• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Kayseri : 11 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 15 °C

Bakan Fatma Şahin Bir Fincan Kahve:

Bakan Fatma Şahin Bir Fincan Kahve:
Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Fatma Şahin, bugün Gazeteci Yazar Serdar Arseven'in konuğu oldu. Bakan Fatma Şahin Kon TV'deki programda özel hayatına ilişkin ilginç açıklamalarda bulundu. Bakan Fatma Şahin'in Kon TV'deki canlı yayını, Gazia
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin:
"Okulu bitirir bitirmez, bavulumu eve bıraktım. İş bulma kurumuna gittim. Ve hemen organize sanayide işe başladım. Çünkü babamın maaşı iki çocuğu birden okutabilmeye yetmezdi.


Bakan Şahin, Serdar Arseven'in çeşitli konulara ilişkin sorularına açık yüreklilikle cevap verdi.
Aileyi bölmeye, yıkmaya kararlı odakların farkında olduklarını belirten Bakan Şahin, bir yandan kötü muamele gören kadın, erkek ve çocuklarımıza sahip çıkarken diğer yandan da aileyi hedef alan saldırılarla mücadele ettiklerinin altını çizdi.

Bakan Fatma Şahin, programda eşi ile arasındaki uyuma, Bakanlık gibi ağır bir görevi yürütüyor olmasının aile saadetlerini olumsuz yönde etkileyip etkilemediğne ilişkin sorulara da cevap verdi.
Okul yıllarını, ilk işe başladığı günleri, aile yapısını anlatan Bakan Şahin önemli tavsiyelerde bulundu.

Serdar Arseven:
Sayın Bakanım, Gaziantep'teki müessif olaydan dolayı biz de kaybettiklerimize rahmet yakınlarına sabır diliyorum. Sizin de başınız sağolsun. Efendim, kadına şiddet meselesi. Çok önemli. Evet haber olmalı ama batı telkiniyle zamanında biliyorsunuz nüfus planlama kampanyaları filan yapıldı. Şimdi Sayın Başbakan, üç çocuk çağrısında bulunuyor. Tuzağa dikkat çekiyor. Bu kadına şiddet gibi haberlerin abartılmasında da bir tuzak olabilir mi?

Fatma Şahin:
Kendi komşularımdan hatırlıyorum; kadın büyük sıkıntı çekerdi. Dayak yerdi. Böyle bir yapıdan geliyoruz. Sayın Başbakanımızın ifade ettiği; bizim inancımız kimsenin kimseye el kaldırmamasını emreder. Referanslarımız bize çok önemli bilgiler veriyor. Kapalı bir toplum olunca, uzun yıllardır bu konuda duyarlılık oluşmadı. Gazetede bakıyoruz, kadın cinayeti. Aile'den Sorumlu Bakan olarak bir can gidiyor. Nasıl görmezden geleceksiniz? Bugün artık nerede bir olay olsa, üçüncü sayfada manşet oluyor. Bu görünür oldu. Toplumsal bir duyarlılık oluştu. Bu iyi birşey ama sizin dediğiniz gibi bu aileyi zayıflatan bir nokta.

Arseven:
Gazeteciyiz, bir yandan bu olaylar oluyor. Diğer yandan aile de tehlikeye atılıyor...
Şahin:
Sevgi ve şefkati ailenin bir parçası olarak koyduğunuz zaman bunlar atlatılır. iki çocuk annesiyim, ailemizde sevgi saygı
Ben boyahanede çalıştım. Kumaşı, elyafı kullanarak bir eser çıkartıyorduk ortaya. Ben bunları yaparken, aile o kadar kutsal ki...

Arseven:
İsçilikten gelmişsiniz...
Şahin:
Hayat mücaledeme baktığınızda...İstanbul Teknik'i dört senede bitirdim. Hemen haziran mezunuydum. Okulu bitirdiğim gün çalışma hayatına atıldım. Babam Köy Hizmetlerinde çalışıyordu. iki çocuğu birden okutmya bütçesi yetmiyordu. Okul bitti, aynı gün geldim, bavulu bıraktım, hemen İş Bulma kurumu'na başvurdum. Bir boyahane tesisi varmış, yeni bir tesis kuruyorlarmış. Hemen orada başladım. Bir gün dinlenmedim, Bu hayat kime çok kolay, hepimiz bir mücadele veriyoruz...
Arseven:
Bakın hemen işe başlamışsınız...Bugünkü gençlik o kadar sorumluluk sahibi değil mi ne, eskiden birine bir Hadisle hitap ederdiniz, şimdi Hatim indirseniz anlamıyor...
Şahin:
Hayat mücadelesi böyle, gençlerin de kendilerine göre haklı sebepleri var., Şimdi rekabet çoğaldı ama bizim o zaman dilimi içerisinde çok büyük gayretler sarf ederek buralara geldik,. Ben işci nedir, işçilik nedir öğrendik.
Arseven:
Acaba aileler çok himayeci de ondan mı gençlikte bir umursamazlık hali var...Otuz yaşına gelmiş yönünü bulamamış.
Şahin: Otuz yaşında benim iki çocuğum vardı.
Arseven:
Neden böyle geç kalmış hayatlar?
Şahin:
Üç yaşına kadar karakterin önemli bir bölümü oluşuyor. Aile o kadar önemli ki. Onun için aileyi parçalamadan, bölmeden devam ettirmemiz lazım. Viyana'daydım; Aile Bakanı bana dedi ki; "Bakanım artık akıntıya kürek çekiyoruz. çok zor durumdayız, doğurganlık dibe indi, boşanmalar çığ gibi
Arseven:
Ne yapmak lazım ya da ne yapıyor sunuz bu gidişi frenlemek için?
Şahin: Siz Genel Müdürlükte bir birim kurduk, ailenin karşılaştığı problemleri büyümeden, uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda çözmek için.
Arseven:
Uzmanlar yeterli mi?
Şahin:
Hemen sınıf oluşuyor, kadromuz yeterli. Az zaman diliminde hap gibi bilgiler veriyor. Rehberlik ve Danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Beş ayrı ilde pilot çalışma başlattık. eskiden, ailede bir problem oluşunca dayılar, amcalar, teyzeleler devreye girerdi. Şimdi bunlar da yok olmaya başladı. Evlilerin yüzde 14'ü aynı eşiyle evleniyor. O kadar hızlı karar veriyoruz ki.
Arseven:
Sıcak kanlı millet. Hemen bozuyor yuvayı
Şahin:
Biz de diyoruz ki, yıkılmadan yuva müdahale edilsin. Ailelerin parçalanmasının maliyeti çok yüksek. Bizde 14 bin çocuk var problemli bunların çoğu parçalanmış ailelerin çocukları. Bizim programlarımızda birçok çift ayrılmaktan vazgeçiyor.
Arseven:
Kazak kültürü var bizde. Kadının emrinde çalışmak biraz zor gelir...Böyle bir maço tarafımız var. Sizin beyefendi, sizin gibi karizmatik güçlü bir hanımsınız, beyefendi acaba ne hissediyor?
Şahin:
Karşınızdaki beyefendi güçlü olunca problem yok. Biz beraber karar veririz. İkimiz de AK Parti'nin il yönetimindeydik. Eşim de vekil olabilirdi. Ama dedi ki, 'Sen daha sabırlısın, ben daha hızlı karar veren bir yapım var. Ben bana düşen kısmında yanındayım ve senin başaracağına inanıyorum' dedi. On yıldan beri, yaşadığımız her noktada birlikte hareket ettik. Ona güvenirim. Onun hissiyatı benim için çok önemlidir. Biz bunu paylaşarak yapıyoruz. Ben gece gündüz alandayım. Kendisi de çok yoğun.
Arseven: Genelde hanımlar der, B'ey beni çok ihmal ediyorsunuz' diye.
Şahin:
Ben diyorum ki zamanı verimli ve kaliteli kullanmak önemli. Bütün gün beraber olup birbirleriyle ilgilenmeyenler var, bir de bir saatlik beraberliğe çok şey sığdıran. Önemli olan paylaşmak.
Arseven: Biz koştuk, koşturduk, çocuklarımıza yeterli ilgiyi gösteremedik..Siz de böyle sıkıntılar çekmişsinizdir, çocuklarınıza yeterince ilgi gösterebildiniz mi bu koşturma işinde.
Şahin:
Oturttuğumuz yapı var, birbirimize sevgi,. saygı bağlılık. Annem rahmetli vefat etti, babamı eve getirdim. Çocuklar çok mutlu.
Arseven:
Ah dede ne güzeldir.
Şahin: Dedeleri yanlarında çocukların çok mutlular. Halamızın çocuğu olmamıştı, onun evlatları gibiydik. Görümceler kardeş gibiydi. Bu değerleri aman kaybetmeyelim. Sılai rahimi ihmal etmeyelim.
Arseven: Danıştay'ın başörtüsü kararı hakkında ne düşünüyorsunuz, avukatların önü açıldı biraz...
Şahin: Teşkilatlarda o kadar çok yaşadım ki...Kariyeri var, hukukçu, doktor, kafa zehir gibi çalışıyor ama başörtülü diye engelleniyor. İnşallah bundan sonra olmaz.
Arseven:
Memur - Sen biliyorsunuz, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması için 10 milyon imza kampanyası başlattı.
Şahin:
Evet takip ediyorum.
Arseven:
Şehit aileleri için bedava ulaşım...
Şahin:
Şehit aileleri, 65 yaş üstü için, engelliler için.
Arseven:
Panik butonu ne?
Şahin:
Güvenlik butonu, sıkıntıdaki eşin güvenlik birimlerine haber vermesi için...Ben dedim ki, panik butonuna gerek kalmayacak. Sevgi butonu.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim