• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İstanbul : 11 °C

Bahçeli'den Bedelli Askerlik Tepkisi

Bahçeli'den Bedelli Askerlik Tepkisi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bedelli askerlik ve askerlik sistemiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Bahçeli, yeni askerlik sistemi için partisinin 4 maddelik teklifi hakkında bilgi verdi. Bahçeli bedelli askerlik konusunda ise, "Önerideki adaletsiz, eşitsiz ve vicdanları sızlatan tablonun düzeltilip, yurtdışındaki vatandaşlarımızı da ilgilendiren bedelli rakamının aşağı çekilerek, kısmi bir iyileşmeye gidilmesi doğru ve hakkaniyetli olacaktır."dedi

Askerlik süresi ve vicdani ret ile ilgili tartışmaların son zamanların en çok konuşulan konusu haline geldiğini belirten Bahçeli, "Özellikle vicdani ret garabetinin hükümet cenahından seslendirilmesi ve bunun karşılığında oluşan kamuoyu tepkisi nedeniyle geri adım atılması herkesin gözü önünde cereyan etmiştir. Ülkemizin bu nazik ve kritik döneminde, vicdani ret tekliflerinin AKP tarafından servis edilmesinin tehlikeli ve milletimizin temel milli ve manevi değerlerini tahrip edecek ve bölücü çevrelerin eline koz verecek ortama davetiye çıkaracağı aşikârdır' şeklinde görüşlerini ifade etti.

BEDELLİ RAKAMININ AŞAĞI ÇEKİLEREK KISMİ BİR İYİLEŞMEYE GİDİLMESİ HAKKANİYETLİ OLACAKTIR

Bahçeli, büyük miktarlara ulaşan saklı, bakaya ve yoklama kaçağı birikiminin engellenmesi ve eritilmesi maksadıyla bedelli askerlik uygulamasına karar verildiğine dikkat çekerek, "AKP Hükümeti, bedelli askerlik bekleyenleri oyalayamayacağını ve boş sözlerle geçiştiremeyeceğini anlayınca bu meselenin çözümü için kolları sıvamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi'nin baştan beri olumlu, destekleyici ve kolaylaştırıcı siyasi tavrı bugünkü aşamaya gelinmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Bedelli askerlikle ilgili yasa tasarısı hükümet tarafından TBMM'ye sevk edilmiş durumdadır. Güçlü bir ihtimal olarak da bugün Milli Savunma Komisyonu'nda değerlendirmeye alınacaktır. Ne var ki, çıkacak bedelli askerlik kapsamında bazı pürüzlerin ve telafi edilmesi gereken tarafların varlığı da gün gibi ortadadır. Parası olanın bedelli askerlik yapabileceği, olmayanın ise bundan yararlanamayacağı görüntüsü fazlasıyla belirginlik kazanmıştır. Bu önerideki adaletsiz, eşitsiz ve vicdanları sızlatan tablonun düzeltilip yurtdışındaki vatandaşlarımızı da ilgilendiren bedelli rakamının aşağı çekilerek kısmi bir iyileşmeye gidilmesi doğru ve hakkaniyetli olacaktır."dedi

YENİ BİR ASKERLİK SİSTEMİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİNİ ARZULAMAKTAYIZ

TSK'nın askerlik sistemi ve genel haliyle personel rejimiyle ilgili yaklaşımlar, önerilerin sürekli canlı tutulduğunu belirten Bahçeli, " Milliyetçi Hareket Partisi de TSK'nın personel rejiminin yeniden düzenlenmesine ve bu konunun süratle neticeye ulaştırılmasını istemektedir. Askerlik süresinden profesyonel orduya kadar bazı teklif ya da görüşler kamuoyuna yansımakta ve taraflar kendi ideolojik tutum ve duruşlarına göre fikir oluşturmaktadır. Bu kapsamda millet ordusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, hükümetin sinsi ve gizli emelleri çerçevesinde çekişme alanına itilmekte ve yıpratılmaktadır. Bölücülük tehdidinin ve bölgesel çatışma risklerinin üst düzeyde şekillendiği bugünkü zaman aralığında, Türk ordusunun hırpalanması ve kötü niyetlilerin tacizine maruz bırakılması çok acı ve vahim neticelere neden olabilecektir. Bu olumsuzlukların önüne geçilebilmesi amacıyla, partimiz, yeni bir askerlik sisteminin samimiyetle ve ihtiyaçlara uygun şekilde hayata geçirilmesini arzulamaktadır."ifadelerini kullandı.

"VATAN HİZMETİ HAK OLDUĞU GİBİ HER TÜRK VATANDAŞININ DA VECİBESİDİR"

Devlet Bahçeli, "Bu itibarla TSK'nın personel rejimi sağlam ve güvenli esaslara bağlanmalı ve artık siyasi gündemin tamamen dışına çıkarılmalıdır.AKP Hükümeti'nin Türk Silahlı Kuvvetleri'yle işbirliği ve diyalog halinde yapacağı çalışmalar sonucunda, askerlik süresi ve kapsamıyla ilgili belirlenen ihtiyaçların giderilmesi mümkün olabilecektir. Şüphesiz askerlik görevinin ifasında eşitlik ilkesi vazgeçilmez ve asla ikamesi olmayan bir kuraldır.Nitekim Anayasa'nın 10'ncu maddesi herkesi dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetmeksizin kanun önünde eşit saymaktadır. Yine Anayasa'nın 72'nci maddesi, vatan hizmetini her Türk vatandaşının hem hakkı hem de ödevi olarak tanımlamakta ve hizmetin Silahlı Kuvvetlerde veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceğinin yada getirilmiş sayılacağının kanunla düzenleneceğini ifade etmektedir.Buradan anlaşılacağı üzere, vatan hizmeti hak olduğu gibi her Türk vatandaşının da vecibesidir." açıklamasında bulundu.

MHP'NİN ASKERLİK SİSTEMİ İLE İLGİLİ TEKLİFLERİ

Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi'nin "Askerlik Sistemi" ile ilgili tekliflerini şu şekilde sıraladı:

1 - Askerlik görevi; Anayasa'nın 10'uncu maddesi sınırları içinde kesinlikle herkesin eşitliğine dayanması gereken ve 72'nci maddede tanımlanan vatan hizmetinin bir gereği, milli ve maddi bir yükümlülüğüdür. Öncelikle askerlik süresi ülkemizin savunma ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeniden belirlenmeli, kısaltılmalı ve hangi meslek, gelir düzeyi veya eğitim seviyesine sahip olunursa olsun bu süre bağlayıcı olmalıdır.Askerliğin milli bir görev olduğu ilkesinden taviz verilmeden, TSK'nın insan gücüne fazla gereksinim duymayacak bir şekilde modernizasyonun yapılması gerekmektedir.İçinde bulunduğumuz coğrafyada TSK'nın caydırıcı vasfını kaybetmeyeceği şekilde teknolojik imkânlarla donatılması temin edilmelidir.

2 - Bu şartlar altında her Türk vatandaşı görevi, kökeni, mesleği, durumu ne olursa olsun, tam bir eşitlik içinde gerektiğinde silah altına alındığında askerlik hizmetinin yürütülmesini sağlayacak niteliklere kavuşacağı 'Temel Askerlik Eğitimi'ne tabi tutulmalıdır.

3 – Yükümlülük süresinin temel eğitim aşamasının dışında kalan bölümü için ise iki husus ve alternatif düşünülebilecektir:

a – TSK'nın ihtiyacına binaen yükümlülüğün geri kalan kısmını tamamlayacak olanlara kamu görevi ifa ettikleri yaklaşımıyla Devlet Memurları Kanunu'na göre göreve yeni başlayan bir memurun alacağı ücretten aşağı olmamak kaydıyla; aylık maaş ödenmesi ve bu duruma girenlere sivil hayatlarında kamu hizmetine alımda öncelik tanınması esas olmalıdır. Böylelikle fiili askerlik görevinin içinde bulunanlar işinden, ailesini geçindirmekten ve gelirinden mahrum bırakılmayacak; bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçları da karşılanabilecektir.

b- Ancak temel eğitimden sonra, yükümlülük hizmeti dışında kalacaklardan, kamuoyunu tatmin ederek belirlenecek bir tutar üzerinden bedel alınması hakkaniyeti tesis edebilecektir.

4- Elbette sürekli yurtdışında çalışan vatandaşlarımız bunların dışında tutulmalı ve Türk milletinin güvenliğini temin edecek profesyonel asker sayısı da kendi mecrasında ele alınmalıdır.

MHP, MİLLETİN BEKLENTİLERİNİ YÜKSEK SESLE DİLLENDİRMEYİ ISRARLA SÜRDÜRECEKTİR

Bu haliyle vatan hizmetinin yerine getirilmesinde herkes için eşitlik prensibi nispi olarak sağlanacağını belirten Bahceli, "Parası olanın bedelliden istifade edebileceği, olmayanın da yararlanamayacağı adaletsiz ve insafsız bir süreç ortaya çıkmayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi Türk milletinin eşit, saygın ve onurlu fertlerden oluştuğuna yürekten inanmaktadır. Vatan hizmetini ise herkesin manevi bir sorumluluğu olarak değerlendirmekte ve millet olmanın doğal ve doğrudan bir sonucu olarak görmektedir. Bu gelişmeler çerçevesinde atılacak her adımın yanında, gösterilecek her iyi niyetin arkasında duracaktır.

AKP Hükümeti, TSK'dan elini tamamen çekerek gelişmiş, güçlendirilmiş ve takviye edilmiş Türk ordusunun düşmanlara korku salacağını, dostlara ümit vereceğini ve dış politikada milli bir güç unsuru olarak kullanılacağını unutmaması gerekmektedir. Partimiz gündeme taşıdığı ve askerlik sisteminde reform niteliğinde olan dört maddelik teklifinin somutlaşması ve hayat bulması için her desteği ve katkıyı vermeye hazırdır. Türkiye'nin suni gündemlerden kurtularak ve yapay çatışma alanlarından çıkartılarak asıl meselelere yönelik çözüm üretmesi kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi sonuçsuz ve kısır polemiklere pirim vermeden aziz milletimizin beklentilerini ve taleplerini yüksek sesle dillendirmeyi ne pahasına olursa olsun ısrarla sürdürecektir."dedi
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim