• BIST 107.015
  • Altın 172,059
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Kayseri : 12 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 22 °C

Bahçeli'den hükümete 11 soru!

Bahçeli'den hükümete 11 soru!
MHP lideri Devlet Bahçeli bugün yaptığı grup toplantısında hükümete yönelik sert eleştirilerine devam etti. Bahçeli'nin gündeminde 17 Aralık operasyonu, yeniden yargılama ve milli orduya kumpas iddiaları vardı. Bahçeli bu bağlamda hükümete 11 kritik soru

Cezaevinde tutuklu bulunan MHP'li vekil Engin Alan ve eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u da ilgilendiren sorular soran Devlet Bahçeli, sorulardan birini terör örgütü ele başlarından olan Abdullah Öcalan'la ilgili olarak sordu. 

Başbakan'ın uzaktan uzağa sözde darbe davalarına atfen, "haksızlığa uğramış olanlar ve cezaevinde günahsız yatanlar var" demesi tam bir suçüstü halinin itirafıdır, diye açıklama yapan Bahçeli, anlaşılan Başbakan'ın kafası, rüşvet ve yolsuzluk şokundan sonra yeni çalışmaya başlamıştır, dedi ekledi: 

"Geçmişte darbe davalarının savcısı olduğunu haykıran Başbakan şimdi bırakınız avukatlığı, mübaşir bile olamayacak bir siyaset çürümüşlüğünün tarafıdır."

BAHÇELİ'NİN CEVABINI BEKLEDİĞİ SORULAR

Bu kapsamda olmak üzere, cevabını merakla beklediğimiz sorularımız vardır ve şunlardan ibarettir:

-Adil ve dürüst yargılamanın şartları oluşmamışsa, yeniden yargılamak yeni mağduriyetlere ardına kadar kapı aralayacaktır.

-Yeniden yargılamanın yeniden mahkûmiyete yol açmayacağını, yine yıllar boyunca mahkeme safahatlarının sürmeyeceğini kim garanti edebilecektir?

-Yeniden yargılamanın olabilmesi için soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde önemli hataların yapıldığı, kasti ve sübjektif mülahazalarla hüküm tesis edildiği delilleriyle ortaya koyulmalıdır.

-Fakat bugüne kadar bu çerçevede yapılan itirazlar hiç sonuç vermemişken, bundan sonra vermesi nasıl sağlanacaktır?

-Mahkemeye sunulmamış veya engellenmiş yepyeni delil ve tanıkların varlığı ispatlanırsa ve görülen davalar kesinleşmişse yeniden yargılama yolu açılabilecektir.

-Bu yürürlükteki mevzuata göre açık bir yol olup, CMK'nın 311'nci maddesi bunu konu etmektedir.

-Ancak bu yeni kanıt ve tanıkların bu kadar yıl yargı sürecine dahil edilmemesi, yahut edilmek istenip de görmezden gelinmesi nasıl izah edilecektir?

-Diyelim ki yasal bir değişiklikle yeniden yargılamanın yolu açılmış olsun.

-Bununla birlikte ilkesel düzeyde buna karşı olmadığımız bilinmektedir.

-O zaman, bu hakkı yalnızca sözde darbe davalarıyla sınırlı tutmak ne şekilde mümkün olacaktır?

-Yeniden yargılamanın çerçevesi terör ve bölücülük suçundan cezaevlerinde bulunanlara kadar gitmeyeceğine, İmralı canisini kapsamayacağına kim, nasıl güvence verebilecektir?

-Terör ve bölücülük lobisinin kışkırtmalarına kim karşı durabilecektir?

-Hukuka güveni sağlamak iktidarın ana görevleri arasındadır.

-Hukuk devletinde herkes hâkimlerin tarafsızlığına, kararlarının doğruluğuna inanmalıdır.

-Ne var ki, asıl darbecileri bir kanara bırakırsak, çok sayıda vatansever askerimiz sözde darbe davalarında adeta hukuk katliamlarına maruz kalmışlardır.

-En sonunda milli orduya "kumpas" kuruldu beyanı bunu doğrulamıştır.

-Milli ordumuza kumpas kuranlar kimlerdir?

-Kumpası düşman kuracağına göre, hükümetin işbirliği yaptığı ve düşmanca orduya saldırdığı ortakları kim ya da kimleri içermektedir?

-Adil yargılama yapmadıkları belli olan, sahte delillerle, ısmarlanmış tanıklarla hüküm veren savcı ve hakimlerin cezai sorumluluğu olmayacak mıdır?

-Ve bundan sonra adalete olan bağlılık tamamen iflas ederse, toplumsal barış ve birlikte yaşama iradesi nasıl korunacaktır?

-Hepsinden de önemlisi kumpas kurbanı olan kahramanlarımızı, örneğin İstanbul Milletvekilimiz Sayın Engin Alan'ı, Genelkurmay eski Başkanı Sayın İlker Başbuğ'u bir gün fazla cezaevinde tutmak hem hukuken, hem de vicdanen üstesinden gelinmesi çok zor olan bir suç olmayacak mıdır?

-Herkes, bilhassa hükümet bilsin ki, "Yeniden Yargılamayla" gündem değiştirilip ayakkabı kutularının gizlenmesi söz konusu olmayacaktır.

-"Yeniden Yargılamayla" akıllar karıştırılıp rüşvetçilerin rahat nefes alması sağlanamayacaktır.

-"Yeniden Yargılamayı" fırsat gören bacanaklar, bürokratlar, Başbakan ve Bakan çocuklarından kurulu armatörler ordusu, arazi talancıları yakayı kurtaramayacaktır.

-Maden suyu şişelerinden dahi Türk ismini çıkaran şuursuzlar "Yeniden Yargılama" sisi altında kendilerini unutturamayacaklardır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim