• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Kayseri : 10 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İstanbul : 20 °C

Başkan Akay: Yağdır Mevlam Su!

Başkan Akay: Yağdır Mevlam Su!
Folklorumuzun ve edebiyatımızın eşsiz güzellikteki eserleri içinde su ile ilgili olanlar da aynı güzellikte yerini almıştır.

KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI AKAY'IN KÖŞE YAZISI

Folklorumuzun ve edebiyatımızın eşsiz güzellikteki eserleri içinde su ile ilgili olanlar da aynı güzellikte yerini almıştır. Yaratılış destanında, Dede Korkut hikâyelerinde “su” vardır. Fuzuli; Hz. Peygamberimizi öven “Su Kaidesi” ile kendisini ölümsüzleştirmiştir. Halk müziğimizde; “su gelir güldür güldür…” sözleri hafızalarımızda yer etmiştir. 1980’li yılların en popüler bestelerinden bir tanesinde ise; “
“…..
Kuruyan topraklara
Yağdır mevlam su
…..
Suya kanacak kadar
Yağdır mevlam su”
 
Sözleri adeta dua eder gibi söylenmektedir.
Ülkemiz, bu sene kış aylarından beri bir kuraklık yaşamakta, yeterli yağış alamamaktadır. Bu durum ortalama 6 yılda bir tekrarlanıyor. Kuraklığın yaşandığı dönemlerde en fazla sıkıntı çeken, en fazla maliyete katlanan kesim elbette tarım kesimi. Sulanamayan arazilerde; yeterli yağış olmadığı zaman tarım ürünlerinin gelişmesinde, veriminde ciddi problemler oluşmakta, sulanabilen arazilerde ise sulama masraflarının kat kat artmasına neden olmaktadır.
Ülkemizde toplam 24 milyon hektar tarım alanının yaklaşık 1/3’ü ekonomik olarak sulanabilecek potansiyele sahip olup, sulamaya açılan alanların da yaklaşık % 65’inin fiilen sulandığı resmi kayıtlarda belirtilmektedir. Kısaca, toplam tarım alanının en iyimser ihtimalle şu anda % 21-22’si sulanabiliyor.
Türkiye sulama konusuna daha fazla önem vermek zorunda. Dünya ortalamalarına göre su açısından fakir değiliz, ama zengin de değiliz. Özellikle tarımda suyun etkili kullanılması için DSİ, 1953 yılında kurulmuş ve çok önemli hizmetler yapmaya gayret etmiştir. Barajların yanında pek çok sulama kanalları yapılmakla birlikte bunların korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamak mümkün olmamıştır. Anadolu’da tarım arazilerinde bir gezi yaparken artık işe yaramaz su kanallarının görüntüsü yürek sızlatmaktadır. Sulama sistemlerinin bir an önce modernleşmesine ihtiyaç var. Bu yaşanan kuraklık bir damla suyun dahi ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Artık tarlada kullanılacak suyun, bitkinin ve toprağın ihtiyacı kadar verilmesi, fazlasından kaçınılması ne kadar önemli ise, oluşan su havzaları, göletler ve barajlardan tarım alanına suyu ulaştırırken su kaybının önüne geçmek sulamada bir disiplin oluşturmak da o kadar önemli. Basınçlı ve kapalı sulama sistemlerinin bir an önce ülkemizde yeterince yaygınlaştırılması gerekmektedir.
İki sene kadar önce İsrail’e bir seyahatimiz olmuştu. Gezebildiğimiz her yerde tarlalarda kapalı sulama sisteminin yapılmış olduğunu görmüş ve hayretle karşılamıştık. İsrail, su fakiri bir ülke olmasına rağmen tarımsal üretiminin ihtiyacı olan sulama sistemlerini ülkesinin her tarafına kurmuştu. Ülkemizin de ciddi bir şekilde bu yatırımlara ihtiyacı var. Öncelikli yağış ve su kaynağı açısından en fakir bölge olan Orta Anadolu’nun pilot bölge olarak ele alınarak hızlı bir şekilde bu yatırımlar gerçekleşmelidir.
SUEN kısa isimli Türkiye Su Enstitüsü; Türkiye’nin su politikası hakkındaki değerlendirmesinde “…su sıkıntısının gelecek 20-25 yıl içerisinde, Orta Doğu dâhil bazı bölgelerde su krizine dönüşmesi ihtimali söz konusudur. Bu nedenle ikamesi mümkün olmayan bu doğal kaynağın 21. Yüzyılın stratejik kaynaklarından biri olacağı genel kabul görüyor.” demektedir. Resmi bir kuruluş; su savaşı diyemediği için su krizi olarak adlandırıyor.
Bu günlerde Anadolu’nun her tarafında “yağdır mevlam su” diyerek yağmur duası yapılıyor. Allah (c.c.) hayırlı rahmetini inşallah eksik etmez. Çiftçimizin yüzünü güldürmesini dileriz. Ancak su savaşlarına yalnızca yağmur duasıyla hazırlanamayız. Bir an önce yatırımların tamamlanmasına ihtiyaç var.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim