• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 7 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 15 °C

BELEDİYECİLİKTE HALKLA İLİŞKİLER VE BASIN YAYIN’IN ÖNEMİ

BELEDİYECİLİKTE HALKLA İLİŞKİLER VE BASIN   YAYIN’IN ÖNEMİ
Bahar Turan Medet Köşe yazısı

Yerel yönetimlerde, halka en yakın birimler belediyelerdir. Belediyelerde,ise artık geleneksel yöntemler terk edilmiş olup çağdaş belediyecilik anlayışı hâkim kılınmıştır.

Bu durumun sonucu olarak da halka karşı duyarlı ve saygılı olmak, halkın yapılan faaliyetlerden haberdar olması, vatandaşa bilgi verilmesi özetle halkla iç içe olmak önemlidir. Belediyelerdeki yeni anlayış iyi hizmetin yanı sıra stratejik olarak da iyi olmaktır.

 

Belediyeler sürekli halkla iletişim halinde olmalı ve halkı bilgilendirmelidirler. Halka benimsetilemeyen konular daha sonra belediyelerde sorun oluşturmaktadır. Bu yüzden halka ilişkiler çok önemlidir.   Yerel Yönetimlerin başarısı halkla ilişkilerin iyi olmasına bağlıdır. Aynı zamanda halka ilişkilerin iyi olması kurum imajı açısından da oldukça önemlidir.Kurumların imajlarının doğru ve olumlu algılanması iyi yürütülen halkla ilişkiler uygulamaları ile mümkündür. Halktan kopuk yerel yönetimlerin hizmet konusunda başarılı olması ve halk tarafından sevilip desteklenmeleri mümkün 

değildir.

 

Yerel yönetim uygulamalarının olumlu olabilmesi için öncelikle, tarafsız, adil ve vatandaşına saygılı bir halkla ilişkiler birimine sahip olması gerekmektedir. Belediyeler uzun vadede ihtiyaç duyulan birimler olacaklarsa, öncelikle halkla ilişkiler alanında başarı göstermeleri gerekmektedir. Yerel yönetimler, halktan tepki görmemek ve faaliyetlerini halkın beklentileri yönünde gerçekleştirmek için halkla ilişkiler uygulamasına ihtiyaç duyarlar. Halk ve belediye arasındaki iletişiminin olumlu olmasında belediye yöneticileri başta olmak üzere tüm belediye personeli sorumludur. Halk ile olan iletişimin olumlu ve başarılı olması için halkla ilişkiler uygulamasının sistemli olarak kurgulanması ve yapılandırılması gereklidir. Belediyelerin sundukları hizmetlerin halkın ihtiyacına uygun olması ve bu hizmetlerin halka sunum şekilleri çok önemlidir. Bu sebeple yönetimde de deneyimli ekiplerin görev alması gereklidir. Yerel yönetimlerde kurum içi iletişimin artırılması ve halkla ilişkiler konusunda kurum personeline hizmet içi eğitimin verilmesi önemlidir.

Belediyeler halkın dilek ve şikâyetlerinin öğrenilmesi yönünde çalışmalar yapmalıdır. Vatandaşlara memnuniyetsizliklerini iletebilecekleri fırsatların verilmesi halkın yönetime katılmasının sağlanmasında oldukça önemlidir. Basın-Yayın kavramı ise belediyelerin halk ile iletişim ve koordinasyonunu sağlar. Bu yüzden belediyelerde, Basın - Yayın kavramı, halkla ilişkilerden ayrı düşünülmemelidir. Belediyeler halkın kendileri hakkında ne düşündüğünü öğrenebilmek ve kendilerini vatandaşlara anlatabilmek için basına ihtiyaç duyarlar.Seçimle iş başına gelen ve gücünü bulunduğu bölgedeki halktan alan belediyeler için, halkın istek ve beklentileri önem taşımaktadır. Bu yüzden bulunduğu yerdeki bölge halkına, halkla ilişkiler alanında doğru hizmet veren belediyelerin verimli ve başarılı olmaları mümkündür.

                                                                                         Bahar TURAN MEDET

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim