• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 6 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İstanbul : 15 °C

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ KANUNU ÇOK YARARLI OLACAK

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ KANUNU ÇOK YARARLI OLACAK
Başkan Özhaseki TKKM'de Gündemdeki Büyükşehir Belediyeleri Kanununu Değerlendirdi
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ KANUNU ÇOK YARARLI OLACAK

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, gündemdeki Büyükşehir Belediyeleri Kanunu'nun birçok yönden olumlu sonuçlar doğuracağını ve şehirlerin gelişimine katkı sağlayacağını söyledi.

Türkiye Küçük Millet Meclisi toplantıları çerçevesinde düzenlenen programa konul olan Başkan Özhaseki, Yürürlüğe girecek olan kanun ile Büyükşehir Belediyesi sayısının 16'dan 29'a çıkacağını ifade ederek, "Bu kanun ile il nufusunun tamamı Büyükşehir Belediyesine dahil oluyor. Bunun birçok yönden getiri olacak. Öncelikle Büyükşehir Belediyeleri'nin gelirlerinde artış sağlanacak. Çünkü büyükşehir belediyeleri, sahip oldukları nufusa göre maliyeden pay alıyor. İkinci olarak Büyükşehir Belediyeleri yetkileri il mülki sınarlarına kadar genişliyor. Bunun nasıl bir fayda sağladığını 2005 yılında yürürlüğe giren 5216 sayılı kanunla gördük. O tarihte 19 belde belediyesi kapatılarak Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil oldu ve kendilerinin kısıtlı imkanlarla yapamadıkları birçok önemli yatırım Büyükşehir Belediyesi eliyle yapılır hale geldi. Şimdi bu imkan, tüm şehirdeki ilçeleri kapsayacak. İmar, Altyapı, Ulaşım ve itfaiye hi,zmetleri kanula birlikte Büyükşehir Belediyeleri tarafından yerine getirilecek. Böylece ilçeler, bu önemli ve masraflı işlerden kurtulacak kendileri daha başka yönlerde hizmet üretecekler. Bu kanun, şehirdeki plan bütünlüğünü getiriyor. Şöyle güneyden başlayarak batıya doğru bütün sahil kentleri gözünüzün önüne getirin. Hepsinde çarpık yapılaşmalar, bahçelerin arasında yüksek katlı binalar görürsünüz. Bu çarpık yapılaşmanın en büyük sebebi eski belde belediyeleridir. Şimdi bu yeni kanun plan bütünlüğü getiriyor. Her belediye kendi kafasından imar ve inşaat izni veremeyecek, nihai karar Büyükşehir Belediyesi meclislerinden çıkacak. Erciyes'de şimdilerde devasa bir proje gelişiyor. 2005 yılında kadar orası Hisarcık ve Hacılar Belediyerinin sınırlarına dahildi ve bu belediyelerinin imkanlar, orada gerçek anlamda bir proje geliştilmesine ve de yatırım yapılmasına müsait değildi. Otopark parası alıp 40 -50 baraka vermekten başka bir şey de yapmamışlardı zaten. Ama 2005 yılında bize bağlanınca oraya devasa bir proje çıktı ve Türkiye'nin gerçek anlamda tek Kış Turizm Merkezi oarada yapılıyor şimdi" dedi.

"İTALYA'DA VİLAYETLER BİRLEŞİYTOR"

Çıkacak olan Büyükşehir Belediyeleri Kanunu'nun faydalarını sıralamaya devam eden Başkan Özhaseki, şehir içinde yapılması mümkün olmayan sektörlerin ilçelerde pekala yapılabileceğine dikkat çekerek, "Karpuzatandaki sucuk pastırma işilklerinin şehir dışına çıkarılması gerekiyor.Şehir içinde koku yapıyor, nahoş görüntü oluşturuyor. Bunun şimdi şehirde hangi mahalleye kaydırırsanız sorun çıkar. Ama şimdiden bazı ilçeler bizim burada uygun araziler var, gelsinler burada yaposınlar diye talepte bulundular. Aynı şekilde organize tarım ve organize hayvancılık için uygun arazilerimiz var, burada yapılsın diyen ilçe belediye başkanları var. Yani şehir içerisinde yapılması mümkün olmayan bazı sektörler, ilçelere nkayacak. Böylece hem o sektör hem de o ilçe bu işten karlı çıkacak. Yeni kanunun getireceği bir başka değişiklik de beldelerin kapatılması olacak. Yüzde tüz doğru olduğuna inandığım bir konu. Beldelerin kapatılması çoğunlukla siyasi olarak değerlendiriyorlar ve işi siyasete döküyorlar. Bunda 7 sene önce Kayseri'deki bazı beldeler kapatıldı da ne oldu? Zarar mı ettile, tam tersi çok büyük yatırımlar kısa sürede ayaklarına serildi. İtalya'da şimdilerde mali kriz nedeniyle bırakın beldeleri kapatmayı şehirleri kapatıyorlar. Vilayetler birleştiriliyor. Bu işi siyasete dökmenin kimseye faydası yok Bir başka getirisi de yine çok doğru bulduğum özel Özel İdarelerin kapatılması konusu. Bu şehirde iki meclis olmaz. Özel İdareler ve meclisleri kapatılacak onların yerine köylerde hizmetleri Büyükşehir Belediyeleri götürecek ve Şehir Meclsileri kurulacak. Bu şehir Meclsinde zaten ilçe belediye başkanları doğrudan üye olarak yer alacaklar. Ayrıca ilçelerin nufusuna göre de meclis üyesi bulunacak. Böylece şehir tek meclsiten yönetilecek, ihtiyaç duyulan yatırım hizmetleri de Büyükşehir Belediyelerinin imkan ve kaynaklarıyla çok daha hızlı ve etkin şekilde vatandaşa sunulacak"diye konuştu.

Başkan Özhaseki son olarak da Ufukdaki Kent Kayseri vizyonuna değinerek asli görevleri olmadığı halde stadyum, ikinci üniversite, bölge hastanesi gibi önemli proje ve yatırımları takip ettiklerini ifade ederek, "Şehirdeki pastayı büyütmeyeçalışıyoruz. Bü yüzdengörevimiz değil diyerek hiç bir işten uzak durmuyoruz" dedi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim