• BIST 94.681
  • Altın 194,330
  • Dolar 4,7431
  • Euro 5,4916
  • Kayseri : 20 °C
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 29 °C

ANKARA 'DA 65 YILLIK KAYSERİ DERNEĞİ

ANKARA 'DA 65 YILLIK KAYSERİ DERNEĞİ
Ankara”da bulunan Kayseri İli Yardım Derneği Başkanı Ali Ulvi Bakır ile yaptığımız söyleşide Başkan Bakır dernek faaliyetleri hakkında hem bilgiler aktardı hem akılda kalıcı anektodlar anlattı.
KayseriNews: Sayın Başkan derneğinizin çok eskilere dayandığını biliyoruz. Anlatır mısınız derneğiniz ne zaman ve hangi şartlarda kuruldu?

Ali Ulvi Bakır: Kayseri”nin tanınan iş adamlarından Kemal Dedeman Ankara”da iş kurmaya karar verir. Birçok örneğinin aksine rahmetli Kemal Dedeman bir yandan iş kurarken öte yandan da derneği kurar. 1946 yılında Erciyes Kalkınma Derneği olarak kurulan dernek daha sonraki yıllarda adını Kayseri İli Yardım Derneği olarak değiştirir.

Derneği kurarkenki hedefleri ve amaçları Ankara”daki Kayserili hemşehrileri biraraya toplayıp bir dayanışmayı sağlamak ve o dönem Ankara”ya okumaya gelen öğrencilere burs sağlamak. Kısa zamanda bir erkek öğrenci yurdu ve onun ardından da kız öğrenci yurdu kurulur. Bunun yanısıra rahmetli Dedeman hemşehrilerimiz rahat buluşabilsin diye bir daire satın alıp bunu derneğe bağışlar. Bunlar hatırlanması gereken emsal davranışlardır diye düşünüyorum.
KayseriNews: Derneğin ismi değişti dediniz? Bunun özel bir nedeni var mı yoksa…

Bakır: Evet evet. Şöyle oldu Ali Bey. Dernek kurulup tanınmaya başlayınca Ankara”da ikamet eden Kayserililerden bazıları biz de dernek kuralım demişler. Fakat bunu duyan Kemal Dedeman onlarla konuşur ve kendi kurdukları derneğin bir ticari amacının olmadığını ayrıca Kayserililer arasında ayrı gayrı bir durumun olmadığını anlatır. Herkes tek çatı altında olmalıdır. Öyle ya. Madem Kayserili demek zaten herhangi başka bir şehre aidiyetlik demek değilse… Sonuçta Erciyes isminden ziyade Kayseri isminin dernek adında yer almasının daha kapsayıcı olduğuna karar verilir ve ismi böylelikle bugünki halini alır.

“CUMHURBAŞKANI BİZDE KALDI”

KayseriNews: Bugünki faaliyetlerinize geçmeden önce şunu sormak isterim: Kuruluşundan bugüne değin çokça burs verildiği aşikar. 65 senedir burs verilen öğrenciler arasında aklınıza gelen en çarpıcı isim kimdir? Var mı öyle bir isim?
Bakır: Elbette çok isim var. Ama burs verme babında değil de derneğimizin yaptırdığı yurtta kalanlar arasında en önde geleni elbette Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül olsa gerek. Belki de bugün bile ileride Cumhurbaşkanı olacak başka bir Kayserili öğrencimiz yurtlarımızda kalıyordur ya da kendisine burs veriyoruzdur. Bilemeyiz elbette. Bildiğimiz onlara desteğimizin sürecek olmasıdır.

“TOPRAĞIMIZA BORCUMUZU ÖDÜYORUZ”

KayseriNews: Peki başkanım. Bu çalışmaları yardımları yaparkenki düsturunuz nedir? Niye yapıyorsunuz bütün bunları?

Bakır: Rahmetli Kadir Has vakfını kurarken vakıf bütçesinin yüzde 40”ının Kayseri”ye ayrılması şartını madde olarak koyar. Yani sizin sorunuzun da cevabı olan doğduğu topraklara borcunu ödeme düsturu ve sorumluluğudur bu bilinç. İşte bu bilinçtir ki 65 yıldır faaliyetlerin canlı olmasını sağlayan. Siz sormadan ben söyleyeyim bugünki etkinliklerimizi ve çalışmalarımızı…

(Gülüşmeler)

KayseriNews: Hayhay başkanım buyrun…

Bakır: Öncelikle öğrencilerimizden başlayayım. Burs için başvuru yapan talebelerimizin kaydını alıp bunu dosya haline getirip hemşehri esnaflarımıza işadamlarımıza sunuyoruz. Bu süreçte öğrencilerimizi rencide etmemek temel prensiplerimizden… Bunun için de burs verdiğimiz arkadaşlarımıza bankamatiklerini teslim ediyoruz. Hesaplarına ayda 300 TL düzenli şekilde yatırılıyor. Çorbada tuzumuz oluyor böylelikler.

“GELENEKSEL KAYSERİ GECELERİ”

Bunun dışında Kayseri dışındaki hemşehrilerimiz başta olmak üzere Kayserilileri biraraya getiren geceler düzenliyoruz. Örneğin Ankara'da Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün katılımları ile gerçekleştirdiğimiz "Geleneksel Kayseri Gecesi" düzenledik.Önümüzdeki eylül ayında İstanbul”da yine Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılacağı Kayseri Geceleri etkinliğimiz var. Ayrıca TSM topluluğunun iştirakiyle konserler veriyoruz. Bunun yanısıra yemekli toplantılarımız mütemediyan oluyor. Bunların hiçbiri elbette yapmış olmak için yani dostlar alışverişte görsün diye yapılan çalışmalar değil. İnsanlar hergün yemek yiyor müzik dinliyor. Ama insanın bunu ailesiyle yapmasının oluşturduğu müspet hava başka yerde olmaz. Biz sadece Kayserililer ailesini topluyoruz. Kaynaşma yakınlaşma samimiyetin artması bunlar kendiliğinden olan şeyler. Yakında yine Eskişehir yolunda bir tesis yaptıracağız onun çalışmalarına başladık. Bu etkinliklerimiz Allah onlardan razı olsun hayırseverlerimizin desteğiyle oluyor elbette. Onlara ben ayrıca teşekkür ediyorum.

Kayseridernegi.org.tr sitemizden de Türkiye”nin ve dünyanın her yerindeki hemşehrilerimizden bize ulaşabilirler. Seve seve onlarla bilgi paylaşımında bulunuruz. Bundan şüpheleri olmasın.

“ERCİYES MASTER PLANI DİLE GELMİŞ GİBİ”

KayseriNews: Bütün bunlar Ankara’da olurken Kayseri’yle de bağlar kopmamıştır kesinlikle…

Bakır: Mümkün mü. Kayseri’ye gidip geldikçe görmemizin yanında. Kayseri’nin de haberleri kulağımıza geliyor sürekli. Erciyes Master Planı adeta kendi dile gelmiş de konuşuyor gibi. 160 KM pist uzunluğu günlük 35 bin taşıma kapasiteli telesiyej en az 10 büyük oteliyle Erciyes hem kış hem yaz sporları için bir spor-turizm merkezi olmaya doğru koşar adınmlar ilerliyor. Bu da yerinde durarak ya da hayal kurarak olmuyor. Kurduğunuz hayalinize bir vücud bulmakla yani çalışmakla ama akıllı çalışmakla oluyor.

KayseriNews: Başkanım Ankara’da bizi ağırladığınız ve bu keyifli sohbeti bize yaşattığınız için teşekkürler.

Bakır: Ben teşekkür ederim Ali Bey. Bu söyleşiyi dinleyen okuyan hemşehrilerime selam olsun kayserinews.sayesinde kayseri gündemini takip ediyoruz....

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim