• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Kayseri : 6 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 16 °C

Başbakan Erdoğan Eylemcilere Randevu Verdi!..

Başbakan Erdoğan Eylemcilere Randevu Verdi!..
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemcilerine randevu verdiği açıklandı.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 6,5 saat sürdü.

Toplantının ana gündem maddesi kuşkusuz Gezi Parkı'nda iki haftadır süren eylemlerdi.

Uzun Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası hükümet adına açıklama Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'tan geldi.

Arınç'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

ERDOĞAN MEYDANLARA ÇIKIYOR

Hükümet olarak Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili bir müzakere açtık. Alınması gereken tedbirler sayın Başbakanımız tarafından ilgili arkadaşlarımıza iletildi. Bildiğiniz gibi hafta sonu Ankara ve İstanbul’da legal mitingler yapılacaktır. Bu mitinglerde de sayın Başbakanımız bu olaylar başladığından bu yana geçirdiği safahatı anlatacaktır.

EYLEMLERİN SEBEBİNİ BİLİYORUZ

Taksim’de ve Kızılay’da gruplar zaman zaman toplanmakta. Bir takım aşırı gruplar ve illegal örgütler de bu toplantıları bahane ederek çevreye zarar vermektedir. Ambulanslardan tutunuz, polisimizin kullandığı araçlara ve özel araçlara kadar büyük bir tahribat gözlenmektedir. Giderek azalmaktadır ama bu sürede can kaybı ve yaralananlar olmuştur. Türkiye bunu yaşamamalıydı. Olaylara neden olan gerçek sebebi az çok biliyoruz.

EYLEMLERE MÜDAHALE SİNYALİ

Türkiye’de artık yasadışı eylemlere kesinlikle izin verilmeyecek ve bunlara karşı gerekenler yapılacaktır. Eğer konu insan hakları, çevre duyarlılığı ve demokrasi ise bunları muhataplarıyla konuşmayı gerçekten isteriz. Sayın Başbakanımız bazı gruplara sanırım Çarşamba günü için randevu verdi. Onlara işin gerçeği anlatılacaktır. Halkımızın huzur ve güvenlik içinde olması için gereken mücadeleyi sürdüreceğiz.

ERDOĞAN GEZİ EYLEMCİLERİYLE GÖRÜŞECEK

Arınç, açıklamalarının ardından gazetecilerin de gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan kimlerle görüşecek bilmiyorum. Ama bir grubun talepte bulunduğunu ve başbakanın onlarla görüşeceğini biliyorum. Taksim Gezi Parkı Platformu adıyla beni ziyaret eden grubun açıklamalarını dinlediniz. Kendilerine bu ismi vermiş bir grup benden randevu istemiş, ben de verdim. Taksim Gezi Parkı konusunda ne düşündüklerini sordum, bana bazı bilgiler verdiler. Ben kendilerine ne yapıp ne yapamayacağımızı açıkça söyledim.

MAHKEME KARARI UYGULAMAYA KONULDU

Yürütme durdurma kararı verildiğine ve 4 tane de ayrı dava olduğuna göre bu karara uyacağımızı bildirdiğimize göre ilgili tüm paydaşlar bu konu üzerinde görüşebilirler. Onlar mutlaka şu olsun bu olmasın noktasındaydılar. Bu konuda bizden bir karar beklemeyin. Bu konuyu yeni baştan görüşebiliriz ama diğer talepler politik taleplerdir. Patrona Halil isyanı’nda kelle ister gibi şunlar görevden alınsın, gözaltındakiler bırakılsın gibi bir anlayış Ak Parti iktidarında kesinlikle olamaz. Polisimizi öldürenler de bu serbest bırakılacaklar arasında mı?

Türkiye Cumhuriyeti bir kabile, aşiret devleti değil, hukuk devleti. Herkes yaptığının karşılığını görür. Şunları yaparsanız iyi olur, yapmazsanız ortalığı yakar yıkarız anlayışı doğru bir anlayış değil. Bunların Taksim’deki duyarlılığı ne kadar temsil ettiği de tartışmalı. Bizi arayanlar bu görüşlerin kendi taleplerini yansıtmadığını söyledi. Taksim konusunda duyarlı olmak bizi ziyarete gelenlerle sınırlı değil.

ESRAFA ZARAR MÜJDESİ

Esnafın şüphesiz bu talepleri hükümetimiz görüşecek ve karara bağlanacaktır. Sanırım kendilerine en kısa sürede müjdeyi vereceğiz.

DIŞ BAĞLANTI VAR MI?

Somut deliller var, bir tane de değil. Yargı sürecindeyiz. Olayın iç ve dış boyutları üzerinde ciddiyetle duruyoruz. Bu olaylar bir merkezden planlanıyormuş gibi ve içeriden de olayları olduğundan daha büyük gösterme noktasında çalışmalar var. Olayın istihbarat boyutu sizlerle paylaşılmayabilir ama gerekenler en kısa sürede yapılacaktır.

ETHEM SARISÜLÜK'ÜN VURULMASI

Bu şahıs ölmedi. Tedavi altında olduğunu ve durumumun ciddi olduğunu biliyorum. İşin mali boyutuna gelince mali piyasalarda ne olduğu konusunda ilgili arkadaşlar Bakanlar Kurulu’na bilgi verildi. Hamdolsun bir olumsuzluk görülmüyor. Biz bu borsayı 2003’de 11.000’den aldık 91.000’e çıkardık. O zaman hiçbir arkadaşımız bunu sormadı. Her zaman borsada iniş çıkışlar olabilir. Bu olaylara bağlı olarak kısmen bir düşme yoktur dersek bu da yanlış olur ama toplam endeks içinde yüzde 3’ü bile bulmuyor. Dışarıda bazı çevreler Türkiye’nin mali açıdan zora düşmesini istedilerse de muvaffak olamadılar.

ÇARŞI LİDERİNİN BIÇAKLANMASI

Burada içki içilmesin dediği için bıçaklanmıştı. Arkadaşımızın taburcu olurken söyledikleri Türkiye’ye ibret olmalıdır. Bu yaşananları asıl kimlerin provoke ettiğini göstermektedir. Ben de bir Beşiktaşlı olarak Çarşı Grubu bu gösterilerden tamamen çekilmektedir. Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarlarının da işin geldiği bu noktadan sonra biz bu iste yokuz diyerek çekildiklerini ya da çekileceklerini düşünüyorum.

VALİ MUTLU'NUN TWITTER MESAJLARI

Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmedi. Bugüne kadar görevini yapmıştır. Emniyet müdürünün belki de valinin bu olaylarda sorumluluğu varsa gerekli soruşturma müfettişlerimiz tarafından sürdürülmektedir. Bunun yerine CHP’li milletvekilinin Adana’da şehit olan komiserimizin ardından attığı tweet sorgulanmalıdır. Yine CHP’li vekil Levent Gök’ün polislerimizin annelerine hakaret eden tweetlerini ön plana çıkarmamız lazım. Bu nasıl bir siyasetçidir, bunlar nasıl milletvekili olmuşlardır? Sayın Kılıçdaroğlu’nun bunlara yapmayın diyecek kadar gücü yok mudur? Bu olaylar belki video olarak belki belge olarak kamuoyunun önüne sunulacaktır.Büyük kalabalıklara Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamaları biliyoruz. Ankara ve İstanbul'da mitingler yapılacaktır. Bu mitinglerde Türkiye'nin içinde bulunduğu süreci değerlendirecek.

Başbakanımızın önceki açıklamalarıyla durum şu merkezde. Taksim'de ve Kızılay'da gruplar zaman zaman toplanarak, düşüncelerini ifade etmekteler. İllegal örgütlerde bu toplantıları bahane ederek çevreye zarar vermektedir. Ambulanslardan tutunuz, özel ticari araçlara, polis araçlarına ve işyerlerinin tahrip edilmesine kadar büyük bir tahribat gözlenmektedir. Yurttaşlarımızdan vefat edenler, yaralananlar olmuştur. Bütün bunlardan amacın ne olduğunu az çok biliyoruz.

Yasadışı eylemlere kesinlikle izin verilmeyecek ve kanunun verdiği müdahaler yapılacaktır. Eğer konu çevre değerleri ve demokrasi ise bunları muhataplarımızla tartışmayı gerçekten isteriz. Bu olayların ilk günlerde başında bulunan gruplara randevu vermiştir. Bir kısmı ile çarşamba günü biraraya gelecektir. Onların düşünceleri de dinlenecektir.

SORU CEVAP

OLaylarla ilgili olarak siz de Taksim Platformuyla görüşmüştünüz. Başbakan'da Gezi Platformu ile mi görüşecek?

Bu isimleri bilmiyorum. Taksim Gezi Platformu adıyla beni 4 haziranda ziyaret eden grubun açıklamalarını dinlediniz. İşin gerçeği şudur, Bu heyetin içinde gayrıresmi grup benden radevu istedi bende verdim. Ben kendileriyle görüştüm. Topçu kışlası, gezi parkı hakkında ne düşündüklerini sordum. sonunda da önümüze kamuoyuna açıkladıkları talepleri koydular. Ben neyi yapıp yapamayacağımızı söyledim.

Bir Taksim Gezi Parkı'yla ilgili yürütmeyi durdurma kararına uyacağımızı söyledim. Onlar mutlaka şu olsun, bu olmasın noktasında dayatma içindeydiler. Bunu kabul edemeyiz. İşi net olarak görmek adına, biz sizi muhatap kabul edip yeni baştan görüşebiliriz.

Ama diğer talepler siyasi taleplerdir. kelle isteriz gibi, bunu görevden alın, gözaltıları bırakın gibi bir anlayış, ak parti iktidarında kesinlikle sözkonusu olamaz. Siz bütün gözaltılar bırakılsın derken, polise karşı cinayet işleyenlerde bunun içinde değil mi? Kaldırım taşı kalmamış, tretuvarlar perişan edilmiş, insanlara karşı eylem yapanlara karşı yargı süreci başlatmayacak mıyız? Dışarıya çıktıklarında uygun görürseniz bunları basınla paylaşın dedim. onlar bu bildiriyi okudular.

Türkiye bir aşiret devleti değil, hukuk devleti. Hukuk devletinde herkes yaptığının karşılığını görür. Şunları yaparsanız iyi olur, yapmazsanız ortalığı yakar yıkarız anlayışı doğru bir davranış değil, hukuki ve demokratik bir davranış değil. Bunların aynı zamanda Taksim'deki bu duyarlılığı ne kadar temsil ettiği de tartışmalı. Çünkü daha sonra arayanlar asıl bu konuda muhatap biziz dediler. Taksim konusunda duyarlı olmak, beni ziyarete gelenlerle sınırlı değil.

BORSA'DAKİ DÜŞÜŞ

Ekonomideki olumsuz etkilenmemesi için tedbir almayı düşünüyor musunuz?

Ethem Sarısülük'ün vurulma anına ilişkin video?

Bu şahıs ölmedi, tedavi altında olduğunu biliyorum. Soruşturma devam ediyor.

İşin mali boyutuna gelince ilgili arkadaşlar bu olaylar sebebiyle neler oludğu konusunda Bakanlar Kurulu'na bilgi verdi. Hamdolsun ki bir olumsuzluk yok. Biz bu borsayı 2003'de 11 binden aldın 93 bin seviyesine ulaştırtık. Şimdi 91 binden 90 bine düşüş olunca vay düşüş var diyorsunuz. Ama ne kadarlık bir düşüş var yüzde3'ü bile geçmiyor.

Dışarıda bazı çevreler Türkiye'nin zora düşmesini isteseler de başaramadılar. Bu da Türkiye'nin sağlam ayaklar üzerinden durduğu gösterdi

ÇARŞI LİDERİNİN BICAKLANMASI

Beşiktaş kulubü içinde 'burada içki içilmesin' diye söylediği için bıçaklandı. Asıl kimler tarafından provoke edilidğini göstermektedir. Çarşı grubu çekilmektedir. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin de buradan çekilceğini tahmin etmekteyim. Bu insanların gerçek yüzünün görülmesi için önemli olduğunu düşünüyorum.

Başbakan'a ağır küfürler edenlere para veren bir CHP'li vekil var. Sayın Kılçdaroğlu'nun bundan haberi yok mu? Bu insanlar nasıl milletvekili oldular. Bunların görüntüleri bulunup yargı sürecinde gereği yapılacaktır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim