• BIST 111.991
  • Altın 174,436
  • Dolar 4,0216
  • Euro 4,9784
  • Kayseri : 23 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 19 °C

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Keçiören'de konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Keçiören'de konuştu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Keçiören'de konuştu. Coşkulu bir kalabalığa seslenen Başbakan Erdoğan, 'Ankara’ya ‘Yavaş’lar yakışmaz.' dedi.

Erdoğan, partisince Keçiören'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmaya, "Rabbim, yol arkadaşlığımızı daim kılsın. İnşallah bu yolda hep beraber bu millete bu bayrağa, bu vatana hizmette bizleri daim kılsın" diyerek başladı. 

Vatandaşların "Kıskananlar çatlasın" tezahüratları üzerine "Çatlamasın. Onlar da bize lazım olacak. Bu yolculukta onları da yanımıza alacağız. Bugün bilmiyorlar ama bilecekler. İnşallah onlar da bu kervanda bizimle beraber yola devam edecekler" ifadesini kullanan Erdoğan, yola "tek millet" diyerek çıktıklarını söyledi. 

"Dik dur eğilme, bu millet seninle" tezahüratı üzerine Erdoğan, "Bizde öyle bir göz, bir karakter var mı? Biz rükudan başka hiçbir yerde eğilmedik, eğilmeyiz" diye seslendi. 

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Abhazıyla Boşnağıyla, Arnavutuyla Romanıyla Dağıstanlısıyla Tatarıyla bir olacağız, iyi olacağız, diri olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız, Türkiye olacağız. Ben Türkü Türk olduğu için sevmiyorum, Kürdü Kürt olduğu için sevmiyorum, Lazı Laz olduğu için sevmiyorum, Gürcüyü Gürcü olduğu için sevmiyorum, Romanı Roman olduğu için sevmiyorum. Beni yaradan Allah onları da yarattığı için seviyorum. 

BDP'ye bakıyorsun, siyasi Kürtçülük yapıyor. MHP'ye bakıyorsun, siyasi Türkçülük yapıyor. CHP'ye bakıyorsun 'kumsalların partisiyim' diyor. Biz 77 milyonun partisiyiz. Bizi onlardan ayıran bu, bizi farklı kılan o. Biz tek bayrak diyoruz. Bunların içerisinde bir tanesi var ki BDP, hala bayrak şuurunu yakalayamamış. Onda öyle bir bayrak idrakı yok." 

Alanda bulunanlara, "Bayrak reklamımızı nasıl buldunuz? İyi miydi?" diye soran Erdoğan, "Millet bölünmez, Türkiye yenilmez. Bunu görecekler. Bizler ülke olarak ne dedik: 'tek bayrak.' Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin simgesi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" diye konuştu.

Kefenlerimizi giyerek bu yola çıktık

"Tek vatan" diyerek siyaset yaptıklarını ifade eden Erdoğan, bir partinin "Ben Kürtlerin temsilcisiyim", diğer bir partinin de "Ben Türklerin temsilcisiyim" dediğini aktardı. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hadi oradan. Nereden aldın sen bunun patentini? Hayatında Orta Asya'nın yollarını bilmez. 3,5 sene bu ülkede başbakan yardımcılığı yaptı, buralara gidemedi. 5 yıl bu millet ona görev verdi, 3,5 senenin sonunda hükümeti bıraktı kaçtı. 

Hiç endişeniz olmasın, bu can bu tende oldukça bu millete, bu bayrağa, bu vatana feda olsun. Böyle çıktık yola. Ne dedik? 'Biz kefenlerimizi giyerek bu yola çıktık'. Bunlar Menderes'i sallandırdılar, şehit ettiler. İki arkadaşını şehit ettiler. Bunların Mısır'dakilerden ne farkı var? Bak, 529 idam kararı. Ey Batı neredesin, sesin niye çıkmıyor? Hani Avrupa Birliği'nden idam kalkmıştı? Niye sesiniz çıkmıyor? Türkiye'de bırakın idamı, şu anda kalkıyorsun ağırlaştırılmış müebbet hapis alanla ilgili kendine göre yorumlar yapıyorsun. 529 idam... Kimi öldürdü bunlar? Silahla mı yakaladın bunları? Hayır ama 'biz dedik oldu' dediler. Diyorum ki: zalimler için yaşasın cehennem."

Bazılarının son zamanlarda televizyonlara çıkarak kendisiyle ilgili 'diktatör, tek adam' gibi yakıştırmalar yaptığını belirten Başbakan Erdoğan, "Vicdanınıza yazık. Siz diktatör görmediniz. Bu ülkede Erdoğan diktatör olacak sen de böyle konuşacaksın? Kaçacak delik ararsın, delik. Erdoğan'a küfredeceksin, hakaret edeceksin ve utanmadan, sıkılmadan 'diktatör' diyeceksin. Nasıl diktatörse bu? Neymiş bu ara tweetler kesilmiş" diye konuştu.

AK Parti'nin İstanbul mitinginde alandaki 2 milyonu aşkın kişiyle konuyla ilgili "referandum" yaptığını, Keçiören'de de alanı dolduranlarla bunu yapacağını ifade eden Erdoğan, alandakilere "Bizim mahremimize, bizim ahlak kurallarımıza ve bizim, affedersin, yalan yanlış ifadelerle yakıştırmalarla, kalkıp da tweet atıp, bunları uyarmamıza rağmen kaldırmayanlara, bunlara karşı, bu tweet'e uyardığımız halde Twitter merkezi buna hala yasak getirmiyor. Şimdi böyle bir olaya, yola gelene kadar ben 'Hayır' dedim siz ne diyorsunuz" diye sordu.

Alandakilerden de "Hayır" yanıtını alması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Mesele bitmiştir. Benim için kararı veren yer burası, millet. Televizyonlara çıkıyorlar, milletle birlikte yaşamayan, milletin dilini konuşmayan birkaç kişi çıkıyor, televizyonlarda aynen şunu söylüyorlar: 'AK Parti, Erdoğan prestij kaybediyor.' Bizim prestijimiz ne sizin nezdinizde ne Avrupalının nezdinde ne şunun nezdinde ne bunun nezdinde, biz halkın ve Hakk'ın nezdindeki prestijimize bakıyoruz. Bizim farkımız bu. AK Parti sizinle iktidar olmadı. Bir Twitter'ın savunmasını yapmak bu ülkenin köşe yazarlarına mı kaldı ya hale bak. Bu ülkenin milletine, devletine, başbakanına 'Başçalan' diyen ahlaksızlara karşı, bunları savunmak kime kaldı ya? Benim bakanıma kalkacak 'hırsız' diyecek, başbakanına 'hırsız' diyecek bunu savunmak ona mı kaldı ya. Buyurun sandığa gidiyoruz."


Sen hırsız olduğun için başbakan olamıyorsun

Alanı dolduranların "Hırsız Kemal" sloganları üzerine Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Zaten kendisi ne dedi: 'Hırsızdan başbakan olmaz' dedi. Hayatında herhalde tek doğru sözü bu. Doğru, olmaz. 5 yıl oldu genel başkan olalı, üç seçime girdi, üçünde de arkadan nal topluyor, nal. İşte sen hırsız olduğun için başbakan olamıyorsun. Çünkü SSK'yı sömürdün, senin döneminde SSK'daki yolsuzlukları biliyoruz. "Rahşan affından" yırtarak işi kurtardın. Eczanelerde ilaç bulamıyorduk, SSK'nın eczanesinden dışarıdaki eczanelerden zaten alışveriş yapamazsın. Şimdi benim kardeşim istediği hastaneye gidiyor mu? İstediği eczaneden ilacını alıyor mu? Buyurun."

Milli gelirin 820 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Erdoğan, "Yolsuzlukların olduğu bir ülkede buraya gelebilir misin" diye konuştu. 79 senede yapılan 6 bin 100 kilometre bölünmüş yola karşılık kendilerinin 12 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptığını ifade eden Erdoğan, işçiden, memurdan "zorunlu tasarruf" ve "konut edindirme yardımı" olarak kesilen paraları da kendilerinin ödediğini hatırlattı. Kendilerinden önceki dönemde IMF'ye yapılan 23,5 milyar dolar borcu ödediklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimdi IMF bizden borç istiyor, IMF'ye 5 milyar dolar borç vereceğiz. Bunlar 'milliyetçiyim' diyorlar değil mi? Burada bir de şimdi Büyük Birlik Partisi çıkmış, o da aynı havada. Yani öyle bir çık ki değsin. Hizmet için bir merkezi yönetimle kalkıp da yerel yönetimin el ele olması başka bir şey, olmadığı zaman başka bir şey. Şimdi ben ne diyorum: şurada Ankaramızda, Keçiörenimizde, büyükşehir belediyesiyle ilçe belediyesiyle merkezi yönetimle el ele Keçiören'i farklı bir noktaya taşımak bizim görevimiz."

Kılıçdaroğlu, bak burada da montaj var 

Alandakilere "Sizin evlere de ablalar geliyor mu" sözlerine, "Evet" karşılığını alan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ne yaptınız, gerekeni söylediniz mi? Yalan, yanlış, bunlarda takiye var, bunlarda yalan var, bunlarda iftira var. Adeta haşhaşi örgütü. Bunlar, cemaat filan değil, örgüt. Ne olacak, ülkenin cumhurbaşkanını dinlerlerse başbakanını dinlerlerse, Genelkurmay başkanını dinlerlerse bakanları dinlerlerse bu nasıl oluyor da bir cemaat oluyor? Bundan olsa olsa ancak örgüt olur örgüt. Bunların terör örgütünden ne farkı var? Bizim ablalarımız burada."

Seçime 5 gün kaldığını alandakilerden kapı kapı dolaşarak yapılan çalışmaları anlatmalarını isteyen Başbakan Erdoğan, gösterilen ilgiye karşılık, "Kılıçdaroğlu, bak burada da montaj var, montaj. Bak burada da dublaj var" diye konuştu. 

Ankara'ya yavaşlar yakışmaz, çalışkanlar yakışır

Keçiören metrosunu yıl sonunda tamamlayarak test sürüşlerine başlayacaklarını ifade eden Erdoğan, 2015'te Keçiören metro hattının devrede olacağını söyledi. İlçe belediyesi ve büyükşehir belediyesini merkezi yönetimle bütünleştireceklerini bildiren Erdoğan, "El ele vereceğiz, daha güzel hizmetler için size efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geliyoruz" dedi. 

Sandıklara sahip çıkılmasını isteyen Erdoğan, oy pusulasında AK Parti'nin 10'uncu sırada olduğunu hatırlatarak "Yazmak, çizmek yok, aman dikkat. Bu haşhaşiler aldatırlar. Sakın oyuna gelmeyin. Ama ben bu idraki, bu şuuru gördükten sonra Allah'ın izniyle hiç endişem yok, bunu başaracağız" ifadesini kullandı. 

Müşahitlerden ve sandık kurulu üyelerinden sandıklara sahip çıkmalarını isteyen Erdoğan, "Kuş uçurtmayacağız, kuş" diye konuştu.

Keçiören Belediye Başkanı ve AK Parti'nin tekrar adayı olan Mustafa Ak ile eserleri artırarak yola devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Ankara'ya yavaşlar yakışmaz, çalışkanlar yakışır. Hele CHP hiç yakışmaz" ifadesini kullandı.» AK Parti Keçiören mitingi 2014 - Başbakan: Ankara'ya 'Yavaş'lar yakışmaz videonun haberi için tıklayın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim