• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 14 °C

BDP'Lİ MİLLET VEKİLİ APO'YA SELAM GÖNDERDİ

BDP'Lİ MİLLET VEKİLİ APO'YA SELAM GÖNDERDİ
Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun kongresinde konuşan BDP Milletvekili Sırrı Süreya Önder, KCK tutuklamalarını sert sözlerle eleştirirken Apo'ya selam gönderdi.
12 Haziran seçimlerine bağımsız adaylarla giren Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun oluşturduğu Kongre Girişimi'nin kurultayı başladı. 13 dilde pankartların asıldığı kongrede "ortak mücadele"nin önemine değinen konuşmalar yapıldı.

“Çocuğuma bırakacağım en önemli miras bu girişimin çağrıcıları arasında yer almaktır, kimseyi dayaktan geçirmeyeceğiz” diyen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Önder Önder, KCK tutuklamalarını eleştirdi. Önder, “Efendim yeni bir devlet tasavvur ediyormuşuz. Eskisinden ne gördük ki arkasından ağlayalım. Yere batsın sizin devlettiniz. Elbette ki yeni bir sistem yaratacağız” dedi.

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Kurultay'a aralarında DTK Eş Başkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, Sezai Sarıoğlu, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, siyasi parti temsilcileri, çok sayıda BDP'li milletvekili, farklı etnik, dini grupların temsilcileri ile Suavi, Ferhat Tunç, Onur Akın gibi sanatçılar katıldı.

-SALONDA 13 DİLDE PANKART-

Kurultay'ın yapıldığı salona, aralarında Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Yunanca, Suryanice, Arapça'nın da bulunduğu 13 ayrı dilde "Birleşiyoruz" yazılı pankart asıldı. Kongre'nin yüzde 50 kadın kotası nedeniyle salonun yarısını kadınlar oluşturdu.

-ANADİLLE SELAMLADILAR-

İki gün sürecek Kongre Lazca, Suryanice, Ermeni, Çerkez, Gürcü, Roman, Arap, Rum, Pomak, Kurmanci gibi farklı etnik kökenden delegelerin tek tek kürsüye çıkarak salondakileri kendi anadilleri ile selamlaması ile başladı. Divan başkanlığına BDP eski milletvekili Akın Birdal seçildi. Yıllardır böyle bir birliktelik umudunu taşıdıklarını ve bunun bugüne kadar başarılamadığını söyleyen Birdal, “Bugün bu birliktelik başarılmıştır. Kürt özgürlük hareketi ve emek, demokrasi özgürlük mücadelesi birleşmiştir” dedi.

-AÇILIŞ ERTUĞRUL KÜRKÇÜ'DEN-

Kongrenin açılış konuşmasını BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü yaptı. Salondakileri Türkçe, Kürtçe ve Arapça selamlayan Kürkçü, “Herkesin bir araya getirmek” istediklerini ifade etti, “Bütün bunlara hayat veren Kürt özgürlük mücadelesini asla ve asla unutmuyoruz, onun baş eğmez mücadelesini, savaşçılarını saygıyla selamlıyoruz. Ama sadece onunla değil, Türkiye’de yaşayan bütün halklarla birlikte kendimiz gibi yaşamak kendimizin efendisi olmak için yola çıkıyoruz” dedi. Hakların mücadelesinin kaçınılmaz bir şekilde emekçileri bir araya getirdiğini, yakınlaştırdığını ifade eden Kürkçü, “Kürdün hakkı için savaşmayana, arabın, Yezidinin, Rumun, Ermeninin hakkı için savaşmayana sosyalist denmez, sosyalist bütün ezilenlerin dilinde düşünmek, onların hayat hakkını tanımakla mükelleftir” dedi. Kürkçü şöyle devam etti:

“Demokratik özerklikle bütün yöreler bütün iller kendi kendini yönetecek, bunlar tanına kadar özgürlük kazanmış olmayacak. Bize bu perspektifi kazandırdıkları bu mücadele azmini aşıladıkları için Kürt halkının mücadelesinin önünde saygıyla eğiliyoruz."

-“TÜRKİYE’NİN YÜZDE 99’U MÜSLÜMAN, HURAFE”-

Türkiye'nin yüzde 99'unun müslümanlardan oluştuğunu söylemenin bir hurafe olduğunu savunan Kürkçü, Alevi mücadelesini ve diğer dini azınlık mücadelelerini de sahiplendiklerini söyledi. Muhalefeti CHP ve diğer muhalif güçlere bırakamayacaklarını belirten Kürkçü, "Ya kendimize bir yol bulmak ya da bir yol yapmak zorundayız” dedi. Kürkçü konuşmasını ‘başarı’ anlamına gelen “ya serkeftin ya serkeftin” sloganıyla bitirdi.

-KIŞANAK: “ORTAK MÜCADELE ŞART”-

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak yaptığı konuşmada kongredeki renkliliğe dikkat çekerek, “Bu renklilik yaşıyor olsaydı, Türkiye bugün bu durumda olmayacaktı” dedi. Dünya’da ve Türkiye’de çok önemli yeni gelişmeler yaşandığını belirten Kışanak, bunun için ortak mücadele gerekliliğine dikkat çekerek, “Bunu başarmaktan başka şansımız yok” dedi.

-ÖNDER: "KİMSEYİ DAYAKTAN GEÇİRMEYECEĞİZ"-

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, herkesi “dünyanın bütün dillerinde” selamladığını belirterek konuşmasına başladı. 9 sayfalık konuşma hazırladığını ancak Ertuğrul Kürkçü’nün hepsini söylediğini anlatan Önder, “Sormuşlar ne istiyorsun, soğan cücüğü demiş, diğerine sormuşlar 'e bana bir şey kalmadı' demiş' dedi. “Çocuğuma bırakacağım en önemli miras bu girişimin çağrıcıları arasında yer almaktır” diyen Önder, 10’lu yaşlarında devrimcilerin lime lime doğranmasına öldürülmesine tanıklık ettiğini ve devrimciliği onlardan öğrendiklerini belirterek, “Bize bu ilhamı veren insanlarla, Ertuğrul Kürkçü, Ahmet Türk, Leyla Zana ile aynı çatı altında siyaset yapmak onur içermektedir” dedi. Ermenilerin bu ülkede ilk dayan yiyen halk olduğunu ve buna seyirci kalan bütün kesimlerinde daha sonra sıra dayağından geçirildiğini ifade eden Önder, “Kimseyi dayaktan geçirtmeyeceğiz” dedi.

Başbakan ve İçişleri Bakanına Kongre adına seslenen Önder, çevre ülkelerle vizenin kaldırılmasından dolayı teşekkür etti, “Ama yeni vizeler koydular, Kürtler Bursa'ya giremiyor. Kürtler buradan geçemez, halk galeyana gelir diyorlar. Yarın öbür gün İzmir'e gidersek, ya mümkünse sapa yoldan geçin halk galeyana gelir diyorlar. Kaba bir tabirle eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürüyorlar halkları bir birine düşman ediyorlar. Her şeye rağmen yaşasın hakların özgür kardeşliği" dedi.

-“YERE BATSIN DEVLETİNİZ”-

“Solun Türkü Kürdü olmaz” sözünün sahibi Sayın Öcalan'ı buradan selamlıyorum” diyen Önder, “Karşınızda örgütü olmayan bir vekil olarak duruyorum. Birlikte seçim çalışması yürüttüğümüz il ve ilçe yöneticilerinden bir tanesi bile dışarıda yok. Hepsi KCK adına içeri tıkadılar. Efendim yeni bir devlet tasavvur ediyormuşuz. Eskisinden ne gördük ki arkasından ağlayalım. Yere batsın sizin devlettiniz. Elbette ki yeni bir sistem yaratacağız” dedi.”

'KONGRE GİRİŞİMİ'NDEN DEMOKRATİK ÖZERKLİĞE DESTEK

Emek ve Demokrasi Bloğu’nun da içinde yer aldığı “Kongre Girişimi” Kurultayı’nın tüzüğünde anadilde eğitim, ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı, demokratik özerklik, zorunlu askerliğin kaldırılması ve vicdani ret hakkının tanınması talepleri yer aldı. Kadınlar için ise yüzde 50 kota konuldu.

Kongre Girişimi Kurultayı’nda tüzük taslağı delegelerin görüşlerine sunuldu. Delegelerin önerileriyle yeniden şekillenen taslakta, bir araya getirilen “Kongre”nin tanımı şöyle yapıldı:

“Kongre, tüm ezilenlerin ve sömürülenlerin; dışlanan ve yok sayılan bütün halkların ve inanç topluluklarının, kadınların, işçilerin, emekçilerin, köylülerin, gençlerin, işsizlerin, emeklilerin, engellilerin, LGBT bireylerin, göçmenlerin, yaşam alanları tahrip edilenlerin; her türden baskı, sömürü ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve insanca bir yaşamı kurmak üzere bir araya geldiği ortak bir dayanışma ve mücadele zeminidir.”

-"ULUSLARIN KENDİ KADERLERİNİ TAYİN HAKKI" İSTENDİ-

Kongre’nin mücadele edeceği alanların içinde dikkat çeken başlıklar ise şu maddelerden oluştu:

-Türkiye’de yaşayan tüm halkların demokratik temelli siyasal hak taleplerinin tanınması; başta anadilinde eğitim hakkının sağlanması gelmek üzere kimlik ve kültürlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünde gerekli mücadeleyi yürütmek.

-Dışlanan ve ayrımcılığa mâruz kalan tüm inanç topluluklarının ve inanmayanların düşünce, ifade, vicdan ve ibadet özgürlüklerinin eşit vatandaşlık hakları temelinde çözüme kavuşturulması için mücadele etmek.

-Lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireylerin kamusal ve toplumsal yaşamda mâruz kaldıkları şiddet, dışlanma, ayrımcılık, nefret suçu ve söylemlerine karşı mücadele geliştirmek.

-Ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı, özgür ve demokratik birliktelik ilkesi çerçevesinde, demokratik özerklik de dahil olmak üzere halkların ihtiyaç duyduğu çeşitli yönetim biçimlerinin tartışılması ve hayata geçirilmesi için mücadele geliştirmek.

-Militarizme ve siyasi iktidarların bu doğrultudaki politikalarına karşı, barış ve halkların kardeşliği temelinde politikalar savunmayı, zorunlu askerliğin kaldırılması ve vicdani ret hakkının tanınması için mücadele vermek.

-KADINLARA YÜZDE 50 KOTA-

Kongre girişimi tüzüğünde genel kurul oluşumunda kadınlara yüzde 50 kota uygulanması, 27 yaş ve altında olanlar için en az yüzde 10 gençlik kotası uygulanması kararı verildi.

-HAKİKATLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU ÖNERİLDİ-

CHP’nin önerdiği BDP’nin de destek verdiği ancak Meclis’te kurulamayan Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulması “Kongre Girişimi” Kurultayı’nda da gündeme geldi. BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel Hakikatleri Araştırma ve Adalet Komisyonu kurulmasını, Kürt Sorunu isimli komisyonunun isminin ise Barış Komisyonu olarak değiştirilmesini istedi.

Kongre tüzüğünde kadın, gençlik, hukuk, ekonomi, uluslararası ve bölgesel sorunlar, antiemperyalizm ve enternasyonal dayanışma, emek, eğitim, sağlık, işçi sağlığı, engelliler, insan hakları, çocuk hakları, kültür ve sanat, bilim, Kürt sorunu, inanç, yerel yönetimler, enerji ve ekoloji, ayrımcılığa karşı mücadele, LGBT bireylerin sorunları, hayvan hakları, örgütlenme konularında daima komisyonlar kurulması önerileri yer aldı.

ANKA
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim