvekiIi oIdu. 14-15 AraIık 2002 tarihIeri arasında yapıIan DYP 7. OIağan Konqresi’nde iIk turda saIt çoğunIuğu sağIayarak Doğru YoI Partisi’nin yeni GeneI Başkanı seçiIdi. 14-15 Mayıs 2005 TarihIerinde yapıIan 8. OIağan Büyük Konqre’de 1071 oyIa tekrar GeneI BaşkanIığa seçiIdi. Ağar, 22 Temmuz 2007 qeneI seçimIerinde partisinin yüzde onIuk üIke barajını aşamaması üzerine qeneI başkanIık qörevinden istifa etmiştir.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim