• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • Kayseri : 14 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 22 °C

Bahçeli kutlamalara niye katılmadı?

Bahçeli kutlamalara niye katılmadı?
MHP lideri Bahçeli, Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama ve merasim konularının yeni bir gerginlik alanı oluşturduğunu belirtti. Bahçeli, Ak Parti'nin cumhuriyet anlayışına bakışını eleştirdi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama ve merasim konularının yeni bir gerginlik alanı oluşturduğunu belirterek, ''Parti olarak Cumhuriyeti tartışmaların odağına yerleştirerek, yeni bir gerilim hattı kurgulanmasını tasvip etmiyor, makul ve insaflı bulmuyoruz'' dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, 29 Ekimde, Cumhuriyetin yeni bir yıldönümünün kutlandığını hatırlattı.

Cumhuriyetin bu yıldönümünü gerek deprem felaketi, gerekse de artan şehadetlerden dolayı buruk karşılandığının bir gerçek olduğunu vurgulayan Bahçeli, ''Eğer bahanelere sığınarak Cumhuriyetin coşkusu azaltılmak, önemi ve anlamı çarpıtılmak isteniyorsa, hatırlatırım ki milletimiz buna müsaade etmeyecektir. Gizli gündemlerde saklı duran çekememezlik ve tarihi kinler fırsattan istifade ederek açığa çıkarılıyorsa bunun bumerang gibi sahiplerini vuracağı aşikardır'' diye konuştu.

Bahçeli, Cumhuriyetin, bizzat millet eseri; şahidi ve kefilinin ise şehitler, gaziler, çekilen çileler, geride kalan yetimler, savaşlardaki fedakarlıklar ve çeliğe karşı imanın üstünlüğü olduğunu dile getirerek, milletin kendisine dikilen sömürge elbisesini yırttığını, bağımlılığı elinin tersiyle ittiğini, yazılan haysiyetsiz rolü muhataplarının yüzlerine çarptığını anlattı.

İçinden geçilen süreçte, Cumhuriyetin muhatap kaldığı tehditlerin seviyesi hakkında daha net bir görüş mertebesine ulaşmak isteniyorsa, önce milli mücadele yıllarındaki gelişmeleri dikkatlice analiz edilmesi ve bugünle kıyaslanması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, şunları söyledi:

''Dün teslimiyetçiler vardı, maalesef bugün de vardır. Dün yabancı muhipliğinde karar kılmış çürümüş şahsiyetler ve yönetici erkanı vardı; bugün de vardır. Dün yabancılarla ittifak halinde olan, onların çıkarlarının sözcülüğünü yapanlar vardı, bugün de bunlardan ziyadesiyle vardır. Dün küresel çevrelerin insafına ve merhametine kendilerini emanet edenler vardı; bugün de böylesi küçülmeyi aklından geçirenler vardır. Dün Mustafa Kemal ve arkadaşları vardı; şimdi de onların emanetini yükseltme iddiasında olan Milliyetçi Hareket vardır.''

-''Cumhuriyet hasımları daha sistemli''-

MHP Lideri Bahçeli, bugünkü zaman sürecinde; Cumhuriyetin ve taşıdığı mesajların, çözülmeye karşı sur, bölünmeye karşı manevi halat, farklılıklara karşı da sigorta olduğunu bildirdi. Bahçeli, ''Sırf bu özelliklerinden dolayı yeni mandacılık, numaralı cumhuriyetçilerle sarmaş dolaş olan bölücü çevreler, bunlara ümit veren AKP zihniyeti Cumhuriyet anlayışına içten içe tahammülsüzdür ve şaşı bakmaktadır'' diye konuştu.

Cumhuriyet hasımlarının daha sistemli ve daha etkili bir şekilde hücumlarını tertip ettiğini ileri süren Bahçeli, şöyle devam etti:

''Hizmetlerinden dolayı ihanet skalasının üst sıralarında yer almayı hak edenler, büyük bir hevesle ve endişe verici saldırganlık içinde Cumhuriyetin başına numara kondurmaya çabalamaktadır. İşte bugün nedeni ne olursa olsun, Cumhuriyete karşı ilgisizlik, önemsiz gösterme emelleri adeta olacakların habercisi niteliğindedir.

Geçmiş dönemler içinde, bugünkü ile bire bir örtüşmese de yapılan kutlamalar muhatap olduğumuz doğal felaketler nedeniyle ertelenmiş, geçit törenleri, resepsiyonlar iptal edilmiştir. Buna rağmen bugünkü manzara farklı ve yoğunlaşan tartışmaların mecrası, ağırlık merkezi ise bambaşkadır. Milli ve manevi değerlerin istismar edilmesi, çatışma ve ayrıştırma eğilimleriyle toplumun kutuplara sevk edilmesi yetmiyormuş gibi, bu defa da Cumhuriyet Bayramıyla ilgili kutlama ve merasim konuları yeni bir gerginlik alanı oluşturmuştur. Parti olarak Cumhuriyeti tartışmaların odağına yerleştirerek, yeni bir gerilim hattı kurgulanmasını tasvip etmiyor, makul ve insaflı bulmuyoruz.''

-''Alternatif kutlamalar''-

Bu kapsamda Türkiye'yi kurtaran, Cumhuriyeti kuran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Anıtkabir'deki manevi huzurlarına çıkarak kendilerine ve eserlerine duyduğu minnet ve şükran duygularını gösterdiğini dile getiren Bahçeli, Cumhuriyet üzerinden yürütülen manidar tartışmaları ve Türkiye'nin sokulmaya çalışıldığı sonu olmayan çekişmeleri kabul etmeyerek, düzenlenen tebrikata MHP Genel Başkanı olarak katılmayı uygun ve doğru bulmadığını söyledi.

Bahçeli, ''Diğer yandan ise alternatif Cumhuriyet kutlamalarıyla mili bayramımızı yeni bir ayrılığın, ikiliğin içine hapsedenleri ve cepheleşmeyi teşvik edenleri de masum ve haklı bulmadığımızı söylemeliyim. Bizim için Cumhuriyet kutlamaları seyirlik bir eğlence, ötekileştirici bir süreç, dışlamayı davet eden bir ortam değildir ve olmamalıdır. Bilakis 88 yıl önceki feryatların, çığlıkların, haykırışların, Sakarya'nın Dumlupınar'ın, Kocatepe'nin, ıstırabın, sevinç naralarının ve millet iradesine sevdanın tekrar hatırlanması ve nesillere Cumhuriyet şuurunun aşılanmasıdır'' diye konuştu.

Bahçeli, MHP'nin Cumhuriyetin kuruluş felsefesine bağlı ve sadık anlayışını sürdüreceğini ifade ederek, ''Türk milleti 29 Ekim 1923 yılında mukadderatına sahip çıkacak güç ve niyeti imkansızlıklar karşısında bile olsa gösterebilmişse, bugünde aynısını yapabilecek kudreti içinden çıkaracaktır. Milliyetçi Hareket Partisi böylesi bir göreve taliptir; başarmak ve milletimizin yüzünü güldürmek için ise ne gerekiyorsa yapmaya kararlıdır'' dedi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim