• BIST 107.374
  • Altın 173,060
  • Dolar 4,0616
  • Euro 4,9543
  • Kayseri : 24 °C
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 26 °C

Bizim Ülkemizde Böyledir SOKAĞIN HAFIZASI

Bizim Ülkemizde Böyledir  SOKAĞIN HAFIZASI
Yoksulluk, açlık, işsizlik ve pahalılıktan dem vuran yığınla insanla karşılaşılır, Avrupa ile Asya kıtasını birbirine bağlayan sınırlara sahip olan bizim Ülkemizde.
“Yoksulum, Açım, İşsizim ve her şey Pahalı” sözleriyle Devlete ve Hükümete serzenişte bulunulur bizim ülke insanımız. Sanki bizim Devletimiz ve Hükümetimiz tarafından yoksula, açlıkla mücadele edene, işsize ve pahalılıktan rahatsız olanlara İskandinav ve bazı Avrupa Ülkeleri gibi İnsan hakları gereği yoksulluk ve açlık gibi kavramları ortadan kaldıran, işsizlik ve pahalılık kavramlarının ise esamisinin dahi okunmayacağı sözü verilmiş ya da vaad de bulunulmuş gibi bir gerçek varmışçasına; her şeyi Devlet ve Hükümetten bekleyen kolaycı, fırsatçı insanlarımızın olması ne garip.
İskandinav ve kimi Avrupa ülkelerinde ki Milli gelir ve vatandaşlara göre dağılımı hakkında geniş bir bilgi vermeye gerek yok. Örneğin Norveç, dünyanın en yüksek asgari ücretine sahip ikinci ülke konumunda, tabii yalnızca bununla sınırlı değil. Yeni doğmuş ve Devlet kaydı yapılmış insanlar, iltica etmiş insanların tamamı Devlet tarafından belirli bir ücrete tabii tutuluyor. Bu durum Hollanda, Almanya, Fransa gibi ülkelerde de geçerlidir.
Üstüne basa basa yine söylüyorum bizim ülkemizde böyle bir durumun uygulanması söz konusu bile değil, çünkü Devlet ya da Hükümet tarafından, her Vatandaşımız ya da İltica etmiş her insan Devlet desteğiyle yaşayacak gibi bir söz verilmemiştir. Ama Yoksulluğunu, Açlığını, İşsizliğini belgeleyen her insana Devlet tarafından kurulmuş olan Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından gerekli yardımlar sağlanmaktadır. Onun dışında hiçbir vatandaşa aylık net bir gelir ya da gıda vs. gibi yardımlar yapılacak diye bir gerçek yoktur.
Bizim ülkemizde durum bu şekilde işlemektedir. Devletimiz yoksul mudur? Tabii ki değildir. Ancak bizim ülke insanımızda öyle bir alışkanlık vardır ki; bu alışkanlıklarının başında kolaycılık ve fırsatçılık gelir. Sözüm ona, “Her şey devletten” beklenir. Ya da seçim dönemleri yakından takip edilir, seçime dahil olan ve oy potansiyeli yüksek, iktidar kurmaya yakın olduğu düşünülen siyasi Partilere akın edilir ve adeta oylar satılırcasına yardımlar istenir. Bu durum benim açımdan gerçekten de çok vahimdir. Yani gideceksin “Şu ihtiyacım var, bu ihtiyacım var” diyerek onurunu ve gurunu ayaklar altına serecek, sonra da “vatandaşlık görevimi yerine getiriyorum” diyerek sandığa oy atacaksın. Bu durum vahim değildir de nedir? Ama artık bizim ülkemizde ki bazı gerçekleri görmekte de yarar var. Örneğin işsizlik maaşı ödenmeye başladı. Eğer bir iş yerinden ayrıldığını belgeler ve işsiz olduğunu kanıtlarsan Devletten 8 ay süresince işsizlik maaşı alabiliyorsun. Yani eğer daha önceden bir yerde çalışmıyorsan ve her hangi bir sosyal güvencen yoksa ondan da muafsın. Ama olsun bu kadarı da iyidir. En azından önceleri bu da yoktu. Bir başka örnek, Devlet Kurumu olan İşkur’a yaptığın iş başvuruları neticesinde bir an önce bir işe yerleştirilme hakkın var. Yerel yönetimler tarafından kurulmuş Aşevi ya da kimi Sivil toplum Kurumlarının oluşturduğu Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri mevcuttur. Bu kurumlar Yoksulun, ve Açlıkla mücadele edenlerin yanındadır. Ama şimdi kalkıp da neden bizim Ülkemiz İskandinav ve bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Devlet vatandaşının yanında değil diye bir düşünceye kapılmayın. Her şeyi Devletten beklemeyin. Yukarıda sıraladığım örnekler ya hiç olmasaydı, Ne yapacaktınız? Bırakın Devletin ve Hükümetin vatandaşının yanında yer almadığını, onlara sahip çıkmadığını da, kendi yaşamınızı nasıl idame ettireceksiniz onu sorgulayın. Kolaycılık ve fırsatçılık insanı özünde bulunan “Üretim” gerçeğinin dışına taşır. Bizim ülkemizde Sosyal haklar bu kadardır.
Tolga Yılmaz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim