• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : -1 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İstanbul : 11 °C

Başbakan Süt Tartışmalarına Nokta Koydu

Başbakan Süt Tartışmalarına Nokta Koydu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Çocuklar, süte hassasiyetleri yoksa gönül rahatlığı içinde dağıttığımız sütü içsinler. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın" dedi.
Bugün ve hafta sonu Trabzon ve Rize’de bir dizi programlara katılmak üzere saat 15.20 sıralarında Başbakanlığa ait ‘ANA’ uçağı ile İstanbul’dan Trabzon’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte Hayri Gür Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Trabzon İl Kongresi’ne katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Trabzonlu partililere “Sizlerle hasbihal etmek istiyorum” diyerek “Biz Trabzon'u biliriz, Trabzon da bizi gayet iyi bilir. Son günlerde bazı spekülasyonlar yapılıyor. Biz özümüzle, sözümüzle aynıyız. İçi başka dışı başka değiliz” ifadelerini kullandı.

Ardından ilköğretim okulu öğrencilerine dağıtılan bedava sütlerle ilgili konuşan Başbakan Erdoğan “Biliyorsunuz çocuklarımıza istedik ki süt dağıtımı yapalım ve Türkiye genelinde 7 milyon 200 bin yavrumuza biz süt dağıttık. Bu esnada tabi ki bazı süte karşı alerjisi olan yavrularımızda rahatsızlıklar meydana geldi. Fakat bu süreç içerisinde bildiğiniz gibi ana muhalefet partisi olsun, diğerleri olsun hop oturup hop kalktılar. Ne söylediler, yaptıkları neydi, konuyu bildiklerinden hakim olduklarından değil, kalkıp bu sütlerle ilgili bir test yapsalar ve bunu bir araştırsalar olayın çok daha farklı olacağını veya olduğunu göreceklerdi. Bu süt meselesinde sizlere detaylarıyla bir bilgi vermek istiyorum. Bizde çocukların içmiş olduğu bu sütü istismar edecek böyle bir hassas konuda dahi istismar siyaseti yürütecek kadar sorumsuz bir siyaset var. Bunlar hayırlı hiçbir işin arkasında olmazlar. Bizdeki muhalefet kendilerinden hayırlı bir iş olmadığı gibi hayırlı işleri engelleyecek kadar hazımsız, sorumsuz ve istismarcı bir muhalefet var. Hükümet olarak çocuklarımızın gelişimini iyi, kaliteli ve yeterli beslenmelerini düşünerek önemli ve son derece kapsamlı bir uygulama başlattık. Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarımız birlikte çalıştılar. Tüm ayrıntıları gözettiler. Cumhuriyet tarihimizin en büyük en kapsamlı uygulamalarından birini başlattık. Şu anda Türkiye'nin 7 bölgesinde 81 vilayetinde ilçe, belde ve köylerimizde 32 bin 600 okulumuzda her gün 7milyon 200 bin adet süt dağıtıyoruz. Bu süt tozu değil ha sütten bahsediyorum. Süt tozu tarihte kaldı süt tozlarını biz içtik ama biz çocuklarımıza süt tozlarını dağıtmadık” diye konuştu.

"ÇOCUKLAR GÖNÜL RAHATLIĞIYLA SÜTLERİNİ İÇİSİNLER"

“Tıpkı ücretsiz kitap dağıttığımız gibi, her öğrenciye ayrımsız burs ve kredi verdiğimiz, tablet bilgisayar dağıttığımız gibi zengin fakir ayrımı yapmaksızın her öğrenciye de süt dağıtıyoruz” diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu uygulamayla bir şey daha kazanıyoruz. Üretici ile tüketici arasında ve aradaki tüm sanayici, süt endüstrisinde olanlarla ilgili belli mevsimlerde sıkıntılar yaşanıyor. Sütün bol ve az olduğu zamanlarda farklı sıkıntı. Süt az olduğu zaman sütle ilgili sanayi fiyatları hemen yükseltiyor. Bol olduğu zaman üreticinin elindeki süt alınmıyor ve zaman zaman elinde kalıyor ve tarım köylüsü çiftçimiz hayvancılıkla uğraşan vatandaşımız elinde kaldı süt diye ağlıyor. ‘Bize bu konuda yardım edin’ diyor. İşte biz bu projeyi bir yerde de bunun için ürettik ve dedik ki sütün bol olduğu zaman 1 ocaktan okullar kapanana kadar biz bu projeyi her yıl uygulayacağız. Ne olursa olsun yavrularımıza bu sütü vereceğiz. Bunun bize maliyeti nedir, yaklaşık bu bize eski rakamla 600 trilyon lira, yeni rakamla 600 milyon lira civarında. Fakat hedef nedir, buradaki sıkıntıyı devlet olarak bizim sübvanse etmemiz. Yolsuzlukların olduğu bir devlet, bir hükümet bunu yapamaz. Bunu Kılıçdaroğlu'nun kafası da almaz. Sen hesap uzmanı olabilirsin ama sağlıkçı değilsin tıp doktoru değilsin. Kırdığın potlar var. Burayı dikkatle dinlemenizi istiyorum. 7 milyon 200 bin adet gibi çok yüksek bir rakam. Çeşitli illerimizde çok sayıda çocuğumuzda rahatsızlıklar meydana geldi. Dikkat ediniz zehirlenme demiyorum rahatsızlık diyorum, anında olaya müdahale ettik. İlgili bakanlıklar ve sağlık bakanımızla meseleyi konuştuk bana bir zehirlenme olmadığını sütten kaynaklanan bir olumsuzluk bulunmadığını bazı çocukların süte karşı hassasiyetlerinin olabileceğini ifade ettiler ve Bakanlar Kurulu toplantısındaydık o günü bununla yetinmedik. Tıbbi bilimsel analizleri incelemeye aldık. Süt örneklerini inceledik. Sağlık Bakanlığımız bir bilimsel kurul oluşturdu, Gıda Bakanlığı ayrı bir bilimsel kurul oluşturdu. Bütün illerimizde süt örnekleri alındı. Fiziksel kimyasal ve bunun yanında mikrobiyolojik analizler yapıldı. Bilimsel raporda yer alan ifade şu şekilde, ‘Örneklerin hiçbirinde bakteri toksinine rastlanmadı’ Hastaneye başvuran çocuklarla ilgili mevcut veriler gıda zehirlenmesini göstermiyor, mevcut verilerin dışında uygulamanın kesintiye uğramasını veya durdurulmasını sağlayacak bir durum olmamıştır. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Her gün dağıtılan süt içinde gıda zehirlenmesine yol açacak tek bir paket süte rastlanılmış değildir. Hassasiyeti olmayan her çocuğumuz sütü rahatlıkla içsin, zaten kutuların üstünde de yazıyor ve anlatıldı. Öğretmenlerimiz velilerimiz eğer çocuklarının süte hassasiyeti yoksa gönül rahatlığı içinde dağıttığımız sütü içsinler bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın.”

“SÜT AK’TIR, AK PARTİ DE ORDAN GELİYOR”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, süt dağıtımı ile muhalefetin tavrını da eleştirerek “Geliyorum muhalefetin tavrına Süt aktır, ak parti de ordan geliyor. Süt temizdir üzerindeki içindeki en küçük pisliği dahi gösterecek kadar beyazdır. Türkiye'de muhalefet, çocuklara süt dağıtımını bile istismar edecek kadar çirkinleşmiş ama o ak beyaz süt muhalefetin kirini apaçık ortaya koymuştur. Bu süt konusu vesilesiyle Türkiye'de nasıl bir muhalefet olduğunu, nasıl bir muhalefet anlayışı olduğunu bugün delilleriyle ispat edeceğim. MHP genel başkanı süt konusunu istismar ederek buradan bir çıkış yapmak, varlık göstermek çabasında. Süt konusunda söylediklerini iddialarını ithamlarını zerre kadar ciddiye almıyorum. Çünkü söyledikleri iddiaları ithamları genel başkanın ne kadar tutarsız olduğunu apaçık gösteriyor” dedi.

MHP'YE ELEŞTİRİ

Erdoğan, “Tarih Nisan 2002. MHP'nin koalisyon ortağı olduğu DSP ve ANAP dönemi. Sadece 4 ilde İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da öğrencilere süt dağıtma uygulaması başlattılar. Tarım Bakanı MHP’li Sağlık Bakanı da MHP’li. Sadece 4 ilde süt dağıtıyorlar ve 505 öğrenci rahatsızlanıyor. Dönemin devlet bakanı DSP’li Hasan Gemici bir açıklama yapıyor; zehirlenme olmadığını süt içme alışkanlığı olmayan çocuklarda her gün içilen sütün mide bulantısına yol açtığını ifade ediyor. O sütün programlarının uygulandığı her ülkede bu tür rahatsızlıkların olabileceğini ifade ediyor. Çocukların toz maddesi nedeniyle sindirim güçlüğü yaşayabileceğini ifade ediyor. 4 ilde 505 öğrenci rahatsızlanıyor, işte bu tutarsızlığı nedeniyle sayın Bahçeli'yi hiç ama hiç ciddiye almıyorum sadece bir tavsiyede bulunuyorum kılavuzlarını iyi seçsinler” dedi.

“Başkanlık sistemi ile ilgili yarı başkanlıkla ilgili bir tartışma açılmasını istediğini kaydeden Erdoğan “Hemen hop oturup hop kalktılar. Rahbetli Türkeş’in 9 ışık kitabını aç, orada başkanlık sistemine ihtiyacımız olduğunu ifade ediyor onun da ötesinde ‘bu milletin tarihi bununla güç kazanmıştır’ diyor. Sen bunu okumadın mı ? Bunları okumuş olsan bu hatayı yapmazsın. Sayın Kılıçdaroğlu da Bahçeli kadar ciddiye almak mümkün değil ama kendisine teşekkür ediyorum. Süt konusunu istismar ederken nasıl tutarsız bir insan olduğunu tekraren millet ispat ettiği için teşekkür ediyorum. Bunu yaparken nasıl ak sütün içinde nasıl farkedilir hale geldiğini nasıl çamura battığını gösterdiği için teşekkür ediyorum. CHP Genel Başkanı'na birileri akıl daneleri süt konusunu istismar etmesi için telkinde teşvikte bulunuyor ama genel başkan şu ana kadar süt dağıtımı ile ilgili kurduğu her cümlede Genel başkanının nasıl yalanlar içinde yüzdüğünün görülmesi açısından son derece önemlidir. Diyor ki ‘hayatımda bu kadar beceriksiz iktidar görmedim.’ Sayın Kılıçdaroğlu sen hayatında hiç iktidar oldun mu yahu ? Becerikli beceriksiz böyle bir karşılaştırmayı nasıl yapıyor. Evet sayın Kılıçdaroğlu, hayatında görmediğin gibi tek partili dönemin dışında ondan öncekiler de görmedi. Bundan sonra da göremeyecekler. Benim milletim bunlara izin vermeyecektir. İktidarın nasıl bir şey olduğunu anlayamayacaklar, çocuklara süt dağıtılıyor, ‘yüzlerce çocuk zehirlendi’ diyor. Kime incelettin elinde rapor var mı ? biz seni hesap uzmanı biliyorduk ama tıp tahsili gördüğünü bilmiyorduk, karnım ağrıyor diyen çocuğa ‘zehirlendi’ demek senin haddin mi ? hakkın mıdır ana muhalefet partisinin genel başkanı bu kadar istismarcı olabilir mi ? Diğer yalanları, ‘İzmir belediyemiz 7 yıldır okullara süt dağıtıyor’ diyor, 246 okulda her gün pastörize süt dağıtılıyor diyor, insan bir belediye başkanına arar sorar işin aslını öğrenir. Sen CHP Genel Başkanısın kendi belediyenle bile gazete küpürüyle konuşursan böyle eline yüzüne bulaştırırsın. İzmir belediyesi söylediği gibi her gün pastörize süt falan dağıtmıyor haftada bir gün küçük bir bardak süt veriyor ve haftada bir gün de UHT süt dağıtıyor bir litre, üstelik belediye 248 okula dağıtıyor. Biz sadece İzmir’de 968 okula her gün süt dağıtıyoruz farkımız bu” şeklinde konuştu.

CHP'Yİ ELEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerini sürdürerek şunları söyledi:
“Bununla kalmıyor diyor ki, ‘İkinci çirkinlik ihale yandaş kuruluşlara verildi’ diyor, orada da çarptı. İzmir’de haftada bir dağıttıkları sütü temin ettikleri firma ile bizim Ege ve Doğu Anadolu için süt temin ettiğimiz firma (Pınar Süt) ikimizde ondan alıyoruz. Eğer benim yandaşımsa senin de yandaşın, aynı yerden, İzmir’de haftada bir dağıttıkları bardakla verdikleri sütün fiyatı ile bizim sağlıklı ambalajlarda sütün fiyatını karşılaştıracak kadar da kendisini hesap uzmanı sanıyor. Antalya'ya 2009 seçimlerinde CHP'nin şimdiki belediye başkanının verdiği vaatleri unutmadık. Bu başkan seçim öncesinde 100 binden fazla öğrenciye süt dağıtacağını söylemişti. ‘Her çocuk güne süt içerek başlayacak’ diyordu. Aradan 3 yıl geçti şu anda sadece 30 bin öğrenciye süt dağıtabilir noktaya geldi. Antalya büyükşehir belediyesi hala CHP’de mi bilmiyorum, bu ara çok kavga ediyorlar her an her şey olabilir ama CHP’li ise Antalya’daki başkanını lütfen arasın ve sorabiliyorsa bu fiyaskonun hesabını sorsun. Milletim bunları inanmıyor ki. Hiç bir zaman dinlemedi bugün de dinlemeyecek. Yavrularımız analarının ak sütü gibi verdiğimiz sütü içmeye devam etsin. Biz bu şekilde seviyesiz çapsız ve sorumsuz bir muhalefete aldırmadan ülkemiz milletimiz ve coğrafyamız için eser üretmeye devam edeceğiz.”

Trabzon'la birlikte 81 vilayeti geliştirmeye kalkındırmaya devam ettiklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Pazar günü Ovit Tüneli’nin temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Ben temel atma törenlerine katılmıyorum ama o çok büyük proje. Daha önceki bir kaç istisna gibi buna da katılacağım. Bu tünel Türkiye'nin en uzun dünyanın da sayılı uzun tünellerinden birisi olacak. Bu tünelle Erzurum'u denize bağlamış olacağız. Trabzon-Erzurum arası kısalacak. Doğu Anadolu ve Kafkasya'nın bağlantısı daha güvenli bir hale gelecek. 2015’de tamamlamış olacağız. Ustalık döneminin eserler bunlar” diye konuştu.

TRABZON BÜYÜKŞEHİR OLUYOR

Başbakan Erdoğan, 12 Haziran seçimleri öncesinde Trabzon’a verdiği büyükşehir sözünü de hatırlatarak “Size Trabzon'da bir sözümüz vardı, işte bu sözümüzü tutuyor Trabzon'u artık büyükşehir statüsüne kavuşturuyoruz. Nüfusu 750 bini geçen diğer şehirlerimiz gibi Trabzon da büyükşehir oluyor. Bunun da hazırlıkları tamam inşallah gelecek yerel seçimlere Trabzon büyükşehir belediyesi olarak girecek” derken, tek tek Trabzon’a yaptıkları hizmetleri anlattı.
Konuşmasında Akyazı Projesi’ne de vurgu yapan Erdoğan, şunları söyledi:

“Önemli bir adım da şu, inşallah Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı ile Trabzon yürümüyor. İnşallah Akyazı’daki komplekste UEFA standardında dev bir stadı inşa edeceğiz ve orası herşeyiyle bir konsept olacak. Ahhh ahh yıllarca Trabzon'umuzda doğru dürüst bir kapalı spor salonu yoktu, şu anda modern uluslararası oyunların yapıldığı şu salonu Trabzon'a hangi iktidar kazandırdı AK Parti iktidarı, biz kazandırdık. Türkiye'nin bir çok yerinde böyle bir spor salonu yok. Trabzonumuz güçlendi o dev stadıyla bundan sonraki sürece çok daha farklı ulaşacak. Bütün bunlara ek olarak bu kompleksler Trabzon'umuza farklı bir hava katacaklar.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından AK Parti İl Başkanı Adnan Günnar, beraberindeki il başkan adayları Faruk Kanca ve Mustafa Yanmış ile birlikte kürsüde birlik ve beraberlik pozu verirken, kendisine verilen tahta kaşıklardan oluşan hediyeyi de kabul etti. Başbakan Erdoğan, daha sonra memleketi Rize’ye hareket etti.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim