• BIST 110.413
  • Altın 174,198
  • Dolar 4,0861
  • Euro 4,9815
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 20 °C

Başbakan Erdoğan'dan Mısır'da Ayet'li Konuşma: 'İnanıyorsanız Üstünsünüz!..'

Başbakan Erdoğan'dan Mısır'da Ayet'li Konuşma: 'İnanıyorsanız Üstünsünüz!..'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da üniversite öğrencilerine bir konuşma yaptı Başbakan Erdoğan'ın Ayetlerle süslediği konuşması büyük ilgi gördü. Erdoğan'ın sözleri sık sık Allahu Ekber sesleriyle kesildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Kahire Üniversitesi'nde konuştu.

"HESABI MUTLAKA SORULACAK"

Başbakan Erdoğan, ''Herkes bilsin ki er ya da geç, bugün ya da yarın Gazze'de insanlık dışı yöntemlerle katledilen o masum yavrucakların hesabı mutlaka ama mutlaka sorulacaktır'' dedi.

Erdoğan, Mısırlı üniversite gençlerine, ''Gerçekleştirdiğiniz devrimle tüm dünyaya zulmün ilelebet payidar olamayacağını gösterdiniz'' diye seslendi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIRBAŞLARI

(Başbakan Erdoğan'ın konuşması sık sık Allahu Ekber sloganlarıyla kesildi)

Bu eylemleri tüm gücümüzle kınıyoruz. Burada son saldırıların ardından Mısır Büyükelçisini İsrail'den çağıran kardeşim Mursi'yi yürekten tebrik ediyorum.

Siz gençleri ev sizin nezdinizde bütün Mısır'ı kutluyorum. Mısır devriminde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Siz gençleri ev sizin nezdinizde bütün Mısır'ı kutluyorum. Sevgili gençler sizler Mısır'da gerçekleştirdiğiniz devrimle zulmün ilelebet payidar olmadığını dünyaya gösterdiniz. Sizler azminiz ve direnciniz karşısında hiçbir hukuksuzluğun ayakta kalmayacağını gösterdiniz. Azminizden dolayı sizleri ayrıca tebrik ediyorum.

KUR'AN-I KERİM'DE YÜCE ALLAH BUYURUYOR Kİ...

Şu temel ilkeyi hepinize hatırlatmak istiyorum Kuran-ı Kerim'in Al-i İmran süresinin 139. ayetinde bize çok önemli bir ilke ortaya koyuyor. "Gevşemeyin asla hüzünlenmeyin inanıyorsanız üstünsünüz" (Erdoğan'ın konuşması sık sık sloganlarla kesiliyor) İşte bu temel ilkeyi zihnimzide taşımak ve hatırlamak durumundayız. Sizler Tahrir'de işte bunu söylediniz. Aylarca Tahrir'de dediniz ki: "Başını dik tut sen Mısırlısın" Siz başınızı dik tutacaksınız, Filistin'li eğmedi eğmeyecek. Çünkü biz bu coğrafyanın insanları üstünüz çünkü inanıyoruz. Hüzün ve gevşeme bize asla musallat olmayacak.

Biz Türkiye olarak Mısır olarak bu toprakların iki kadim devleti olarak bir olduk birbirimize destek olduk. Mehmet Akif ile Necip Mafuz şurada aynı havayı teneffüs edip vatanlarını yazdıalrsa bizlerde birbirimizin ezgilerini dillendiriyoruz. Sınırlar bizi fiziken ayırsa da gönüllerimizi parçalamaya asla yetmemiştir. Türkiye ile Mısır'ın kalbi birlikte atar. Nil ile Fırat aynı gönlün ırmaklarıdır. Aynı gönül ummanına dökülürler. İzmir'in Tranzon'un Antalya'nın kıyılarını okşayan su İskenderiye'nin suyuyla aynıdır. İşte biz ebediyen bir ve beraber olacağız. Türkiye ve Mısır aynı istikamete baktıkça bu topraklarda barıştan başka bir şeyin türküsü söylenmeyecektir. Biz el ele tutuştukça bu toprakları ağıtlar değil barışın ezgisi sulayacaktır.

Türkiye Mısır'ı içinden geçtiği ekonomik ve siyasi değişim sürecinde desteklemeye deavm edecektir. Yeni bir anayasa siizn olduğu kadar bizim de dileğimizdir. Mısır ancak bu şekilde aradığı uzun vadeli istikrarı elde edebilecektir. Daha iyi hayat standardının olmazsa olmaz şartı uzun istikrardır. Hürriyet bizim medeniyetimizin özüdür. İnsana saygı, temel hakların dokunulmazlığı, sosyal dayanışma, yöneticilerin halka hesap vermesi, adalet bizim ortak medeniyetimizin özüdür. Hiç bir inanç köken farkı gösetmeksizin herkesi kucaklamayan devam edeceğiz. Yaradanı yaradandan ötürü seviyoruz. Farklılıkları bir arada yaşatabilmenin özü yine bizim medeniyetimizde özlerini bulur. Mısır bir medeniyet zenginliğine sahip. Biz model arama içinde olan medeniyetler değiliz. Kendi medeniyetimiz bize gereken dersi vermektedir. Arap uyanışı ruh köküne dönüştür. Tarihin kendi mecrasına yönelmesidir. Sizler özünüzden aldığınız güç ve ilhamla devrimi gerçekleştirdiyseniz, geleceği de barış üzerine şekillendireceksiniz. Tarih boyunca Mısır'dan gelen her hüzünlü haber bizi de hüzne gark etmiştir. Biz bu coğrafyadan fazlasıyla olumsuz haber alıyoruz. Bizi sevindirecek haberler bekliyoruz. Sanmayınki Mısır'da Suriye'de olan olaylar kendi sınırları içinde kalıyor. Bütün İslam coğrafyasının gönlü sizlerle birliktedir.

Mısır ne kadar güçlü olursa Türkiye de o kadar güçlü olacaktır. Türkiye ne kadar güçlü ıolursa Mısır da o kadar güçlü olacaktır. Mısır ve Türkiye bu coğrafyada barışın huzurun garantisi olacaktır.

Suriye halkının mücadelesi basit bir iktidar mücadelesi değildir. Onurlu bir yaşam savaşıdır. Suriye halkı bu savaşı kazanmaya mecbur. Kendi vatandaşın kanını eline bulaştıran gayri meşru Esed rejimi ise kaybetmeye mahkumdur. Sorumluluktan kaçmak Esed'in işlediği suça ortak olmak demektir. Biz Türkiye olarak Suriyeli kardeşlerimize elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Sınırlarımızda 170 binin üzerinde Suriyeli kardeşlerimizi misafir ediyoruz. Mısır'ın verdiği destekle en kısa zamanda Suriye halkı barışa ulaşacaktır. Bölgedeki bütünd evletler elle vermek zorundadır. Bu ordak derdimizdir. Filistin meselesinde olduğu gibi Suriye sorununda da Mısırla çözüm aramaya devam edeceğiz. Gerek Filistin gerekse Suriye göstermektedir. mevzut sistem adalet üretemektedir. Biz bu düzenin değişmesi için çalışıyoruz. BM bünyesinde adil bir yönetim için köklü bir değişim talep ediyoruz. Sadece 5 daimi üyesinin 2 dudağının arasından barış meydana gelmez. İnanç gruplarının temsil edilmediği 40 yıl öncenin yapısı mevcut. Dünya değişti. Bunun güncellenmesi lazım. Yeni adımlar atılması lazım. İnsan haklarından bahsedenler konu Filistin, Suriye olunca susmuşlardır. Bu iki yüzlülük artık sona ermelidir. BM başta olmak üzere bu konuda sorumlulk sahibi uluslararası kuruluşların kendini sorgulama zamanı gelmiştir. Hiç tereddüt etmeden söylüyorum. Türkiye ve Mısır bu bölgenin vijdanını ortak aklını teslim ediyorlar. Sorunların ççözümü için birlikte hareket etmeliyiz.

Son 10 yıldır bölge barışı için çok önemli girişimlerde bulunduk. Bugün devrimini yapmış Mısır'ın kardeş halkıyla bu süreci daha ileri taşıyabiliriz. Bizim aracılara ihtiyacımız yok. Bu coğrafyanın barış ve refah içinde yükselmesi için birlikte çok iş yapabilğiriz. Türkiye olarak biz her türlü işbirliğine hazırırz. Biz bugün sadece kalbimizle gönlümüzle değil bakanlarımız ve iş adamlarımızla buradayız. Ne tür adımlar atabiliriz onun için buradayız. Bu 2. buluşma umarız daha bereketli olur. Mısırdaki türk yatırımlarının değeri 1.5 milyar dolara ulaştı. İnşallah daha ileri düzeye taşıyacağız. Mısır'ın geçmekte olduğu değişim sürecinde desteklemeye hazırırz. Mısırlı kardeşlerimize mali destek vermek konusunda hiç tereddüt etmedik. Gençler sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Burada sözlerime son verirken Mısır halkına şunu söylemek istiyorum: "Ey Mısır ey dünyanın annesi kaldır başını sen Mısırlısın"
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim