• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Kayseri : 21 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İstanbul : 21 °C

BAKAN ŞİMŞEK: ŞEKER FABRİKALARINA TAKTI

BAKAN ŞİMŞEK: ŞEKER FABRİKALARINA TAKTI
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Başbakan Erdoğan’ın iptaliyle duran “şeker özelleştirmesi”nin yeniden başlaması talebine gerekçe olarak ileri sürdüğü rakamlar gerçek dışı çıktı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Başbakan Erdoğan’ın iptal ettiği “şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararı”nın yeniden alınması talebine gerekçe olarak ileri sürdüğü rakamlar gerçek dışı çıktı.

Şeker İş Sendikası Başkanı İsa Gök, devlete ait şeker fabrikalarında şekerin tonunun 1400 dolara malolduğunu söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanlış bilgilendirildiğini bildirdi.

Gök yaptığı açıklamada “Türkiye Şeker Fabrikalarının üretim maliyet rakamlarının incelenmesinden de görüleceği gibi ortalama maliyet, sadece 1000 dolar dolayındadır. İki rakam arasında neredeyse yarı yarıya fark vardır” dedi.

GERÇEK BAŞKA

Bakan Şimşek’in yine partisinin Kızılcahamam Kampı’nda yaptığı konuşmada “27 şeker fabrikasının 5-6’sının yılda sadece 1 ile 6 gün arasında çalıştığını” söylediğini hatırlatan Şeker İş Başkanı Gök, “Bu da yanlış bir bilgilendirmenin sonucudur” dedi. Gök şu bilgileri verdi: “Yılda 1 gün çalışan hiçbir şeker fabrikamız yoktur. FAO verilerine göre dünya pancar üretimini kontrol eden Almanya’da bile bir şeker fabrikası yılda ortalama 110 gün, Fransa’da sadece 85 gün çalışırken bu süre sadece ABD ve Türkiye’de 180 güne kadar çıkabilmektedir.”

1000 DOLARLIK MALİYETTE ‘SOSYAL AMAÇLI’ FABRİKALAR DA VAR

Ton başına 1000 dolarlık maliyetin içinde bazı sosyal amaçlı fabrikaların faaliyetlerinin yer aldığını ifade eden Gök, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan bazı şeker fabrikalarımızın üretim maliyetleri diğerlerine oranla biraz daha yüksektir. Ancak bunlar işsizliğin ve göçün önlenmesi gibi çok önemli sosyal görevler ifa etmektedirler. Diğer taraftan Türkşeker’in bünyesinde bulunan 25 şeker fabrikası içerisinde özellikle Orta Anadolu’da bulunan fabrikalar son derece rantabl çalıştığından buralarda da maliyetler düşüktür. Bu fabrikalarımız aynı havuz içinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki fabrikalarımızı desteklemektedir. Üstelik Hazine’den de hiçbir sübvansiyon almamaktadır. Tüm bu sosyal faaliyetlere rağmen ortalama şeker üretim maliyeti 1000 dolar civarındadır” bilgisini verdi.

ÖZELLEŞTİRMEDE DÜNYA ÖRNEKLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI

Şeker İş Başkanı, Maliye Bakanı Şimşek’in sürekli ülkemizdeki şeker sektörünün özelleştirilmesini istediğini hatırlatarak, şöyle dedi: “Şeker-İş olarak bizler de yapılandırmaya karşı değiliz. Ancak, şeker sektörü aradan geçen yüzyılların kanıtladığı gibi tamamen kendine özgü yapısı olan bir sektördür. Bu yapı da mutlaka üretimde entegrasyonun korunmasını gerekli kılmaktadır. Daha açık ifade edilecek olursa yapılandırma, pancar üretici birlikleri ile çalışanlara devredilmek suretiyle gerçekleşmelidir. Aksi halde 10 milyona yakın insanımızın ekmek kapısı olan sektörde çöküş yaşanması kaçınılmazdır. Bu nedenle de dünya liberal ekonomisinin bayraktarlığını yapan ABD, Hollanda, Almanya ve Polonya gibi ülkelerde pancar şekeri üretiminin tamamı üretici birlikleri tarafından gerçekleştirilmektedir.”

GÖRÜNMEYEN TEHLİKE NBŞ

Şeker İş Başkanı İsa Gök, “görünmeyen tehlike” olarak nitelediği NBŞ konusunda da şunları söyledi: “Asıl sorgulanması gereken, pancardan üretilen şekerin pahalı olması değil, ülkemizde mısırdan üretilen NBŞ fiyatlarının neden dünya fiyatlarının kat kat üzerinde olduğudur. Ülkemizde pancar şekerinin tonu 1000 dolara mal edilip 1100 dolara satılmakta iken, 1 tonu 355 dolara mal olan NBŞ yüzde 30 su ihtiva ettiği için tonu 1000 dolara satılmaktadır. Fahiş kar sözkonusu ise bu sadece NBŞ’lerdedir. Aslında çıkarılmak istenen Şeker Kanunu Yasa Tasarısı’nda NBŞ kotasının artırılmasına yönelik çalışmalar da bundan dolayıdır. Kaldı ki NBŞ tüketiminin ne kadar sağlıklı olduğu büyük tartışma konusudur.”

NBŞ KARTELİ KAZANÇLI ÇIKAR

Ülkemizde mısırdan üretilen Nişasta Bazlı Şekerlerin fahiş fiyatlarla piyasaya sürüldüğü bir dönemde NBŞ lobisinin de etkisiyle özellikle Şeker Kanunu yasalaştığı taktirde pastadan asıl aslan payını, umudunu ve geçimini pancar tarımına bağlamış milyonlarca pancar üreticisi yerine bir avuç NBŞ kartelinin alacağını ifade eden İsa Gök, insanlarımızın doğalı yerine yapayını tüketmesi halinde kobay insanlar gurubuna geçeceğini kaydetti.
habervaktim
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim