• BIST 107.401
  • Altın 174,218
  • Dolar 4,0989
  • Euro 4,9911
  • Kayseri : 23 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 23 °C

Boydak,Irak Pazarının Önemi Her Geçen Gün Artıyor

Boydak,Irak Pazarının Önemi Her Geçen Gün Artıyor
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı 24 Şubat 2014 tarihinde Odamız konferans salonunda yapıldı. Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ün de katıldığı toplantıya, meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyeleri katıldı

Toplantının açılışını yapan KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, kayınpederi vefat eden Meclis Üyemiz Sema Elmacıoğlu’na başsağlığı dileyerek sözlerine başlarken, yine geçirmiş oldukları yangın felaketinden dolayı Elmacıoğlu’na geçmiş olsun dileklerini iletti. 

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Meclis Üyemiz Sema Elmacıoğlu’na başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileterek, bu acıların kolay olmadığını ve her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

Geçtiğimiz toplantılarda hükümetten üç ayrı konuda taleplerinin olduğunu açıklayan Başkan Boydak, KOBİ’ierin Türk ekonomisi açısından son derece önemli olduğunu ve ciddi finansal desteğe ihtiyacının olduğu, sosyal güvenlik borçları gibi devlet katında gecikmeye düşen borçlarla ilgili bir takım düzenleme yapılması ve KOBİ’lerin bankacılık sektörüne olan borçlarının yeniden yapılandırılması gibi konularda bir takım taleplerde bulunduklarını hatırlattı.

Geçmiş dönemlere ait kar dağıtım stopajlarında bir miktar indirim yapılması yönünde de talepte bulunduklarını hatırlatan Boydak, “Biliyorum Türkiye son dönemde sıkı maliye politikası ile yönetilen bir ülke. Buda bizim için çok önemli ama diğer taraftan da donuk, hissedarlarına fazla imkan oluşturamayan bir kaynak, şirketlerin bilançolarında bekleyebilir. Bu önerimiz piyasayı hareketlendirmenin de bir yolu idi” dedi.

Cari açık konusunun ülkemizin temel sorunlarının başında geldiğini ancak şu anda kredi mekanizmalarının hızlı çalışamadığını ve eskisi gibi rahat imkan bulamadıklarını ifade eden Boydak, “Sanayicilerimizin yurt dışından buldukları kredileri kullanmalarını teminen vadeli ithalat yapanlar için Kaynak Kullanım Destekleme Fonu dediğimiz yüzde 6’lık bir ödeme var. Tabi bu dönemde bunun tekrardan gözden geçirilmesinin zamanı geldi demiştik. Bu görüşümüz aynen devam ediyor” diye konuştu.

Merkez bankasının geçen dönemde yaptığı hamleyi desteklediklerini ifade eden Başkan Boydak, bu faiz artırımlarının makro ekonominin istikrarı bakımından orta ve uzun vadede kendilerine faydalı olacaksa itirazlarının olmadığını, bu zorluğu da aşacaklarını ancak şirketlerin karlarında ciddi erozyonlar olduğunu, finansman giderlerinde çok ciddi artışlar olduğunu ve son dönemde Türkiye’de iflas ertelemelerin tekrardan gündeme geldiğini belirterek, bunları önlemenin yolunun da küçük düzenlemeler yaparak şirketlere nefes aldırmaktan geçtiğini söyledi.

Bilançolara bakıldığı zaman 2013 yılı sonu itibari ile ciddi anlamda kur farkı giderlerinin arttığını ancak son bir ay içerisinde biraz daha normalleşme yönünde bir görünüm olduğunu açıklayan Boydak, Türk ekonomisine güvendiklerini, siyasi ortamın gergin olduğu şu günlerde sanayicilerin işlerini iyi takip etmeleri ve işleri ile gündemde olmaları gerektiğini söyledi. 

Boydak, bu seçim sürecinde herkese eşit mesafede olduklarını, bu süreçlerinin geçeceğini ve yine yüz yüze bakacaklarını belirterek barış içerisinde güzel bir seçim süreci diledi.

Kayseri Sanayi Odası’nın verilerine göre geçen yıl Kayseri’den 1 milyar 690 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını açıklayan Boydak, bir önceki yıla göre yüzde 5,6 dolayında bir artış olduğunu, bununda Türkiye ortalamasının bayağı üzerinde olduğunu belirterek, 2 milyar dolarlık hedefi 2014 yılında gerçekleştirme arzusunda olduklarını söyledi.

Irak seyahati hakkında katılımcılara bilgi veren Boydak, “Irak’a ihracat yapan hatta orada yatırım yapan üyelerimiz var bunu yerinde gördüm ve çok mutlu oldum ama rakamlarımızın daha da artması lazım. Oraları daha da kendimize yol etmemiz lazım. Henüz Bağdat ve Basra bölgesine fazla uzanamadık. Irak Kayseri’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında birinci sırada. Orada daha yapacağımız çok iş var. Kalitemizle, dürüstlüğümüzle ve Kayseri’ye yakışan pratik zekâmızla iş yapmamız gerekiyor” dedi.

Kısa bir İspanya seyahati de yaptığını açıklayan Boydak, İspanya’nın Avrupa’nın önemli bir ülkesi olduğu, işsizlik rakamlarının yüksek olduğunu ancak toparlamaya başladıklarını, önemli bir turizm potansiyeline sahip olduklarını ve sanayide de güçlü firmaları olduğunu belirterek, Türkiye’nin de Avrupa Birliği standartlarını en kısa zamanda yakalayacağına inandıklarını sözlerini tamamladı.

Son olarak kürsüye gelen Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayserili sanayicilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, işadamlarının birlik ve beraberlik içerisinde olmalarının son derece önemli olduğunu, Kayseri’nin bu konuda örnek vilayetlerin başında geldiğini söyledi.

Vali Düzgün, Kayseri’nin vergi gelirleri ve hayırseverlik bakımından Türkiye’nin önde gelen illeri arasında olduğunu, ihracat rakamına yakın bir rakam kadar da vergi geliri olduğunu belirterek, sanayicilere ödedikleri vergilerden ve hayırseverliklerinden dolayı teşekkür etti.

Markalaşmanın önemine değinen Vali Düzgün, Kayseri’de 7 bine yakın marka olduğunu, bu rakamların giderek artması ve uluslar arası arenada söz sahibi olmalarının Kayseri adına son derece önemli olduğunu, bunun da inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarından geçtiğini belirtti.

Vali Düzgün, Kayseri’nin turizm konusunda ciddi bir potansiyele sahip olduğunu, turizmin ticareti ve sanayiyi de destekleyeceğini belirterek, işadamlarının Kayseri’nin bu yönüne de ağırlık vermelerinin önemli olacağını söyledi.  Hızlı tren konusuna da değinen Vali Düzgün, hem bakanlık düzeyinde hem de kendilerinin konuyu takip ettiklerini, bu konuda önemli çalışmalar yapıldığını ancak daha takvim belirlenmeden net bir şey ifade edemeyeceğini sözlerine ekledi.b2-012.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim