• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Kayseri : 27 °C
  • Ankara : 28 °C
  • İstanbul : 24 °C

Bugün köşemi Erdoğan’a bıraktım.....

Sinan Burhan

Öteden beri milli ekonomi ve milli kalkınma diyorum. Rahmetli Erbakan Hocam bu ülkenin kurtuluşunun üretimden ve milli kaynaklara dönmekten geçtiğini söyledi durdu. Ama sağlığında kıymetini bilemediler. Şimdilerde herkes rahmetli Hoca haklıymış diyor. Önceki gün Cumhurbaşkanımız Erdoğan da bu minvalde Adana’da önemli bir konuşma yaptı. Bu konuşmasında enerjide bağımlılıktan kurtulmanın önemine değindi. Ben de bu yazımda köşemi bu konuşmaya ayırıyorum. İşte Sayın Erdoğan’ın konuşması:

“Enerji Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu alanların en başında geliyor. 2003 yılında enerji ithalatımız 11,5 milyar dolarken bu rakam 2014’de 55 milyar dolara yükseldi. Petrol fiyatlarındaki düşüş sayesinde enerji ithalatımızı 38 milyar dolarda tutabildik. Cari açığımızın önemli bölümü, enerji hammaddelerin ithalatından kaynaklanıyor.

Dış ticaret açığımızdan yarısından fazlası enerji kaynaklarından gidiyor. Hizmet sektöründen altyapıya kadar her alanda enerji ihtiyacımız artıyor. Milletimizin refah düzeyinin yükselmesi, şehirleşmenin artması, her alanda teknolojinin etkin kullanılması enerji talebimizi yükseltiyor. Bir ülkenin refah düzeyi hangi aşamadadır sorusunun cevabı enerji tüketimiyle alakalıdır. 2023 hedefleri doğrultusunda ilerledikçe enerji talebimiz de katlanarak sürecektir.

Enerji alanında ihtiyaç duyacağımız yatırım miktarı 110 milyar dolar olarak hesaplanıldı. Su, güneş, rüzgar gibi kaynakları daha etkin kullanarak dışa bağımlılığımızı asgari noktaya indirmeyi hedefliyorum. Ben şahsen ithal kömürün ülkemize gelmesine karşıyım. Niye karşıyım, cari açığı tahrik ettiği için. Benim yerli kömürüm var mı, var. Kalorisi düşüktür, olabilir.

Sadece güneş ve rüzgar gibi doğal enerji kaynaklarıyla Türkiye’nin ihtiyacını karşılamak mümkün değil. Kömür ve su kaynaklarımızı en ileri seviyede değerlendirmek mecburiyetindeyiz. Bizim zengin sayılabilecek kömür kaynaklarımız var. Petrolümüz, doğalgazımız olmayabilir. Dünyada da enerji talebini karşılaması bakımından kömürün uzun yıllar liderliği elden bırakmayacağı gözüküyor. Bizdeki bazı çevrecilerin eylemlerini kimse ciddiye almasın. Bunların bu ülkede dikili ağacı yoktur. Köprü yaparsın, baraj yaparsın, ağaç dikersin karşı çıkar. Her şeye karşı çıkar.

Dünya genelinde şu an 444 nükleer santral faaliyet gösteriyor. Türkiye 2 tane nükleer santral teşebbüsünde bulundu diye kıyamet koptu. Açılışını yaptığımız bu santral yılda 5,5 milyon ton kömür kullanacak. Bizim bunun gibi onlarca santrali rahatlıkla besleyecek rezervlerimiz mevcuttur. Yeni geliştirilen açılışını yaptığımız bu fabrikada uygulanan teknolojiler artık kömürün kirli, çevreye zarar veren enerji kaynağı olduğu algısı burada tamamen yıkılmıştır.

Bu tür çevre dostu santrallerin projelerini takip ediyor ve destekliyorum. Yerli kömüre dayalı elektrik üretimini artırırsak doğalgaz ithalatımız azalır.

Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmiş Türkiye’nin birilerinin işine gelmediğini çok iyi görüyoruz ve anlıyoruz. Türkiye bugün terör belasıyla karşı karşıyaysak bunun en önemli nedeni Türkiye’nin ilk 10’a yürüme süreci. İhracatını 500 milyar dolara, dış ticaretini 1 trilyon dolara çıkaracak bir Türkiye’nin birilerini oldukça rahatsız ettiği açıkça görülüyor.’

Evet; Cumhurbaşkanımızın bu konuşmasının altına millet olarak imzamızı artıyoruz. Yarınlarımız için, güçlü bir ülke olmak için üretmemiz gerekir. Milli kaynaklara yönelmek gerekir. Madenlerimize yönelmek gerekir. Umarım bu sözlerin gereği yerine gelir.

 

Bu yazı toplam 509 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim