• BIST 115.147
  • Altın 164,243
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • Kayseri : 6 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İstanbul : 10 °C

Bahçeli'den Sert Balyoz Davası Açıklaması

Bahçeli'den Sert Balyoz Davası Açıklaması
Devlet Bahçeli Engin Alan'ın 18 yıl hapis cezası aldığı Balyoz Davası ile ilgili olarak sert açıklamlarda bulundu.
Engin Alan'ın 18 yıllık hapis cezası bugün onandı. Onama sonrası Bahçeli, " bu rövanşist muameleyi hiç kimse unutamayacak" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay 9.Ceza Dairesi'nin Balyoz Davası'na ilişkin kararına çok sert tepki göstererek, "Eli kanlı caniler dışarıda rahat rahat gezerken, mesela Sayın Engin Alan’ın 18 yıllık cezasının onanmasını hiç kimse izah edemeyecek ve bu rövanşist muameleyi hiç kimse unutamayacaktır" görüşünü dile getirdi.

Bahçeli, Yargıtay 9.Ceza Dairesi'nin Balyoz Davası'na ilişkin kararını, yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz Güvenlik Hareket Planı Davası'nın 21 Eylül 2012 tarihinde karara bağlanması sonucu çok düşündürücü ve vicdanen çok yaralayıcı bir tablo ortaya çıktığını dile getiren Bahçeli, "Söz konusu mahkeme; haklı-haksız, doğru-yanlış, suçlu-suçsuz ayrımını isabetle yapmadan yargılamaya konu olan kişilerin önemli bir bölümüne bol keseden ceza vermiş ve adaletin ruhunu ağır derecede incitmiştir" ifadesini kullandı. Bahçeli, yaptığı açıklamada, şu değerlendirmede bulundu:

Engin Alan başta olmak üzere...

"İstanbul Milletvekilimiz Sayın Engin Alan başta olmak üzere, terörle mücadelede eşsiz kahramanlık ve başarılar gösteren saygın isimlere yargı kanalıyla uygulanan karartma kampanyasının ve darbeci suçlamasının hukukun objektifliğine hasar verdiği de ortadadır. Bu itibarla İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararları tartışmaya ve sorgulanmaya açık olmakla birlikte, inandırıcılığı ve milli vicdanlardaki karşılığı hemen hemen yok hükmündedir.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin adı geçen mahkemenin kararına yönelik ilk tepki ve değerlendirmesi 21 Eylül 2012 tarihli yazılı basın açıklamasıyla yapılmış olup her yönüyle kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Bilindiği üzere, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını 7 Ocak 2013’de açıklamıştır.Bu aşamadan sonra sırayı Yargıtay aşaması almıştır. Nihayetinde Yargıtay 9. Ceza Dairesi yapılan müracaatları değerlendirmiş ve ulaştığı kararları bugün (dün) itibariyle açıklamıştır.

Hukuksuzluk teyit edildi

Bu kapsamda aralarında İstanbul Milletvekilimiz Sayın Engin Alan’ın da yer aldığı 237 kişinin cezaları onanmakla kalmayıp; haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizlik de teyit edilmiştir.

Ayrıca Yargıtay 9.Ceza Dairesi, 88 kişinin mahkûmiyet kararını bozmuş, daha önce verilen beraat kararlarını onaylamıştır. Baskı, telkin ve yönlendirme altında verilen mahkeme kararlarının Yargıtay nezdinde düzeltilmemesi milletimiz adına büyük bir kayıp ve handikaptır.
Gerçek suçlular, bölücü hainler, yolsuzluğa batanlar ve çeteler her yeri kaplamışken siyasi dürtü ve emellerle hareket eden yargının TSK’dan intikam almak için sıraya giren fırsatçılara destek vermesi tarifi olmayan bir yanlıştır.

Rövanşist muamele unutulamaz

Saldırganlar, eli kanlı caniler dışarıda rahat rahat gezerken, mesela Sayın Engin Alan’ın 18 yıllık cezasının onanmasını hiç kimse izah edemeyecek ve bu rövanşist muameleyi hiç kimse unutamayacaktır.
Her ne hikmetse milli ve manevi değerlere yönelik hakaretlere, Türk’lüğe yapılan saldırılara, hayat ve varlık haklarımıza karşı işlenen rezil suçlara hukuk sessiz, hukuk insanları hareketsizdir.

İktidarın gölge ve güdümünde kalmış vicdanlarıyla sözde darbe davalarını Türk askeriyle hesaplaşmaya çevirenler, aldıkları talimatla cezaevlerini masumlarla dolduranlar elbette bu vebalin altından kalkamayacaklardır.

Hukuk anlayışı itimada layık değil

Ayrıca iktidarın dayatma ve tavsiyelerine müsait hale gelen bir yargı anlayışıyla milli birlik ve huzurun sağlanması, sosyal barış ve uyumun korunması düşünülemeyecektir. Başbakan Erdoğan’ın 30 Eylül 2013 tarihinde ilan ettiği PKK paketinden kısa bir süre sonra, ömrünü terörün bitirilmesine adayan değerli komutanlara verilen cezaların onaylanması çok manidar bir rastlantı olarak da not edilmelidir. Bundan sonra, bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirmiş hukuk anlayışının milletimizin hayrına kararlar veremeyeceği, güven ve itimada layık olamayacağı kuşkusuzdur.

Kararın meşru olmadığına yürekten inanıyoruz

Milliyetçi Hareket Partisi tarafsız, adil, ahlaklı ve herkesin hakkını gözeten, herkese eşit mesafede bulunan bir hukuk zihniyetine hem hasret duymakta hem de saygı göstermektedir.

Türkiye’nin en acil ihtiyaçlarından birisi de budur. Partimiz sahte ve üretilmiş delilerle çalkalanan, savunma hakkını ihlal eden birçok iddiayla baştan lekelenen ve kirlenen Balyoz Güvenlik Hareket Planı Davası’nın Yargıtay safhasında doğru, meşru ve makul bir karar çıkmadığına yürekten inanmaktadır."
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim