• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 11 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 15 °C

Birand, son yolculuğuna uğurlandı - VİDEO

Birand, son yolculuğuna uğurlandı - VİDEO
Tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden usta gazeteci Mehmet Ali Birand bugün düzenlenen cenaze törenin ardından defbedilmek üzere Anadolu Hisarı'ndaki aile kabristanlığına götürüldü.
Tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand (72) son yolculuğuna uğurlanıyor.

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand için ilk tören uzun yıllar görev yaptığı Doğan TV Center önünde düzenlendi. Mehmet Ali Birand'ın naaşı, Haber Grup Başkanı olarak görev yaptığı Kanal D'nin önüne getirildi. Cenazenin üzerinde kırmızı ve sarı güller konulduğu dikkati çekti.


SİYASETÇİLER CENAZEYE AKIN ETTİ

Törene, Mehmet Ali Birand'ın eşi Cemre ve oğlu Umur Ali ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Antalya Milletvekili Denzi Baykal, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Milletvekili Oktay Ekşi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski Başbakan yardımcılarından Hüsamettin Özkan ile aralarında Can Dündar, Nebil Özgentürk'ün de bulunduğu çalışma arkadaşları katıldı.

Bu arada, Doğan TV Center önünde açılan taziye defterine katılımcılar duygularını yazıyor.

'SİZLERİ ÇOK SEVDİ'

Törende konuşan Birand'ın eşi Cemre Birand, herkese ayrı ayrı teşekkür ederek, şöyle konuştu:

''Sizleri çok sevdi. Son ana kadar da emin olun sizleri düşündü. Bizlerden çok galiba sizleri seviyordu. Çünkü biz onu evde tutamadık. Biz yeterli kalmadık onun evde kalması için. Kemoterapiye gittikten sonra buraya koşardı. Öğle uykularını burada uyurdu. Akşam geldiğinde de küçük makinesinin de yanına oturur 'Ben sizi dinliyorum, siz anlatın' diye Posta'ya yazısını yazardı. 24 saati işle, tutkuyla geçen bir insandı. Bugünü görseydi çok eğlenecekti eminim çünkü tam ona göre şanlı, şerefli, güzel, çiçekli, böcekli, Cumhurbaşkanlarına layık bir yollama töreni oldu. Mehmet Ali'nin, Doğan TV binasında çok güzel günleri geçti. Doğan ailesi içinde de çok güzel günleri oldu. Milliyet'te başlayan hayatını düşünecek olursanız, bütün bir ömrü Doğan ailesi fertleri ve Doğan ailesinin çıkardığı gazeteler, televizyonlarla geçti. Hepinize kalben teşekkür ediyorum.''

ANNESİNE SARILARAK AĞLADI

Birand'ın oğlu Umur Ali Birand da babasının çalışmayı, işine gitmeyi çok sevdiğini belirterek, ''Buraya evden her sabah koşa koşa gelirdi sizinle çalışmak için. Onun hayatıydı bu. Keşke aramızda olsaydı ve bunları görebilseydi. Gerçekten herkese teker teker ne kadar güzel, iyi iş yaptığınızı, ne kadar doğru yerde durduğunuzu ve ne kadar güzel röportaj yaptığınızı söyleyebilseydi. Ama hayat çok ilginç yerlere götürüyor bizi. Babamı kaybettik...'' dedi.

Gözyaşlarını tutamayan Umur Ali Birand konuşmasının ardından annesi Cemre Birand'a sarılarak, ağladı.

Birand için Teşvikiye Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand (72) için Teşvikiye Camisi'nde tören düzenlendi.

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, uzun yıllar görev yaptığı Doğan TV Center önündeki törenin ardından Teşvikiye Camisi'ne getirildi. Birand'ın tabutunu taşıyanlar arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de yer aldı.

Birand'ın naaşı cenaze arabasına konduktan sonra da sevenleri tabutunun üzerine sarı ve kırmızı güller bıraktı. Galatasaray Lisesi mezunu ve Galatasaray Spor Kulübü üyesi Mehmet Ali Birand'ın tabutunun üzerine ''Hayatımız Galatasaray'' yazılı sarı kırmızı bir de atkı serildi.

Birand'ın cenazesi Teşvikiye Camisi'nde musalla taşına konulduktan sonra eşi Cemre Birand, torunu Umberto'nun çorabını tabuta iğneyle taktı.

Cenaze töreni öncesinde Birand'ın eşi Cemre ve oğlu Umur Ali ve gelini Caterina Birand, taziyeleri kabul etti. Umur Ali Birand'ın, taziyeleri kabulü sırasında göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da aralarında bulunduğu siyaset, iş, spor ve sanat camiasından çok sayıda kişi katıldı.

Mehmet Ali Birand için Teşvikiye Camisi'nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı.

'BİRAND ÖĞRETMENİMİZDİ'

Doğan TV Üst Yöneticisi İrfan Şahin, bugün, duayen bir gazeteciyi, çok iyi bir televizyoncuyu ve bir fikir adamını uğurladıklarını ifade etti.

Şahin, Doğan TV çalışanlarının Mehmet Ali Birand'tan çok şey öğrendiğini dile getirerek, ''Mehmet Ali Birand bizim öğretmenimizdi. Onu bugün uğurluyoruz ama onun bize öğrettikleri, yüzlerce, binlerce öğrencisiyle yaşamaya devam edecek. Birand ile ilgili olarak 'En çok neye hayran oldunuz?' derseniz, şunu söylemek istiyorum; onun hayata, mesleğe olan tutkusunu ve aşkını hep hayranlıkla hatırlayacağım. Tutkulu ama her şeye tutkulu bir insandı. Bu binaya geldiği her gün bizim moral kaynağımızdı, öğretmenimizdi'' diye konuştu.

Birand ile ilgili dünden beri herkesin bir anı anlattığını ifade eden Şahin, ''Her anıda herkesin gülümsediği bir konu var. Ailesine ve tüm sektöre sabır diliyoruz. Mekanı cennet olsun'' dedi.

DUALARLA UĞURLANDI

Mezarlıklar Müdürlüğü Protokol İmamı Fatih Savaş, basın dünyasının duayeni Mehmet Ali Birand'ın hakka uğurlanacağını, son olarak çalıştığı bu güzel mekana geldiklerini belirtti.

Katılımcılardan Birand'a maddi, manevi, dünyevi, uhrevi tüm haklarını, hukuklarını helal etmesini isteyen Savaş, ''Vefat ettiği akşam bir televizyon kanalında önemli bir şahsiyetin ağzından düşen cümle şuydu; 'Duanın gücüne inanan bir insandı.' O halde biz de ona dua ile mukabele edelim'' dedi.

İmam Şahin ve katılımcılar daha sonra Mehmet Ali Birand için dua etti.

Tören ve duaların ardından usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, öğle vakti kılınacak cenaze namazı için Teşvikiye Cami'ne götürüldü.

BİRAND'IN DOKTORU ŞAŞKIN: NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM

USTAMIZDI, MUHABİR ARKADAŞIMIZDI

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Mehmet Ali Birand için çalıştığı televizyon kanalının önünde tören düzenlendi. Buradaki törene Birand'ın yakınlarının yanı sıra çok sayıda çalışma arkadaşı katıldı.

Duaların edildiği törende zaman zaman hüzünlü anlar yaşandı. Birand'ın meslektaşları ve uzun süre birlikte çalıştığı mesai arkadaşları gözyaşlarını tutamadı. Törene katılan Can Dündar, "O bizim ustamız, örneğimiz, derdimizi paylaşan özel bir insan. Bizim için hakikaten baba yarısı. Acımız sonsuz." dedi.

Ertuğrul Özkök ise, "O bize gazetecilik dersi veriyordu da nasıl ölmek gerektiği dersi verdi. Allah hepimize öyle ölmek nasip etsin." diye konuştu..

Cüneyt Özdemir de, "Çok üzgününüz. Ailemizden ferdi kaybettik. Bizim kaybımız önemli değil Türkiye gerçekten önemli bir gazeteciyi kaybetti." ifadesini kullandı.

Beyazıt Öztürk ise, "Öyle garip bir şekilde uyandım ki sabah. Bugünü de mi görecektim? Mehmet Ali Birand sayesinde televizyonculuğa başladım. Bugün yaşadıklarımıza inanamıyoruz." dedi.

Birand'ın muhabirlerinden Özay Erat da, "Hem görevimi yapmaya çalışıyorum. Oradan bakarken bana gülüyor. Hayatımızdan çok insan geçti ama o bizim bir muhabir arkadaşımızdı. Erken bıraktı gitti, keşke bırakmasaydı." şeklinde konuştu.

CENAZESİ DEFNEDİLMEK ÜZERE ANADOLU HİSARI'NA GÖTÜRÜLDÜ

Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, Teşvikiye Camii'nde kılanan cenaze namazı sonrasında defnesilmek üzere Anadolu Hisarı'ndaki aile kabristanlığına götürüldü.

ÇELİK: BEDİÜZZAMAN BELGESELİ HAZIRLIYORDU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Mehmet Ali Birand'ın Bediüzzaman Said-i Nursi ile ilgili belgesel hazırladığını söyledi.

Mehmet Ali Birand için çalıştığı kanalın önünde düzenlenen törene katılan Hüseyin Çelik, Birand'ın ölmeden önce 2 belgesel hazırlığı yaptığını açıkladı. Bunlardan birinin Erdoğan'la ilgili olduğunu söyleyen Çelik, "Bizim arşivimizden de yararlanmak istiyordu. Bu manada zaman zaman bize müracaatları vardı. Ben de kendisine yardımcı oluyordum. Bazı randevular konusunda yardımcı olmamı istemişti. Bir 'Erdoğanlı yıllar' diye belgesele başlamıştı. Sayın Başbakan'ın özellikle başbakanlığını mercek altına alan belgesel hazırlıyordu. Bir de Bediüzzaman Said-i Nursi ile ilgili belgesel hazırlıyordu. Bu anlamda önemli röportajlar yaptı.Onun yetiştirdiği talebeler ümit ediyorum ki bu belgeselleri bitirirler. Böylelikle onun hatırasına en güzel vefayı göstermiş olurlar." şeklinde konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim