• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • Kayseri : 14 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 23 °C

BOYDAK: ŞİKAYETLERİ BAŞBAKANIMIZA İLETELİM

BOYDAK: ŞİKAYETLERİ BAŞBAKANIMIZA İLETELİM
“Piyasalardan Temkinli Olunması Gerektiği Yönünde Sinyaller Alıyoruz”

KAYSO Mart ayı olağan meclis toplantısı

 konferans salonunda yapıldı.

Türk Eximbank yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilentoplantıya, KAYSO meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

Toplantının açılışını yapan KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, toplantıya katılan TürkEximbank yetkililerine teşekkür ederek, toplantının hayırlara vesile olması temennisinde

bulundu. Okandan, 5174 sayı Türkiye Odalar ve Borsalar Kanununun 96. Maddesi gereği altı

ayda bir yapılan müşterek meslek komitesi toplantısını da gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim KuruluBaşkanı Mustafa Boydak, toplantıya katılımlarından dolayı Türk Eximbank Genel MüdürYardımcılarına teşekkür ederek, Eximbank’ın ihracatçı özel sektör açısından en önemlikurumların başında geldiğini ve uygun maliyetlerle imkan sağlayan bir ulusal kuruluş olduğunu söyledi.

Sanayiciler olarak Eximbank’ın olanaklarını daha fazla kullanmalarıgerektiğini ifade eden Boydak, ekonominin en önemli konularının başında ihracatı artırmakgeldiğini, bunun içinde kaliteli ve ucuz finansmana ihtiyaç olduğunu, bunu da Eximbank’ınzaten sağladığını söyledi.

Piyasalarda dalgalanmaların yüksek boyutta devam ettiğini ifade eden Boydak, dünyapiyasalarından bu ortamda temkinli olunması gerektiği yönünde sinyaller aldıklarını,üreticiler olarak risk yönetimi algısını içlerine sindirmeleri gerektiğini ve işlerini büyük riskleremaruz bırakmadan yürütmeleri gerektiğini belirtti.

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile birlikte bir toplantıya katıldıklarını açıklayan Boydak,“Sayın Babacan ile tüm kurmaylarının da katılımıyla Ankara’da bir toplantı gerçekleştirdik.Türkiye’nin makro ekonomik meselelere bakışıyla ilgili güvenimiz zaten vardı ama butoplantıda daha da arttı. Türkiye, dünyada ki para piyasalarındaki gelişmeleri öncedenhissederek gereken tedbirlerini alan bir yapıdadır. Elbette dış finansmana ihtiyacımız var.

Bunu da tabi ki kaliteli finansal imkanlarla yürütmemiz gerekiyor ki ülkemizin büyümesine katkı sağlayalım. Bizim kendi imkanlarımız büyümemizi hala finanse edemiyor. Dolayısı ile dış

piyasalardan belli miktarlarda fonlama yapmamız gerekiyor. Bunun da bu gün özel sektör eli

ile yapılmakta olduğunu görmekteyiz” dedi.

 

Hükümetin yeni bir dönüşüm programı üzerinde çalıştığını belirten Boydak, toplantıda,bundan sonraki süreçte Türkiye’nin her alanda kaliteli iş yapma anlayışının ortayakonacağının açıklandığını, bunun da kendisinin mutlu ettiğini ve Türkiye’nin ekonomisi ileilgili ümitlerinin daha da arttığını söyledi.

Kayseri’de durumların gayet iyi olduğunu ve özel sektör firmaların var gücü ile çalıştığınıbelirten Boydak, “Son dönemlerdeki regülasyonlarla ilgili özel sektörün şikayetleri olduğunubiliyorum. Bu şikayetleri Sayın Babacan’a birinci ağızdan ilettim.  Önümüzdeki ay Sayın Başbakanımızın katılımı ile Ticaret ve Sanayi Şurası var. O toplantıya bende katılacağım.

Orada ne söylememiz gerekiyorsa bize iletin. Bizde gerekli yerlere iletmiş olalım” dedi.

 

Seçimlerle ilgili siyasilere bir çağrıda bulunana Başkan Boydak, “Rekabet güzel bir şey,rekabet olsun ancak vurmayla, kırmayla işimiz yok bizim. Yarın tekrar yüz yüze bakacağız.Şehrimizde huzurumuzu kaçıracak, kardeşliğimize halel getirecek hareketlerden kaçınılmasını

rica ediyoruz. Bu sürecin sağlıklı bir şeklide yürümesini ve birbirimizden utanacağımız

sözlerden kaçınılmasını özellikle rica ediyorum. Bu vesile ile tüm adaylarımıza da başarılar

diliyorum” diye konuştu.

 

Son olarak kürsüye gelen Türk Eximbank Krediler Genel Müdür Yardımcısı Mesut Gürsoy,Uluslararası Krediler Genel Müdür Yardımcısı Alaaddin Metin ve Sigorta Genel Müdürü

Yardımcısı Enis Gürtekin, Eximbank’ın çalışmaları ve işadamlarına sunduğu imkanlar hakkında

bilgiler verdi.

 

Türk Eximbank Uluslararası Krediler Genel Müdür Yardımcısı Alaaddin Metin, Eximbank’ınesas misyonunun ihracatçılara yeni pazarlar kazandırmak, ihraç mallarının çeşitlerini artırmakve mevcut pazarlardaki pazar payını artırmak olduğunu söyledi. Metin, 2010 yılında 10 milyardolar olan sigorta ve kredi desteğinin geçen yılsonu itibari ile 31,5 milyar dolara çıktığını, şuan itibari ile Türk Eximbank’ın kullandırdığı ihracat kredileri ve sigorta desteğinin toplam ihracata oranının yüzde 20 seviyesine ulaştığını, bunun da birçok ülkeden çok önde olduğunu söyledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim