• BIST 106.935
  • Altın 171,749
  • Dolar 4,0527
  • Euro 4,8911
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İstanbul : 23 °C

Banka Kredileri Eğilimi Hangi Yönde?

Banka Kredileri Eğilimi Hangi Yönde?
Merkezi Bankası'nın Ocak Mart Dönemi Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçlarına göre işletmelerin kredi talebinde azalma yaşandı. Ayrıca 2011 yılının ikinci çeyrek döneminden itibaren gerileyen bireysel kredi talebinin 2012 yılının ilk çeyrek döneminde
Anket sonuçlarına göre, işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartlar açısından, 2010 yılının ikinci çeyreğinde başlayan standartları sıkılaştırma yönündeki eğilimin bu dönemde sona erdiği görüldü. 2011 yılı boyunca genel olarak standartları gevşettiğini bildiren banka bulunmazken, 2012 yılının ilk çeyrek döneminde standartları gevşeten bankaların oranı standartları sıkılaştıran bankaların oranından yüksek olduğu görüldü.

Bu dönemde kısa vadeli krediler, standartlardaki sıkılaştırma eğiliminin devam ettiği tek kredi türü olarak dikkat çekti. İşletmelere kullandırılan kredilerde, koşul ve kurallardaki sıkılaştırma eğiliminin standartlarda olduğu gibi zayıfladığı görüldü. 2011 yılında bankalar istikrarlı bir şekilde teminat ihtiyacını sıkılaştırırken; 2012 yılının ilk çeyrek döneminde teminat ihtiyacını gevşettiğini bildiren bankaların oranı bu koşulu sıkılaştıran bankaların oranından yüksek oldu.

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN KREDİ TALEBİ AZALARAK DEVAM EDİYOR

İşletmelerin kredi talebinin azaldığı 2012 yılının ilk çeyrek döneminde, talepte yaşanan gerilemenin daha çok büyük işletmeler açısından ve uzun vadeli kredilerde yaşandığı görüldü. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredi talebi ise yavaşlayarak da olsa artışını sürdürdü. Bankalara göre talepteki daralmada işletmelerin iç finansman kaynaklarına yönelmeleri etkili olurken, stok artırımı ve işletme sermayesi gereksiniminden kaynaklanan finansman ihtiyacı, satıcıların peşin alımlarda uyguladığı iskonto ve kolaylıklar ve diğer bankalardan alınan kredilerin talebi artırdığını bildiren bankaların oranı bir önceki döneme göre geriledi. Bankalar gelecek üç aylık dönemde işletmelerin kredi talebinde artış yaşanmasını bekliyor.

BİREYSEL KREDİ TALEBİNDE ARTIŞ VAR

2011 yılının ikinci çeyrek döneminden itibaren gerileyen bireysel kredi talebinin 2012 yılının ilk çeyrek döneminde artmaya başladığı görüldü. Ankete katılan bankaların net yüzde 15'ine göre konut kredilerinde, net yüzde 9'una göre taşıt kredilerinde ve net yüzde 23'üne göre diğer bireysel kredilerde talep arttı. Talep artışının ardındaki neden olarak finansman ihtiyaçlarına ilişkin faktörler gösterildi. En düşük talep artışının yaşandığı taşıt kredilerinde, taşıt dışı tüketim harcamalarının talep üzerindeki olumsuz etkisi dikkat çekti.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim