• BIST 93.560
  • Altın 193,795
  • Dolar 4,7211
  • Euro 5,4646
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 24 °C

Ahmet Hoca ‘kelle’ alacak

Sinan Burhan

AK Parti seçim beyannamesi açıklanırken Başbakanımız yolsuzluklar konusunda hassas olduğunu açıklamıştı. Seçim bitti ve AK Parti tek başına iktidar. Şimdi sıra uygulamada.

AK Parti’nin ilk grup toplantısı genel merkezde yapıldı. Bu toplantıda Başbakanımız, “yolsuzluk yapanın kellesini alırım” dedi. Hatta eşi Sare Hanım ve kendisinin maaşından başka gelirleri olmadığını belirterek: ‘Kim benim zengin olduğumu görürse, benim kellemi alın’ demiş. Babasından kalan bir miktar miras olduğunu belirten Başbakan, “maaşımızdan başka bir gelirimiz yok” diyerek siyaset üzerinden zenginleşmeye kapıları kapatmış. Doğrusu çok önemli bir açıklama. Kendisi Beyt-ül Mal’ın başında. O nedenle hassas olması bizi fevkalade sevindirdi.

AK Parti artık tek başına iktidar. Yasama ve yürütme birlikte hareket ediyor. Bir de bunun üzerine yargıyı ekleyin müthiş bir güç oluştu. Peki bu iktidarın denge ve denetleme mekanizmasını ne sağlayacak? Siyaset ve bürokrasi arasındaki çıkar çarkını kim kıracak? Bu kadar güçlü bir iktidar varken yolsuzluk yapan AK Partili siyasilere hangi adli ve idari soruşturma açılacak?

Elbette buna kimse cesaret edemez. 

İş artık vicdana kalmış denilebilir. 

İyi de vicdan yeterli olur mu? Olmaz. 

Bu noktada Ahmet Hoca bizim için bir umuttur. Denetlemeyi Hoca yapacak. Bu noktada güzel haberlerim var. Şu an bazı yolsuzluk dosyaları ilgili adımlar atılacak. Ahmet Hoca, bazı önemli kurumların başındaki kişilerin kellesini alacak. Yolsuzluk yapan belediye başkanlarının kellesi de gidecek. Bu konuda bilgiye dayalı yazıyorum. Af yok yani.

Ahmet Hoca’nın yeni dönemde üzerinde durduğu en önemli nokta Şeffaflık paketidir. Bu paket fevkalade önemli. 1 Kasım seçim sonuçları bu paketin önemini iyice artırdı. Artık AK Parti tek başına iktidar. Denetim mekanizması sağlıklı işlemeyebilir. Yasama, Yürütme ve Yargının iç içe geçmiş hali yolsuzluklar için bir engel teşkil edebilir.

Hukuki caydırıcılık önemli. Bu noktada Şeffaflık Paketinin değeri artıyor. Nitekim Başbakan Davutoğlu bir konuşmasında şunu söylüyor: ‘Kim milli hazinemize, kaynaklarımıza, yolsuzluk niyetiyle yaklaşırsa, kim harama bulaşırsa kardeşimiz de olsa onun kolunu koparmaya kararlıyız.’

Peki Şeffaflık paketinde ne var? 

Pakette yer alan dikkat çekici maddelerden biri, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin il başkanlarının bile TBMM’ye mal bildiriminde bulunması zorunluluğu... Mal bildiriminin yenilenme süresi de 5 yıldan 2 yıla inecek.

İmar planlarında oluşan değer artışlarından doğacak olan rant belediyelere ve bakanlıklara kentsel dönüşümde kullanmaları için aktarılacak. Amiriyle ilgili ihbarda bulunan kamu görevlilerinin geçici olarak başka birimlerde görevlendirilmesi sağlanacak. İhbarda bulunan kamu görevlisinin amiri onunla ilgili değerlendirme yapamayacak. Yüksek mahkeme başkan ve üyeleri ile daire başkanları mal bildiriminde bulunacak. Kamuda görev yapan üst düzey bürokratlar emekli olduktan sonra o kurumla ilgili ihalelere giremeyecek.

Siyasi partilerin ve adaylarının seçimlerde kullandığı kaynaklara ilişkin olarak şeffaflık sağlanacak. Alınan bağışlar, harcanan paralar belgelendirilecek. Bu konu önemli bazen siyasiler iş adamlarından yardım alıyorlar ve bir müddet sonra sermayenin adamı haline geliyorlar. Bağımsızlıklarını yitiriyorlar. Siyasetin finansmanı önemli.

Bir başka önemli nokta ise üst düzey yargı mensupları ve bürokratların mal beyanında bulunma zorunluluğunu getirmektir. Bu konuda daha sert adımlar atılması gerekir. Üst düzey kamu görevlileri ellerindeki yetkiyi paraya çevirebilirler. Siyaset ve bürokrasi el ele vererek yolsuzluk üretebilir. O nedenle sadece vicdanla hareket edilemez. Mutlaka hukuk ve yaptırım gerekir. 

78 milyon insanın kamuda payı vardır. Milli hazinemiz Beyt-ül Mal’dır. Milletin malını korumak en başta Başbakanımızın görevidir. Yarın Huzur-u Mahşer’de hesap, ona sorulacak.

 
Bu yazı toplam 335 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim