• BIST 110.059
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0839
  • Euro 4,9947
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 21 °C

Bakanlıktan çok tartışılacak çalışma

Bakanlıktan çok tartışılacak çalışma
Adalet Bakanlığı milletvekillereini tahliye etmek için 'tutukluluk sürelerine' ilişkin çalışma başlattı.
Adalet Bakanlığının çalışmasında şimdilik iki formül öne çıktı ancak, somutlaşmadı.
Ancak Tutuklu vekilleri etkilemiyor Her formül de şu an tutuklu bulunan 8 milletvekilinin tahliyesine çözüm değil. Çünkü, vekillerin tutukluluk süreleri önerilen iki formüldeki süreye henüz ulaşmadı.CHPliMustafa Balbayda yaklaşık 3 yıldır tutuklu.

Adalet Bakanlığı'nın, kamuoyunda tartışma konusu olan ‘uzun tutululuk süresi'ne ilişkin sürdürdüğü çalışmada konuşulan birçok formül arasında iki formül öne çıktı. Yasal çalışma yapılması için Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e sunulacak birinci formüle göre, tutukluluk süresi adi suçlarda 5 yerine 4 yıl, örgütlü suçlarda ise 10 yerine 8 yıl olacak. İkinci formülse bu sürenin tüm suçlarda 5 yıl ile sınırlandırılması.
Geçen perşembe ve cuma günü akademisyen ve bakanlık bürokratlarının katılımıyla yapılan toplantıda ‘uzun tutululuk sürelerine çözüm' amacıyla neler yapılacağı masaya yatırıldı. Birçok formül gündeme geldi. Bunlar değerlendirilirken, iki öneri öne çıktı.

Birinci formül: 4 x 2 yıl

‘Tutuklukta geçecek süreyi' düzenleyen CMK'nın 102. maddesinin ‘Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir uzatma süresi toplam üç yılı geçemez' şeklindeki ikinci fıkrasının değiştirilmesi yönünde. Mevcut durumda bu suçlarda tutukluluk süresi 5 yılı geçmiyor. Bu formülle tutukluluk ‘uzatma süresi dahil' en fazla 4 yıl olacak. Örgütlü suçlardaysa sürenin en fazla 8 yıl olması gerektiği önerildi. Fakat böyme bir durulda başta cinayet suçundan tutuklu bulunan sanıkların tahliye edilmesini doğuracağı ve toplumda ‘katilleri bırakıyorlar' eleştirisinin gündeme gelebileceği vurgulandı. Bu kapsamda yaklaşık 4 bin dosya var.

İkinci formül: Hepsi 5 yıl

Buna göre örgütlü suçlar da dahil bütün suçlarda tutukluluk süresi hepsinde 5 yıl olarak sınırlandırılacak. Ancak bu durum, başta PKK sanıkları olmak üzere çok sayıda kişiye tahliye yolu açacağı endişesi doğdu.Adalet Bakanlığıyetkilileri, ceza mevzuatında yapılacak değişikliklerle ilgili yapılan toplantıda, sadece tutukluluk sürelerine ilişkin yapılacak düzenlemenin ele alınmadığını vurgulayarak, “Bu konu da gündeme geldi. Çeşitli görüşler sunuldu. Somutlaşan öneri yok” dedi.

Hangi suçlar giriyor

‘Uzun tutukluluk süresini' düzenleyen CMK'nın 102. maddesinde yapılan değişiklikle Hizbullah sanıkları ve kamuoyunun yakından takip ettiği cinayet davalarının sanıkları geçen ocak ayından itibaren serbest bırakılmış ve büyük tepki yaratmıştı. Düzenlemeye göre ağır ceza mahkemelerindeki davalarda tutukluluk en fazla 5, örgütlü suçlarda ise 10 yıldı. Ancak tahliyelerden sonra Yargıtay'dan ceza kesinleşme kararları çıkınca, serbest kalan sanıklara ulaşılamamıştı. Hizbullah sanıkları da bunların başında geliyordu. Adalet Bakanlığı'nın söz konusu çalışması halihazırda süren ve kamuoyunun yakından takip ettiği ‘örgüt' davalarını şu aşamada etkilemeyecek. Çünkü tutukluluk süreleri henüz en az 5 yıla ulaşmış değil. Yani bu formüller şu an uygulamaya geçse ‘uzun süredir tutuklu kaldıkları' belirtilenErgenekonya daKCKsanıklarını etkilemeyecek. CMK'nın örgütlü suçları içeren 250. maddesi, uyuşturucu ticareti, devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, düşmanla işbirliği yapmak, anayasayı ihlal, hükümete karşı suç, , savaş zamanında emirlere uymama, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yok etmek' gibi suçları kapsıyor.

RADİKAL
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim