• BIST 106.675
  • Altın 172,965
  • Dolar 4,0791
  • Euro 4,9434
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 25 °C

Cahillik, çirkeflik, ahlaksızlık ve kirli hesaplara fırsat vermeyin

Cahillik, çirkeflik, ahlaksızlık ve kirli hesaplara fırsat vermeyin
62.MALİ GENEL KURUL KONUŞMASI

Kasaba ve Köylerde üretim yapmak gibi kutsal bir görevi yürüten Orta Anadolunu8n cefakar, vefakar, yiğit insanları Aziz Çiftçiler Hepinizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ve Muhabbetle  yürekten selamların en güzeli Allah’ın selamı ile salamıyorum.

11822475_10153555102002302_5513796009023467097_n.jpg

Kayseri pancar Kooperatifinin 62.olağan genel kurul toplantısına hoş geldiniz! Şeref verdiniz.

 

Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren uzaktan yakından coşkun sular gibi çağlayıp aktınız, bu kapalı spor salonunu doldurdunuz. Hepinize şükranlarımı sunuyorum.

 

Bu toplantıların birlikte 5.sini idrak ediyoruz. Birlikte gerçekleştirdiğimiz her bir toplantı güzellik içerisinde, olgunluk, saygı, sevgi çerçevesinde, kimseyi incitmeden Kayseri pancar Kooperatifinin siz saygıdeğer ortaklarına yakışan bir vakar içerisinde gerçekleşti. İki sene önce yaptığımız seçimli genel kurul ile geçen sene yine bu salonda yaptığımız mali genel kurul, Türkiye’deki tüm kooperatiflere, Tüm Türk  Milletine örnek olacak güzellikte gerçekleşti. Bu genel kurulumuzun  da öncekilerden daha başarılı ve güzellikler içerisinde gerçekleşmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Aziz Çiftçi kardeşlerim!

 

Sizin büyük bir çoğunlukla, coşku ile bu toplantılara katılmanız, kooperatifinize ve Şeker Fabrikanıza ne kadar yüksek düzeyde sahiplendiğinizin açık bir göstergesi olarak Türkiye’de tarım kesiminde, Şeker pancarı ve şeker sektöründe ses getirmektedir.

 

Biz hep birlikte bir mücadele ortaya koyuyoruz. Bu çiftçinin ekmek mücadelesidir. Çiftçinin, topyekun olarak işine sahip çıkma mücadelesidir. Aynı zamanda Milli gelirden hak ettiği payı alabilmenin bilinçli mücadelesidir. oluşacak bu bilinçle Orta Anadolu’dan başlayarak Türk Çiftçisinin bir güç merkezi oluşturma mücadelesidir.

unnamed-(1)-066.jpg

 

Sizin birlik ve bütünlüğünüz bu mücadelenin en önemli gıdasıdır. Bu gün oluşturduğunuz şu muhteşem tablo her tarafta güçlü bir ses olarak yankılanacak, herkesin bu birlik ve bütünlüğe gıpta ile bakmasını sağlayacaktır.

 

Bu tabloyu artık her bir toplantıda yaşatıyor olmanız haklı bir guru kaynağı oluyor bize. Enerjimiz artıyor, çalışma şevkimiz artıyor, hizmet arzumuz artıyor, bununla birlikte Allah’a hamdolsun daha da başarılı oluyoruz.

 

Biz size hizmet için bu görevdeyiz. Bu hizmeti yürütürken aynı zamanda büyük bir aile oluşturduk hep birlikte. Birbirine inanan, güvenen, birbirine saygı duyan, birbirini seven, bir birinin derdini dert edinen, birlikte üzülen, birlikte gülen, bütünlük içerisinde büyük bir aile oluşturduk.

 

Bizim işimizde; sevgi var, saygı var, ciddiyet var, disiplin var, samimiyet var, şeffaflık var, istişare var, dayanışma var, sahiplenme var, beceri var, dürüstlük var, huzur var, güven var, ahlak var, Her türlü iyilik, güzellik ve iyi niyet var.

 

Aziz Çiftçi kardeşlerim.

 

Bu güne kadar yapılması gerekenleri, verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirdik. Her geçen gün bir önceki ay, bir önceki günden ve her geçen yıl, bir önceki yıldan daha iyi, daha başarılı olduk. Bu gün geldiğimiz noktada size daha fazla kazandıran , işinizi daha kolaylaştıran, masrafınızı azaltan bir yapı oluştu.

 

Kayseri Pancar Kooperatifinin %56 oranında hissesine sahip olduğu Kayseri         şeker Fabrikası, çabalarımız  ve katkılarınız sonucu, başarı ve rekorları, kar rekorları, vergi rekorları kıran bir şirket haline geldi. Kazanılan bu başarılar bundan sonra kalıcı olacak, devamlılık arz edecek.

 

Kayseri Şeker Fabrikası; kar ,vergi ve istihdama katkı rekorları kıran bir şirket olmanın yanında Türk Şeker’den, kayseri pancar kooperatifine devredildiği 1992 yılından bu tarafa ilk defa bu sene ortaklarına kar payı dağıtma kararı verdi. Çiftçisinin, çalışanının hakkını gözetirken, artık ortaklarının koymuş olduğu sermayenin de karşılığını ödemeye başladı

 

            Aziz çiftçi kardeşlerim,

 

Bildiğiniz gibi kayseri şeker fabrikası’nın 31 tane kurumsal ortağı bulunmaktadır. Siz değerli çiftçilerimizin burada doğrudan bir ortaklığınız yoktur. Şimdi artık batmaktan kurtulmuş, her yıl kar ve başarı rekorları kıran ve kar dağıtmaya başlayan bir kuruluşumuz olduğuna göre ve bu durumun böyle devam edeceğine inanıyorsanız, böyle başarılı devam etmesi için sahiplenmeye devan edecekseniz, size bir önerim olacak.

 

Önce hep birlikte bir sözleşelim.   

 

Bize güveniyor musunuz?

 

Bize inanıyor musunuz?

 

Size doğru hizmet yolundaki çalışmalarımıza her zaman en güçlü desteği verecek misiniz?

 

Bu kooperatifin ve şirketin böyle başarılı devam etmesi için sahiplenmeyi sürdürecek misiniz?

 

Biliyorsunuz özelleştirme idaresinin kayseri şekerde % 11 oranında hissesi bulunmaktadır. Bu hisseyi de satmak istemektedir. Ben istiyorum ki bu hissenin sahibi pancar eken çiftçilerimiz olsun. Bu genel kuruldan sonra bir çalışma başlatmak istiyoruz. Kayseri şekerde hisse sahibi olmak isteyen çiftçilerimizden vekalet toplamak için bir organizasyon yapacağız. Bu vekaletler de hissenin çiftçilere satışı için özelleştirme idaresine müracaatta bulunacağız. Eğer işlemi gerçekleştirebilirsek ve sizler adına bu hisseyi alabilirsek size fazla külfet olmadan taksitler halinde bedelini ödeyebileceğinizi düşünüyorum. Kayseri şekerden ödenecek kar paylarından bu taksitlerin karşılanabileceğini umuyorum.

 

Türkiye de bir ilki gerçekleştireceğiz. Pancar çiftçisi doğrudan şeker fabrikasının ortağı olacak. Bu uygulamaya çalışanlarımızı da dahil edebiliriz. Böylece şirketin karından pay aldığınız gibi, şirketin artan değeri doğrulusunda hisselerinizin de değeri artacak. Doğrudan çiftçinin ve çalışanın hissedarı olduğu böyle bir fabrikanın arazilerine artık kimseler göz dikemeyecek. Şirketin arazileri, imkanları, şekerleri artık kimseye peşkeş çekilemeyecek. Bugün bizim uyguladığımız pancar çiftçisinin daha etkili bir şekilde yönetime katılması uygulaması artık süreklilik kazanacak. Eğer başarabilirsek bu model Türkiye ye örnek olacak. Şimdi soruyorum: bu işi hep birlikte yapmaya var mısınız?

 

Aziz çiftçi kardeşlerim, saygıdeğer hanımefendiler biz size verdiğimiz her sözün arkasında durduk. Hepsini yerine getirmek için büyük gayret gösterdik. Yakın gelecekte pancar bedelleri peşin ödenir duruma gelecek demiştik, işte her sene ödemeleri bir ay önceye çekerek bu hedefe doğru ilerliyoruz. Allahın izni ile bu senenin kalan pancar bedeli 20 ocak tarihinde ödenecek. Bir sonraki sene ise aralık ayının son haftasında bu ödeme gerçekleşecek.

 

Bu arada çiftçi meclisimizin vermiş olduğu hak arama mücadelesinde katkısı ile önümüzdeki senenin şeker kotası 12.7010 ton A kotası, 6.800 ton B kotası, olarak toplamda 19.500 ton olarak şeker kurumu tarafından arttırılmıştır. Buna tekabül eden pancar kotası belirlenecek, objektif, adaletli kriterlerle önümüzdeki yıl sizlere dağıtılacaktır.

 

Pancar bedeline bu sene devletten 8 TL/ton daha fazla fiyat uygulanacaktır.

 

Fabrikanın imarlı arsası üzerinde sizleri daire sahibi yapmak istediğimizi söylemiştik. Bu konuda 31 temmuz tarihinde yapılan kayseri şekerin genel kurul toplantısında katılan bütün ortaklarımızın oybirliği ile gerekli kararlar onaylandı. Bütün ortaklar çiftçiye konut yapılmasını kabul ettiler. Şimdi kamu kuruluşlarından da izinler alınarak, projeler hazırlanarak hızlı bir şekilde temel atma aşamasına gelmek istiyoruz.

 

Tarım market kurarak tüm tarımsal ihtiyaçlarınızı karşılayacak, ürünlerinizi değerlendireceğiz demiştik. bunun ilk uygulaması kayseri merkezde merkez satış mağazamız bünyesinde başlatıldı. Ayrıca Şarkışla da bölge müdürlüğü ile tarım marketin birlikte temeli atıldı. 30-40 gün içerisinde inşaatı tamamlanacak. Bu uygulama bütün bölgelerimizi kapsayacak şekilde devam edeceğiz.

 

Bunlarla birlikte sizin ve bütün bölge çiftçilerimizin daneli ürünlerini muhafaza etmek, bu ürünlerden çiftçilerimizin daha yüksek gelir sağlamasına katkı sağlamak, tarımın daha gelişmiş usullerle yapılması ve daha verimli randımanlı ürün elde edilmesine imkan sağlayacak, çiftçiye çeşitli avantajlar sağlayacak olan lisanslı depoculuk şirketi kuruldu. Önümüzdeki bir aylık süre içerisinde Boğazlıyan, Şarkışla, Develi,Bünyan bölgelerimizde depoların inşaatı için temeller atılacak.

 

Boğazlıyan fabrikasının küspe kurutma tesisi bu kampanya ile birlikte üretime başlıyor. Bunun yanında isteyen çiftçimizin küspesi balyalı olarak verilmeye devam edecek.

 

Silajlık mısırınızın balyalanması yine yapılmaya devam edecek.

 

Üniversitede okuyan veya yeni kazanan çiftçi çocuklarına karşılıksız burs verilmesi, her yıl artan bir sayı ile sürdürülüyor. İlk yıl 300, geçen sene 550 öğrenciye burs verildi. Bu sene bu sayı 800 e çıkacak. Daha fazla gencimizin tahsiline katkı sağlayacağız. Sadece çiftçimizin değil, çocuklarımızın da başlarının dik durmasına yardımcı olmak istiyoruz.

 

Evet bütün bunları yapıyoruz ve allahın izni, sizin desteğiniz ile devam edeceğiz.

 

 

 

Bütün bunları yaparken; yine ve her zaman “Kaybetmeyi ahlaksızca kazanmaya tercih et. Bil ki erdem orada gizlidir” düsturuna uyacağız. Ama “Budalaların, sersemlikleri her zaman akıllı insanlara bileyi taşı hizmeti görür” prensibinden de yararlanmasını bileceğiz.

 

Biz bu hizmetleri yaptıkça, bu başarıları sağladıkça, bu anlayışla işimizi her gün geliştirdikçe, sizler bunlardan ne kadar mutlu oluyorsanız, yarına ne kadar güvenle bakıyorsanız, ne kadar bundan fayda görüyorsanız, bu durumdan rahatsızlık duyanlarında var olduğunu unutmayın.

 

Haksızlığı kendisine şiar edinmiş, ahlaksızca kazanmaya ve yaşamaya alışmış aşağılık bir güruhun varlığını unutmayın.

 

Aziz Çiftçi Kardeşlerim.

 

Şimdi artık geçmiş kirlerinden arınmış, her şekliyle kurallara uygun çalışan tertemiz bir kooperatif ve fabrikalar var elimizde.

 

Bu temizlenmiş kuruluşları, kirletmeyin. Kirli ellere, kirli emellere tealim etmeyin. Cahillik, çirkeflik, ahlaksızlık ve kirli hesaplardan başka vaziyetleri olmayanlara fırsat verdirmeyin.

 

Büyük halk ozanı Aşık Veysel veciz bir şekilde şöyle söylemiş:

 

            Aldanma cahilin kuru lafına

 

            Kültürsüz insanın külü yalanıdır

 

            Hikmetse dünyanın her tarafına

 

            Arzusu, hedefi, yolu yalandır.

 

            Aziz Çiftçi Kardeşlerim

 

- Geçen sene yapılan Genel Kurul’da çiftçimiz adına çeşitli taleplerimizi ifade etmiştik. Bu taleplerimizi yineliyoruz. Kayseri Şeker’in çiftçisi daha çok üretmek, daha çok kazanmak istiyor. Verilen kota yetmez. 2008 yılında haksız bir şekilde verilen kotamızı istemeye devam ediyoruz, devam edeceğiz.

 

- Avrupa Birliği 2017 yılında kotaları kaldıracak, şeker ticaretini serbest bırakacak. Şeker Kurumu’nun bir an önce o tarihte Türkiye’nin konumunun ne olacağını, pancar çiftçisinin, şeker fabrikalarının durumunun nasıl olacağını açıklaması ve bir politika geliştirmesi gerektiğini, bu konuda geç kalındığını ifade ediyoruz.

 

- Şeker pancarının Orta Anadolu için stratejik ürün olarak kabul edilmesini ve şeker pancarının da destekleme kapsamına alınmasını istiyoruz.

 

- Sulama için kullanılan elektrik ve mazot giderlerine indirim uygulamasını istiyoruz.

 

- Bölgemizdeki, planlanan barajların biran önce yapılmasını, yapılan barajların eksiklerinin tamamlanmasını kapalı- basınçlı sulama sistemlerinin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını istiyoruz.

 

Aziz Çiftçi Kardeşlerim

 

Biz size hizmet için buradayız. Buraya gelişimizde, kalışımızda, zamanı gelince gidişimizde bu anlayışa uygun olacaktır. Bunun için başta dualarınızla olmaz üzere bize her türlü destek vermenizi bekliyoruz. Ve bizde dua ediyoruz. “ Yarabbi, gireceğimiz yere dürüst olarak girmemizi, çıkacağımız yerden de dürüst olarak çıkmamızı nasip et. Kendi katından bizi destekleyecek kuvvetli bir delil ihsan eyle” diyoruz.  Bir şairin ifadesiyle;

 

            Tek bildiğim şey var insan olmaktır

 

            İnsanca yaşayıp harbi kalmaktır

 

            İyisi alnı açık, yüzü ak ölmektir.

 

            İnsan ölse bile, ölmez dürüstlük

 

Diyerek bir Genel Kurul’un hepimize, sektörümüze, ülkemize hayırlı sonuçlar doğurmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.

 

HÜSEYİN AKAY

 

KAYSERİ PANCAR KOOPERATİFİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim