• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 4 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İstanbul : 14 °C

ALEX'İN EN ÇOK NEYİ ÖZLEDİĞİNİ DUYUNCA ŞAŞIRACAKSINIZ

ALEX'İN EN ÇOK NEYİ ÖZLEDİĞİNİ DUYUNCA ŞAŞIRACAKSINIZ
-F.Bahçe 'nin efsane futbolcusu Alex ve ailesi geçtiğimiz günlerde tatil amaçlı Türkiye'ye gelmişti. Alex'in eşi Daiane De Souza FENERBAHÇE -F.Bahçe 'ye gelmelerinden, Türkiye'deki kaldıkları dokuz yıla ve Türkiye'den nasıl ayrıldıklarına dair herşeyi anl

Alex De Souza'nın eşi Daiane, Türkiye'de geçirdiği günler ve ayrılış süreçleri ile alakalı çarpıcı bir röportaj verdi. Daiane, ' Kadıköy'e veda dahi edemeden ayrıldık' diye belirtti .

Alex'in FENERBAHÇE SPOR 'den ayrılış sürecindeki hislerini biliyorum. İnsanlar da hep sordular ona. Çok zordu evet onun için. Peki sen neler yaşadın?

 

‘En çok fazla ezan sesini özledim’ Herkes Alex'e 'en çok fazla neyi özledin?' diye soruyor. Peki sen neyi özledin? Boğazdan başka... "Belki buna inanmakta zorlanacak vatandaşlar fakat sen beni iyi tanıyorsun ve bu detayı biliyorsun. Ben hep sabaha karşı uyurum. Burada yaşadığımız zaman boyunca da hemen hemen her gün benim uyuma saatim ezandan sonraya denk gelir. Artık rutin gibi olmuştu ezan ertesi uyumak. Hiçbir kelimesini anlamama karşın o melodi bana çok fazla huzurlu gelir hep çok fazla güven verici olduğunu düşünürüm. Ve en mühimi Türkiye'de olduğunuzu belki de en çok fazla hissettiren şeydir. O yüzden de en çok fazla özlediğim şeyler arasında ilk sıralarda."

"Ailemiz için de benim için de çok fazla uygunsuz bir süreçti. Şuradan başlamak gerek . Bir gün Türkiye'den ayrılacağımızı tabii ki biliyorduk. Ama bu şekilde ayrılacağımızı hiç fakat hiç aklımızdan geçirmemiştik. Alex'in bir zaman daha burada oynayıp futbolu burada bırakacağını düşünüyorduk. hayatımızın da bir bölümünü buraya yerleşmek olarak planlamayı düşünüyorduk ve bu yüzden ayrılıktan aylar önce de satın almak için bir ev arayışındaydık. Fakat akabinde kulüple ilişkilerde sorunlar baş göstermeye start verdi ve ev satın alma planını durdurduk.

 

'Ayrılığı spordayken öğrendim'

 

O gün Maria okula gitti, ben de spor salonuna. Spor salonunda televizyonlar var ve son dakika haber olarak gördüm Alex'in kadro dışı kaldığını. O vakit hissettim ayrılık süresi geldi diye. Sonrasında da diğer ayrıntıları öğrendim. Samandıra'da çalışamayacağını, eğer antrenman yapmak istiyorsa Dereağzı'nda A2 takımla çalışması gerektiği gibi... Hepimiz için çok büyük bomba şok oldu. Ve olan bitenleri merak ediyordum.

 

Bunun antrenörün (Aykut Kocaman) kararı olması gerekçesiyle başkanla görüşmeye gitmiş ve bana mesaj gönderdi. Şu an başkanla görüşmeye girdim diye. O mesajdan 3 dakika akabinde da 'bitti' diye mesaj gönderdi. İnanamadım. Esasen hissediyordum negatif bir netice çıkacağını fakat bu kadar çabuk olmasına şaşırdım. 9 yılımız 3 dakikada bitti.

 

Alex de biz de hem hocanın hem başkanın kararına saygı duyduk. Ama burada kalıp A2 takımla çalışmak istememesi de Alex'in kararı ve onu da o vakit da şimdi de bu kararında haklı buluyorum. Sonra küçük kızımı okuldan alıp eve geldim Maria da okul çıkışı eve geldi. Evde çalışan vatandaşlar , biz durmaksızın ağlıyorduk. Çocuklara ayrılacağımızı anlatmaya çalıştık fakat başta pek anlayamadılar. Esasen ben de pek anladım diyemem.'

 

Uyumak mümkün değildi

 

'KARARI?öğrendikten akabinde bir şeyler yemek için sitenin önündeki bir restorana gittik. Güvenlik geldi ve bize insanların siteye giriş yaptığını belirtti . Sonra çok fazla sayıda insan geldi Alex'in ayrılacağı haberini duyan. Eve döndük ve takip eden günler boyunca takım fark etmeksizin pek çok fazla insan evimizin önünde bahçemizin içindeydi. 'Gitme' sesleri vardı. Sabaha kadar bekleyen, tezahürat yapan, meşaleler yakan vatandaşlar vardı.

 

Felipe pek anlamıyordu fakat kızlar neler olduğunu sorup duruyordu. Bir ara korktuklarını hatırlıyorum. 'Babanızı sevdikleri için, buradan ayrılmamızı istemedikleri için geldiler' diye onlara bildiri yapmaya çalışıyordum. Zira uyumak mümkün olmuyordu o günlerde. Günler hep böyle devam ediyordu daha çok sayıda insan geliyor, evin önünde güvenlikler bekliyor haldeydi.'

 

'Tam Türkçe konuşurken ayrıldık'

 

"Buraya geldiğimizde bizi en çok fazla zorlayan şey dildi açıkçası. En kısa sürede öğrenmemiz ihtiyaç diye düşünüyorduk fakat vatandaşlar İngilizce öğrenmemizin daha iyi olacağını ve daha akabinde da kullanacağımızı söyleyince İngilizce'ye yöneldik. Zira geldiğimiz vakit bu kadar uzun zaman Türkiye'de kalacağımızı tahmin etmiyorduk.

 

Sonra takıma pek çok fazla Brezilyalı oyuncu geldi ve esasen Brezilya takımı gibi oldu. Türkçe öğrenmekte çok fazla geç kaldık. Zaman geçtikçe kendimizi daha çok fazla buraya ilişkin hissetmeye başladık ve az olan Türkçemiz'i geliştirmeye karar verdik. Sonra arkadaşlarımızın da yardımıyla iyiye gitmeye start verdi Türkçemiz. Fakat tam konuşuyor hale geldik kısa zaman akabinde ayrıldık."

 

'Felipe stadı görünce "Babam maç" diye belirtti , o sahneyi unutamam'

 

"MARIA uçakta çok fazla çok ağladı ve sakinleştirmeye çalışırken pilot 'Size son bir İstanbul turu yaptıracağım' diye belirtti . Bizi Boğaz'ın ve stadın üzerinden geçirdi. O akşam Şükrü Saracoğlu Stadı'nda maç oynandığı için (Türkiye-Romanya maçı) ışıklar yanıyordu.

 

Felipe çok fazla az konuşabiliyordu o zamanlar ve stadı görünce 'Babam maç' diye belirtti . O sahneyi hiç bir zaman fakat hiç bir zaman unutamam. Çok üzüntülü ve duygulu bir seyahat oldu."

 

'Felipe bir tek stadı hatırladı'

 

"Ayrıldığımızda Felipe çok fazla küçüktü. Çok şey hatırlamıyor. Şu anda geldiğimizde sadece doktorunu ve stadı hatırladı. Zira futbol aşığı bir çocuk ve hemen hemen her gün babasının gollerini izliyor. Marşları da oradan ezberledi melodilerini mırıldanıyor.'

 

'Daha erken gelemezdik'

 

Brezilya'ya döndükten akabinde neler yaşadın?

 

'Oradaki yaşama adapte olmak çok fazla zordu. Zira artık neredeyse Curitiba'da nasıl yaşandığını unutmuş haldeydik. Ben Curitiba'dan ayrıldıgımda 16 yaşındaydım. Herşeyi tekrardan öğreniyormuş gibiydi başlarda. Ailemiz arkadaşlarımız çok fazla sevindi fakat biz aylarca atlatamadık üzüntümüzü. Hatta ailem 'Neden hâlâ üzüntü duyuyorsun biz burdayız artık beraberiz' diye bana sitem dahi etti.

 

Şayet Alex bu zorlu periyodun peşinden bir daha antrenmanlara start verdi , çok fazla üzgün de olsa olağan yaşama en kısa sürede dönmek zorundaydı. Bize üzüntüsünü göstermemeye çalışıyordu ve kariyeri önceliğimiz olduğundan dolayı üzüntüyü belirgin etmemeye çalıştım hep. Ama çocuklar... Özellikle de kızlar ve benim için çok fazla zordu. Uzun bir zaman yastaydım. TV'de İstanbul'la alakalı haberler ara sıra veriyordu, onlara dahi bakamıyordum.

 

Bu zamana kadar gelme planı da yapmadık. Zira kendimizi hazır hissetmedik. Şu anda elbette hayatımız olağan döndü. Şu an mutluyuz, hayatımız düzende, çocuklar sevinçli . Herşey yolunda."

 

'En çok fazla ezan sesini özledim'

 

Herkes Alex'e 'en çok fazla neyi özledin?' diye soruyor. Peki sen neyi özledin? Boğazdan başka...

 

"Belki buna inanmakta zorlanacak vatandaşlar fakat sen beni iyi tanıyorsun ve bu detayı biliyorsun. Ben hep sabaha karşı uyurum. Burada yaşadığımız zaman boyunca da hemen hemen her gün benim uyuma saatim ezandan sonraya denk gelir. Artık rutin gibi olmuştu ezan ertesi uyumak. Hiçbir kelimesini anlamama karşın o melodi bana çok fazla huzurlu gelir hep çok fazla güven verici olduğunu düşünürüm. Ve en mühimi Türkiye'de olduğunuzu belki de en çok fazla hissettiren şeydir. O yüzden de en çok fazla özlediğim şeyler arasında ilk sıralarda."

 

'İstanbul'a çok fazla hızlı adapte olduk'

 

"Hakan Bilal Kutlualp, transfer görüşmeleri için Brezilya'ya geldiğinde bize Türkiye'yi, İstanbul'daki yaşamı anlatmaya çalışıyordu sürekli. Hatta İstanbul'un, New York'tan da Barcelona'dan da daha güzel bir şehir olduğunu söylemişti. 'Bizimle alay ediyor' diye aklımdan geçirdiğimi hatırlıyorum çünkü buraya gelmeden önce buradaki yaşamdan haberimiz yoktu. Uzun devam eden görüşmeler ertesi FENERBAHÇE SPOR 'yle anlaştı Alex ve taşınmaya karar verdik. İlk adaptasyon sürecini atlattıktan akabinde da hızlıca buradaki hayata alıştık."

 

'Kadıköy'e derbiyle geri döneceğiz'

 

Alex aralıkta bırakıyor futbolu. Tekrar tatil planınız var mı?

 

"EVET istiyoruz. Sezon başladığında fikstüre bakıp Kadıköy'deki G.Saray derbisine denk getirmek istiyoruz bir sonraki gelişimizi. Çok yakın arkadaşlarımız var futbol tutkunu olan Brezilya'da ve onlar da çok fazla izlemek istiyorlar. Birlikte gelmeyi planlıyoruz. Elbette karşılaşmanın ligin ikinci yarısında oynanması durumunda ancak izleyebiliriz. Umarım denk gelir."

nİstanbul'a dönmenizi bekliyor herkes...

 

"Alex pek çok fazla takımda oynadı. Mutlu olduğu da oldu, mutsuz olduğu da. Genelde şu şekilde bir düşünce vardır. Avrupa'da oynamanın daha mühim olduğu düşünülür. Esasında ben de en başta Türkiye'ye gelmekle ilgili tedirginlikler hissettim. Fakat her şeyin bir sebebi olduğuna inanıyorum. Ben buraya geldikten ve tüm o güzel zamanları geçirdikten akabinde buna bir defa daha inandım ve tanrıya çok fazla şükürler ettim.

 

Giderken de evet negatif bir nedenle gittik, üzücü bir ayrılık oldu fakat bunun da bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Belki şu an bilmiyoruz bu sebebi , henüz anlayacağımız vakit gelmedi fakat elbette bir gün anlayacağız. Geri döneceğimize inanıyorum, bunu hissediyorum. Ne vakit ve ne için olacağını bilmesem de inancım bu. Alex'in burada onu sevenlerle özel bir bağı var ve bence bu hikaye henüz bitmedi."

 

'Zamanla FENERBAHÇE SPOR 'yle bağım daha da güçlendi'

 

"Alex'in oynadığı her takımda, o sahada olsun veya olmasın o takımın bir parçası olarak hissedip takımı desteklemek için her koşulda maçlara gittim. Fakat FENERBAHÇE SPOR 'de yıllar geçtikçe ben de artık kendimi daha çok F.Bahçeli hissettim. Aksi mümkün değil çünkü Kadıköy harikaydı, taraftarlar, stat Her şey çok fazla büyüleyiciydi ve zamanla bağım çok fazla daha güçlü hale geldi."

 

'Heykeline gittiğimizde Alex çok fazla duygulandı'

 

Alex heykelini ziyaret ettiniz, duygusal olmuştur. Anlatır mısınız?

 

"EVET hepimiz için çok fazla özeldi o ziyaret fakat en çok fazla da Alex için. Onu tanıyanlar bilir, çok fazla yoğun duygu yaşadığında diyalog kurmaz pek. O gün de öyleydi. Nefes almakta zorlanacak kadar duygulandı ve otomobile gitti. Onun için anlamı çok fazla çok büyük heykelin."

 

'Kadıköy'e veda dahi edemedik'

 

"Pek çok fazla insan biliyor belki o zamanları fakat ben anlatmaya kelime bulamıyorum yaşanılan şeyleri. Alex kontratı fesih olduktan akabinde aslında o kadar hızlıca ayrılmayı düşünmüyorduk ama kalmaya devam ettiğimiz sürece bu durum devam edecek gibi görünüyordu. Ve Alex 'gitmemiz ihtiyaç ' diye belirtti ve Brezilya'ya döneceğimiz seyahat planını yaptıktan akabinde bana '8 günümüz var' diye belirtti . Şok oldum. '8 senelik hayatımı 8 günde nasıl toplayıp gideceğim' dedim. Hızlıca eşyalarımızı toplamaya çalıştık çok fazla zordu. Her manada . Biz eşya paketlenirken vatandaşlar bazen eve kadar giriyordu sarılıyorlardı, ağlıyorlardı. İnanması güçtü. Alex'e 'Lütfen bana bir tokat atar mısın? Bütün bunlar hakikat olamaz' dedim. Zira hakikat üstüydü yaşanan her şey. Onu sevdiklerini biliyordum fakat bu kadarını hayâl edemezdim.

 

Daha akabinde havalimanında hiç bir zaman unutulmayacak manzaralar, meşaleler, taraftarların oradaki yoğun ilgisiyle çok fazla duygusal anlar yaşayarak uçağa bindik. Şayet olağan şartlarda ayrılsaydık hem bizim için hem de vatandaşlar için bu durum normal olacaktı. FENERBAHÇE SPOR 'ye veda edemeden, son maçı olduğunu bildiğimiz bir maç oynamadan. Yalnızca Alex için değil hepimiz ve herkes için beklenmedik ve bomba sürpriz bir ayrılık olduğundan dolayı bu kadar üzüntü verici oldu."

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim