• BIST 117.651
  • Altın 166,864
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • Kayseri : 15 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 15 °C

BİNLERCE ÇİFTÇİ İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

BİNLERCE ÇİFTÇİ İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI ÜRETİCİLERİNİ BİLGİLENDİRİYORÇİFTÇİLER ARTIK DAHA BİLİNÇLİ VE VERİMLİ TARIM YAPABİLECEK 12 AYRI BÖLGEDE EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLATILDIBİNLERCE ÇİFTÇİ İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş., 12 ayrı Pancar Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekim yapan pancar üreticilerine “Toprak Analiz Çalışması ve Bilinçli Gübre Kullanımı” konularında bir eğitim semineri düzenledi. 12 ayrı bölgede düzenlenen seminerlerde çiftçilere, daha verimli ürün alınabilmesi, toprağın canlılığını koruyabilmesi, verimli ürün alınabilmesi, bilinçli gübre kullanımı ve toprak analizi konularında uzmanlar tarafından bilgiler verildi.

Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş., ve şirkete bağlı Eğitim Şefliği ile Gübretaş A.Ş. ile ortaklaşa düzenlenen eğitim seminerlerinin ilki, Kayseri Pancar Merkez Bölge Müdürlüğü hinterlandında ekim yapan Pancar Üreticilerinin bilgilendirilmesi için, Kayseri Şeker Fabrikası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantının ilk gününde Kayseri Pancar Merkez Bölge Müdürlüğü ve Bünyan Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen Eğitim Seminerleri ikinci günde Develi ve Yeşilhisar’da, 3. gün ise Şarkışla ve Gemerek Bölge Müdürlüklerinde düzenlendi. Sırayla tüm bölgelerde düzenlenecek olan Eğitim Seminerlerinin ilkinde katılımcılara, Gübretaş Konya Bölge Müdürü Hakan Leventoğlu tarafından, bir sunum verildi. Sunumda konuşan Leventoğlu, pancar üreticilerinin birçoğunun bugüne kadar geleneksel yöntemler ile gübre kullandığının altını çizerek, şöyle konuştu.

“Yıllar boyunca bu meslek hayatımda, üreticilerin kendi topraklarını iyi tanıyabilmeleri adına, tahlil yaptırma zorunluluğunu anlattık. Doktora gidip sıkıntınızı anlattığınızda, doktorunuz size hemen tahlil yazıyordur. Asla “Bana ilaç yazın, ben hemen gideyim” diyemezsiniz. Çünkü sizin rahatsızlığınızı anlamak için o tahlilin yapılması şarttır. Ama bizim talihsizliğimizdir ki; ne zaman üreticilerden toprak tahlili istesek “Vay halimize” diyoruz. Çünkü kötü bir şey yaptığımızı sanmaktadırlar. Ama şunu tekrar belirtmeliyim ki; toprak tahlili yaptırmak zorundasınız. Eğer toprağınızı iyi tanırsanız, yarayışlı besin maddelerinin miktarlarını, toprakta yetiştirilecek bitkilerin isteği olan gübre cins ve miktarını ortaya çıkartabilirsiniz. Bunları bilmek, karlı bir gübreleme adına esastır. Toprak analizini yaptırdığınız anda, gereksiz gübre kullanımından kaçmış olacak ve toprağınız adına en uygun zamanda ve miktarda gübrenizi kullanmış olacaksınız. Yine bu analiz ile daha önce 60–70 kilogram attığınız gübreyi 40 kilogram atarak, tarlanız için yeterli olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle gayet basit bir işlem olan toprak analizinin görmezlikten gelinmesi, hepimiz için büyük bir zarardır”

Toplantılarda Konya Bölge Müdürü Hakan Leventoğlu’nun hemen ardından söz alan Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ise katılım gösteren çiftçilerin toplantıya ilgi göstermelerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu tür toplantıların ve tespitlerin yapılması için düzenlenen organizasyonların önemini anlattı. Akay, toplantı öncesi Gübretaş uzmanlarının çeşitli bölgelerdeki tarlalardan alınan numuneler ile toprak analizi yaptığını da belirterek, “Toplantılar boyunca izlediğiniz sunumlarda anlatılan verilerin, tamamen gerçek ve üreticilerin tarla üzerindeki gübre ve diğer maddelerin kullanımından kaynaklanan veriler olduğunu iyi bilmenizi isterim” dedi. Akay şöyle devam etti.

“Bu analizler ve toplantılar hepimiz açısından çok önemlidir. Gübrenin toprağı ne şekilde etkileyeceğini bilmeden kullanmak, toprağımıza ve ürünlerimize çok büyük zararlar vermektedir. Artık geçmişten gelen alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmamız gerekmektedir. Bilgilenme ve bilinçli tarım, tohum ekiminden, çapasına, gübresinden sulamasına kadar başlı başına bir zincir halinde ilerlemektir. İşte bu nedenle bizler bundan sonra bu konular ile ilgili sizlerle çok sık bir araya geleceğiz ve sizlerin bu konudaki bilgilerinizin artması için büyük çaba göstereceğiz. İşte bu bilgilendirme toplantılarımızın artması için fabrikamızın her kademesinde bu eğitim çalışmaları hızlandırmış ve bu anlamda fabrika bünyemizde bir Eğitim Şefliği oluşturmuş bulunmaktayız”
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim