• BIST 95.057
  • Altın 192,865
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 25 °C

Bahçeli’den çok özel açıklama

Bahçeli’den çok özel açıklama
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Biz özellikle bölücü örgüte karşı doğu ve güneydoğuda Sıkı Yönetim olmasını istemiştik.

www.kayserinews.com

güncel haber sitesi

Reklam verebilirsinizTELEFON 0352 231 31 3

Bunu her defasında sert bir şekilde dile getirmiş ve fikrimizin arkasında olduğumuzu her daim hatırlatmıştık. Şimdi yanılgımız şurada. Süreçte gördük ki bölgede huzuru sağlayacak olan 2. Ordumuzun başı ve üst düzey kadrosu sıkıntılı. İyi ki de Sıkı Yönetim olmadı. Olsaydı Sıkı Yönetim’den doğan hakları kullanacak olan bu kadro, darbe girişimini belki de kendi adlarına başarıya ulaştıracaklardı”

Anadolu yayıncılar Derneğini MHP Genel Merkezinde ki makamında kabul eden Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Anadolu yayıncılarının ve Redaktör haber dergisinin sorularını yanıtladı. Bahçeli’yi ziyaretimizi ve açıklamalarını Redaktör Haber dergisi Yayın Kurulu üyesi Nurettin Bay kaleme aldı.

İşte Nurettin Bay’ın kaleminden Devlet Bahçeli ziyareti ve o çok özel açıklamaları

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sevdiğiniz, sevmediğiniz yönleri olabilir. Ancak ismi gibi devletçi kimliğine ve beyefendiliğine kimse laf edemez.

İşte bizi yeni görüşmede yine bu beyefendi kimliği ve nezaketiyle karşılıyor. Ve işe ikramdan başlıyor. Ne içeceğimizi soruyor.

Bir taraftan çayımızı yudumlarken diğer taraftan Bahçeli’yi dinliyoruz. Görüyoruz ki herkes gibi 15 Temmuz başarısız Darbe Girişimi Bahçeli’nin de kimyası üzerinde ciddi tesirler oluşturmuş.

Hoş-beş faslıyla birlikte küçük bir sitemde bulunuyor genel başkan. Medya’nın kendilerine yeterince yer vermediğinden yakınıyor. Ama konuyu bir özeleştiriyle tamamlıyor. “Burada kabahati kendimizden arıyoruz” diyor Bahçeli. Ve ekliyor: “Toplumu bilgilendirmede medyadan yeterince istifade edemememiz, bizim bir eksiğimiz”

Anadolu medyası ile ilgili güzel düşünceleri de var sayın Bahçeli’nin. Anadolu Medyasının mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguluyor konuşmalarının aralarında.

Söz dolaşıp 15 Temmuz gecesine geliyor.  Bahçeli hiçbir politik kaygı gütmeden anlatıyor. “Ben o gün saat 21.30’ a kadar partideydim. O saatte  partiden çıktım eve gidiyordum. Şehrin üzerinde alçak uçuş yapan uçaklar gördük. Dikkatimizi çekti ama kötüye yormadık. . Önce tatbikat aklıma geldi.  Ama tatbikat olsaydı vatandaşlar haberdar edilirdi diye düşündüm. Üstelik o kadar alçaktan uçuş yapıyorlardı ki ciddi bir şeklide rahatsız oldum. Fazla geçmeden arkadaşlar beni ‘Ankara ve İstanbul’da bir şeyler oluyor” diye haberdar etti. Bunun üzerine yeniden Parti Genel Merkezine geldim ve partimizin üst yönetimindeki arkadaşlarımla birlikte sonraki süreci burada takip ettik”

Ve hemen soruyoruz.

Efendim; darbe girişiminin ilk saatlerinde neler hissetiniz. Bunun bir darbe girişimi olduğunu nasıl anladınız?

Tabi televizyonları izlerken gerek İstanbul’da gerekse Ankara’da bazı yerleri bombaladıklarını gördük. Su gibi renksiz ve kokusuz bir hareket sezdim. Belli ki emir komuta zinciri içerisinde bir kalkışma değildi. Ne şekilde olursa olsun, Türkiye ve partimiz darbelerden çok çekmiştir. Buna kayıtsız kalmamız mümkün değildi. Darbeye karşı demokrasiden yana olmak gerekiyordu.  Hem oluş şeklinden ve hem de gidişattan bunun bir kalkışma olduğu kesindi.  

Darbe girişimi olduğunu anladıktan sonra ne yaptınız?

Arkadaşlarımdan hemen başbakanı bulmalarını söyledim. Arkadaşlar telefonla başbakanın yakın çalışma arkadaşlarından birine ulaşmışlar. Onlara bu hain darbe girişiminde hükümetin yanında olduğumuzu sayın başbakana bildirmelerini söyledim. Ardından partimizin nasıl bir tutum içerisinde olduğunu sizler ve halkımız biliyor. Yaptığımız açıklamada demokrasi dışı hiçbir girişimi kabul etmeyeceğimizi açıkladık.

Halkın tepkisini nasıl buldunuz?

Öncelikle televizyonu takip ederken Sayın Cumhurbaşkanının görüntülü telefon vasıtasıyla vatandaşı meydanlara davet ettiğini gördüm. Bu doğru bir hareketti. Biz de aynı şeyi kendi partililerimizden istedik. Ve kısa süre içerisinde partililerimiz Parti Genel Merkezimiz de dahil olmak üzere bir çok stratejik yere doluşu verdiler. Burada ciddi bir analiz yapmak gerekir. Bir taraftan 15 yıllık bir iktidar var. Bu iktidarın karşısında da “halk senden memnun değil” diye  darbeye  kalkışmış bir taraf var. Halk her ikisini de kendi zihninde tarttı. Hükümetin yanlışlarını, eksiklerini bir tarafa bıraktı. Gördük ki, hükümeti sevsin sevmesin halk bu imtihanda demokrasiden yana tavır koydu. Ben sizin icraatlarınızdan, hükümet şeklinizden memnun değilim, o halde karşı taraftayım demedi. Halkın çizgisi de, tutumu da, yaptıkları da doğrudur. Biz de halkımızla aynı fikirdeyiz.

Sonrasında yaşanan süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tabi haliyle bir darbe girişimi yaşadık. Bu girişim öncekiler gibi de değil. Onlardan farklı. 15 Temmuz toplumsal hareketlilik içerisinde yaşadığımız en acı gün olmuştur. Yaşadıklarımızı anlamada dahi zorluk çekiyoruz. Devletin tüm kurumları içerisine sızmış FETÖ’nün yaptığı bu girişimi kabul etmek mümkün değildir. Hadisenin tümüyle iyi araştırılması gerekmektedir.  Olağanüstü Hal durumu doğru bir karardır. Aslında burada biz de bir yanılgımızı gördük. Yıllardır teröre karşı nasıl bir duruş sergilediğimizi tüm halkımız bilmektedir. Biz özellikle bölücü örgüte karşı doğu ve güneydoğuda Sıkı Yönetim olmasını istemiştik. Bunu her defasında sert bir şekilde dile getirmiş ve fikrimizin arkasında olduğumuzu her daim hatırlatmıştık. Şimdi yanılgımız şurada. Süreçte gördük ki bölgede huzuru sağlayacak olan 2. Ordumuzun başı ve üst düzey kadrosu sıkıntılı. İyi ki de Sıkı Yönetim olmadı. Olsaydı Sıkı Yönetim’den doğan hakları kullanacak olan bu kadro, darbe girişimini belki de kendi adlarına başarıya ulaştıracaklardı.

Peki Olağanüstü Hal ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Bu tür durumlarda OHAL’de Sıkı Yönetim de gayet yasal bir haktır. Biz mecliste OHAL’ın kabulüne yönelik oy kullandık. Ve şu desteği her daim hükümete veriyoruz. MHP demokrasi ve istikrar için hükümetin yanındadır. Ancak hükümetin her hal ve şartta objektif olması ve adaletten ayrılmaması gerekmektedir.

Biraz da 15 Temmuz öncesine gidelim. Partinizde sıkıntılar mevcuttu. Bu süreçle birlikte değerlendirdiğimizde nasıl bir tablo ile karşı karşıyasınız?

Belli ki FETÖ Silahlı Kuvvetler, Emniyet, Yargı ve bir çok kamu kuruluşunda ciddi bir yapılanmaya gitmiş. Yapısını siyaset ile de güçlendirmek istemiş. MHP tabanı bilindiği gibi daha hareketli bir yapıya sahiptir. Bundan yararlanmak için de bir gayret içerisine girmişler. Belki benzer çalışmaları başka partiler içerisinde de yapmışlardır. Bunun için siyasetin içerisindeki FETÖ’cüleri de temizlemek gerekecektir.

Sayın Bahçeli’den bu cümleleri duyduktan sonra direkt olarak sözüne keserek Meral Akşener’i soruyorum.

Akşener ve partinizin Olağanüstü Kurultay’ı süreci için hükümetten veya direkt İçişleri Bakanlığından size ulaşan bir bilgi var mı? Bu konuda hükümetten yardım aldınız mı?

Bu soru bir anda Behçeli’nin yüz ifadelerinde bir değişim hissettiriyor. Az önce babacan bir söylemle sorularımızı cevaplayan Bahçeli, biraz sertleşiyor.

Bu konuda Hükümetten alacağımız bir destek yok. Bunun için bir girişime de gerek yok. Bu bizim iç meselemiz. Gerekeni kendimiz yapmaktayız ve yapacağız. Zaten neyin ne olduğunu herkes anladı.

Konuyu hemen değiştirip, 1. Ordu komutanını ile Cumhurbaşkanı arasında geçtiği iddia edilen konuşmaya getiriyoruz.

Efendim, O gece 1. Ordu komutanın Cumhurbaşkanı ile geçen bir diyalog var. Sizin de adınız geçiyor. Bu konu doğrumudur.

Bu soruya kısa bir cevap veriyor Bahçeli, “Her iki taraf ta yalanlamadığına göre….”.

Sayın Bahçeli, zaman zaman konuşuluyor, bir erken seçim durumu olabilir mi? Siz erken seçime nasıl bakarsınız?

Bahçeli bu soruya da kısa bir cevap veriyor. “Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durum Erken Seçimi kaldırmaz. Böle bir şey düşünülemez.”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyoruz. Bahçeli bizi yine o kendine has beyefendi kimliği ile uğurluyor. Yerinden kalkarak, önünü ilikleyerek ve ellerimizi sıkarak… 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim