• BIST 94.552
  • Altın 193,230
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • Kayseri : 16 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 24 °C

Ak Parti seçim beyannamesi ve yolsuzluklar...

Ak Parti seçim beyannamesi ve yolsuzluklar...
YENİ AKİT KÖŞE YAZISI SİNAN BURHAN

AK  Parti’nin seçim beyannamesini Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı. Gerçekten iyi hazırlanmış, bütün sosyal sorunlara değinen bir beyanname. 7 Haziran seçimlerine giderken, vaatler bakımından yetersizlik vardı. Önceki beyannamede ne demokratikleşme adımlarına yer verilebilmiş, ne de fakir fukara yeterince düşünülmüştü. Sürekli ekonomik disiplin, makro dengeler gündeme getirilmişti. Oysa bu yeni beyanname hem demokratikleşme bakımından hem de dar gelir grupları bakımından ümit verici.

Bu arada muhalefet partilerini tebrik etmek gerekir; asgari ücret konusunu sürekli gündemde tuttular. Bu maaşlar yetersiz dediler. Ak Partili bazı kurmaylar hani kaynak nerede diyerek muhalefeti popülist olmakla suçlamışlardı. Bana göre önceki gün açıklanan beyannamenin en çarpıcı başlığı asgari ücretin 1300 TL olmasıdır. Emeklilere de yıl içinde ciddi zamlar yapılacak olması dar gelirli grupları, emeklileri sevindirmiştir. Önceki gün  açıklanan programda, sosyal devlet olma yolunda güzel adımlar atılmıştır.

Gençler, engelliler, öğrenciler, çiftçiler, esnaflar bu sefer iyi düşünülmüş. Bütün seçimlerin en önemli motoru ekonomik vaatlerdir. Nitekim dünden bugüne iktidara gelenler hep pozitif vaatler vermişlerdir. Ekonomik büyüme, adalet, kalkınma vaat eden partiler öne çıkmıştır. Gençlerin iş kurması için hibe krediler verilecek olması girişimciliği teşvik edecektir.

Davutoğlu’nun açıkladığı beyannamede Aleviler de düşünülmüş. Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması konusunda söz verildi. Toplumun kendini farklı tanımlayan kesimlerinin inanç ve ibadet özgürlüğünü korumak da hükümetin öncelikli görevi. Bu konuda atılacak adımlar toplumsal barışa katkı sağlayacaktır.

Bana göre bu beyannamenin en önemli başlığı, hatta ekonomik vaatlerden bile önemli başlığı yolsuzluk üreten nüfuz ticaretine vurulan ya da vurulacak olan darbedir. Ahmet Davutoğlu vicdanlı ve dürüst bir siyasetçi. Yolsuzluk, hırsızlık konularında duyarlı. Kamuda ortaya çıkan nüfuz ticareti ve yolsuzluğa karşı bir önlem paketi açıkladı. Bürokratların mal varlıkları incelenecek.

Davutoğlu dedi ki; yargıda ve bürokraside yüksek mevkide bulunan kimselerin mal varlıkları araştırılacak, sürekli mal beyanında bulunacaklar. Bu bir devrimdir. Tamam vatandaşa para vermek çok güzel, onlara kaynak üretmek çok hayırlı bir davranış. Bir o kadar önemli olan da vatandaşın parasına sahip çıkmaktır.

Eğer bu paket yasalaşırsa, bürokrasi ve siyaset arasındaki çıkar çarkı yerle bir edilecek. Bazı bürokratlar, yargıçlar vs. siyasetçi ile ortaklaşa nüfuz ticareti yapıyorlar. Bu sistem yolsuzluk üretiyor. Bu sistem devam ettiği sürece hangi parti iktidarda olursa olsun yolsuzluk olur. Yolsuzlukları  vicdanla önlersiniz ya da hukukla önlersiniz.

Devlet aygıtını kullanarak zenginleşmek yetim hakkı yemektir. O nedenle yapılan her türlü yolsuzluğu engellemek başbakanın görevidir. Kendisi beytül malın yöneticisidir. Ben bu paketi önemsiyorum. Eğer bürokrasi ve siyaset arasındaki bu kanal kesilirse, ülkede yolsuzluklar bitme noktasına gelir.

Önceki gün açıklanan beyannamede eksik olan tek nokta çevre duyarlılığıdır. Ak Parti’nin artık çevre konusunda da ilgili olması gerekir. Bizim medeniyetimiz kıyamet kopsa da bir ağaç dik diyen bir medeniyettir. O nedenle çevrenin korunması konusuna özel bir vurgu yapılması gerekir. Ormanlar ve yeşil alanlar üzerine yapılan gerek santraller, gerek AVM’ler, gerek oteller yarınlarımıza ve çocuklarımıza yapılan büyük bir zulümdür. Ahmet Hoca’nın gerek çarpık yapılaşma, gerek çevrenin tahribi konusunda özel bir çalışma yapmasını bekliyoruz.

Sonuç olarak beyanname iyi hazırlanmış, ümit vaat eden bir çalışmaydı. Halka yansıyan ilk hava olumlu. Umarım bu havayla Ak Parti tek başına iktidar olur.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim