• BIST 108.541
  • Altın 173,752
  • Dolar 4,0955
  • Euro 4,9888
  • Kayseri : 24 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 26 °C

ATATÜRK’ÜN KAYSERİ'YE GELİŞİ

ATATÜRK’ÜN KAYSERİ'YE GELİŞİ
ATATÜRK'ÜN KAYSERİYE GELİŞİ“HEYET–İ TEMSİLİYE REİSİ OLARAK” KAYSERİ’YE GELİŞLERİNİN92. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI
GENEL ESASLAR :

Ulusal Kurtuluş Savaşı başlangıcında, Atatürk’ün Kayseri’ye gelişlerinin 92. yıldönümü 19 Aralık 2011 Pazartesi günü törenlerle kutlanacaktır.

1–Şehrimiz 19 Aralık 2011 Pazartesi günü sabahtan itibaren Bayraklarla donatılacak (Bayrak ve posterler 20 Aralık 2011 Salı sabahına kadar kalacak), gece kamu binaları ve şehir ışıklandırılacaktır.

2–Mülki ve Askeri Erkan, Tören Takımı, Büyükşehir Belediye Bandosu, Bayrak–Flamalar, Temsili Öğrenci Grupları ve Halk 19 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 10.15’de Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde hazır bulunacaktır. Bu sırada Cumhuriyet Meydanına gelen Koşu güzergâhı ve tören alanı çevresindeki yollar trafiğe kapatılacaktır.

3–19 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 09.30’da Sivas Yolu Kay–Koop Sitesi Önünden başlayıp Sivas Caddesi güzergâhını takiben saat 10.00’da Orduevi önünde bitecek “Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”nda ilk üçe giren atletler saat 10.30’da Atatürk Anıtı önünde hazır bulunacaktır. Kocasinan Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İbrahim DOĞANYİĞİT protokole hitaben “Mustafa Kemal Paşa Şu Anda Şehrimizdedirler. Arz ederim” diyecek ve ardından koşuda dereceye giren ilk üç atlete ödül verilecektir. (Atletler tören alanında hava şartlarına uygun şekilde giyineceklerdir.)

4–Müteakiben, Atatürk Anıtına; Vali, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından çelenk konulacak ve 1 dakikalık saygı duruşundan sonra söylenecek İstiklâl Marşı eşliğinde Bayrağımız göndere çekilecektir.

5–Günün anlam ve önemini belirten konuşma, Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Sayın Mehmet ÖZHASEKİ tarafından yapılacaktır.

6–Halk Şairi Hamdi KARACA tarafından şiir okunacaktır. (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce koordine edilecektir.)

7–“Atatürk’ün Kayserililere Mesajı”; Kocasinan Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İbrahim DOĞANYİĞİT tarafından okunacaktır.

8–Cumhuriyet Meydanındaki törenden sonra Atatürk Evinde icra edilecek program;
– Siyah-Beyaz Atatürk fotoğrafları ve ebru sergisi – Devlet Güzel Sanatlar Galerisi (Atatürk Evi Altı.)
– Kayseri yöresi halk oyunları gösterisi.
– “Atatürk’e Mektup” yazısının okunması.
¬– Atatürk’e yazılmış metinlerin, balonlara bağlanarak havaya bırakılması.
– Atatürk Evi içerisinde “Atatürk Şiiri Oratoryosu”nun söylenmesi.
– Atatürk ile ilgili marşlar ve şarkılar söylenmesi.
– Atatürk Evinin gezilmesi – ikram.II– ETKİNLİKLER :

1–19 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 14.00’de Erciyes Üniversitesi Rektörlüğünce Sabancı Kültür Sitesi Konferans Salonunda Okt. Haşim ERDOĞAN tarafından “Atatürk’ün Kayseri’ye Gelişi” konulu konferans düzenlenecektir.

2–18 Aralık 2011 Pazar günü saat 10.00’da başlamak üzere Esentepe Mahallesi Kros Koşu Alanında, 8 kategoride kros yarışmaları düzenlenecek, hemen ardından dereceye giren atletlere koşu alanında (Havanın çok soğuk veya yağışlı olması durumunda Atatürk Spor Kompleksi Kapalı Spor Salonunda) yapılacak törenle madalyaları verilecektir.

3–Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 19 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 18.00’de Cumhuriyet Meydanında havai fişek gösterisi düzenlenecektir. (Havanın havai fişek gösterisi yapılmasını engelleyecek kadar kapalı veya yağışlı olması durumunda gösteri düzenlenmeyecektir.)

4–İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce 19 Aralık 2011 Pazartesi günü siyah-beyaz Atatürk fotoğrafları ve ebru sergisi açılacak, sergi 25 Aralık 2011 Pazar gününe kadar ziyarete açık tutulacaktır.

GÖREV VE SORUMLULUKLAR

A) Garnizon Komutanlığı :
1–Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapılacak törende Tören Mangasının hazır bulundurulması.
2–“Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”na katılmak üzere uygun sağlık şartlarını taşıyan yeterli sayıda personel görevlendirilerek, isimlerinin 14 Aralık 2011 tarihine kadar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bildirilmesi.

B) Büyükşehir Belediye Başkanlığı :
1–Tören alanının düzenlenmesi, konuşma kürsüsü ile ses–yayın cihazlarının temini,
2–Göndere çekilecek bayrağın temin edilmesi,
3–19 Aralık 2011 Pazartesi günü Belediye Bandosunun tören alanında ve Atatürk Evi’nde hazır bulundurulması,
4–“Cumhuriyetin 88. yılında Kayseri’de Atatürk’ü Karşılıyoruz” ibareli afişlerin bastırılması, dağıtılması, şehrin belirli yerlerine ve araçlara asılması,
5–Şehrin muhtelif yerleri ile Kalenin bayraklarla donatılması ve ışıklandırılmasının sağlanması,
6–19 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 18.00’de Cumhuriyet Meydanından yapılacak havai fişek gösterisi ile ilgili tüm organizasyonun yapılması. (Havanın havai fişek gösterisi yapılmasını engelleyecek kadar kapalı veya yağışlı olması durumunda gösteri düzenlenmeyecektir.)
7–19 Aralık 2011 Pazartesi günü, tören alanının temizliğinin törenden 2 saat önce Kocasinan Belediyesi tarafından yaptırılması.
8–“Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”na katılacak atletleri Kiçikapu Gençlik Merkezi önünden alıp, koşunun başlayacağı Kaykoop Sitesi Kavşağına götürülmesi, koşu sonunda da Finiş yerinden Gençlik Merkezine yeniden götürülmesi için yeterli sayıda otobüs görevlendirilmesi.

C) Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü :
1–“Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”na katılmak üzere Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulundan uygun sağlık şartlarını taşıyan yeterli sayıda öğrenci görevlendirilerek isimlerinin 14 Aralık 2011 tarihine kadar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bildirilmesi.
2–19 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 14.00’de Sabancı Kültür Sitesinde düzenlenecek konferansın tüm organizasyonunun yapılması.

Ç) Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü :
1–“Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”na katılmak üzere uygun sağlık şartlarını taşıyan yeterli sayıda öğrenci/personel görevlendirilerek isimlerinin 14 Aralık 2011 tarihine kadar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bildirilmesi.

D) İl Emniyet Müdürlüğü :
1–19 Aralık 2011 Pazartesi günü Sivas Yolu Kay–Koop Sitesi önünden başlayacak “Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”nda, Esentepe Mahallesi Kros Koşu Alanında yapılacak atletizm koşularında, tören alanında ve Atatürk Evinde gerekli emniyet ve trafik tedbirlerinin alınması.

E) Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü :
1–“Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”na katılmak üzere Atletizm İl Temsilciliği’nde kayıtlı bulunan atletlerden uygun şartları taşıyan yeterli sayıda atlet görevlendirilmesi.
2–10.000 metrelik “Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”nun, 19 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 09.30’da başlatılması, dereceye giren atletlerin hava şartlarına uygun kıyafetlerle tören alanına getirilmesinin sağlanması. Ödül töreni için tören alanında kürsü bulundurulması.
3–Söz konusu koşu dışındaki 8 kategorideki koşuların, 18 Aralık 2011 tarihinde Esentepe Mahallesi Kros Koşu Alanında yapılarak, ödül töreninin de müsabakaların sonunda aynı yerde (Havanın çok soğuk veya yağışlı olması durumunda Atatürk Spor Kompleksi Kapalı Spor Salonunda) yapılması ile ilgili gerekli tüm tedbirlerin alınması.

F) İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü :
1–Atatürk’ün “Heyet–i Temsiliye Reisi olarak” Kayseri’ye gelişlerinin 92. yıldönümü kutlama programının basın yayın organlarına duyurulması.
2–Tören alanında halkın ve protokolün töreni rahat bir şekilde izleyebilmesi için basın mensuplarıyla ilgili gerekli tedbirlerin alınması.

G) İl Milli Eğitim Müdürlüğü :
1–Cumhuriyet Meydanı Tören Alanı Atatürk Anıtı önünde Bayrak–Flamalar ve liselerimizden yeterli sayıda öğretmen ve öğrenci gruplarının hazır bulundurulması,
2–Bayrağın göndere çekilmesi için üç (3) izci görevlendirilmesi,
3–Tören Programının sunuculuğunun Melikgazi Mustafa Eraslan Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Behice Ela TUNOĞLU tarafından, “Atatürk’ün Kayserililere Mesajı”nın da Kocasinan Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İbrahim DOĞANYİĞİT tarafından okunmasının sağlanması.
4–19 Aralık Atatürk’ün Heyet–i Temsiliye Reisi Olarak Kayseri’ye gelişinin yıldönümünde, Atatürk Evinde yapılacak etkinlikleri görev olarak almak isteyen Özel Okullara etkinlik formatına uygun bir duyuru hazırlanarak 2012-2013 eğitim öğretim yılının başlamasından itibaren 2 hafta içerisinde duyurulması ve birden fazla okulun başvuru yapması halinde formata uygun olanlardan kura yoluyla belirlenecek bir okulun tespit edilerek, en geç 15 Ekim tarihine kadar söz konusu okula görev olarak tevdii edilmesi. Bu uygulamanın daha sonraki yıllarda da aynı şekilde yapılarak sürekli hale getirilmesi.

H) İl Sağlık Müdürlüğü :
1–19 Aralık 2011 Pazartesi günü Tören alanında, aynı gün yapılacak “Büyük Atatürk Gençlik Koşusu”nda ve 18 Aralık 2011 Pazar günü Esentepe Mahallesi Kros Koşu Alanı güzergâhında yapılacak diğer koşularda gerekli tüm sağlık tedbirlerinin alınarak yeterli sayıda ambulansın hazır bulundurulması.

I) İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü :
1–Atatürk Evinin Tören için hazırlanması,
2–Törende şiir okuyacak Halk Şairi ile okuyacağı şiir ve “Atatürk’e Mektup” yazısının tespit edilerek en geç 09 Aralık 2011 tarihi mesai bitimine kadar Valilik Özel Kalem Müdürlüğüne gönderilmesi,
3–Siyah-Beyaz Atatürk fotoğrafları ve ebru sergisi için Atatürk Evinin altında bulunan Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nin hazırlanması, halkımıza ve basına duyurusunun yapılması,
4–Atatürk Evinde yapılacak tüm etkinliklerin organizasyonunun eksiksiz olarak yerine getirilmesi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim