• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 6 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İstanbul : 15 °C

ÇİFÇİ VAHAP KAYSERİ ŞEKER’İN İSTİKRARI SAYESİNDE TIR’CI VAHAP OLDU

ÇİFÇİ VAHAP KAYSERİ ŞEKER’İN İSTİKRARI  SAYESİNDE TIR’CI VAHAP OLDU
TARLADAN SOFRAYA ŞEKER PANCARI

t3-013.jpgt2-024.jpg

Şeker Pancarının  Tarladan sofraya gelişinde  pancar ekicileri ve Nakliyeciler Pancar söküm günlerini Bayram havasında geçiriyor.

Kayseri Şeker Fabrikası Pancar ekim alanlarındaki çiftçiler ve Randevulu sistem ile Şeker Pancarını Fabrikaya taşıyan nakliyeciler sıra beklemeden günde 2-3 safer yapmaya başladılar.Bu sayede her çiftçi hangi gün pancarını teslim edeceğini öğrenip sökümünü ona göre ayarlıyor,nakliyeci hangi gün kimin pancarını taşıyacağını biliyor. Günlerce sıra beklenmeden Pancar teslim ediliyor.

NAKLİYECİLERİN GÖRÜŞLERİ

Nakliyeci Yurter Yıldırım; Pancarları Sivas Gemerek'ten getiriyorum. Bazen biraz yoğunluk oluyor ama zorluk çekmiyoruz. Bugün 2 sefer yaptım 3. sefere gidiyorum sonrada küspe alıp gideceğim

Nakliyeci İsmail Gezer(54); Kayseri Şeker Fabrikasına  önceki yıllarda kantardan yüklediğimiz pancarda  Maus  dan  önce  firemiz  %18  bazen %35  olduğu bile  olurdu. Şimdi  mauslar  geldikten  sonra  firemiz  % 7 /8   en  fazla  10   oluyor. Şimdi     pancarımızdaki   firelerimiz  düştü.Bu gelişmeden  bizim  karımız  var  aynı zamanda  verimli  toprağımız  tarlamızda kalıyor . Kooperatif  Başkanımız  ikinci  Mausu da  aldı  bu  Nakliyecilerede  fayda  sağladı. Kooperatife  kayıtlı  80  kamyonumuz  var bunlar hepsi  günde en  az   bir  kere  yükleme  yapar, herkes   sırasını  bilir   sırası  gelen  buradan  yüklemesini  yapar  fabrikaya  götürür  yıkar  döner  geri  gelir.

ÇİFÇİ VAHAP KAYSERİ ŞEKER’İN İSTİKRARI  SAYESİNDE TIR’CI VAHAP OLDU

Şarkışla Pancar ekicisi Vahap Karakaya Şarkışlaya 5 yıl önce pancara başladığımda 1 traktörüm vardı yarısı kardeşimindi. 3 sene önce 1 traktörümü fabrikaya hediye edeyim dedim  Başkanım kabul etmedi. Pancar ekimim ve bedellerin düzenli ödenmesi neticesinde Şimdi 3 tane traktörüm, 1Tır’ım, 1kamyonum ve tarım ekipmanlarım  var teknolojiyi yakaladık çok memnunum. Verim alırsan pancar  ekimi çok güzel ,çalışmalardan ve desteklerden çok memnunum. Verim alırsan pancarda garanti güvencen var. Mesela buğday ekiyoruz çıkmıyor, patates ekiyoruz para yapmıyor, ama pancarda öyle değil. Benim  Şarkışla bölgesinde 600 dekar pancarım var 4 bin ton pancar bekliyorum. Bakacaksın verim alacaksın sen de kazanacaksın Kayseri Şekerde kazanacak herkes memnun olacak. Ben kazandım pancarın parasıyla  Tır aldım. Pancar ekimi yanı sıra nakliyecilik de yapmaya başladım. Şarkışla 4 Eylül kantarından pancar taşıyorum,  günde 1 sefer yapıyorum. Bizler bu imkanları sağlayan Başkanımıza ve Yönetime teşekkür ediyorum

 

ÇİFTÇİLERİN GÖRÜŞLERİ

Sebahattin  Yıldız Tatılı Çiftçisi ; Patates  ekiyorum ama tarlamızın   ilerde  zarar göreceğimize  inanıyorum. Patatesin  ekiminde  aşırı  gübre  kullandığım  için  toprak zarar  görüyor.  50  yıl  sonrasını  düşündüğüm  için  söylüyorum önemli  olan toprağımızdır toprağımız da korumalıyız.

Pancar ekicisi Mustafa Güntay; 500 dekar pancar ekimi yaptım 3.500 ton pancar teslim etmeyi hedefliyorum.  Dekar başına 7.5 ton pancar alıyoruz. Verimi artırmak için  öncelikle  çapasına, suyuna, gübresine özen gösteriyoruz.

Pancar ekicisi Aslan Yurduseven;  Bölgemizde devam eden arazi toplulaştırma çalışmalarının hızlandırılmasını talep ediyoruz.

Palas  Eski  Belediye  Başkanı  Müslüm  Zengin; Başkanımız  sağolsun  ekici ,dikici ,çekici  hepsini  birbirine  bağlamak suretiyle kuvvetli bir zincir halkası oluşturdu.

Melek Taşdemir; Pancar tarımı ekiminden  sökümüne  kadar  emek  isteyen  bir iş bu  işi çocuğumuza  bakar  gibi  bakar ilgi ve  sevgi  gösterirseniz, emek  verirseniz karşılığını alırsınız . Pancar hasat   gününde de bayram  havası  oluyor  Köyümüzde  pancar şenliğinde   hepimiz  toplanırız  yardımlaşma  yaparız.

Süleyman  Zengin: 1985 yılından beri pancar ekicisiyim. Traktörümü dahil bütün tarımsal alet ve ekipmanımı Kayseri Pancar ekicileri Kooperatifinden aldım. Bölgemizde tarımın her alanda öncüsü Kayseri Pancar ekicileri kooperatifi oldu. Ekim ayında Pancarı söküp yerine arpa ekimi yapmaktayım.

Ayşe Çeken: Önceleri  pancar  ekiyordum  zorluklarından ve değerini bulmadığından dolayı ekimi bırakmıştım Şimdi  pancar ekimi kolaylaştı. Ben de pancar ekeceğim.

Palas -Pancar ekicisi Hatice Baran (84):  Önceleri  burada  At  ile   pancar  ekimi yapardık, görevlilerin sırtlarında  ilaç pompaları ile toz  ilaçlarla   ilaçlatırdı, böcek de çoktu  o zamanlar. Su akarımız da   çoktu  etrafta  akardan  sulardık  sonra  o  da   kesildi. Pancarı   dirgenle   sökerdik. Pancarlarımızın tarlada iken üzerine kar  yağdığı  olurdu. Pancarın üst karını bir kişi temizlerdi bir kişi söker bir kişi de yıkardı bir pancara üç kişi görevlendirilirdi. Sonra Tuzhisar kantarına götürür ve vagonlara yüklerdik. Önceleri  bilmiyorduk  sonradan  öğrendik.  Çiftçi küsbe  hakkı  çıkarıldı bu sefer  küsbe getirmeye  başladık. Önce  pancarlar  havuç   gibi  olurdu. Şimdi ki   insanlar  daha akıllı su o kadar   yok ama  şimdiki pancarlar daha da büyük yetişiyor.  önceleri ekmeyi  bile bilmezdik   şimdi her şey gelişti.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim