• BIST 111.590
  • Altın 174,037
  • Dolar 4,0306
  • Euro 4,9626
  • Kayseri : 14 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 14 °C

BEN İKİ PARTİNİN DEĞİL...

BEN İKİ PARTİNİN DEĞİL...
Ekmeleddin İhsanoğlu, 'Ben bir iki partinin mensubu değil, Türk milletinin mensubuyum' dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, “Bu seçimler; bir iktidar değişikliği, bir parti seçimi değildir. İktidarın lehinde veya aleyhinde olarak düşünülmemesi lazım. Bir partinin lehinde ya da aleyhinde düşünülmemesi lazım. Türkiye’nin dört tane, beş tane cumhurbaşkanı yok; bir tane cumhurbaşkanı var” dedi. 
 

Seçim çalışmalarına memleketi Yozgat’tan başlayan cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP ve MHP Yozgat il teşkilatı tarafından Yimpaş AVM’de verilen iftar yemeğine katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Ramazan ayının tüm Müslümanlara hayırlar getirmesi dileğinde bulunan İhsanoğlu, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkenin gündemini işgal etmeye başladı. Bu seferki seçim çok farklı bir şekilde oluyor. Türkiye Cumhuriyeti ilk defa cumhurbaşkanını halk oylarıyla seçiyor ve bu halk oylamasıyla seçilecek olan cumhurbaşkanı adaylarının birisi sizin evladınızdır. Yozgat’ın toprağından yetişmiş bu memleketin evladı ve bu yarışa bu sıfatla başlıyor. Ben bu vazifeyi üstlenirken, bir partinin temsilcisi bir siyasi görüşün mensubu bir kesimin aidiyeti içerisinde değil; ben bütün vatanın bütün milletin bir evladı olarak, bütün siyasi partilerin desteğini hissederek bu görevi yapmayı kabul ettim ve aday oldum.

Bugün mecliste iki büyük partinin yani CHP ve MHP’nin ortak dilekçesiyle benim resmi adaylığım sunulmuştur. Fakat bu iki partinin dışında Demokrat Parti, Büyük Birlik Partisi, DSP ve daha nice mecliste temsili olmayan nice partiler var ki onların hepsinin desteğiyle adaylığım Türkiye’nin satında tüm milletin temsilcisi olarak ortaya konmuştur. Bu seçimler bir iktidar değişikliği, bir parti seçimi değildir. İktidarın lehinde veya aleyhinde olarak düşünülmemesi lazım. Bir partinin lehinde yada aleyhinde düşünülmemesi lazım. Türkiye’nin dört tane, beş tane cumhurbaşkanı yok bir tane cumhurbaşkanı var” dedi.
 

Cumhurbaşkanın bütün vatandaşlara aynı gözle bakması gerektiğini vurgulayan İhsanoğlu, “Bütün siyasi partilere aynı saygıyla bakan, kendisinin özel bir siyasi gündemi ve tercihi olmayan siyaset üstü ama siyaseti de doğru yolda yönlendiren birisi olması lazım. Yani bir özel gündemle, özel siyasi programla cumhurbaşkanlığı makamına gelecek insan, o zaman memlekette siyasi dengeler bakımından önemli sıkıntılar doğacağına inanıyoruz. Ben bu hususu halkımızın gözlerinden okuyorum. Hatta beni aday gösteren ve resmen desteklediklerini ve yarın göreceksiniz başka partiler de destekleyecekler ve ortak bildiri imzalayacaklar. Ben bunu AK Partili kardeşlerimin arasında görüyorum hatta AK Partinin kurucuları arasında bunu görüyorum" diye konuştu.
 

Cumhurbaşkanının görevlerinin anayasayla belirlenmiş olduğunu ve seçilecek kişinin bu anayasal sisteme hareket etmesi gerektiğini ifade eden İhsanoğlu, “Anayasa var, seçilecek cumhurbaşkanı bu anayasa üzerine yemin edecektir ve içtiği ant üzerine vazife yapması lazım. Ama meclis eğer bu anayasa hükmünü değiştirirse, başka bir sistem kurarsa o başka. Ona da uymak zorundadır. Ama cumhurbaşkanı anayasal sisteme sadık kalacak ve buna göre vazife ifa edecek birisi olması lazım. Türkiye 90 senelik tarihinde çok değerli cumhurbaşkanları gördü. Bunların arasında partili olanlar vardı, olmayanlar vardı. Şimdi bakıyoruz ki farklı düşünceler ortaya çıkmıştır. Devlet reisi, parti başkanı aynı zamanda hükümet başkanı bütün yetkileri bütün erkleri, güçlerin tamamını tek bir elde toparlamak, bence bu biraz Türkiye’nin hazır olmadığı bir rejim adıdır ya da şeklidir. Türkiye bunu kabul ettiği zaman bununla beraber birçok şeyi değiştirmek lazım, ona göre düzen kurulması lazım. Bu bir tercih meselesidir ve vatandaşlarımız bu inceliklere bakması lazım. Türkiye bunu kabul ettiği zaman bununla beraber bazı şeyleri değiştirmesi lazımdır. Türkiye bugün çok zor bir geçitten geçiyor. Görüyoruz her yerde etrafımızı ateş çemberleri çalmıştır. Yanımızdaki devletler bölünüyor. Bu bölünmeler bizi de etkileyecek. Onun için biz dış politikada daha güçlü, radikal kararlar almamız lazımdır. Bunun da tabi şüphesiz Cumhurbaşkanının seçimi çok önemli olacaktır” şeklinde konuştu.
 

Cumhurbaşkanının devletin rotası ve milletin geleceği ile birinci dereceden ilgilenmesi gerektiğinin belirten İhsanoğlu, “Bizim milletimiz birdir beraberdir ve hep sürdürecektir. Etrafımızdaki ateş çemberine parçalanma hadiselerine bakın. Türkiye bunu atlatması lazım. Bildiğimiz gibi Cumhurbaşkanlığı cumhurun başkanıdır. Cumhurbaşkanı halkın toplumun dolayısıyla devletin başında olandır. Cumhurbaşkanı milletin geleceğini birinci derecede ilgilenmesi gerekir. Hassas ve tarafsız olmalıdır. Kavga eden değil barıştıran birisi olması lazımdır. Bu mevkiye gelecek olan insanın dış politika konusunda komşularıyla bütün dünya ile barışık olması lazımdır. Allah kısmet eder ve bu kardeşiniz cumhurbaşkanı olursa her şeyden önce toplumun bütün kesimlerini aynı yakınlık, aynı muamele ve duruşu sergileyeceğime sizin huzurunuzda söz veriyorum” ifadelerini kullandı.
 

Mübarek ramazan ayının ilk haftası olduğunu hatırlatan İhsanoğlu, “Kalplerin yumuşadığı insanların birbirlerinin halinden daha iyi anladığı bir aydayız. Ama ne yazık ki etrafımızda Irak ve Suriye’de felaketler görüyoruz. İnsanlar, çocuklar öldürülüyor. Suriye’de her şehrimize yayılan insanlar var. Bizim bu maceralara bir daha girmememiz lazım. Ortadoğuda huzurun kurulması, bütün taraflar arasında arabulucuk yapmamız lazım. Büyük devlete yakışan budur. Yani bu ateşe benzin değil su serpmeliyiz. Her şeye rağmen Türkiye’de benzer bir girdaba girmemiştir. Ama Türkiye’mizi bu girdaba sürüklenmesini önlememiz lazım. Biz bunu her sahada uygulamamız lazım. Ben bir partinin iki partinin mensubu değilim. Ben Türk milletinin mensubuyum. Ben diyorum ki biz önümüzdeki yıl parlamento seçimlerinde istediğimiz partiye oy verin. Ama bu seçimde oğlunuza evladınıza hemşehrinize oy verin” dedi.
 

İhsanoğlu, iftarda kendisine akrabaları tarafından verilen çıkını (bohça) açarak, içerisinden çıkan Yozgat yöresine ait bazlama, çörek ve çanak peynirini masada bulunanlara ve gazetecilere ikram etti. İhsanoğlu, daha sonra Yozgat yöresine ait testi kebabının testisini kırdı.
 

İftara İhsanoğlu'nun yanı sıra MHP Genel Başkan Yardımcıları Ruhsar Demirel, Sadir Durmaz, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

iha

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim