• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 5 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 13 °C

Boydak: 2015 yılında Kayserili sanayiciler olarak

Boydak: 2015 yılında Kayserili sanayiciler olarak
Başkan Boydak, “Verimlilik Hususunu Ciddi Bir Şekilde İrdelememiz Gerekiyor”

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ocak ayı olağan meclis toplantısı konferans salonunda yapıldı.   Toplantıya KAYSO meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek

komitesi üyeleri katıldı.

Toplantının açılışını yapan KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, hafta sonu tüm sanayi odalarının katılımı ile gerçekleştirilen imalat sektörü istişare toplantısına katıldıklarını açıklayarak,meclis üyelerine toplantının detayları hakkında bilgiler verdi. Okandan toplantıda, sanayi 

yatırımlarının yeniden yapılandırılması konusunun görüşüldüğünü ve KAYSO olarak bu yapılandırmanın 01 Ocak’tan itibaren geçerli olması konusunda teklif sunduklarını, kar dağıtımındaki stopajın düşürülmesi, sözleşmelerdeki damga vergisinin indirilmesi ve hammadde de bulunan vergilerin ürünlerde bulunmaması konularını da dile getirdiklerini ve gündemde yer aldığını söyledi.

Makinalara plaka uygulaması getirildiğini, artık işletmelerde bulunan makinaların da teminat olarak kabul edilebileceğinin açıklandığını bildiren Okandan, kurumsallaşma ve rekabet gücünü artırmaya yönelik yeni bir destek kampanyası başlayacağının da görüşülen konular arasında olduğunu söyledi. 

 

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, 2014 yılını iş dünyası olarak kapattıklarını ve büyük bir sorun yaşanmadan 2015 yılına geçiş yaptıklarını belirterek, yeni yılın hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Boydak, 2014 yılında Türkiye’nin istediği rakamları yakalayamadığını, firmalar nezdinde de hedeflerin bir miktar gerisinde kalınmış olabileceğini ancak sanayiciliğin uzun bir yolculuk olduğunu, hedeflerini bu sene gerçekleştirmek üzere daha gayretli bir şekilde çalışacaklarını belirterek, hem Kayseri’nin hem de Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlama gayretinde olduklarını söyledi. İhracatta ve büyümede pozitif rakamlarla devam ediyor olmalarını önemsediklerini açıklayan Boydak, bunun sürdürülebilir büyümenin yakalanması adına gerekli olduğunu ve bir gösterge olduğunu söyledi.   

Sanayiciliğin meşakkatli bir iş olduğunu ancak buna razı olduklarını ifade eden Boydak, “Öncelikli hedefimiz sürdürülebilir bir şekilde firmalarımızın devam etmesini sağlayacak imkanları sağlamaktır. 

Tabi ki bunun yolu da karlı bir şekilde çalışmaktan geçiyor. Rekabetçi anlayışımızı da hiçbir zaman unutmadan var gücümüzle piyasalarda öne çıkma gayretinde olmamız gerekiyor. Firmalarımızın piyasalara sundukları ürünler yada hizmetlerin kalitesi ile müşterilerini memnun etmeleri, ürünlerinin arkasında olmaları ve markaların piyasalarda güvenilir marka olma özelliklerini devam ettirmeleri, firmalarımızın sürdürülebilirlikleri açısından son derece önemlidir” dedi..

 

2015 yılında Kayserili sanayiciler olarak kalite ve verimlilik anlayışının üzerinde biraz daha fazla durmaları gerektiğini çünkü rekabet şartlarının çok ağır olduğunu ve maliyetlerin her geçen gün enflasyonun daha üzerinde arttığını ifade eden Boydak, bu konuda gelişmiş ülkelerle kendilerini kıyasladıkları zaman Türk işletmelerinin alacağı daha çok mesafeler olduğunu belirterek, sanayicilerin bunun bilincinde olmaları gerektiğini söyledi. 

İşletmelerdeki verimlilik hususunu ciddi bir şekilde irdelemeleri gerektiğini belirten Boydak, “İşimizi aynı ekip ve ekipmanlarla daha fazla nasıl artırabiliriz, yada küçük takviyelerle kapasitemizi daha nasıl yukarılara taşıyabiliriz gibi konular üzerinde ciddi bir şekilde durmamız gerekiyor ki rekabette gerikalmayalım. Kayseri’nin rekabette öncülüğünü işletmelerimizin karlılıklarını yukarıya taşıyarak görmüş olacağız. İşletmelerimiz karlı hala geldikçe firmalarımızı uluslar arası arenaya taşımış olacağız. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Genel olarak etkinlik ve verimlilik konusunda daha çok mesafe almamız gerektiğini açıkça ifade etmemiz lazım. Sadece üretim verimliğini değil, işletmelerimizde kullandığımız makine ekipmandan tutunda idaredeki arkadaşlarımızın verimliğine kadar dikkat etmemiz gerekiyor. İnovasyon konusuna da dikkat ederek firmalarımızı daha yukarılara taşımanın yollarını aramamız lazım” diye konuştu.

Petrol ve EMTİA fiyatlarında çok ciddi gerilemeler olduğuna değinen Boydak şunları söyledi; 

“Portföyümüzdeki hammadde stoklarına dikkat edelim, işletmelerimizi gereksiz risklere sokmayalım dedik ki haklı olduğumuz ortaya çıktı. Terside olabilirdi ancak biz onu da istemiyoruz. Fiyatlar çok daha yukarılara gidebilirdi. Biz sanayici isek üretimden kazanmamız gerekiyor. Diğer türlü kapasitenin çok üzerinde alım satım yapmak brokerlik işidir. Onun için stok yönetimindeki dikkatin ne kadar önemli olduğu bir kez daha karşımıza çıkmış oldu”

Başkan Boydak, her ne kadar gayri safi milli hasıla içerisinde sanayinin payı biraz daha azalsa da, sanayisi kuvvetli ülkelerin krizlerden daha az etkilendiğini, Avrupa Birliği’nde bir çok ülkenin ciddi sorunlarla karşılaştığını ancak sanayisi güçlü olduğu için Almanya’nın bu süreçten daha az 

etkilendiğini söyledi. 

 

İşletmelerin sorunlarının finansmana erişim ve finansmanda üstlendikleri maliyetlerin yüksekliğinin en temel sorunların başında geldiğini açıklayan Boydak, bu konuda yetkililerden bir düzenleme beklediklerini, bu düzenlemelerinde 01 Ocaktan itibaren geçerli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

 Son olarak kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mimarsinan OSBYönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, OSB’lerde tahsis edilen arsalarla ilgili ciddi yaptırımlar olduğunu, bu güne kadar bir takım altyapı sorunlarından dolayı gecikmeler yaşandığını ancak bu konuda vakit kalmadığını ve oradaki parsellere kanuni süre içerisinde yatırımların yapılması 

gerektiğini söyledi.  

 

Büyüksimitci, bu konuda ciddi denetimler yapıldığını, yapı kullanma izin belgesi olanların işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarını, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları olanlarında tapularını almaları gerektiğini belirterek, OSB yönetimlerinin zora girmemesi açısından bu arsaların ekonomiye 

kazandırılması konusunda herkesten hassasiyet beklediklerini söyledi. Ayrıca OSB’lerde yeni tahsis edilecek arsaların yapı yaklaşım sınırlarında bir takım değişiklikler olduğunu, 10 bin metrekarenin üzerindeki arsalarda yapı yaklaşım sınırlarının küçültüldüğünü, tabana basan alan oranının yapı yaklaşım sınırları dikkate alınarak emsal değerine çıkarıldığını, yüksekliğin serbest olduğunu ancak kat arasında da yüzde 70’lik oranın devam ettiğini sözlerine ekledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim