• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Kayseri : 7 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 20 °C

Arınç af paketi Meclis'te!..

Arınç af paketi Meclis'te!..
"Genel Af Paketi" olarakta bilinen 4. Yargı Paketi ile ilgili olarak Başbakan Yardımcısı
"Genel Af Paketi" olarakta bilinen 4. Yargı Paketi ile ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç çok önemli açıklamarda bulundu. İşte binlerce mahkumu heyecanlandıran o açıklama;

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 4. Yargı Paketi ile ilgili imzaların tamamlanarak Meclis'e sevk edildiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 4. Yargı Paketi ve İmralı görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Arınç, şunları söyledi:

MAHÇUBİYET DUYUYORUM

Bu konuda bilinmeyen hiç birşey kalmadı. Herkes tasavvurundaki dördüncü yargı paketi konusunda çok şeyler yazdı. Arkadaşlarımzıın adalet bakanımızın zaman zaman yaptığı açıklamalarda, dördüncü yargı paketinin içeriğini gördük.

Şiddet terörün unsurlarından birisidir. Yapacağımız yeni yasal düzenlemede bildiri ve açıklamalarda şiddete teröre silaha yönlendirici unsur olmalaıdır. AİHM'in pek çok kararlarında şiddet taşımayan düşünce açıklamalarının terörle ilintili olmayan açıklamaların suç olmaması gerektiği ifade ediliyordu. AİHM kararları bir tarafa, dünyanın geldiği bir noktada ifade özgürlüğü mutlaka asıldır. Bütün özgürlüklerin de bileşkesidir.

Bugün 6. ve 7. maddelerde, yapacağımız değişikliklerle düşünce açıklamalarındaki şiddet unsurunu ön plana çıkarıyoruz. Aynı zamanda yine AİHM'in kararlarında ifade edilen hususlarda da yargı sistemimizde adli ve idari yargıda bazı değişiklikler yapılmaktadır.

Ancak basınımız kısmen bilgisizlikten kısmen de arzu ettiği bir unsur olması bakımından, herkes dışarı mı çıkacak, örtülü bir af mı geliyor, Ergenekon veya Balyoz sanıkları bundan istifade mi edecek, hepsi tahliye mi edilmiş olacaklar soruları, 4. yargı paketi içerisinde cevabını bulmuyor. Yapmak istediğimiz genel bir düzenlemedir. Açıklamalarda, propagandalarda, silaha yönelmiyorsa, tehdit içermiyorsa, her türlü açıklamanın suç teşkil etmeyeceği bellidir.

Dördüncü yargı paketinden dolayı beklentilerinizin gerçekleşmediğinden dolayı mahcubiyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.


ERGENEKON VE BALYOZ SANIKLARI...

Dünyanın geldiği ifade özgürlüğü mutlaka asıldır ve bütün özgürlüklerin bileşkesidir. Düşünce açıklamada suç işlemeye yöneltilmiyorsa, suça teşvik edilmiyorsa, bize aykırı gelse de bütün düşüncelerin ifade edilmesi asıldır. TMK ve Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişikliklerde şiddeti öne çıkarıyoruz. Yargı sistemimizde adli ve idari yargıda bazı değişiklikler yapılmaktadır. Basınımız kısmen bilgisizlikten 'herkes dışarı mı çıkacak, örtülü bir af mı geliyor, Ergenekon ve Balyoz sanıkları bundan istifa mı edecek?' şeklindeki soruları 4. Yargı Paketi içerisinde cevabını bulmuyor.

Bildiri ve düşünce açıklamalarında, propogandalarda şiddet unsuru yoksa suç teşkil etmeyeceği esası getirilmektedir. Zannediyorum Pazartesi günü kanun hepinizin elinde olacak.

SİNOP VE SAMSUN'DAKİ OLAYLAR

Milletvekillerine karşı gösterilen bu tavır ve davranışlar, öğretmenevine hapis edilmesi fevkalade kötü bir tavırdır.Toplantı ve Gösteri, Yürüyüşe muhalefetin, cana ve mala zarar vermenin suç olduğunu hepimiz biliyoruz. Gazetelerde yayınlanan fotoğraflarda arabaların üstüne çıkıp cam kırmaya çalışması, malum işareti veren bazı grupların taşkınlıkları çok açık bir şekilde görülüyor. Emniyet bu kanuna aykırı hareketi yapanları tespit etmekte zorluk çekmeyecektir.

YARGI GEREKENİ YAPACAK
Bu olaylarda kimin dahli olduğunu hepimiz göreceğiz, yargı da gerekeni yapacaktır. Özellikle Sinop'ta ve Samsun'da idarecilerimizin bir ihmali olup olmadığı konusunda müfettişler aracılığıyla bir inceleme başlattığını hepimiz biliyoruz. Olayların failleri, tahrikçileri umarım kısa bir zamanda yargı önüne çıkarılacaktır.

İKİLİ YARGI SİSTEMİNE KARŞIYIZ

Herkes özgür düşüncesini şüphesiz şüphesiz komisyona sunuyor. Ancak bunların kabulü kendi aralarındaki yönetmeliğe göre ancak 4 partinin mutabakatıyla hüküm ifade edecek. Onun için herşeyin konuşulmasını istiyor. Başkanlık sistemi ve tek yargı sistemine gidiş de böyle. Yargıda bugün paralel yapılanmayı reddediyoruz. Askeri yargıtay var sivil yargıtay var. Dolayısıyla yargıda temyiz ismiyle bir kurul oluşturulmasını bu kurulun içerisinde de idari ve adli yargılardan gelecek davalara bakacak aylrı bürolar olmasını arzu ediyoruz.

HERKESİN GÖRÜŞ BİLDİRMESİ NORMAL

Her partinin tabu sayılabilecek düşünceleri bile olsa komisyona gelip konuşulmalı, mutabakat hasıl olursa metin haline getirilmelidir. Biz bu konuda büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Konular açıklandıktan sonra önce Yargıtay daha sonra Danıştay Başkanımızın bugün de HSYK'nın açıklamalarını duyduk. Bunu normal görüyorum. Elbette yargıda görev yapan insanların kendi konumlarının alacağı husus konusunda görüş bildirilmeleri makuldur, doğrudur.

BİZE TERS GELSE BİLE SAYGI DUYARIZ

Burada garip olan şu var. Özellikle Danıştay Başkanımızın açıklamaları kamuoyuyla paylaşıldıktan sonra benim sözlerim bazılarının aklına geldi. 'Nasıl olur da Bülent Arınç'ın arkadaşı bu sözleri söyleyebilir?' dendi. Bal gibi de söyleyebilir. Siz zannediyorsunuz ki, biz birbirimizin kopyasıdır, ne dersek o olur. Geçmiş Yargıtay Başkanımız da, bugünkü Danıştay başkanımız da pırıl pırıldır. Yargı konusundaki sözleri bize ters gelse bile biz buna saygı duyarız.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim