• BIST 110.059
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0839
  • Euro 4,9947
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 21 °C

AKAY: YAĞIŞLAR PANCAR ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

AKAY: YAĞIŞLAR PANCAR ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Orta Anadolu çiftçisinin tarlaya ektiği ürünlerden en uzun dönem tarlada kalan pancar ürününün sökümü ekim ayı son günlerindeki yağışlar sonrasında hızlandı.

a2-038.jpg

Mart- Nisan aylarında araziler üzerinden karların kalkmasının ardından tohumlarının toprakla buluşup kar yağışına kadar geçen 7-8 ay gibi bir süre toprakta kalan pancarların söküm zamanı olan ekim ayı son günlerinde yağan yağmurlar çiftçinin yüzünü güldürdü.Üç gün aralıklı olarak yağan yağmurlar  pancarların sökümünü kolaylaştırırken verim ve şeker oranlarının da artışına vesile oldu.

 Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapan Sivas-Yozgat, Kırşehir, Nevşehir ve Kayseri dahil 5 Vilayette 12 Bölgedeki Pancar ekimi yapan çiftçiler için adeta hasat bayramı yaşanıyor. Köylerde herkes tarlalarda ürünlerini kaldırıp teslim etmek için randevulu sistemi uyguluyor.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay 2014-2015 sezonunda  pancara Kayseri Şeker’in Türk Şeker’in verdiği taban fiyatından  6 TL fazla taban fiyat verildiğini ve  pancarını geç teslim eden üreticilere  ton başına 10 TL ye kadar ilave destek verileceğini açıklaması da üreticileri sevindirdi.İlk etapta yağışlardan etkilenecek bölgelerde söküm yapan pancar ekicileri, söküm esnasında sorun olmayacak bölgeleri de son zamana bırakmak suretiyle ilave destekten de yararlanmak istiyorlar.

 

Son yağışlarla ilgili çiftçilerin görüşleri:

Hicabi Pekyürek: Sivas Gemerek İlçesi Merkez çiftçilerindenim. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum. Son yağışlar  tarla verimine dekar başına  1 ton  verimi artırdı. Pancarı geç söküm yapanlar kazandı. Pancar toprakta ne kadar durursa şeker oranı artar. Son yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü. Şeker oranına da en az 3 puan katkı sağladı.220 dekar pancar ektim dekardan 8 ton alıyoruz. Toplamda 1800 ton pancar bekliyorum

Süleyman Sağlam: Pınarbaşı Yukarı Karagöz köyünde çiftçilik yapıyorum. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum.  İşimi kendim görüyorum günde 3 kişiyle 2-5 dekar pancar söküyorum. Söküm yaparken  dirgenin pancar ürününe hızlı vurulmayacağını bilerek  dikkat ediyoruz. Son yağışların pancarlarımıza  çok faydası oldu şeker oranı arttı, kilo artışı oldu, söküm kolaylaştı.

Muhammet Kaya:  Pınarbaşı İlçesi Yukarı Karagöz Köyü çiftçilerindenim. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum. Tek işimiz çiftçilik  verim  çok güzel. Fabrikanın gönderdiği tohumlardan gayet memnunuz. Böyle tohumlar  gönderilirse verimimiz de artar. Son yağışlar söküme çok faydalı oldu. Pancar bizim için ekmek demek gelirimiz geçimimiz pancardır. Pancar bizim her şeyimiz. 60 dekar ektim dekardan 7 ton  almayı bekliyorum

Zekeriya Şahin:  Pınarbaşı Merkez  çiftçilerindenim. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum.  Bu sene kuraklık verimi etkiledi son zamanlardaki yağışlar iyi oldu.  Pancarına iyi bakan iyi verim alır.135 dönüm ektim 7-8 ton alıyorum. Pınarbaşı İlçesinde  ilk eken çiftçi benim verimden memnunum. Yağmur yağınca söküm kolaylaştı 700 ton pancar almayı bekliyorum.

Rafet şahin: Pınarbaşı merkez  çiftçisiyiğm.8 yıldan beri pancar ekimi yapıyorum. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum.  100 dönüm ektim. Söküm öncesi tarlayı sulamak için mazot desteği almıştık yağmur yağınca sulamaya gerek kalmadı mazot da bize kaldı.

Ahmet Arslan: Pınarbaşı Yukarı Karagöz köyü  çiftçisiyim. Kayseri Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum.  Kar kalkar tarlaya tohumu atarız. Kar yağar tarladan ürünü hasat ederiz.  Tarlaya en önce ekilip en son hasat edilen ürün olan pancardır. Son yağışlar sonunda rahatlık oldu dekarda bir iki ton artış sağlandı. Kış geliyor diye sökümleri hızlandırıyoruz çamurlu yerleri önce çıkartmaya çalışıyoruz.65 dekar ektim 350 ton bekliyorum.

Yurt Pekyürek: Sivas Gemerek İlçesi Merkez çiftçilerindenim. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum. 420  dönüm pancar  ektim son yağışlar çiftçiyi de fabrikayı da kurtardı. Verim ve polar açısından fayda  sağladı kuraklığın hepsini aldı götürdü herkese %100 katkı sağladı. Dekar başına 8 ton bekliyordum şimdi  9  ton almayı bekliyoruz. Bu sistem ayakta olduğu sürece çiftçi var. Kampanya fabrikaya ve çiftçiye hayırlı olsun.

Mesut Gıyasettin Atalay: Sivas Şarkışla İlçesi Gürçayır Kasabası Kızılcakışla köyün pancar ekicisiyim. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum. 170 dönüm ekim yaptım. Dekar başına  6 ton bekliyordum son   yağışlar dekar başına 500 ile bir ton artış sağladı. Kantarlarda pancar teslimi esnasında yapılan  eleme  sonrasında elenen toprağımızı geriye tarlamıza götürüyoruz.

Rıdvan Öksüm: Sivas Şarkışla İlçesi Gürçayır kasabası pancar çiftçisiyim. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum. 25 yaşındayım 12 yaşından beri çiftçilik yapıyorum.80 dönüm ektim 6 ton bekliyorum sondajlar 45 metreden 50 metreye düştü yağışlar söküme katkı sağladı 800 hane kasabamızın geçimi tamamen pancardan Geçim kaynağımız şeker pancarıdır. Son yağışların söküm esnasında da katkısı oluyor.

Mehmet Uzundağ: Sivas Şarkışla İlçesi Gürçayır kasabası pancar çiftçisiyim.Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum. Son yağışlar öncesi  pancarı sökemiyorduk tarlalarımız kuruydu ,yağışların faydası oldu. Fabrikanın verdiği tohumu ektik memnun kaldım. 30 dönüm ektim dekar başına  10 ton bekliyorum, 30 yıldan beri pancar ekiyorum. Önceleri Bankalar kredi vermiyordu şimdi her banka kredi vereyim diye kapımızı çalıyor. Çiftçimizin kredisini yükselten yöneticilerimize teşekkür ediyorum.

Rıfat solak: Sivas Altınyayla İlçesi çiftçisiyim. 12 yıldan beri pancar ekiyorum. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum. Pancar ekinden iyi. Avansımız  zamanında elimize geçiyor.25 dönüm pancar ektim dekardan 6 ton bekliyorum.

Fatih Çift: Altınyayla İlçesi  pancar çiftçisiyim. Kayseri  Şeker Fabrikası için sözleşmeli olarak pancar ekimi yapıyorum. Yağış eksikliği pancar verimini etkiledi  50 dekar ektim dekardan 5-6 ton  pancar almayı bekliyorum.

Turan Göktaş: Altınyayla İlçesi  pancar çiftçisiyim. Son yağışlar faydalı oldu, tonajımız  arttı ama tarlalarımızı sel bastı şeker oranı ve tonaj bakımından faydası oldu traktörler tarlaya giremediğinden elle söküm yapıyoruz. 50 dekar ektim  dekardan 6 ton bekliyorum.

Mahmut Beyazıt  Memiş: Pınarbaşı Esen Köyü çiftçilerindenim. Pancarı tarladan fabrikaya gönderirken kurbanlık koyunu süslediğimiz gibi pancarımızı da süsleriz  ellerimizle biz yükleriz ailem pancarı römork üzerinde istif eder. Bu işi zevkle yapıyoruz. Hem de nakliye esnasında pancar heder olmuyor. Bir tanesini yetiştirirken ne kadar önem veriyorsak teslim ederken de aynı hassasiyeti gösteriyoruz. Traktör üzerindeki pancar istifine de kadın eli değince görsel bir sanat  eseri ortaya çıktı. Son yağışların sökümde faydası oldu.

 
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim