• BIST 95.852
  • Altın 187,842
  • Dolar 4,6082
  • Euro 5,3629
  • Kayseri : 20 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 21 °C

BAŞKAN HÜSEYİN AKAY: “BİRİLERİNİN PEŞKEŞ ÇEKTİĞİNİ BİZ PEŞKEŞ ÇEKMEYİZ”

BAŞKAN HÜSEYİN AKAY: “BİRİLERİNİN PEŞKEŞ ÇEKTİĞİNİ BİZ PEŞKEŞ ÇEKMEYİZ”
“ŞEKER FABRİKASI ARAZİSİNDE İMAR ÇALIŞMALARI YAPILDI"

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, katıldığı bir televizyon programında şeker fabrikasının arazisinde imar çalışması yapıldığını belirterek, bir avukatın 10 Milyon TL’lik alacağı konusunda ise, “Birilerinin peşkeş çektiğini biz çekmeyiz” dedi.
Hüseyin Akay, yapılan çalışmalarla ilgili olarak bilgi verdiği programda sorulan bir soru üzerine, “Bizim Kayseri Şeker Fabrikamızın arazisinde imar çalışmaları yapıldı ve bize düşen arazinin bir kısmında da konut için imar var. Çiftçilerimizin ortak olacağı bir yapı kooperatifi kuralım, hukuki anlamda bir sakıncası yoksa, o kooperatife o arazinin satışını yaptıralım ve o arazide konut yaptırarak, çiftçilerimizi konut sahibi yapalım gibi bir projemiz var hatta, kooperatifin ismini çiftçilerimizle de konuşarak belirlemiş durumdayız. 5500-6000 konutluk bir kooperatif.Çiftçiye vereceğiz. Başkasına vermeyeceğiz. Müteahhitlere dağıtmamız söz konusu değil. Biz bunu doğrudan kooperatifimize üye yapacağız ve çiftçiye vereceğiz. Çiftçinin hakkını koruyacağız. Çiftçinin dairesi olacak. Her birinin çoluğu çocuğu Kayseri’de iş buluyor kalacak yer sorunu oluyor. Orada bir kent oluşacak. 80 bin çiftçimiz var ama herkes pancar ekmiyor. Pancar ekenler öncelikli olacak. Her aileden bir kişi veya iki kişi gösterilir. Bu şekilde bir uygulama olabilir. Henüz kuralları, prensipleri belli olmadı. Öncelikle bunun hukuken uygun olup olmadığı belirlenecek” dedi.
Bir avukatın 10 Milyon TL’lik alacağı için ihtarname göndermesi konusunda ise Akay, şu şekilde konuştu:
“Durum aslında kamuoyu biliyor. Kayseri’deki iki avukat veya üç avukat Türkiye’de vergi rekortmeni oldu. Bu da Kayseri şeker’den aldıkları gelirler sayesinde olmuşlar. Bu güya Kayseri Şeker arazisinin Türk Şeker’den alınması davasından alınacak rakam. Bunun şahitleri var ve bana müracaat ediyorlar ve diyorlar ki, ‘Bu konu gündeme geldiği zaman biz gerek televizyonda gerek basın toplantısında gerek mahkemede ifade vermek için hazırız’ diyorlar. Bu oynanan oyunun ifade edilmesi konusunda. Bekliyoruz biz de zaman geldiğinde muhtemelen onlar da tutumlarını kamuoyu ile paylaşacaklar. Biz geldiğimizde kayıtlarda 27 milyon TL avukatların bir alacağını gördük. Uyduruk bir arazi davası. Arazinin bir kurumdan başka bir kuruma geçme devası. Kayseri Pancar Kooperatifi kuruluşunda o arazi çiftçiler tarafından fabrikaya bağışlanmış. Bunlar Türkşeker çatısı altında toplanmış. Türkşeker’in malı haline gelmiş. Kayseri Fabrikasının yönetimi Türkşeker’e verilmiş. Türkşeker dolayısıyla buranın sahibi olarak görülüyor.
1993 yılında Kayseri Pancar Kooperatifine devredildikten sonra bir dava açılmış. 2000 yılından önce. O zaman açılan davada avukata ödenen para 30 bin TL. Bin kat fazla bir rakam. Şimdi o avukat bu davayı sürdürürken Türkşeker yetkilileri demiş ki, ‘Bu zaten sizin hakkınız ama biz bunu kurum olarak devredemeyiz. Usul olarak dava açılsın biz de itiraz etmeyiz ve araziyi alırsınız’ demişler. O zamanın avukatına 30 Bin TL verilmiş. Bu dava devam ederken yeni yönetim göreve gelirken böyle bir dava var ve hemen avukatı azletmiş. Yeni avukatlarla sözleşme yapılmış. Başlangıçta farklı sonradan farklı sözleşme yapılmış. Avukatlar dilekçe vermişler şu kadar isteriz diye o zamanın yöneticisi de güya pazarlık etmiş ve 20 küsür milyon TL’ye bağlamış. Biz geldiğimizde 10 Milyon civarında borç vardı. Biz tedbir koydurduk. Tutuklama vardı iddianame vardı. Bu alacağa tedbir koydurduk. Geçenlerde tedbirler kaldırıldı. Birileri de ortaya çıktılar ve çiftçiyi kandırmaya çalıştılar. Beraat ettikleri yönünde. Beraat etmediler malvarlıkları üzerindeki tedbirler kaldırıldı.
Avukat arkadaş da akıllı ya, akıllı olmasa bu kadar parayı alıp da vergi rekortmeni olmaz. Hemen tedbir kaldırılınca bize paramı ödeyin diye ihtarname gönderiyor. Dava hala devam ediyor. Bu para sizin hak ettiğimiz para değil. Çiftçinin hakkını kimseye yedirmeyiz. Bunu yasa çerçevesinde engelleyebildiğimiz kadar engelleyeceğiz. Bu davadan 1 gün dahi ceza alsalar bu paraların tamamını onlardan isteyeceğiz. Daha bizim isteyeceklerimizin sırası gelmedi. Bunu herkesten yapacağız.
Dava sonuçlandıktan sonra böyle bir sonuç çıkarsa çiftçinin tek kuruşunu kimseye yedirmeyeceğiz. Avukat bizi korkutmaya mı çalıştı bilmiyoruz ama ihtar gönderdi. 10 milyon TL kolay bir karam değil. Birilerinin peşkeş çektiği gibi biz peşkeş çekmeyiz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim