• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 15 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 15 °C

ALMANYA’NIN “ŞEKER KÖYÜ”NE “KAYSERİ ŞEKER” ÇIKARMASI

ALMANYA’NIN “ŞEKER KÖYÜ”NE “KAYSERİ ŞEKER” ÇIKARMASI
Kayseri Şeker Çiftçisi ve Ziraat Mühendisleri Almanya’da

a2-053.jpg

Kayseri Şeker  Çiftçisi ve Ziraat Mühendisleri Almanya’da Tarım alet ve ekipmanları ortak kullanımı, Toprağa sermaye bağlanmaması, kiralama yöntemi, Arazi toplulaştırmanın  alternatif uygulamaları, Kooperatifleşmenin gerekliliği, Örnek çiftçiler ve örnek uygulamaları yerinde inceledi.
Şeker Köy anlamına gelen "Zückerdorf Klein Wanzleben" bölgesindeki 1856 yılın da ilk şeker pancarı ıslahı başladığı KWS Merkezinde 40 yıldan beri görevli olan Dr.Wolfgang Joachim tarafından yapılan bilgilendirilmede Türkiye şeker endüstrisinin gelişmesinin ilk başlangıç yerinin de  KWS  merkezi olduğu belirtildi.
KWS temsilcisi tarafından Zückerdorf Klein Wanzleben adı verilen şeker köy restaurant’ta misafirler onuruna çeşitli ikramlarda bulunuldu.
Almanya’da arazilerin büyüklüğü, arazi kiralama yöntemi ve tarıma etkisi konusunda  örnek çiftliklerden Krısten Peer çiftliğinde Ziraat Mühendisi Mr.Christiane Prelle; 1. dünya savaşında  KWS firmasının Ukrayna’da 30 bin hektar arazisini kaybettiğini belirterek  1945 yılından sonrada asla toprak almadıklarını, her zaman her şey olabilir düşüncesiyle kiralama yönteminin daha uygun olduğuna dikkat çekti. Alman çiftçileri olarak araziyi satın almak yerine 1950 yılından beri kiliseden kiraladıklarını, 3 çiftlikte bin hektar alanda ıslah materyalleri ekildikten sonra ıslahcılar tarafından kontrol edildiğini belirtti.
Randevulu sistemin başarılı şekilde uygulandığı bölgede Dr.Wolfgang Joachim rehberliğinde  şeker Pancarı tarlaları gezilirken tarlalardan hasat edilen pancarların   tarla kenarlarında örtü altında tarla  silolarda bekletildiği ve randevu günüde yükleme yapılarak fabrikaya gönderilmekte olduğuna dikkat çekildi ve  500 dekarlık pancar tarlaları gezilerek uygulamalar hakkında bilgilendirmeler yapıldı.
  NORTZUGER ŞEKER FABRİKASI GEZİSİ: Klein Wanzleben Şehrindeki  Nortzucker Şeker  fabrikasında Lojistik ve Teknik Müdürlüğü görevini yürüten Mühendis rehberliğinde Fabrika gezisi yapıldı. 17.000 ton/gün kapasiteli tesiste Fabrikaya giren bir pancar kamyonu 10 dakika içerisinde yükünü boşaltıp çıkma mecburiyetinde olduğu ve günde 1000 kamyonun pancar taşıdığına dikkat çekildi. Her vardiyada toplamda 40 işçinin çalıştığı fabrikada gündüz ve diğer vardiyalardaki şef ve Müdürler dahil toplam 140 kişinin çalıştığı belirtildi. Fabrikadan çıkan pancar küspesinin Japonya'ya gönderildiği, Pancar nakliyesinin kooperatifler aracılığı ile %100 maus yüklemesi ile yapıldığı belirtildi. 
ŞEKER PANCAR ATIKLARI BİYOGAZ ÜRETİMİNDE KATKI MADDESİ OLUYOR
Almanya’da 2014 yılı verimin zirvede olduğu ve yaklaşık 200 yıldan beri en düzenli yağışların kaydedildiği bir yıl olması nedeniyle “Altın yıl” olarak adlandırılan Almanya’da Pancar ekimi öncesinde tarlalara Hardal ve catch crop diye isimlendirilen bitkilerin ekilerek toprağa karıştırılıp  yeşil gübre olarak kullanılmasının tarla aşamasını da yerinde inceleyen Kayseri Şeker  pancar ekicileri, Pancar ürünlerinin  randevu tarihine kadar  tarlada üzeri bez çadırlarla örtülerek bekletilerek örnek uygulama yapılan Klein Wanzleben bölgesinde pancar küspesine mısır silajı, hayvan gübresi ile karıştırılarak biyogaz üretimi yapılmasından  pancar ekiminden küspesine kadar her alanda yapılan uygulamaları yerinde inceleme imkanı buldular.
ALMANYA TEKNİK GEZİSİ  HAKKINDAKİ GÖRÜŞLER
Yenipazar Bölge şefi Ali Ekrem Kolat: Almanya’daki Şeker Fabrikasında Kayseri Şeker  ve Boğazlıyan’dan  farklı olarak randevulu  sistemin daha iyi işlediğini gördük, burada büyük tarlalara büyük silolar yapılmış durumda maus’larla  yüklenip fabrika merkezine gelmekte. Bizdeki  karşılığı nakliye kooperatifleri olan çiftçi birlikleri pancarları merkeze getiriyor yaklaşık 50.000 bin ton yani 2,5 -3 günlük siloyla çalışmakta bizdeki  gibi çok fazla fabrika siloları bulunmuyor, bundan dolayı pancar  fireleri çok  düşük oluyor. Bizde de başlatılan   maus uygulamasıyla  firelerimiz çok daha  düşük olacağına inanıyorum.Pancar yüklü   bir kamyon fabrikada 5-6 dakika durabiliyor. Bu uygulama sayesinde hem fabrika hem çiftçi hem de nakliyeci açısından zaman kaybı olmuyor. İnşallah bizlerde bu zamanı kısaltıp daha da  kısa bir süre içinde bu işi gerçekleştireceğiz.
Boğazlıyan Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Hulusi Yüksel:Almanya’ya yaptığımız  teknik gezide  Kayseri Şeker Fabrikasının yurt dışında da itibarının ne kadar  yüksek olduğunu  gördük. Burada çiftçilerimizle KWS tesislerini  ve  Biyogaz tesislerini  gezdik yeni şeyler de  öğrendik. Almanya’da  büyük  çiftliklerde  çalışan sayısının azlığı ve  iş bölüm başarısı daha  fazla, çiftlikteki yöneticinin ziraat mühendisi olduğunu gördük. Çiftçiler eğitimli elemanlardan oluşmuş bizde de inşallah  durum zamanla böyle  olur.
Mahmut Özkan Develi Bölgesi çiftçisi:Almanya’da Şeker Pancarı tarımının uygulamaları açısından güzel gelişmelerle  karşılaştık. Fabrika çiftçiyi  teşvik ediyor çiftçide fabrikayı memnun ediyor. Gerek pancarın taşınması gerekse fabrikanın çiftçiyle temasının sıcak olduğunu, Fabrika, üretici ve nakliyecinin aynı  çizgiye  gelip üçü de aynı istikamette  yürüyor, birbirlerine  hiç  zararları yok sürekli  karlarını hesaplayarak yapıyorlar.
 Murat Toker Gemerek Bölgesi çiftçisi: Avrupa çiftçisinde ve fabrikalarında makinalaşmanın önde olduğunu gördük. İşçilik maliyetlerini en aza indirmişler saatte 2 ton üretim yapan tohum  fabrikasında 3 vardiyada  toplamda 9 kişi ile çalışılıyor. Bizde olsa 200 kişi çalışırdı oysa fabrikada çalışanı göremedik.
Gökhan Demir Gemerek Bölgesi çiftçisi: Sulama ve söküm sistemleri çok gelişmiş. Bunlardan ders almamız lazım. Yurda döndüğümüzde arkadaşlarımıza çiftçimize anlatmamız lazım. Kayseri şeker'in biz çiftçileri bilgilendirmesi açısından, ilgilenme açısından çok güzel bir organizasyon oldu. Böyle bir organizasyonu gerçekleştirdiği için Başkanımıza teşekkür ediyoruz.
Ziya Aşık Develi Bölgesi çiftçisi: Avrupa çiftçisi  ileri teknoloji kullanarak işini iyi yapıyorlar. Gelişmelerin  kendi memleketimizde de olmasını istiyorum. Tohumun bu derecede detaylı işlendiğini düşünmüyordum. Çok ileri teknolojide üretim yapıldığını gördük. Tohum kaplanıp gönderiliyor diye biliyordum. Bu teknolojiyi görünce tohumu daha verimli olduğunu gördüm ben de kullandım. Yol kenarındaki söküm yapılan ürünlerini fileli brandalarla korumuşlar bizim de yapmamız lazım. Çiftliklerde bulunanların Çiftçi mi olduğunu bilemiyorsunuz. Bizim ülkemizin de bu seviyelere gelmesi için Toprak reformları ,kapalı sistemler ve diğer gelişmeler daha hızlı devam etmesi lazım. Yurt dışı gezileri bize  çok şey kattı. Teknolojiyi yakından takip eden çiftçilerin uygulamalarını gördük bu gezilerin daha geniş kapsamlı yapılması gerekir.
Aslan Kalkan Pınarbaşı Bölgesi çiftçisi: Gezide beni en çok etkileyen makineleşme, arazi düzlüğü ileri tarım teknolojilerinin kullanılması oldu. Kendimizi geliştirmemiz gerektiğini anladım. Gelmeyen arkadaşlarımızın da gelmesini ve burada uygulamaları yerinde görmelerini  ve ülkemizde uygulamalarını istiyorum. Ben kendimi geliştirmek ve bu gördüklerimi uygulamak istiyorum. Tohumu ülkemizde üretemiyoruz. Tohumu da  kendimiz üretsek ve dekarda  8 ton almak yerine 5 ton alsak da kendi tohumumuzu üretebilsek ona da razıyız .
Adem Çinici Pınarbaşı Bölgesi çiftçisi: Yurt dışı gezisinde Beni en çok etkileyen makineleşme oldu. Almanya da  işçiliği bitirmişler. Bizim  de onlara en kısa zamanda  yetişmemiz lazım. Pancarı tarla kenarına çekmişler ve randevulu sistem gereği üzerini örtüp sıralarının gelmesini bekliyorlar. Yöneticilerimizin bizleri buralara getirip bilinçlendirdikleri  için teşekkür ediyorum.
Cengiz Çiğdem Yeşilhisar Bölgesi çiftçisi : Yurt dışı gezisi çiftçimizin ufkunu açıyor. Alman çiftçilerinin bizden çok ileride teknolojik imkanları kullandıklarını, tarlada silolamanın gerekliliğini öğrendik. Verimlerini yakalamamız gerekli. Bu Çiftçi gezisi bize çok şey öğretti. 
Mevlüt Çift Şarkışla Bölgesi çiftçisi: İlgimi çeken en çok  10 bin dönüm araziyi 5 kişi ile yapıyorlar. İşçiliği bitirmişler. Teknolojinin nasıl yakından takip edildiğini gördük çok faydalı bir gezi oldu.
Hayri Taş Kayseri Merkez Bölgesi çiftçisi : Makina ve ekipmanları silo uygulamaları çok etkiledi. Organizasyon çok güzeldi.
Naci Türker Yenipazar Bölgesi çiftçisi: Avrupa'da sulama Birliği yok. Yağışlar nedeniyle sulama dertleri bulunmuyor. Gezi ufkumuzu açtı. Çiftçimizin ufkunu açan bu gezilerden dolayı yöneticilerimize teşekkür ediyoruz.
Kenan Coşkun Boğazlıyan Bölgesi çiftçisi : Almanya'da KWS tarafından organize edilen gezi esnasında her gittiğimiz yer de en üst düzey  yöneticiler tarafından karşılanıp ağırlandık. Kayseri Şeker'in ağırlığı hissediliyor. KWS 30 Bin nüfuslu bir ilçenin sahibi  olmuş gibi her taraf KWS  ve KWS çalışanlarını ve yöneticilerini tebrik ediyorum.
İhsan Gökkaya Yenifakılı  Çiftçisi: KWS nin programlarına katıldık bizlere sunumda bulundular güzel bir program gerçekleşti. Kayseri Şekerin kuruluşu ile  KWS’nin kuruluşu arasında   100 yıl fark var bunu görmek bizi gerçekten mutlu etti. Kayseri Şeker’e ve KWS firmasına teşekkür ediyorum.
Türker Karaman Boğazlıyan Bölgesi çiftçisi: Şeker Pancarının  doğduğu köy olarak bilinen şeker köy’ü görmek bizim için hayaldi KWS bizi çok sıcak karşıladı 100 yıl onlardan geri olduğumuzu gördük. Arazilerin büyüklüğü Türkiye ile mukayese edilmesi mümkün değil bir kişinin ektiği alan 10.000 hektardan bahsediliyor, Türkiye de çiftçinin 40 parça tarlası var yani burda devlet tarlaları varmış %25 i vatandaşların %75 i de devletinmiş, devlet bunu çiftçilerle  başarmış daha az maliyetlerle üretim yapılıyor.
Yusuf Ağacayak  Yeşilhisar Bölgesi çiftçisi: Bizim gereksiz  gübre kullandığımızı ve onların  dört yılda bir kullandığını öğrendik, bizim için iyi bir tecrübe oldu bu fırsatı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.
Duran Önemli Yenifakılı Bölgesi çiftçisi: Gezinin çok faydası oldu buradaki arazilerin büyüklüğünü  gördük bu araziler bizlerde olsun daha iyisini  yaparız. Bizde burada çiftçilik yapalım inanın daha iyisini yaparız dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim