• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • Kayseri : 12 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 23 °C

BAŞKAN ÖZHASEKİ'NİN DUYGU DOLU VEDA TOPLANTISI

BAŞKAN ÖZHASEKİ'NİN DUYGU DOLU VEDA TOPLANTISI
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.

21 yıldır Belediye Başkanlığı yapan Mehmet Özhaseki, "Veda etmiyorum. Yeni bir sayfa açıyoruz. Ne Kayseri'yi ne de yarım kalan hizmetleri asla unutmayacağım" dedi.


Yoğun ilgi
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda veda konuşması yapan Mehmet Özhaseki'yi oldukça kalabalık bir topluluk takip etti. Başkan Özhaseki'nin konuşma yapacağı salon 1 saat öncesinden tıklım tıklım doldu. Özhaseki'nin konuşmasını takip etmek isteyenler için de 2 dev ekran kuruldu. AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Belediye başkanları, Meclis Üyeleri, partililer, belediye çalışanları, eşi Neşe Özhaseki, oğlu Enes Özhaseki ve eşi, basın mensupları, Kayserispor Başkanı Bekir Yıldız ve bazı yöneticilerin bulunduğu konuşma salonuna alkışlar arasında gelen Mehmet Özhaseki, “Kayseri seninle gurur duyuyor” sloganları ile karşılandı.


Taze başlangıç!
Başkan Özhaseki, Neşet Ertaş’ın Gönül Dağı türküsünden bir kıta okuyarak, başladığı konuşmasında, "Bizim dünya görüşümüzde bir son, bir emeklilik durumu yok. Biz de ancak taze başlangıçlar vardır. Bizim anlayışımızda amel defteri kapanmaz. Kim iyi bir çığır açmışsa kazanılan sevaptan o kişinin payına düşen ahrette olsa bile hesabına yazılmaya devam eder. Allah bizi iyilerden kılsın. Ben bu gün burada yeni bir menzile yol alışın, taze bir başlangıcın arefesinde bulunuyorum. Sona eren aslında bir şey yok, olan yeni taze bir başlangıç. Partimizin genel başkanından ve genel merkezinden "gel" denildi. İl teşkilatı, "gitmelisin" dediler. İstişare ettiğimiz güzel insanlar "git" dedi. Kayseri halkı "hizmete Ankara’da devam et" dedi. Bu seçimde de genel merkezimiz "hiçbir belediye başkanı aday olmayacak. Özhaseki istisna" dedi. Bu benim için bir onurdur. Değerli kardeşlerim ben biliyorum sizin rızanız olmadan bu bahçeye girilmez. Yola çıkılsa bile menzile varılmaz. Varılsa bile gonca güller delinmez. Sizden rızalık bekliyorum. Destek bekliyorum. Hepinize sonsuz teşekkür ediyorum" dedi.


"Hedefledik. Başardık"
Başkan Mehmet Özhaseki, "1994 yılıydı kışın o soğuk günlerinde Kayseri sokaklarını birer birer dolaştık. Aldığımız sorumluluk bize ağır bir yük yüklüyordu. Kendi kendimize söz verdik. Biz bu çaresizlerin çaresi olacağız, yurtsuzlara yurt, evsizlere ev yapacağız diye ahdettik. Sözümüzden caymadık kimseyi aldatmadık. Umut bağlayanları mahcup bırakmadık. Bize verilen oylara asla ihanet etmedik. Şehrimizin caddeleri o yıllarda imdat çığlığı atıyordu. Biz şehri baştan ayağa yenileyeceğiz dedik. Sonuçta Anadolu’nun parlayan yıldızı olduk. Marka şehir oldu Kayseri. Gece gündüz demeden çalıştık. Üşenmedik, bezmedik tembellik etmedik. Bunu hep birlikte başardık. Arkadaşlarım ile yüzlerce yıl bu şehre hizmet edilecek projelere imza attık. Türkiye’nin en güzel spor tesislerini yaptık. Kayseri’ye denizi getirdik. İkinci bir devlet üniversitesinin kuruluşuna öncülük ettik. Erciyes’i iş kapısı yaptık. Anadolu’nun en güzel eğlence merkezini yaptık. Her bir köşede tırnaklarımız kaldı. Modern bir Kayseri inşa ettik. Binlerce projeye imza attık. Böyle bir imkan verdiği için Allah’a hamdediyorum" diye konuştu.


"Hakkımı helal etmiyorum"
Başkan Özhaseki konuşmasında kendisi hakkında dedikodu üretildiğini ve bunlardan etkilendiğini de söyledi. Özhaseki, "Ben duygusalım, pişkin siyasetçi değilim. Olaylardan etkileniyorum. Uykusuz kaldığımız geceler oldu. Dağ başlarına çıkıp saatlerce tek başına oturduğum oldu. Hiç hak etmediğim iftiralar oldu. Hakkımda akla hayale gelmeyecek duyduğum zaman benimde şaşırdığım dedikodular üretildi. Yalan olduğu için hiçbirisi tutmadı. Beni yıpratmak istiyorlardı. Bu nedenle onlar bu iftiraları atmaktan uzak durmadı. Bu durum beni çok üzdü. Bunlara inanıp dedikodu edenlere, bunları tekrarlayanlara gıybet edenlere hakkımı helal ediyorum. Dedikodu üretim merkezlerine bilinçli olarak dedikodu üretenler hakkımı helal etmiyorum. Biri bitmeden diğer yalana sarılan birkaç kişiye hakkımı asla helal etmiyorum. Onları adaletine sonsuz inandığım Allah’a havale ediyorum" diye sitem etti.


Özhaseki'nin gözyaşları
Konuşmasında zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan Başkan Mehmet Özhaseki, "Bilerek isteyerek, Allah şahidim olsun ki hiç haram yemedim ve çocuklarıma yedirmedim. Belediye imkanlarını kimseye peşkeş çekmedim. Bir metrekare arsa alıp satmadım. Kimseye trilyonlar aktarmadım. Ne yakınlarımı ne partilileri zengin etmek derdim olmadı. Eşim çocuklarım, kardeşlerim hep belediyeden uzak durdular. Ağabeyim sadece bir iki sefer belediyeye geldi. Eşim ve çocuklarım hep ölçülü oldular. Medyaya hiçbir şekilde malzeme olmadılar. Ben ve ailem sizleri utandıracak hiçbir şey yapmadık. Yüzünüzü kızartmadık, örnek olmaya çalıştık. Bu gün 21 yıldır şerefle sürdürdüğüm bu görevi alnımın akıyla onurla bırakıyorum. İyi işler yaptığıma inanıyorum. Çokça hayır duası aldığıma da inanıyorum. Belediye sayfasını kapatırken yeni bir sayfa açıyorum. 21 yıldır hizmet odaklı siyaseti şimdi Ankara’da yapmak için yola çıkıyorum. Yeni Türkiye’nin yeni vizyonuna katkı sağlamak için yola çıkıyorum. Ülkemiz ve insanımızın kalkınması adına düşünecek proje üretecek gayret göstereceğim. Bildiğim doğrulardan şaşmayacağım. Bu güne kadar makam için, paye için, rütbe ve çıkar için siyaset yapmadım. Allah buna şahit. Bundan sonra da aynı hasbilik içinde siyaset yapacağım. 21 yıllık başkanlığım süresince büyümelerini ıskaladığım çocuklarımdan, yalnız bıraktığım eşimden, sıla-i rahim yapamadığım annemden eş dost ve akrabalarımdan helallik istiyorum. Bundan sonraki sürecin daha yoğun geçeceğini düşünerek onlardan sabır ve anlayış bekliyorum. Kendilerine yeterince zaman ayıramadığım için beni affetmelerini istiyorum. Çalışma hayatı zor ve stresli. Kırdığım üzdüğüm tüm çalışma arkadaşlarımdan helallik istiyorum. Kimseyi bilerek ve isteyerek üzmek istemedim. Herkesi eşit görüp adaletli bir şekilde hareket etmek istedim. Özellikle tüm Kayseri’den helallik istiyorum. Oy verdiler, beklenti içinde oldular, ben de hizmet etmeye çalıştım. Yapamadıysam kızmasınlar gücüm bu kadardı. Yapabileceklerimin hepsini yaptım. Haklı olduğunu düşünen kimse varsa Özel Kalem’e not düşsün onlarla da helalleşmek istiyorum" ifadelerini kullandı.


"Yeni başlangıç"
Başkan Özhaseki, "Aslında bu bir veda değil inşallah yeni bir başlangıç. Bu gün de birbirimize veda etmiyoruz. Bir dönemin muhasebesini yapıyoruz. Yeni bir başlangıcın heyecanını yaşıyoruz. Daha çok Ankara merkezli çalışacağım ama birbirimizden kopmayacağız. Seçimden önce ne kadar söz verdiğim projeler varsa yeni başkanımız ile daha hızlı bir şekilde yapacağız. Türkiye’nin ve Kayseri’nin istikametini belirlerken beraber olacağız. Bu günlere beraber geldik. Bir kez daha karar yetki söz millettedir. Bana sizler gibi yol arkadaşları nasip ettiği için Allah’a sonsuz teşekkür ediyorum. Bu bir veda değil, kapanış değil. Bu an bizim için farklı bir an. Allah istikametten ihlastan ayırmasın" diye sözlerini tamamladı.


Yıldız'dan çiçek
Belediye Meclis Üyeleri adına Mehmet Özhaseki’ye çiçek veren Bekir Yıldız, “21 yıldır verdiğiniz hizmetlerden dolayı bu şehrin gönlünü kazandınız. İnşallah sizi Ankara’ya heyecanla şevkle uğurlayacağız. Bu şehir inanıyor ki 70 milyon insanın gönlünü kazanacağınızdan eminim” dedi.


Mehmet Özhaseki'nin Biyografisi
1957 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Sonrasında Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. O günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Mezuniyet sonrası avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı ancak avukatlık yapmadı. Tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1994'e kadar Tekstil Ticareti ile iştigal etti. 27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanı seçildi. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde %70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Özhaseki, geliştirdiği Kayseri Modeli Belediyecilik ile Türkiye’ye örnek oldu. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde %60.5 oy alarak 4. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nde aldığı %60 oy ile 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve Kayseri tarihinde ulaşılması zor bir rekora imza atan Başkan Özhaseki, bir ilke imza atmış oldu. Tarihi Kentler Birliği'nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, TKB'nin yurt içinde ve yurt dışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin ayağa kaldırılmasında büyük rol oynadı. Evli ve 4 çocuk babası olan Başkan Özhaseki, İngilizce ve Arapça biliyor.

 

Kaynak: Kayseri Tempo

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim