• BIST 107.950
  • Altın 173,641
  • Dolar 4,0737
  • Euro 4,9583
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 21 °C

Ak Parti İl Başkanı Özden:

Ak Parti İl Başkanı Özden:
Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, AKP’nin yüzde 90’nının genel başkan ile başbakanın aynı olması görüşünde olduğunu belirterek, “Emanetçi bir başbakan istemiyor
Ak Parti il Başkanı Hüseyin Cahit Özden, AKP’nin yüzde 90’nının genel başkan ile başbakanın aynı olması görüşünde olduğunu belirterek, “Emanetçi bir başbakan istemiyor. Güçlü bir başbakan istiyor” diye konuştu. 
Özden, Gül’ün görev süresinin bitmesinin ardından partiye dönmesi durumunda kendisini partiye üye yapmak istediğini de belirtti.
E Haber Kayseri Gazetesi Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Nilkalı, Ömer Dengiz’in ardından genel merkez tarafından AKP İl Başkanlığına atanan Hüseyin Cahit Özden ile söyleşide bulundu.
Cumhurbaşkanlığı seçiminden Gül’ün partiye dönüşü ve il yönetimi çalışmaları hakkında bilgiler veren Özden’in pozitifliği gözlerden kaçmadı. Onca görüşmelere rağmen dinç ve dinamikliği ile dikkat çeken Özden, ilk seçiminden de alnının akıyla çıkmayı başardı.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kayseri’den yüzde 66 oy oranı çıkartan partinin il başkanlığını yapan Özden’e ilk yöneldiğimiz soru ise tabii ki Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları oldu.
Özden, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kayseri’nin yüz akıyla çıktığını söylüyor ve ekliyor: “Seçimlerde ortalamanın 14 puan üzerindeyiz. Kayseri, Cumhurbaşkanı ve Başbakanımıza elinden geleni yapmış ve içimiz rahat. İyi bir seçim oldu. Rahat ve huzurlu bir seçim oldu. Kimse birbiriyle küsmedi.”
2011 seçimlerinden ve 2014 yerel seçimlerden daha yüksek oy aldıklarının da altını çizen Özden’e göre Kayseri’de cumhurbaşkanlığı seçiminde iki partiye mensup kişilerin sandığa gitmediğini ifade etti. Kendi görüşünü beyan ettiğini altını kalın harflerle çizerek söyleyen Özden, Kayseri’de seçime katılma oranının ise yüzde 4.5 gerilediğini dile getiriyor.
Özden, “ Kayseri’de MHP’li bir grup arkadaşım seçime gitmediği görüşündeyim. Bunlar benim kendi görüşüm. Oturup kâğıt üzerinde yaptığım matematiksel hesaba göre seçime gitmedikleri kanaatindeyim. Yerel seçimde katılım oranı yüzde 88 iken bu seçimde katılma oranı ise yüzde 83.5’lere geriledi. Orada da kendini gösteriyor. Yüzde 4.5’lik bir fark var. Yerel yönetimlerde gidenlerin yüzde 4.5’i Cumhurbaşkanlığı seçimine gitmemiş. Ama bu bizim AKP’den olamaz mı olabilir. Bunu genellikle MHP ve CHP bandında olduğunu düşünüyorum. Muhalif kanadın bir grubu bu seçime gitmediği kanaatindeyim. Gitmeyenlerin çoğunluğu MHP ve CHP bandında olduğunu düşünüyorum. AKP’lilerin sandığa gittiğini görüyoruz” ifadelerini kullanıyor.
5 YIL SONRA NASIL OY İSTEYECEK?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Özden ile olan söyleşimiz AKP’nin genel başkanlığına kimin geçeceği konusuna geliyor. AKP’nin yüzde 90’nının genel başkan ve başbakanın aynı olsun görüşünde olduğunu beyan eden Özden, AKP’lilerin emanetçi bir başbakan istemediğine de vurgu yapıyor. Yeni bir Türkiye için başlangıç yapıldığının altını çizen Özden, şunları söylüyor:
“Şu anda AKP’nin yüzde 90’nı genel başkanımızla ve başbakanımızın aynı kişi olmasını istiyor. Güçlü bir genel başkan istiyor. Emanetçi bir başbakan istemiyor. Yeni bir Türkiye var. Yeni Türkiye’de de yeni bir sistem var. Bu yeni sistemde Cumhurbaşkanının Türkiye’yi yönetmesi gibi bir şeyde var. Yönetmesi derken bütün her şeyi mani olması ve her şeyi o yapması değil. 5 yıl sonra Recep Tayyip Erdoğan oy istemesi için icraatın içinde olması icraatında içinde olmayan adam 5 yıl sonra nasıl oy isteyecek. Nasıl adayım diyecek. Türkiye, yeni Türkiye’ye döndü. Halkın Cumhurbaşkanı seçmesiyle birlikte yeni Türkiye yürürlüğe girdi.”
BUNLARI DÜŞÜNMEK PARTİYE ZARAR VEREBİLİR
“Bu sistemin içinde şartlar gereği Abdullah Gül başbakan olabiliyor, olamıyor. O şu anda olamıyor. Süre var onun dolması var. Milletvekili olmadığından başbakan olamaması var. Bunlar şuanda değerlendirilecek şeyler değil. Şu anda bunları düşünmek partiye zarar verir. Abdullah beye de zarar verir. Abdullah Bey şu anda Cumhurbaşkanı. 28 Ağustos’ta görevini devredecek. Ondan sonra partiye geleceğini kendisi de beyan etti. Partinin kurucusu. Bu iş bugünün işi değil. Bir genel başkan seçeceğiz ve güçlü genel başkan ve başbakan olacak. Bunun Recep Tayyip Erdoğan ile uyumlu olması hepimiz isteği. Yeni Türkiye’nin yeni başbakanı olacak. Cumhurbaşkanı ve başbakanımız Türkiye’yi yönetecekler diye düşünüyorum. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı var. Amerika’daki seçimlerde yüzde 51 ile katılımın bittiği yerde. Yüzde 52 oy almış bir Cumhurbaşkanı var. Bunlar çok önemli. Türkiye demiş ki ben bir cumhurbaşkanı seçtim bunu sen yapacaksın demiş. Bunu vazife olarak almış biri boş oturup demesi anlamı yok ister istemez icraatın içinde olacak”
BAKAN DEVAM EDECEK
Yeni kabinede Kayserili bakan sayısının artıp artmayacağı sorumuza ise Başkan Özden, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın devam edeceği görüşünde. Yeni bir bakanın kabineye girmesinin Kayseri açısından daha da iyi bir sonuç olacağına inandığını belirten Özden, “Bakanın devam edeceği görüşündeyim. Gönlümden düşünürsek, bir bakanımız devam ediyor. Bir bakan daha olursa öpüp başıma koyarım. Yeni başbakana bağlı” diyerek, Kayseri vekillerinden birinin de bakan olabileceğine işaret ediyor.
Kongreye 15 otobüs ile gideceklerini belirten Özden ile söyleşimiz AKP’de genel başkan ve başbakan ismi konusuna geliyor. Bir süre önce il başkanları toplantısına giden Özden, Ankara’da da Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım gibi isimlerin konuşulduğunu ifade ediyor ve ekliyor:  “İsim olarak Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım da geçiyor. Burada konuşulanlar neyse AKP’nin genel merkezinde aynı arkadaşların isimleri konuşuluyor ve tartışılıyor. Çok güzel bir şey var. Bu AKP’nin geleneği kimse bunlara müdahil olmuyor. Hiç kimse sen niye bunu niye konuşuyorsun diye sormuyor. Netice çıktıktan sonra kimse çıkan netice üzerine konuşmuyor. Çıkan kimse o AKP’nin genel başkanı ve başbakanı olacak.”
GÜL ZATEN ÜYEMİZ
Özden ile olan söyleşimiz yeniden Abdullah Gül’ün “Partiye döneceğim” sözlerine geliyor. Gül’ün AKP’nin üyesi olduğuna dikkat çeken Özden, “Partinin zaten üyesiydi. Tekrar üyeliği yenilecek. Cumhurbaşkanımız AKP’nin üyesi. 7 yıl görevi gereği ayrı kalmış olabilir. Partimizin üyesi. Üye kaydını ben yapmayı çok isterim. Cumhurbaşkanlığı makamında tabii ki 7 yıl şehrimizi temsil etti. Daha ne isterim” diyor.
KONGRELER 15 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK
Cumhurbaşkanlığı ve AKP’nin genel kurulunun ardından söyleşimiz Kayseri’de AKP’nin yeni yönetimine geldi. Daha birkaç ay önce görevi devralmasına rağmen oluşturduğu yeni yönetimin iş paylaşımını kabullendiğini ifade eden Özden, 15 Eylül’de ilçe kongrelerinin başlayacağını söyledi. Özden, yeni yönetimi ve kongreleri şu cümlelerle özetliyor:
“Çok mutlu huzurlu ve sevinçliyim. İş paylaşımı herkesin kendi işini kabullenmesi çok güzel şeyler. Bunu yaşıyoruz. Kayseri’ye layık bir yönetim oluruz. 15 Eylül’de Kayseri’de ilçe kongreleri başlayacak. 4 ilçemiz var. Başkanlarımız rica üzerine devam ettiler. Tabii ki o ilçelerin atamaları ve ilçe düzeni kuracağız. Diğer ilçelerde de kongrelerimizi yapacağız. İl kongremiz seçimden önceye mi sonraya mı kalır o da belli değil. İlçe kongrelerini her hafta bir tane yapsak yetişmez. 2’şer tane yapsak 2 ay ediyor. Ekim’de başlasak Ocak gibi bitecek. İl kongrelerinde bize sıra ne zaman gelecek. 3 yıl süresini dolduran iller var. O illeri bitirmeden sıra gelmez. Seçimden sonraya da sarkabilir sarkmayabilir de.”
Kadın Kolları başkanının henüz atanmadığını dile getiren Özden, kararı genel merkezden gelen yöneticilerin vereceğini belirtiyor ve ekliyor:

“Kadın kollarımızı atamadık. 3 isim verdik gönderdik. Gönderdiğimiz isimlerden biri olur mu yoksa yeniden yapılandırmaya gider mi o da genel merkezin kararı. Bir hafta içinde buraya gelecekler ve bu konuyu tartışırız. Nasıl arzu ediyorlarsa. Bazı illerde komple kadın kollarını yenilemişler. Aynı yönetim kaldı ama başkanımız gitti. Buradaki karara aynen devam edebilirler yâda burayı bozduk yeniden yapacağız diyebilirler. Bekliyoruz. Genel merkezimiz buraya geldiğinde araştırma yapacak. Çalışmalarından memnunuz. Yeni Türkiye’nin yeni başbakanı ve cumhurbaşkanı var. Yeni Türkiye start aldı.” 

e haber

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim