• BIST 95.852
  • Altın 190,699
  • Dolar 4,6585
  • Euro 5,4252
  • Kayseri : 26 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 27 °C

Başbakan Erdoğan: O bayrağı indireni indireceksin

Başbakan Erdoğan: O bayrağı indireni indireceksin
Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın hedefinde Diyarbakır'da Türk bayrağına yönelik yapılan hain saldırı vardı.

Diyarbakır'da bayrak indirilmesi olayında askeri personele çok sert tepki gösteren Erdoğan,'Birisi garnizonun duvarlarını aşacak, Türk bayrağını indirecek, o bayrağı indirirken o görevliler seyredecek. Neymiş? Çözüm sürecini sekteye uğratmayalım. Ne demek ya? O bayrağı indireni, neyse alacaksın indireceksin gereğini de yapacaksın. Yapmıyorsan da sorumlusun' dedi.
Türkiye'de terör meselesi üzerinden yeni bir senaryo devreye alınmak istendiğine dikkati çeken Erdoğan, 'Gezi olaylarında başarısız oldular, 17, 25 Aralık darbe girişimlerinde başarısız oldular, şimdi terör meselesi üzerinden yeni bir senaryoyu devreye alma hazırlığı içindeler. Doğu ve Güneydoğu'da bazı il ve ilçelerde sergilenen şımarıklığın artık sınırları zorlar bir noktaya geldiğini görüyoruz' dedi.

Tahriklere gelinmemesi konusunda uyarıda bulunan Erdoğan, 'Milletimin hiçbir ferdi, tahriklere gelmesin, oyunlara aldırmasın. Şundan kimsenin şüphesi olmasın, bu millet de bu devlet de hiç olmadığı kadar güçlü, dirayetli ve özgüven içindedir. Bayrağımıza el uzatan haine de onu oraya gönderen silahlı efendilerine de bu devlet gereken cevabı en sert şekilde verir. Bunun böyle bilinmesi lazım. Çözüme ve barışa yönelik sabotajlara karşı sabrımızın bir sınırı vardır. Çocukları öne sürüp, şımarıkça eylemler yapanlara karşı sabrımızın bir sınırı vardır. Bizim sabrımızı test etmeye hiçkimse yeltenmesin. Yeni Türkiye'nin kazanımlarını sabote etmek isteyenlerin gözlerinin yaşına bakmayız. Kusura bakmasınlar. Eğer HDP, bu faşist tavra, silahların gölgesinde siyasete devam edecekse onu da muhatap olmaktan çıkartır, tümüyle oradaki kardeşlerimizle muhatap oluruz. Zaten Kürt kardeşlerimizin en fazla teveccüh ettiği parti AK Parti'dir.' diye konuştu

Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar şöyle: 

Birçok ülke ekonomisinin daraldığı ya da çok cüzi ortamda büyüdüğü ortamda Türkiye büyüme oranıyla bir kez daha çok farklı bir konumda olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Türkiye'nin milli geliri 2002 yılında 230 milyar dolardı, biz yıllık ortalama 5 büyüme oranıyla, 2013 yıl sonuyla 820 milyar dolara çıkardık. Bu büyüme rakamlarına ilişkin birkaç hususu vurgulamak istiyorum.

“DARBE GİRİŞİMLERİ BÜYÜMEMİZİ ETKİLEDİ”

Bugün açıklanan büyüme rakamları, 2014 yılının ocak şubat ve mart aylarına ait. Darbe girişimlerinin olumsuz etkisi vardı. Aynı zamanda bir seçim sürecini yaşıyorduk. Bu olumsuz faktörlere rağmen, sanayicimiz iş adamlarımız ihracatçılarımız işçilerimiz çiftçilerimiz morallerini bozmadılar. İstikrara inandılar, hükümete güvendiler. Ekonominin tüm tarafları 30 Mart seçimlerinin mali disiplini etkilemeyeceğini gördüler.

“PANİK HALİNDE HAZIRLANAN BİR İDDİANAME VAR”

17 ve 25 Aralık darbe girişimleri eğer başarıya ulaşsaydı, inanın Türkiye bugün bu rakamlara ulaşamayacaktı. Cumartesi günü Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Genel Kurulu'na katıldım. Hazırlanan ve panik halinde hazırlanan bir iddianame var. Bu iddianame emniyet içindeki bir grup tarafından fezleke olarak hazırlanıyor. Hakim ve savcıların imzalarıyla usulsüz dinlemeler yapılıyor. Çok sayıda iş adamı keyfi iddialarla bu fezlekeye alınıyor. Şahsım suç örgütü lideri olarak tanımlanıyor. Pek çok yerinde dönemin başbakanı ifadesi geçiyor. Çalışma arkadaşlarım örgüt üyesi olarak gösteriliyor. Eğer 25 Aralık'ta bu darbeyi yapabilselerdi, örgüt lideri dedikleri şahsımdan başlayıp, çalışma arkadaşlarımı, iş adamlarını tutuklayacak, Yassıada tipi mahkemelerde yargılayacaklardı. 

“BU BELGELERİ İMHA ETMEK İSTEDİLER” 

Bazı iş adamlarını bu iddianamelerin içine almak için çok ürpertici kriter kullandılar. Bir iş adamına bakıyorlar, oğlu bu paralel yapının okullarından birinde okuyor, fezlekeye almayalım diyorlar. Gazete aboneliğine bakıyorlar, bakıyorlar abonesi değil o zaman fezlekeye alıyorlar. Anayasalar yasalar değil, okuduğu okul, abone olduğu ya da olmadığı gazete veya gazeteler bir hukuk kriteri olarak kullanılıyor. Dimdik duran bir hükümet bulunca bu belgeleri imha etmek istediler. Bu ve buna benzer girişimlerin hesabı sorulacak. Hiç kimsenin Türkiye'nin kardeşliğine ve ekonomisine tuzak kurma hakkı yoktur haddi de yoktur.

BELKİ DE BUGÜN ÇOK BÜYÜK BİR KAOS YAŞANIYOR OLACAKTI”

Bu darbe girişimi gerçekleşmiş olsaydı, bu oranda bir büyümenin sevincini yaşayamayacaktık. Geleceği tamamıyla belirsiz bir ülkede belki de bugün çok büyük bir kaos yaşanıyor olacaktı. Bu tuzağı gördük ve bozduk. Mayıs ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre rekor düzeyde arttı. merkez bankası rezervimiz 131 milyar dolara yükseldi. Mayıs ayında geçen yıl 135 milyar dolara ulaşmıştık. İnşallah onu yeniden yakalayacağız. Borsa İstanbul 60 bine kadar düşmüştü. Şimdi 81 bin puanın üzerine çıkarak yeniden o eski günlerdeki seviyeye tırmanmaya başladı. Türkiye'nin kararlılık içinde büyümesini sürdüreceğiz.

Bu başarılı büyüme oranlarında 77 milyonun her bir ferdinin alın teri var. Sanayici girişimci yatırımcı ihracatçı esnaf memur çiftçi işçi kardeşlerim başta olmak üzere bu oranlara emeğiyle aklıyla cesaretiyle katkı sunan herkesi kutluyor, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Biz olayların ardındaki asıl niyeti anladığımız, asıl hedefi gördüğümüz için bunun bilgisine vakıf olduğumuz için, gövdemizi canımızı ortaya koyuyoruz. Haftalarca Türkiye ve dünya kamuoyuna, gezi olaylarının sebebi ağaçtır diye propaganda yaptılar. Gezi olaylarının nedeni hiçbir zaman ağaç park ve çevre hassasiyeti olmadı. Orada başka hesaplar görülmek isteniyordu.

Aynısını 17 ve 25 Aralık'ta yaptılar. Türkiye içinde ve dışında bunun bir yolsuzluk operasyonu algısını yaymaya gayret ettiler. Bu operasyonların yolsuzlukla alakası yoktu. Amaç hükümeti yıpratmak devirmek, mahkemelerde yargılamak ve mahkum etmekti. Gerek gezi olaylarında gerek 17 – 25 aralık operasyonlarında Türkiye çok büyük bir tehlikeyi atlattı. Türkiye uçurumun kenarından döndü. Eğer asıl niyeti görmemiş olsaydık, şu anda çok farklı bir Türkiye'de yaşıyor olacaktır.

Bu saldırılar karşısında öfkeli olmayacağız da ne yapacağız? Sert onurlu omurgalı duruş sergilemeyeceğiz de bunu ne zaman yapacağız? Merhum menderes, son derece nazik ince ve duyarlı bir insandı. Millete yaptığı o kadar hizmetin karşılığında, birilerinin kendisini tutuklayacağına, sonra da idam edeceğine hiç inanmamıştı. Canını verdi ama bize de ibretlik bir ders bıraktı.

Sanmayın ki bu Vandallar karşısında yumuşak olursanız geri adım atarlar. Öfkemizi de asla onlardan asla sakınmayız. Ne diyorlar? Başbakan çok sert, çok öfkeli. Ha sen benim hürriyetime benim ülkemin istiklaline kast edeceksin, sofrasındaki ekmeğe gözünü dikeceksin, ben yumuşak başlı olacağım öyle mi? Sen darbe senaryoları yazacaksın, dönemin başbakanı ifadesini koyacaksın, ben buna göz yumacağım öyle mi? Gezi olaylarında başarısız oldular, 17-25 Aralık'ta başarılı oldular. Şimdi terör meselesinden yeni bir senaryoyu devreye almak üzereler. Sergilenen şımarıklığın artık sınırları zorlar bir noktaya geldiğini görüyoruz. 

O BAYRAĞI İNDİRENİ İNDİRECEKSİN

Şimdi çıkacak birisi garnizonun duvarlarını aşacak, Türk bayrağını indirecek, o bayrağı indirirken o görevliler seyredecek. Neymiş? Çözüm sürecini sekteye uğratmayalım. Ne demek ya? O bayrağı indireni, neyse alacaksın indireceksin gereğini de yapacaksın. Yapmıyorsan da sorumlusun.

Herhalde ben Ankara'dan gelip de o bayrağı indireni indirmeyeceğim. Burada çözüm süreci… böyle bir şey olmaz. Bunun gereği neyse bunu yapmaya mecbursun. Askerin polisin bahanesi olamaz. Ben buradan Güneydoğu'ya tüm kardeşlerime sesleniyorum. Yollar kesiliyor ne olacak? Efendim çözüm süreci sekteye uğramasın. Arkadaşlar böyle bir mantık olmaz. Gelip yolları kesen bu eşkıyalara teröristlere evet orada jandarması da polisi de haddini bildirecek. Bir devletin görevi yol emniyetini sağlamaktır, can emniyetini, mal emniyetini sağlamaktır. Sen bunları yapamıyorsan görevli olarak, onları da biz bütün gerek teftiş gerek onlarla ilgili yapılması gereken uygulamayı yaparız.

Bunları tabi gözden tabi tekrar geçireceğiz. Şu anda gerekli adımları attılar atıyorlar. Görevden alınanlar, gözaltına alınanlar var. Şunu en baştan söylemek durumundayım. Türkiye Cumhuriyeti bayrağına bu saldırıyı yapan hain alçak, arkadan seyreden alçaklar, onları oraya gönderilen efendileri tarafından ölmeye gönderilmiş piyondan başka bir şey değildir.

Silahlı efendileri için o piyonun kanının canının anne babasının acısının zerre kadar değeri yok. O piyon vurulup ölmesi için oraya gönderildi. Oradaki askeri personel de bayrağın indirilmesinin önünü almayarak istismarın önünü açtı. Bu terörist tel örgüyü aşarak garnizonun içine giriyor. Bu konuda gerekli araştırma yapılacak, hesap sorulacak dedim. Ve iki tanesi şu anda görev yerleri değiştirildi. Bazı zanlılar gözaltına alındı. İdari soruşturmalar başlatıldı.

Bakın yazılan senaryo çok açık. Eğer o maşa, o sırada burulursa terör örgütü ve HDP kitleleri tahrik edecekti. Ama bu alçakça eylemi gerçekleştirdiğinde de MHP ve CHP tarafından, malum medya tarafından bayrağın indirilmesi fırsat olarak kullanılacaktı. O hain etkisiz hale getirilmedi, bayrağa saldırı bir nefret vasıtası olarak kullanılmaya başlandı. CHP ve MHP istismara başladılar. Paralel medya ırkçılık akan manşetleri devreye soktular. Şimdi kuzey güney batı karıştırılmaya başlandı. Deyim yerindeyse adeta bıçak sırtında gidiyoruz. Kan tacirlerinin kriz baronlarının pusuda beklediği, düşmemiz için ellerini ovuşturdukları hassas bir zeminde yürüyoruz.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim