• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • Kayseri : 16 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İstanbul : 11 °C

Aha yazıyorum dokunulmazlıklar kalkmaz...

Sinan Burhan

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının 83. Maddesi yasama dokunulmazlığınıdüzenler. Vekillerin kendilerini güvende hissetmesini sağlayan önemli bir maddedir. Bu madde gerçekten çok önemlidir. Yargıya ve yürütmeye karşı vekillerin bağımsızlığını sağlar. Osmanlı’dan bugüne kadar çok önemsenmiştir.

İlk olarak 1876 yılında Osmanlı Döneminde Anayasaya girmiştir. Genç Türkiye’de de bütün Anayasa metinlerinde yer almıştır. Günümüze kadar 45 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmıştır.

Avrupa ülkelerinde de dokunulmazlıklar konusu önemsenmiş ve yasalarında yer verilmiştir.

Vekillerin en çok değer verdikleri konu olması hasebiyle bugüne kadar dokunulmazlıkların kaldırılması konusuna sıcak bakmamışlardır.

Münferit olarak dokunulmazlıklar kaldırılmış ancak toplu olarak dokunulmazlıklar kaldırılmamıştır. Hükümetin dokunulmazlıkları bir defaya mahsus askıya alalım önerisi mecliste kabul edilmeyecektir. Nereden mi biliyorum. Geçmişteki uygulamalardan ve şu an mecliste yaptığım görüşmelerden. Halihazırdaki vekiller iktidar olsun muhalefet olsun dokunulmazlıkların kaldırılmasını istemiyorlar. Meclis’te büyük bir sürpriz olursa şaşırmayın. Peki geçmişte ne oldu?

20. Dönem birinci yasama yılı içinde, Partiler Arası Uyum Komisyonu Anayasanın 83. Maddesinin değiştirilmesine ilişkin bir çalışma yapmıştır. Komisyonda kabul edilen taslak metin, kanun teklifi olarak sunulması için, grup başkanlıklarına gönderilmiş, ardından, dönemin Meclis Başkanı Kütahya Milletvekili Mustafa Kalemli, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile 292 Milletvekilinin imzasıyla yasa teklifi olarak Anayasa Komisyonuna havale edilmiştir.

Verilen teklif 6.2.1997 tarihinde Anayasa Komisyonu tarafından kabul edilmiştir. Komisyon tarafından kabul edilen metin 22.3.1999 tarihinde Genel Kurulda oylanmış, yapılan nihai gizli oylamaya 357 milletvekili katılmıştır; ancak 218 kabul 118 ret, 10 çekimser, 3 geçersiz oyla kanun teklifi reddedilmiştir.

Her ne kadar liderler kamuoyu önünde dokunulmazlıklar kalkacak demişlerse de oylama gizli yapılacağı için vekiller red oyu veriyorlar. Bu oylamada da aynısı olacağını tahmin ediyorum. Dokunulmazlıkların kalkması konusunda geçmişte yine bir girişim oldu. 21. Yasama döneminde özellikle AB’ye uyum çerçevesinde, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin uzlaşma komisyonunca, Anayasanın otuz yedi maddesinde değişiklik öngören- bu arada yasama dokunulmazlığına ilişkin 83. Maddenin de yeniden düzenlendiği – bir taslak metin hazırlanmış hazırlanan metin DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anap Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile 288 milletvekilinin imzasıyla yasa teklifi olarak Anayasa Komisyonuna havale edilmiştir.

Anayasa Paketinin Yasama Dokunulmazlığını düzenleyen 83. Maddesinin ilk oylamasında 435 oy kullanılmış, 355 kabul, 78 ret, 1 çekimser, 1 boş oyla madde kabul edilmesine karşın, ikinci oylamasında 483 oy kullanılmış, 295 kabul 166 ret, 4 çekimser, 13 boş oyla madde, yeter çoğunluğun oyunu alamadığı için, kabul edilmemiştir.

Görünen o ki dünden bugüne vekiller dokunulmazlıklar konusunda hassaslar. Bu meclisten dokunulmazlıkların kalkmasına evet demesi beklenemez. Dokunulmazlıklar kalkmaz kalkmasına da, sonuçta suçlu kim olacak? İktidar mı muhalefet mi? Bekleyip göreceğiz.

Bu yazı toplam 299 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim