• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 12 °C

BOYDAK,TIKIR TIKIR VERGİLERİ ÖZDÜYORUZ

BOYDAK,TIKIR TIKIR VERGİLERİ ÖZDÜYORUZ
KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak Aralık ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ana gündemin ekonomi olması gerektiğini vurgulayarak, “Ana gündemin ekonomi olduğu zamanlarda Türkiye olarak biz hep yukarıya doğru sıçrama yaptık. Özellikle sa

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Aralık ayı olağan meclis toplantısı 30 Aralık 2013 tarihinde Novotel’de yapıldı.  Toplantıya, meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Boydak’a başsağlığı dileyerek sözlerine başladı. Geçen ay yaptığımız Sanayi Gecemize katılan başta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür eden Okandan, KAYSO’ya ve Kayseri’ye yakışır bir organizasyon yaptıklarını belirterek, bir takım eksikliklerin olabileceğini ancak her geçen yıl daha iyisini yapma gayretinde olduklarını söyledi. Okandan, sanayiciler olarak önümüzdeki günlerde yapılacak seçimlerin saygı, sevgi ve hoşgörü içerisinde, Kayseri’ye yakışır bir şekilde geçmesini istediklerini belirterek tüm katılımcıların 2014 yılını kutladı.

 Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, kayınvalidesinin vefatından dolayı kendisini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti. Bu ay bütçe ayı olduğunu ve bütçeyi yaparken ince eleyip sık dokuduklarını belirten Boydak,  bütçelerde her zaman esneme payı olduğunu, Oda olarak makul ve denk bir bütçe yaptıklarını belirterek, bu dönem gelirlerini biraz daha artırma, giderlerini ise daha makul hale getirme gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

Türkiye’nin ana gündeminin ekonomi olması gerektiğinin altını çizen Başkan Boydak, “2014 yılının 2013 ten daha başarılı geçmesi için mücadele edeceğimizi ifade etmem lazım. Gelecek senenin zorluklarla geçeceğini ancak ümitli olduğumuzu ifade etmiştik, bu düşüncemizi aynen koruyoruz. Yılın ilk çeyreğinde rakamlarımızda istediğimiz ivmeyi yakalayamasak da biz tekrardan Türkiye’nin büyüme trendini aynen devam ettireceğini biliyoruz. Malum içerisinde bulunduğumuz süreçte bir takım karşılıklı gergin ortam olmasına rağmen ana gündemin ekonomi olduğu zamanlarda biz hep Türkiye olarak yukarıya doğru sıçrama yaptık. Özellikle sanayiciler olarak ana gündemin ekonomi olacağı zamanları bekliyoruz. Bunu istiyoruz, hakkımız da var. Ülkemizin yükünü bizler özel sektör çekmekteyiz. Özel sektörün durağanlaşması demek gelirlerin azalması işsizliğin artması anlamına gelir ki bunları da biz istemiyoruz. Ana gündemin uzun sürmeden ekonomi olduğu zamanları yakalayacağımıza inanıyorum.  Bu zamanların da geçici bir dönem olduğunu düşünmek istiyoruz. Ana gündem ekonomi olursa, memlekette zenginlik olur bu zenginlik her tarafta yayılır. Az da olsa istifade sağlanır. Bunu da bekliyoruz” dedi.

 Nakit akışlarının iyi ayarlanması ve fazla risk alınmaması gerektiğini ifade eden Boydak, ekonomimizde hala kırılganlıklar olduğunu ve siyasi gelişmelerden etkilendiğini, Türkiye’nin dış kaynaklarla fonlanma ihtiyacının devam ettiğini belirterek, bu gibi iniş çıkış dönemlerinde firmaların korunması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de kamunun ekonomideki ağırlığının 12 yıl öncesine göre azaldığını,  ancak bunun yeterli olmadığını kaydeden Boydak, “ Kamunun ekonomideki ağırlığının daha da azalması gerekiyor. Bu azalma ile bizim özellikle ekonomideki etkinliğimiz ve verimliliğimiz artmış oluyor. Birçok özelleştirmeler yapıldı ama hala kamu ağırlıklı yatırımlar var. Alt yapı, sağlık, eğitim gibi. Önümüzdeki dönemlerde Türkiye modern dünya nereye gidiyorsa oraya yolunu bulup, devam edecektir. Bununla birlikte daha şeffaf ve hesap verebilir kamu idaresi de ortaya çıkmış olacaktır” diye konuştu.

2013 yılının Kayseri açısından makul bir yıl olduğunu belirten Boydak şunları söyledi; “2013 yılı süper başarılı bir sene dersem yanlış olur. Küçülmediğimiz, kendimizi koruduğumuz ve bir miktarda büyüdüğümüz bir yıl oldu. 2014 yılının da kendimizi koruduğumuz, bir miktar da büyüdüğümüz yıl olmasını diliyor, Türkiye’nin yüzde 4’lük büyüme hedefinin biraz daha üzerinde büyüyeceğimizi temenni ediyorum. İnşallah bunu da beceririz”

 İhracatta Hem Kayseri hem Türkiye olarak çok yukarı sıçrama yapamadıklarını, bunun kurla ilgili değil yapısal bir mesele olduğunu kaydeden Boydak, Kayseri olarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir ihracat artışı ile seneyi kapattıklarını ancak bunu yeterli olmadığını belirterek, 2014 yılında ticaret ve hizmetler sektöründe daha etkin bir Kayseri beklediklerini ifade etti.

Geçtiğimiz ay Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımıyla Sanayi Gecesini yaptıklarını hatırlatan Boydak, azda olsa firmaların tanıtımına katkı sağladıklarını belirterek, sponsor firmalar başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Memlekette Sosyal Güvenlik mağduru birçok insan olduğunu ifade eden Boydak şunları söyledi; “Hükümet 2 sene önce düzenleme yaptı ama vatandaşlarımız bunları yerine getiremedi. Maalesef orda binlerce insan borcunu ödeyememiş görünmekte. Bir taraftan da ekonomik koşullar istediğimiz gibi gitmiyor. Bu nedenle ödeyemeyenlerin borcu daha da artıyor. Sakın yanlış anlaşılmasın af falan istemiyoruz. Bu nedenle SGK ve BAĞ-KUR borçlarına yeniden yapılandırma şansı gelmesi lazım. Burada borçlarını ödeyenlerin hakkı yeniyor gibi düşünmekte yanlış. Çünkü borcunu ödeyen zaten kara listeye girmiyor, itibarı iyi. Bankacıdan kredi alırken 3-5 puan aşağıda alıyor ama mali durumları kötü olduğu için ödeyemeyenler var. Meslek örgütü lideri olarak, hükümetimizden bu tarafa, yani bize doğru kafayı çevirip, ne diyorlar bunlar diye dinlemesini isterim. Bu konularda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var.  Kesinlikle af istemiyoruz. Bu şirketler zaten KOBİ ağırlıklı, mikro işletmeler. Yanında 8-9 kişi çalıştıran işletmeler. Yine yanında bir kişi çalıştıran BAĞ-KUR’lular var. Bunlara bir kez daha yapılandırma yapılması, hatta faiz almadan bu insanlara hayata dönüş imkânı sağlanması lazım. Çünkü adam BAĞ-Kur’dan iyi kötü emekli olsa kimsenin zekatına, hayrına, sadakasına muhtaç olmayacak. Onun için bu duruma tekrara tekrar ihtiyaç var”

İhracat yapan firmaların dahilde işleme rejimi kapsamında devletten çeşitli teşvik belgeleri ve Eximbank kredileri aldıklarını, bu taahhütlerini yerine getiremedikleri için de çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Boydak, ‘’Elimizi vicdanımıza koyalım. Türkiye 2013 yılında dış ilişkiler konusunda başarılımıydı. Bana sorarsanız değildi arkadaşlar. Ortadoğu Bölgesi’nde iş yapamadık, sıkıntılar yaşandı. Uzak bölgelerde sıkıntılar yaşandı. Dünyada zaten konjöktürde sıkıntı var. Geçen dönem istifa eden ya da kabineden ayrılan diyelim Zafer Çağlayan Bakanımıza birkaç defa bu konuyu izah ettim. Zannediliyor ki, Mustafa Boydak kendi firmaları için söylüyor bunu. Tamam bizimde  firmalarımız var ama ben 1150 tane üyesi olan Kayseri Sanayi Odası’nın temsilcisiyim. Firmalarımız ihracat kredilerini kapatırken şu anda zorlanıyorlar. Yani taahhüt ettikleri dövizi yurda getirmekte zorlanıyorlar. Yeni bir sayfa açalım dedik. İhracat taahhütleri için süresi ne zaman bitmiş olursa olsun, bu firmalara bir hak verilsin, ilave süre verilsin dedik ama geçiştirildi. Firmalarımızın bu konuda ciddi sıkıntıları var. Döviz taahhüdünü kapatamamışsın veya ihracatı gerçekleştirememişsin, maliye hemen KDV’yi öde diyor. Tamam, bunu anladık ama KDV’yi de kullandın diye şu kadar gecikme faizi ile beraber ceza öde. El İnsaf yani. Bu neticede müsteşarlığın dahi yetkisinde olan bir konu. Biz diyoruz ki, bu firmaları öldürmeden hayatta tutmanın, destek vermenin bir yolu, firmaların bu konuda rahatlamasını sağlamak. Dünyada bize benzeyen ülkelerin tamamı yapıyor bunu. İdareyi eleştiri falan değil ama iş takibi yapılsın. Ekonomi Bakanlığı bunları bizim adımıza takip etmezse ne yapacak? Bunu söyleyince zaman zaman eleştiriye uğruyoruz ama biz bunu iş dünyası adına söylüyoruz. Burada hükümet bizim temsilcimiz ve bunu ayakta kalmak için söylüyoruz. Bu dönemler nefes alma dönemi. Bazen basındaki arkadaşlar da yanlış anlıyorlar. İşte teşvik istiyor diye, değil. Burada süresi ne zaman bitmiş olursa olsun dahilde işleme izin belgelerine bir defaya mahsus ek süre verilip, hem vatandaşın ihracat bedellerini getirmesi hem de ihracatın gerçekleştirilmesi için zaman tanınmalı. Şimdi Ekonomi Bakanı makamına oturdu, bizim içimizden biri. Bu nedenle derdimizi anlayacağına inanıyorum. Biz diğer Bakanımıza anlatamadık bunu. Söyledik ama o konuda maalesef o konuda bir ilerleme sağlayamadık. İnşallah taleplerimiz anlaşılır ve olumlu olumsuz bir yorum gelir temennisindeyim” şeklinde sözlerini tamamlaDI.....

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim