• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 16 °C

AZİZ YILDIRIM'DAN ABDULLAH GÜL AÇIKLAMALARI

AZİZ YILDIRIM'DAN ABDULLAH GÜL AÇIKLAMALARI
Aziz Yıldırım'dan bomba açıklamalar

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Sportif Direktör Giuliano Terraneo,HABERTÜRK TV'de SPORTÜRK programında Faik Çetiner ile Meriç Müldür’ün sorularını yanıtladı..

AZİZ YILDIRIM

"Fenerbahçe'nin başına neler geldiğini bilmeden ahkam kesiyorsunuz. Çaykur Rizespor maçı sonrası kimin otobüsü kurşunlandı? Orada bir cinayet vardı. Bütün maçlar ertelendi. 7-8 ay oldu, failler nerede? Türkiye'de bir futbol takımını yok etmek için operasyon yapıldı. Ya örtbas edildi ya da bulunmuyor? Bunları hiç sormuyorsunuz, Fenerbahçe şampiyonluğu kaçırdı. Mehmet Topal'a yapılan? Aklımda hep acaba var... Nani ve Kjaer 'Bir daha bu olaylar olur mu?' diye soruyorlardı... Sporcuları yok etmek için operasyon yapıldı. Neden Fenerbahçe? Bunun cevabını devlet söyleyecek. O çocukların kılına zarar geleceğine 100 tane şampiyonluk kaçsın. Ne olacak ya? Rize'deki olay çözülmeden bu liglerin başlamaması gerekiyordu. Şampiyon olmak bir insanın ömründen değerli mi? Bu çocukların başına yine aynı şey gelirse ne olacak?"

"Geçen sene sadece Diego'yu transfer ettik. Takım bir önceki sene kaç hafta önceden şampiyon olmuştu. 2 yıldır en az transferi biz yaptık. 'Parayı nereden buldunuz?' diyorlar, ben de onlara soruyorum nereden bulduklarını. Diğerleri parayı nereden buldu?" Biz sadece Genel Kurul'a, maliyeye ve SPK'ya hesap veririz."

"2000 yılında Terraneo Inter'de görevliydi. O zaman dostluğumuz başladı... O dönem Terraneo evime geldi, Hakan Şükür'ü almak istediğini söyledi. Prosedür gereği bana 'Siz alıp bize satar mısınız' dedi. Sonra gidip Galatasaray'a anlaştılar. O zaman dostluğumuz başladı. Sürekli görüştük... 2006 yılında hoca lazım. Herkes Scolari'yi istiyor. Şenes Erzik'ten rica ettim, randevu için. Baktım ses çıkmıyor, Terraneo'yu aradım, randevu aldık. Gittik görüştük. Prensipte el sıkıştık. Sonra olumsuzluk çıktı. Zico'nun gelmesinde çok yardımcı oldu. Kiev'e elendikten sonra bir gecede Brezilya'da 5 tane transfer yaptık. Deivid, Kezman, Edu bu isimlerden. Terraneo kabul etmeseydi başka bir yabancı sportif direktör getirirdim."

Aziz Yıldırım'dan bomba açıklamalar

GIULIANO TERRANEO
"Aziz Yıldırım'la saygı ve sadakat içeren bir ilişkimiz var. Başkanımız ile ilk önce bir kaç oyuncu transferi görüşmek için bir araya geldik. Daha sonra 'Sportfik direktör' olmamı istedi. Üzerimizdeki baskının çok büyük olacağını ve kolay olmadığını söyledim. 24 saat düşündüm ve sonunda görev almaya başladım. Sevdiğim insanlarla çalışmak benim için çok önemli. Bu 10 transferi ben ve başkan ile beraber yaptık. Vitor Pereira'nın gelmesine ben karar verdim. Hocamızı getirmeden 2 gün önce başkana haber verdim. Daha sonra ihtiyacımız olan oyunculara baktık. Kararları alırken başkana bilgi vererek ilerledim. Hocamız ve başkanımızla beraber bu işi yürütmeye çalıştım. Her transferde her mevcut oyuncuyu izlerken de bilgileri paylaştık. Fenerbahçe ismi transferlerde çok yardımcı oldu, Çünkü çok büyük bir isim. Futbol dünyasında dostluklarım sayesinde hedeflerime ulaştım. Ama bir daha söylemek istiyorum, Fenerbahçe ismi bize çok yardımcı oldu. Transfer yaparken sadece oyuncularla iletişime geçtik. En karmaşık ve zorlandığımız isim Josef de Souza transferi oldu. Ancak Nani transferinde de çok zorlandığımızı söyleyebilirim. Van Persie transferinde zamana çok ihtiyacımız vardı. Manchester United ile aramızda olan iyi ilişki sayesinde bu transferi tamamlandık. Türkiye'deki transferlerde başkanımızın çok büyük katkıları oldu."

Aziz Yıldırım

AZİZ YILDIRIM
"Çocuklarım nerede okuyacak, ailem nerede oturacak, nerede antrenman yapacağım? diye soruyorlar. Parayı verdik, transfer ettik diye bir şey yok. Terraneo, Cape Verde'ye Nani'yle anlaşmamıza rağmen ikna etmeye gitti. Transferler çok kolay olmuyor? Terraneo bütün transferlerin aileleri ile görüşmeye gitti. En kolay sözleşme imzaladığım transfer Roberto Carlos.. Robin van Persie transferinde Dirk Kuyt'ın da emeği var... Sao Paulo başkanı Josef de Souza için 12 milyon Euro istedi. Herkes internete giriyor, yorum yapıyor... Atınç'a 5-6 milyon Euro veriliyor, Souza'ya neden verilmesin. Souza'ya 8 milyon verilir mi diyorlar? Sen Souza'nın kim olduğunu biliyor musun? Dün Valencia maçını izliyorum. Bir izleyeyim dedim, sağ açığı... (Gülerek)"

Terraneo, Marcelo Bielsa ile konuştu. Sonra bana gelip 'Bu hocayı getirirsem çok kavga ederim' dedi, vazgeçtik.

EMRE'NİN YERİNDE OLSAM...

"Emre Belözoğlu'nu uzun yıllar hizmet etti, iyi bir oyuncuydu, bunları tartışmaya gerek yok. Emre'yi nasıl oynatacaksın? Hadi oynat... Hoca diyor ki benim sistemimde yer yok. Emre'nin yerinde olsam Başakşehir'e gitmezdim. Kendisine 'Sana idarecilik verelim. 2 sene sonra Terraneo'nun yerine geç' dedik. İhtiyaç var. Bu vasıflar onda vardı. Fenerbahçe'de kim gitmesi gerekiyorsa gider, Emre de öyle gitti. Emre'ye Fenerbahçe kapıları kapanmadı. Fenerbahçe'ye hizmet edenlere kapımız açıktır, yeter ki ihanet olmasın. Fenerbahçe konusunda hiç kimseyi affetmem. Kimseyi tanımam. Fenerbahçe'ye 25 yıl himzet ettim, 1 lira üzerime geçmedi. Türkiye Kupası'nda hangi oyuncularla oynayacağımıza henüz karar vermedik. Terraneo yeni sistem getirdi. Maç kazanılırsa 10 bin, berabere kalınırsa 5 bin, kazanılamazsa para yok. Maç başı kalkıyor."

Aziz Yıldırım'dan bomba açıklamalar

GIULIANO TERRANEO
"Bizim projemiz çok net. 23-24 oyuncu kadromuz var. Oyuncuların çoğunluğunun alt yapıdan ve Fenerbahçe'yi kalpten seven isimler olmasını istiyoruz. Dünya ve Avrupa'nın büyük yıldızlarını buraya getirmek önemli olacak. Futbol bir 100 metre yarışı değil, uzun bir maraton. Rize maçında ilk 11'in 6 tanesi yeni transferdi. İstediklerimizi gerçekleştirmek için zamanımız var. Şu an yeni bir takım inşa ediliyor, Fenerbahçe bu süreçte kazanmak istiyor. Gelecek sezon takımı değiştirme düşüncemiz yok, eksiklere göre hareket edeceğiz. Üzerimizdeki baskının farkındayız. Bizim için finale kalan iki teknik direktör vardı; biri şu an İtalya'da çalışıyor. Ancak biz Pereira'yı tercih ettik. Çok fazla hocayla konuştuk. Capello ile de görüştük, diğer isimlerden biri Bielsa'ydı. Karakterli ve kendi geliştirmek isteyen bir hoca arıyorduk. Pereira'yı çok araştırdım. Kendisi ile çok görüştük, 3 aydır beraberiz ve yaptığımız seçim için çok mutluyuz."

"Başkanımız söylediği gibi, transferleri yaptıktan sonra açıklamak gerekiyor. Feghouli o pozisyon için alternatif isimlerden birsi, sağ kanat için arayış sürüyor. Dün akşamki sonuçtan sonra Valencia ile fazla konuşmayacağız diye düşünüyorum. Hocamız savunmacılardan çok mutlu. Oraya bir çalışmamız yok."

"Torino, Milan, Lazio ve Lecce'de futbol oynadım. Futbol hayatımdan sonra hemen ikinci ligde yöneticilik görevine başladım. Lazio ve Inter'de sportif direktör görevleri yaptım. Güzel bir iş ancak pazartesi sabah başlıyor, pazar gecesi sona eriyor. İstanbul çok güzel bir şehir, daha önceden de İstanbul'a geliyordum. Akşamları iyi yemek yerim, iyi yemek yemeyi severim. Burada yemekler bir harika."

AZİZ YILDIRIM
"Kulüpler Birliği toplantısında ne yapacağım? Kulüpler Birliği bizi hapishanede ziyaret etmediler? Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir kanun geldiği zaman veto edebiliyordu. Ben şahsın olarak 156 seneyle yargılanmam için iddianame hazırlandı. Böyle bir şey olabilir mi? İddianame hazırlanmadan da 6222 sayılı kanunun yanlış olduğu ve değiştirilmesi hususunda çalışmalar yapılıyordu mecliste. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, hukukçular, bunu hazırlayıp sunanlar, kupmas tezgahı olduğuna inanan insanlar, hasta yatağında bu kanunun yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini ifade ederek hazırladılar. CHP ve MHP de onay vererek hepsi bu kanunu çıkarmak için çalışmalar yaptılar. Bunu çıkartanalara teşekkür ediyorum. Bu kanun Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gitti. Abdullah Gül Bey şunu ifade etti: "Ben içime sindiremedim" dedi ve veto etti, 900 kanundan 2 kanunu veto etti. Şimdi soruyorum: "Bu yazılan kitapta bununla ilgili neden herhangi bir bilgi koymadılar, veto etme sebebi neydi." Eski Cumhurbaşkanı şimdi ne düşüyor; vicdanı rahat mı acaba? Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bunun üzerine gitmeseydi, bu kanun çıkmasaydı, şu an burada olmayabilirdik. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bunu vicdanı kabul ediyor mu? Bunu merak ediyorum. Sayın Arınç'a da söylüyorum, "Bu kanun geri gelmez" dedi. Geldi, biz kaçmadık. 6 küsür sene ceza verdiler. 2011'de Türkiye'de sivil ihtilal yapılmak istendi."

"Bu yasanın çıkmasında emeği geçenlere sayın Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Bu ülkede kumpas bittiyse mahkemede şimdi olacakları ve alınacak kararları göreceğiz. Şenes Erzik bizim hangi davamızda bulundu? Bize yardımcı olmadı. Şenes Erzik'e Azerbaycan FF Başkanı randevu vermiyordu. Araya girdim neden vermiyorsun dedim, buluşturdum ikisini. Konuşturmasınlar beni bak.. konuşturmasınlar... Eski TFF Başkanı Levent Bıçakcı, bizim olaylarda Trabzonspor'a akıl hocası oldu, ayıptır. UEFA bana şahi olarak ceza veremez, 45 dakika savunma yaptım. Şike davası geri çektirdiler. Şenes Bey'e sorun. Davayı biz geri çekmedik, çektirdiler. Şenes Erzik çıksın açıklasın. 3-10 Temmuz arasında televizyona çıkıp bizi suçlayanlar nerede? Aziz Yıldırım Ergenekon'un kasasıydı. AK Partili bir vekil de söylüyordu. İbrahim Akın'a 'şike yaptık' demesi için karşılığında lisans vereceklerdi. Baskı yaptılar. Biz yapılan haksız operasyondan dolayı üzüldük."

"Türkiye'de sivil ihtilal yapılıyordu ya kimse farkına varmadı. Şimdi kaçıyorlar, kırmızı bültenle aranıyorlar. 50 bin kişi ile Türkiye'de sivil darbe yapıyorlar. Suçu olmayan adam neden kaçıyor?"

AZİZ YILDIRIM: MESSİ VE RONALDO'YU NEDEN ALMAYAYIM!OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

ARDA'YA 15 MİLYON TEKLİF ETTİK

"2011'de Arda Turan için 15 milyon Euro teklif ettik. Bu sene de Türkiye'ye gelmek istiyorsan 5 milyon Euro vereceğiz dedim. Arda'nın futbolcuğu yönünden konuşuyorum. Arda Turan'ı herkes tanıyor. Ribery'nin menajeri G.Saray'dan ayrılıp gelmek istiyor dedi. Galatasaray'a ayıp olur dedim almadım. Ribery'nin menajeri bizim biraderin ofisine geldi."

"Rize maçında son dakikada penaltıyı verse, işte o zaman Cüneyt Çakır'a iyi hakem derim. Ancak bana göre iyi bir hakem değil. Ben olduğum müddetçe Vitor Pereira burada kalacak. Ozan Tufan'ı federasyon seçimlerinin olduğu gün almaya karar verdim."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim