• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 18 °C

CHP Gençliği Ortada

CHP Gençliği Ortada
Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar, dindar gençlik tartışmalarıyla ilgili olarak “Biz ateist mi yetiştirdik” diyen ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu'na “CHP'nin nasıl bir gençlik yetiştirdiği ortada” şeklinde cevap verdi.
Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar gündemdeki konuları Akit'ten Muhammet Erdoğan ile Emre Demirel'e değerlendirdi.

Başbakan'ın “dindar gençlik yetiştirmek istiyoruz” çıkışını yerinde bulduklarını, desteklediklerini ifade eden Bayraktutar, “Kimse altında bir şey aramasın, ülkemizde irtica meyli yoktur” dedi. Bayraktutar, anamuhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu'nun “Biz ateist mi yetiştirdik” çıkışına “Nasıl bir gençlik yetiştirdikleri ortada” diye cevap verdi.

“TÜRKİYE'DE İRTİCA YOKTUR”
-Başbakanın ‘dindar gençlik yetiştirmek istiyoruz' çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Başbakan'ı bu konuda destekliyorum. Topluma faydalı, edep ölçüsünde yetiştirilmek istenen, ahlaklı bir insan yetiştirmek istiyorum demekten daha doğal ne olabilir. Kimse kasıtlı bir şey aramasın irticaya meyilli bir şey yoktur. Zaten Türkiye de irtica denen bir şey yoktur bunu bu milletin geleceğinden çekinenler geçmişinden rahatsız olanlar uydurmaktadır.

“NASIL BİR GENÇLİK YETİŞTİRDİKLERİ ORTADA”
-Kılıçdaroğlu'nun “biz ateist mi yetiştirdik” cevabını nasıl buluyorsunuz?
Nasıl yetiştirdikleri ortada, fuhuş ortada, insan öldürme ortada, nahoş olan her şey ortada bunları yapanların çoğu gençlerimiz. Çünkü manevi hayatında boşluk olanların bunları yapması beklenen bir davranıştır. Türkiye'de laikliği bahane ederek kendi ideolojilerini gençlere yüklemişlerdir. Diktatör, militarist anlayışlar ortada. Hep başka şeyleri bahane ederek bu milletin gençlerini kendi ideolojik düşünceleri ile şekillendirmek için 28 Şubat, 80 İhtilalleri, 27 Nisanlar gibi olaylar üretilerek millet dövülmüş dininden uzaklaştırmaya çalıştılar.

“TÜRK MİLLETİ CUMHURİYETİ BENİMSEMİŞTİR”
-Dindar nesilden neden korkuyorlar?
İnsanların sadece hayatı dünya olursa, ideali dünya olursa, kendi his ve düşünceleri olursa, elbette ki bunun ötesindeki her şeye karşı çıkar. İlim irfandan uzak, ahlak, etik ve dini anlayıştan uzak, bir gençlik yetiştirirseniz dış güçler onları istediği gibi yönlendirir. Bunlardan uzaklaştığımız zaman sömürü altına gireriz. Türkiye güçsüz olursa dış güçler Ortadoğu'da istediği gibi at koştururlar. İçimizdekilerin korkusu ise, şeriat devletidir. Türk milleti cumhuriyeti benimsemiştir. Bu konuda kimsenin korkmasına gerek yok. Dindar gençlik meselesinden kimse korkmasın bununla beraber daha iyi daha edepli insan yetişecektir.

“DİNDAR GENÇLİK İÇİN EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİ”
-Dindar nesil yetiştirmek için şimdiki eğitim sistemi yeterli mi?
İktidardan şunu istiyorum; öyle bir eğitim sistemi getirilsin ki artık 100 yıl tartışılmasın. Eğitim sistemi her iktidarda değişiyor bu da başarıyı engelliyor. Ülkenin kalkınması isteniyorsa çağdaş ve dindar bir gençlik isteniyorsa eğitim sistemini tam anlamıyla oturtmaları gerekiyor ve uzun yıllar değişmemesi gerekiyor. Hıristiyan çocuklarına İncil, Yahudi çocuklarına Tevrat, Müslüman çocuklarına da Kur'an okumasına izin verilsin. Bunlar eğitim sisteminde seçmeli olarak verilebilir. Demokratik ülkelerde de böyle olmaktadır.

DİNİ EĞİTİM GÜNAHTAN KORUR
-İmam hatip liselerinde suç oranı çok az ve kötü alışkanlık oranları diğer liselere göre çok düşük, bunu neye bağlıyorsunuz?
İmam hatip liselerinde alınan eğitimin başarısı budur. Dini eğitim gencin günah işlemesini engeller.

“GENÇLERİ DİNİNDEN UZAK YETİŞTİRİRSENİZ BU HALE GELİRLER”
-Şimdiki neslin dindar yetişmemesindeki en büyük engel nedir sizce?
Din eğitimin ve normal eğitiminde etkisi var. Eğitim milli olmaktan çıkmıştır. 1999 yılında bir kanun çıkmıştı siz kendi çocuğunuzu inandığınız Allah'ın ne kitabını okutturabilirsiniz ne de camisine götürebilirsiniz. Gençleri böyle başıboş, dininden uzak yetiştirirseniz bu hale gelirler. Dini eğitimin önüne engel konulması dindar gençliğin yetişmesindeki en önemli etkendir.

“ANAYASADA LAİKLİK OLMASIN”
-Yeni anayasa hakkındaki görüşleriniz ve uyarılarınız nedir?
Yeni bir anayasa muhakkak yapılmalıdır. İnsanı anayasanın öznesi yapan, insanı ön plana çıkan bir anayasa yapılmalıdır. Değişemez maddeleri de değişemez olmaktan çıkarılmalıdır. Artık kimsenin korkmasına gerek yok bu millet cumhuriyeti benimsemiştir kimse bunu değiştiremez. Anayasada laiklik olmasın bırakın herkes istediği yaşasın ya da konulacaksa tarif edilerek konsun. Geçmişte olduğu gibi bir idarecinin hoşuna gitmeyen bir şey olunca laikliğe aykırı diye engeller çıkarıyor, milletin önü kesiliyor.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim