• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 16 °C

BAŞBAKAN ERDOĞAN HDP'YE SESLENİYORUM

BAŞBAKAN ERDOĞAN  HDP'YE SESLENİYORUM
Başbakan Erdoğan, PKK tarafından kaçırılan çocukların ailelerini yaptıkları eylemden dolayı tebrik etti. HDP'ye çocukları geri getirmeleri çağrısı yapan Erdoğan, "Adresini biliyorsunuz. Siz gidip getirmezseniz bizim de B planımız, C planımız var." dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. 

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

Cannes Film Festivali'nde Kış Uykusu filmiyle büyük ödül alan Nuri Bilge Ceylan'a bir kez daha tebrik ediyorum. Mavi Marmara gemisinde yaralı olan ve geçtiğimiz gün şehit olan kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum.

BAŞ SAĞLIĞI DİLEDİM
Okmeydanı'nda iki vatandaşımız hayatını kaybetti. Ailelerini arayarak başsağlığı diledim. Yaralanan polis kardeşlerimizi de arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim.

KÜRT VE ALEVİ KARDEŞLERİMİZİ BİZİM HÜKÜMETİMİZ TANIDI
Kürt ve Alevi vatandaşlarımız üzerinden iki mesele devamlı kaşındı. Bu ülkenin asli unsur olan savaşlarda ve kuruluşumuzda yer alan Kürt kardeşlerimize bize kadar red, asimilasyon ve inkar politikaları uygulandı.

KONUŞMAZ ÇÜNKÜ BU İŞİN SORUMLUSU CHP
Alevi vatandaşlarımızı görmezden geldiler. Dersim'de Aleviler katledildi, binlercesi techire zorlandı. CHP'de hiç bunlara karşı çıkan gördünüz mü? Şu anda CHP'nin genel muhalefeti hiç konuştu mu? Konuşamaz. Çünkü bu işin sorumlusu CHP'dir. K.Maraş'ta, Sivas'ta, Gazi Mahallesi'nde acı olaylar yaşadık.

JAPONYA 2 ATOM BOMBASIYLA YIKIMA UĞRADIĞI HALDE...
Türkiye ne zaman kalkınmaya başlasa, ya teröre maruz kaldık, ya da içimizde darbelere maruz kaldık. İçeride ve dışarıda bazı eller işbirliği yaptı. Türkiye'nin enerjisini tüketmek için beraber çalıştılar. Şunları kendimize soralım. Japonya iki atom bombasıyla yıkıma uğradığı halde bugün nasıl oldu da dünya devi oldu? Almanya 2. Dünya Savaşı'nda yerle bir edildiği halde bugün nasıl oldu da en büyük ekonomilerden biri olmuştur?

35 YILDIR TÜM ENERJİMİZİ TERÖRE HARCADIK
Biz ise neredeyse 35 yıldır tüm enerjimizi teröre harcadık. Bir başörtüsü yasağı başlattılar, Eğitim hakkını elinden aldıkları gençler üzerinden bu güzel ülkemize yazık etmediler mi?

HER 10 YILDA BİZE AĞIR FATURALAR ÖDETTİLER
Bu ülkede anneler kendi dillerinde konuşurlarsa ülke bölünür diye korkuttu. Biz bu yasağı kaldırdık. Ülkemiz daha da büyüdü. Millet olarak anlamsız yasak ve gündemlerle on yıllarca hatta asırlarca bizi engellediler. Her 10 yılda bize ağır faturalar ödettiler. Bu oyunları milletçe görmemiz lazım.

GEZİ PARKI EYLEMLERİ OLDU
Geçen yılın Mayıs ayında Türkiye adeta şaha kalkmıştı ve böyle bir dönemde umutla geleceğe bakıyorduk. Sonra Gezi Parkı eylemleri oldu. Neydi 12 ağaç sökülmüş. Bunun istismar edip dalga dalga ülkeye yaydılar.

ANA MUHALEFETİN GENEL BAŞKANI BUNLARIN YANINDA YER ALIYOR
Legal ve illegal örgütler o kadar sistemli ve hazırlıklı saldırdılar ki demokrasi ve ekonomimiz yara aldı. Faizler yükseldi, yatırımcıları kaçırmaya çalıştılar. Sokaklardaki vandallık dış basına sanki Türkiye'nin her yerinde bu olaylar yaşanıyormuş gibi servis ediyorlar. Ana muhalefetin genel başkanı ve vekilleri bunların yanında yer alıyor. Para veriyor, polise küfür ediyorlar.

BU SALDIRILARI BERTARAF ETTİK
Gazeteleri yalan yanlış yazıyorlar. İşverenler ve örgütleri el birliği ederek bu olayların adeta sorumlusu olarak bizi göstermeye çalışıyorlar. Allah'a hamdolsun dik durduk, eğilmedik ve bükülmedik bu saldırıları bertaraf ettik.

ALMANYA'DA DA SABOTE EDİLMEK İSTENDİK
Geçen hafta sonu Almanya'daydık. Orada bizim toplantını yapıldığı salonun olduğu yerin hemen karşısında Ali'siz Alevilere miting yaptırdılar. Adeta bizim toplantımızı nasıl sabote ederiz bunun gayretini gösterdiler. Alınan önlemler başarılıydı ve Almanya'daki kardeşlerimizle coşkulu buluşmamızı gerçekleştirdik.

ÖRGÜTÜN DIŞARIDAN BESLENMEDİĞİNİ SÖYLECEK OLAN VAR MI 
Okmeydanı'nda olayların başını çeken örgütün dışarıdan beslenmediğini söyleyecek var mı? CHP milletvekillerinden bir tanesi de çıkıp 'Siz ne yapıyorsunuz?' demiyor. CHP içinden bir tane yürekli vekil çıkmadı. CHP Alevi vatandaşlarımızın duygularını istismar etmekten, onlar üzerinden Türkiye'de çatışma senaryolarını yapmaktan başka bir şey yapmaz. 

CHP SADECE TAHRİK EDER
CHP sadece tahrik eder, duyguları istismar eder. Biz ise bu konular da defalarca reformlar yaptık, yapacağız da. Tüm anlamsız yasaklar, kısıtlamalar ortadan kalkıyor. Türkiye'de kimin ne meselesi varsa o bizim meselemizdir. 

'DHKP-C EĞİTİMİ YUNANİSTAN'DAN ALDIĞINI BİLİYORDUK'
DHKP-C'nin eğitimi Yunanistan'dan aldığını biliyorduk. Onlara karşı bir operasyonla temizlediler. Ancak tam sıfırlandı mı bunu bilemeyiz. İsteseler de istemeseler de Türkiye güçlenme damarını yakalamıştır.

'KILIÇDAROĞLU'NU ÇOK UYARDIM'
Anamuhalefet genel müdürünü çok kez uyardım. Bu örgütle aranıza mesafe koyun dedim. Malum Tunceli milletvekili için de uyardım. CHP'li vekilleri Esed'e götürenin Reyhanlı saldırısına karıştığını ortaya koyduk. CHP içinden bir vekil çıkıp da bunlara 'siz ne yapıyorsunuz' demedi. CHP sadece tahrik eder. Faili oldukları Dersim olayları için yüzleşme cesareti bulamadılar.

ALIP GELİN YOKSA...
Alev vatandaşlarımız iki yüzlü siyasetçilere yüz prim vermesin. Biz yeni Burkacan'ların terörün içine sokulan yeni Berkin'lerin acısını yaşamak istemiyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde evlatları dağa kaçırılan ailelerin eylemlerini yürekten selamlıyorum.

15 yaşındaki çocukları dağa kaçırışlan anne-babaların feryadlarını tüm Türkiye'nin görmesini istiyorum. Ey HDP neredesin. Gidin alın gelin o evlatları. Dünya medyası nerede. Türkiye'de bir kısım medya nerede? Nerede neyin nasıl olduğunu gayet iyi biliyoruz. Alıp geleceksiniz. Alıp gelmediğiniz takdirde bizim de B planımız devreye girecek. Biz annelerine çocuklarını getirmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

ALMANYA PROGRAMIMIZI PROVOKE ETMEK İSTEDİLER
Hafta sonu Almanya'daydık. Orada Soma faciası nedeniyle bir kutlamadan çok anma programı oldu. Bizin ziyaretimizi provoke etmek istediler. Alman medyası ve bazı siyasetçiler ırkçı söylemlerde bulundular. Hatta Türkiye'den de bir kısım medyadan bizim oraya gitmememizi istedi. Çok ciddi tedirgin oldular. Ancak gayet güzel bir şekilde görüşmelerimiz yaptık. Ardında da Köln'de vakur kardeşlermizle hasret giderdik.

CEM ÖZDEMİR'E: HADDİNİ BİL
Ancak sözde bir Türk. Orada bir partinin eş başkanı. Sen nasıl bir demokratsın. Senin oraya gitmem neden rahatsız ediyor. (Erdoğan'ın sözü Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir'e) Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı için nasıl böyle sözler söylersin. Biz saygıyı yerine en güzel şekilde ifade etmesini de biliriz. Ama önce sen kökenin itibariyle bu şekilde konuşmazsın. Nerede milletvekili olursan ol. Önce haddini bil. Milletten yüz bulamayanlar Avrupa başta olmak üzere Türkiye aleyihne karalama kampanyası yürütüyor.

BBC'NİN SOMA HABERİNE TEPKİ
En son Soma'da uluslararası bir medya kuruluşunun muhabiri olan Türk gazetecinin, iki kadını figüran olarak kullandığını yalan haber yaparak bütün dünyaya servis ettiğini gördük yaşadık. Aslında bu kadınlar başı açık. İkisinin de başalrını örtüyor. Üstü şişhane altı kaval. Sırıtıyor.

Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol. Nedir bu hal? Bununla güya bizim insanımızı farklı gösterecek. Böyle bir gayretin içine giriyorlar. Ama devran değişti. O bu tür bir dezenformasyon suretiyle aleyhte kampanya yapacağını zannederken suç üstü yakalandı.

Gezi sırasında 17 Aralık darbe girişiminde bu ve benzer muhabirlerin mesleki onurlarını nasıl çiğnediklerini gördük. Türkiye'nin imajı yalan haberlerle yıpranacak kadar zayıf bir imaj değildir artık. O devir gerilerde kaldı. 

Hem bu kürsüde hem de Köln'de söyledim. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye 100 yıl önceki gibi Mondros ile Sevr Lozan ile masanın kenarına iliştirilmiş bir ülke asla değildir. Masanın altından zaman zaman zevkle zaman aman ikazla ayakların birbirine tokuşturulduğu dönem değil.

Onlar geçti. Köprünün altından çok sular aktı. Bu ülkede sorunları kaşıyarak etnik köken din mezhep yaşam tarzı farklılıklarını tahrik ederek kimsenin operasyon yapmasına müsamaha göstermeyiz. Kimsenin bu devleti azarlamasına eyvallah demeyiz. 

MANŞETLERLE GELMEDİK, MANŞETLERLE GİTMEYİZ
En son 30 Mart'ta gördük. Manşetlerle gelen bir hükümet değiliz. Manşetlerle de gitmeyiz. Türkiye bunun gördü Avrupa'da bunu görsün.  Hem bu kürsüde hem de Köln'de söyledim. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye 100 yıl önceki gibi Mondros ile Sevr Lozan ile masanın kenarına iliştirilmiş bir ülke asla değildir. Masanın altından zaman zaman zevkle zaman aman ikazla ayakların birbirine tokuşturulduğu dönem değil. Onlar geçti. Köprünün altından çok sular aktı. Bu ülkede sorunları kaşıyarak etnik köken din mezhep yaşam tarzı farklılıklarını tahrik ederek kimsenin operasyon yapmasına müsamaha göstermeyiz. Kimsenin bu devleti azarlamasına eyvallah demeyiz.

Bazıları AB noktasında ne oldu diyor? Bunu diyen köşe yazarlarına sesleniyorum. Biz iktidara geldiğimizde bir fasıl açılmış mıydı? Türkiye müzakerelere oturacak bir ülke dahi değildi. Biz geldik fellik fellik şu kişi o zaman Başbakan dahi değildi. O zaman genel başkandım. 14 ülke dolaştım 15 günde... Buna ABD de dahil: Sayın Bush'la oturduk bunu konuştuk. Ben bir genel başkan olarak konuştum. Başkan Bush'la görüştüm. O zaman 15 üye ülke vardı. 13 tanesini dolaştım. Hepsini ziyaret ederek süratle müzakerelere oturmak için adımları attık. Hamdolsun Başbakanlık dönemimde de müzakerelerin başlatılması kararını çıkarttık. 14 fasıl var. Hepsi açılmadı.

Çünkü Fransa farklı bir tavır koyuyor, Almanya farklı bir tavır koyuyor. 15 üye iken ortada olan müktesebat farklıydı, 25 üye oldu uygulamalar değişti. Bakıyorsunuz AB'ye alınan üyeler uygun oldukları gerekçesiyle değil bir çoğu siyasi kararla alındı. Bu gerçeği de bilelim. Fakat buna rağmen biz sabırlıyız. Dersimize de iyi çalışıyoruz. Bizim bütün kurumsal yapımız AB müktesebatına uygun olarak oluşturuluyor. Bugün Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı çok net bir şekilde ortadadır. Yükselen ırkçılık İslamofobi'nin hatta anti semitizmin panzehiri Türkiye'dir.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim