• BIST 117.240
  • Altın 166,401
  • Dolar 3,9296
  • Euro 4,8261
  • Kayseri : 13 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İstanbul : 15 °C

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ PELİN GÜNDEŞ BAKIR:

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ PELİN GÜNDEŞ BAKIR:
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ PELİN GÜNDEŞ BAKIR: “ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLMELİDİR”
AK Parti Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, nöbetçi vekillik kapsamında hafta sonunda, memleketi Kayseri’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti.
Önce, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı ile bilgi alışverişinde bulunan Bakır, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi yönünde mesajlar verdi.
Bakır “Türk sanayisi olarak geçmişte maalesef düşük katma değerli ürünler üretiyorduk. Bu ürünlerin yüksek katma değerli ürünler haline dönüşmesi gerekiyor. Bunun için de üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması gerekmektedir. Bütün dünya bu doğrultuda hareket ediyor. Türkiye, içinden Apple ve Nokia gibi şirketler çıkan bir inovasyon ekonomisine dönüşmelidir. Bütün dünyanın gittiği yön budur, bizimde Türkiye’nin gitmesini istediğimiz doğrultu budur. Bu amaca ancak girişimciliğe, yenilikçiliğe ve Ar-Ge çalışmalarına destek vererek ve ülke sanayisinin teknolojik alt yapısını geliştirerek ulaşabiliriz.” dedi.
Erciyes Üniversite’sinde muazzam bir nanoteknoloji merkezi kurulduğunu belirten Prof. Dr. Gündeş Bakır, “Nanoteknoloji, geleceğin teknolojisidir ve sanayide büyük bir sıçrama etkisi yaratacaktır. Dolayısıyla Türkiye’nin muhakkak suretle Nanoteknolojide en geniş adımlar atması, en ileri seviyede bilimsel araştırmalarda bulunması çok büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda, Kayseri’nin bilim ve teknoloji parkı olan Erciyes Teknopark’da teknoloji transfer ve bilgi transfer ofisleri kurulacaktır. Yine Kayseri’de Bakanlığımız bünyesinde kurulacak olan Bilim ve Sanayi Şube Müdürlüğü ile üniversite-sanayi işbirliği noktasında etkin adımların atılacağını düşünüyorum.” ifadelerinde bulundu.

AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır Erciyes Üniversitesi’ni ziyaret etti. Bakır, araştırma merkezleri ile ilgili bilgi alış verişinde bulundu.

Prof. Dr.Gündeş Bakır, öncelikli olarak Genom ve Kök Hücre Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Nano Teknoloji Merkezleri hakkında bilgi aldı. Daha sonra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Hülagü, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Altındiş, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Saydam, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alçı, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu ve Betül Ziya Eren Genom ve Kök Hücre Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul ile bir araya gelerek istişare toplantısı gerçekleştirdi. Erciyes Üniversitesi’nin pek çok konuda örnek çalışmaları olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gündeş Bakır, “Sayın Başbakanımıza sunulmak üzere hazırlayacağımız raporumuzda Erciyes Üniversitesi’nde yapılan yüksek teknoloji tabanlı bilimsel çalışmaları, araştırma merkezlerini ve Erciyes teknoparkını başarı hikâyeleri olarak yansıtacağız.” şeklinde konuştu.
Bakır, geçtiğimiz haftalarda YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yekta Saraç ile de görüştüklerini, yükseköğretim ile ilgili paralel görüşlere sahip olduklarını ve kendisinin de eski bir akademisyen olmasından dolayı, üniversitelerdeki sorunları bildiğini dile getirdi. Bakır “Hakikaten Erciyes Üniversitesi ile çok gurur duyuyoruz. Türkiye’de bilimsel açıdan da, hoca profili olarak da çok iyi yerlerde. Ama muhakkak sıkıntılarda var. O yüzden buradayım ve rapora koyabileceğim her şeyi dinlemek isterim. Üniversitelerin uluslararasılaşması doğrultusunda da yapılacak çok şey var. Balkanlar’da bizi bekleyen Osmanlı bakiyesi unsurlar bulunmaktadır. Onların çocukları burada okumak istiyorlar. Haklılar. Şuanda Türkiye’nin uluslararası öğrenci stratejisi henüz emekleme safhasındadır. Ama Erciyes Üniversitesi bu konuda çok çaba sarf ediyor, fedakârlıkta bulunuyor. Erciyes Üniversitesi yabancı öğrencilerden, yerli öğrencilerden aldığı harcın aynı miktarını alıyor. Bu çok olumlu bir durum. Demek ki; Rektörümüzün böyle bir vizyonu var ve Türkiye’de de vizyon bu olmalı.” dedi. Ak Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, Erciyes Üniversitesi’ndeki dekanların sorunlarını raporuna yansıtacağını belirterek ülkemizde ciddi bir üniversite reformu yapılması doğrultusunda çalışmaların sürdürüleceğini dile getirdi.

AK Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, Erciyes Üniversitesi Teknopark’ı ziyaret etti.
Türkiye’de yüksek teknoloji tabanlı ürünlerin, öneminin yeni yeni anlaşılmaya başlandığını vurgulayan Prof. Dr. Gündeş Bakır, “Yüksek katma değerli ürünlerin üretimine geçmemiz çok büyük önem arz ediyor. İşte burada Teknoparklar devreye giriyor. Yüksek katma değerli ürünlerin, seri üretimine geçilip, ihraç edilmesinde Teknoparkları lokomotif olarak görüyoruz.” dedi.
Erciyes Teknopark’ın yeni olmasına rağmen başarılı bir grafiği olduğunu belirten Prof. Dr. Gündeş Bakır şu mesajları verdi: “Yüksek lisans tezleri, raflarda kalmamalı, teknolojik bir ürün haline gelmeli. Erciyes Teknopark’ta yüksek lisans ve doktora tezlerinden çıkmış, teknolojik bir ürün haline gelen birçok proje mevcut. Erciyes Teknopark’ın Erciyes Üniversitesi’nin içinde bulunması çok önemli bir avantaj. Ayrıca, ileri teknoloji tabanlı çalışan girişimcilerimizin önündeki her türlü engelin kaldırılması gerekiyor. Bu bağlamda fikri mülkiyet hakları noktasında da Türkiye’nin bir atılım yapması gerekiyor. Bir ürünü kim keşfettiyse, kim emek sarf ettiyse o ürünün fikri mülkiyet haklarına da o kişi sahip olmalıdır. YÖK bünyesinde, bilgi lisanslama mevzuatı ile ilgili çalışmalarda tüm hızıyla devam etmektedir. Erciyes Teknopark’ın teknoloji transfer ofislerinin bulunduğu iki modern, tam teçhizatlı binanın inşaatı da Avrupa Birliği projelerinden gelen 8,5 milyon Euro’luk proje desteğiyle devam etmektedir.”UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim